Connect with Us

Shpëtimi i Alvin Berishës/ Deputeti ngre alarmin: Janë edhe 37 fëmijë të tjerë

Politikë

Shpëtimi i Alvin Berishës/ Deputeti ngre alarmin: Janë edhe 37 fëmijë të tjerë

Publikuar

-

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, i ftuar në “45 minuta” në Report TV ka folur për lirimin e volgëlushit shqiptar nga kampet e ISIS, Alvin Berisha.

Duke kritikuar ashpër punën e qeverisë shqiptare por edhe të shoqërisë civile e cila ka heshtur në mënyrë të turpshme për këtë rast, Përmeti bëri me dije se në kampet e ISIS ndodhen rreth 37 fëmijë të tjerë.

“Kisha informacione që diçka po lëvvizte por jo nga qeveria shqiptare, por nga gazetarët e “Le Liene”.

Janë gazetarët që e inciuan këtë histori dhe vunë para përgjegjësisë qeveritë e dy vendeve. Në Itali ka qenë një presion më i madh nga shoqëria civile, ndërsa tek ne për fat të keq, nuk ka patur qoftë një shoqatë, apo person nga shoqëria civile që të ngrihet e ti bëjë presion qeverisë. Është e turpshme! E ka për detyrë se për atë është krijuar.

Ne sot jemi të gjithë të gëzuar për Alvinin, por nuk duhet të harrojmë se atje janë dhe 37 fëmijë të tjerë, të paktën kjo është shifra që qeveria ka, por në dijeninë time janë diku të 50 dhe në total diku tek 100 e disa, gra e fëmijë.

Shteti shqiptar ka për detyrë pas këtij rasti që të tërheqi të gjithë fëmijët. Sepse u vërtetua që mund të tërhiqen. Kur ka arritur të tërheqë Kosova 110, ne duhet të arrijmë deri këtu. Jemi vend anëtar i NATOS.

Atje ka çdo ditë të vdekur, janë gra dhe fëmijë të luftëtarëve të vdekur të ISIS që përplasën çdo ditë për ujin dhe bukën dhe situata është emergjentë. Ata fëmijë duhet të tërhiqen sa më parë. Qeveria e ka për detyrë, se si duhet ta gjejë ajo rrugën”, theksoi Përmeti ndër të tjera./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“I kujt është faji?”/ 193 viktima nga 5700 aksidente, flasin ekspertët

Publikuar

-

Nga

Numri i madh i aksidenteve në Shqipëri, me rreth 193 viktima për 2019, ka ngjallur debatin se i kujt është faji, infrastrukturës jo e mirë, policisë rrugore apo i papërgjegjshmërisë së drejtuesve të mjeteve. Ndërkohë, që po diskutohej në lidhje me këtë temë në studion e emisionit “Opinion”, personat e pranishëm në panel kanë mbajtur qëndrime të ndryshme.

Për ekspertin rrugor Fatmir Hasho, “ 99 % e fajit është i drejtuesve të mjeteve pasi përgjegjshmëria dhe edukata e tyre, -thekson ai- në lidhje me respektimin e rregullave të qarkullimit rrugor është zero”.

Të njëjtën gjë ka theksuar edhe eksperti i automobilizmit, Eno Zeneli, i cili shprehet se nëse shikon telefonin dhe rrjetet sociale në vend të rrugës, ky bëhet shkak aksidenti.

“Nëse je në autostradë dhe shikon Instagramin, kjo është faji i shoferit. Nëse ke një makinë 30 vjeçare, ti bën një gabim dhe kjo është fatale. Një makine e re, me 5 yje sigurie “fal” shoferin. Një makinë Euro 6 e ruan dy herë më shumë këmbësorin se sa një makinë Euro 4. Kanë shumë probleme rrugët”, shprehet Zeneli.

LEXO EDHE:  “Gjenocidi i lali Erit” ndaj qenve/ Shoqëria Civile, protestë para Bashkisë

Referuar kësaj problematike, teksa publikon statistikat me rreth 193 viktima nga 5700 aksidente të ndodhura deri tani, shef i sektorit të sigurisë rrugore, Skënder Ismailaj, ka theksuar se policia është duke bërë punën e saj dhe se shumica e ngjarjeve janë për shkak të gabimit të drejtuesve të mjeteve dhe këmbësorëve.

“193 persona kanë humbur jetën, deri në ditën sotme. Aksidentet rrugore, sot konsiderohen një epidemi në shoqëri. Në totalin e ngjarjeve rrugore, nëse i marrim gjithçka numrin më të mëdha e zënë gabimet e përdoruesve të rrugëve, nga këmbësorët dhe drejtuesit e mjeteve. Numrin më të madh e shkaktojnë drejtuesit e mjeteve, kemi 2276 raste të përdorimit të pijeve alkoolike”, ka thënë Ismailaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasja Meta-Bochardt/ Analisti: Presidenti qëndrim dinjitoz

Publikuar

-

Nga

Qëndrimi dhe gjuha e ashpër e presidentit të Republikës, Ilir Meta, ndaj ambasadorëve të disa vëndeve perëndimore në përgjithësi dhe atij të OSBE-së, Bernd Bochardt, në veçanti, ka qenë një tjetër fokus i temës së emisionit “Real Story”.

Ndërsa ka përsëritur përplasjen e Ilir Metës me ambasadorin Bochard, të cilit i mbylli portën e Presidencës, duke i refuzuar takimin, analisti Agron Gjekmarkaj, si edhe më parë, shprehu vlerësim maksimal ndaj veprimit të Metës.

LEXO EDHE:  Sulmet ndaj Bindjes Demokratike/ Andi Përmeti zbulon skenarin

“Qëndrimi i Presidentit ndaj ambasadorit të OSBE-së, Bernd Bochardt është dinjitoz. Ky Ambasador duhet të ikë nga Shqipëria”, u shpreh Gjekmarkaj, duke replikuar, madje, dhe me moderatorin e emisionit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngërçi për Kushtetuesen/ Bojaxhi: Rama dhe Meta shohin interesin personal, nuk besoj në parimet e tyre

Publikuar

-

Nga

“Edhe sikur Presidenti, Kuvendi të kenë të drejtë gjithçka po e bëjnë për shkak të qëllimeve të tyre politike”, kështu është shprehur Gjergji Bojaxhi, teksa komenton ngërcin institucional me përplasjen midis presidentit Meta dhe qeverisë për Kushtetuesen.

Sipas Bojaxhiut, “Rama dhe Meta janë dy njerëz që në gjithë historikun e tyre politik kanë treguar se motivet e tyre nuk kanë të bëjnë me interesin e qyetarëve, por personal.”

“Meta është ai plaku më bllok në dorë që kanë parë me zë e figurë duke bërë llogaritë e korrupsionit. Nga ana tjetër kemi kryeminstrin që drejton korrupsionin dhe nepotizmin të dukshëm.

LEXO EDHE:  Video-Sherri për një vajzë/Ja çfarë ndodhi në Durrës

Po bëhet fjalë për njerëz që në historikun e tyre dhe në drejtimin politik të vendit kanë treguar që edhe nëse mbajnë qëndrime parimore e kanë treguar se motivet e tyre nuk kanë të bëjnë me interesin e qytetarëve. Bëhet fjalë për politikanë që janë shkaktarë që vendi është nën këtë situatë dhe shkaktarë për këtë sistem drejtësie.

Edhe sikur Presidenti, Kuvendi të kenë të drejtë mendoj që motivet e tyre janë në interes të tyre thellësisht politike duan të dalin përtej gardhit”./CNA.al

LEXO TE PLOTE