Connect with Us

Tërmeti shkund Italinë/ Ja epiqendra dhe sa ballë ishte

Bota

Tërmeti shkund Italinë/ Ja epiqendra dhe sa ballë ishte

Publikuar

-

Bota

Zjarr i madh në një fabrikë/ Humbin jetën mbi 40 persona, dhjetëra të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i fuqishëm ka shpërthyer në një fabrikë në kryeqytetin indian të Delhit.

Si pasojë e zjarrit kanë humbur jetën më shumë se 40 persona dhe dhjetëra të tjerë u plagosën.
Zjarri shpërtheu në orët e para të mëngjesit të së dielës në një lagje të vjetër të qytetit.

Kryeministri Narendra Modi tha se zjarri ishte i tmerrshëm dhe se autoritetet po japin të gjithë ndihmën e mundshme në vendin e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Trafikonin drogë në Itali/ Kapen gjashtë persona, mes tyre shqiptarë

LEXO EDHE:  Tërmeti në Nepal, gjenden trupat e dy diplomatëve rusë

Zona ku ndodhet fabrika, Sadar Pazari, është tregu më i madh i qytetit.

Për të arritur në vendngjarja ka shumë rrugica të ngushta ndaj kjo bëri të vështirë arritjen e zjarrfikësve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

“Stop”/ Trump i kërkon nga Bankës Botërore që të mos i japë më kredi Kinës

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donlad Trump i bëri thirrje Bankës Botërore që të ndalojë dhënien e kredive për Kinën, një ditë pasi ky institucion miratoi një plan kredie për Pekinin.

“Pse Banka Botërore po i huazon para Kinës? A është kjo e mundur? Kina ka shumë para, edhe nëse ata nuk kanë, i krijojnë. STOP”, shkruan në Twitter presidenti amerikan.

LEXO EDHE:  Dy të vdekur dhe një i plagosur në Itali/ Mes tyre një shqiptar

LEXO EDHE:  Dy tërmete njëri pas tjetrit/ Qytetarët në panik

Banka Botërore miratoi një plan për të ndihmuar Kinën me 1 miliard deri në 1,5 miliard dollarëkredi me interes të ulët, deri në qershorin e vitit 2025.

Këto kundërshtime të SHBA-së lidhur me dhënien e kredive për Kinën, vijnë në kohën e tensioneve të rritura në mes të dy shteteve lidhur me tregtinë.

LEXO TE PLOTE

Bota

Kush është shkrimtarja me origjinë shqiptare që kandidon për kryeministre të Libanit

Publikuar

-

Nga

Shkrimtarja shqiptare Ghada Arnaut (Xhada Arnauti) do të kandidojë për postin e kreryministrit të Libanit.

Ghada Arnaut është një zë i fuqishëm dhe kritik në mbrojtje të të drejtave të njeriut, demokracisë dhe kundër qeverive të trashëguara diktatoriale.

Arnauti ka një biografi të pasur duke qenë emër i njohur në Liban dhe në pjesën tjetër të Lindjes së Mesme.

Arnauti është një shkrimtare e njohur në Liban, drejtuese e mediave liberale dhe shkenctare në Universitetin e Albertas në Kanada.

LEXO EDHE:  Doganierët e Ankonës u fikin derën pasagjerëve shqiptarë

LEXO EDHE:  Trafikonin drogë në Itali/ Kapen gjashtë persona, mes tyre shqiptarë

Gjatë viteve të fundit Xhada Arnauti ka qenë larguar në ekzil në Kanada.

Kandidatura e saj është nominuar nga koalicioni i ri qeverisës dhe se ajo do të kthehet në Liban për të qeverisur të rinjtë që kanë pushtuar rrugët e Bejrutit.

Libani ka patur disa figura të njohura me origjinë shqiptare, si guvernatori i Libanit gjatë periudhës së Perandorisë Osmane, rilindasi Pashko Vasa, teologu i njohur fetar Abdylkader Arnauti apo studiuesi i teologjise islame, Shejh Albani.

 

 

 

LEXO TE PLOTE