Connect with Us

Show me shpëtimin e Alvinit/ Ermir Gjinishi i nxjerr “bojën” Lleshajt

Politikë

Show me shpëtimin e Alvinit/ Ermir Gjinishi i nxjerr “bojën” Lleshajt

Publikuar

-

Ish nënkryetari i Komunitetit Mysliman shqiptar, Ermir Gjinishi, i ftuar në emisionin “Opinion”, ka zbuluar detaje të reja lidhur me operacionin e shpëtimit të vogëlushit shqiptar Alvin Berisha, nga kampet e ISIS.

Sipas Gjinishit, aksioni për shpëtimin e tij ka nisur që me 31 tetor, ndërkohë që mohoi që forcat speciale të Shqipërisë të kenë marrë pjesë në këtë aksion.

“Lajmi është dhëë me datën 31 tetor, është bërë i ditur në mediat arabe. Është një nga gazetat egjiptiane, e cila njofton me3 1 tetor, nisjen e operacionit.

Unë do them disa gjëra, por duhet të jemi të rezervuar, sepse problemi mbeten 27 personat e tjerë të deklaruar që ndodhen atje, por që mund të jenë rreth 80, ka dhe të tjerë që kanë lindur dhe nuk janë regjistruar fare.

Letrat e udhëtimit i ka përgatitur Ambasada jonë në Egjipt. Kjo ka qenë e vetmja asistencë e qeverisë shqiptare. Ky lajm në Shqipëri është censuruar. Operacioni ka filluar me 31 tetor, dhe i vetmi që ka qenë i përfshirë ka qenë President i Republikës.

Alvini është transportuar para katër ditësh në Kamishli. Aty ka qenë në mbikqyrjen e Kryetarit të Gjysëmhënës së Kuqe, në Kamishli dhe vetëm dje ka mbërritur në Damask, por ka qenë e vështirë sepse kjo zonë është e pasigurtë, sepse ka grupe guerrile të ISIS. Dje është transportuar në Damasak me avion, sot nga Damasku është transferuar në Berud. Ka qenë operacion i fshehtë, madje dhe babai i Alvinit nuk ka qenë në dijeni. Forcat Speciale shqiptare nuk kanë marrë pjesë në operacion. Nuk është e vërtetë ajo që thuhet.

Pala shqiptara, ose ministri jonë nuk ka patur asnjë informacion. Pjesa që i është kërkuar palës shqiptare kanë qenë vetëm letrat e udhëtimit. Fakti që djali do të udhëtojë direkt në Itali  tregon e autoritetet italiane kanë qenë shumë serioze dhe kanë patur nevojë vetmë për këto letra. Vetë ministi i Brendshëm, ka ndenjur gjithë kohë në Berut, nuk e ka kaluar kufirin me Sirinë”, ka treguar Gjinishi./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“I kujt është faji?”/ 193 viktima nga 5700 aksidente, flasin ekspertët

Publikuar

-

Nga

Numri i madh i aksidenteve në Shqipëri, me rreth 193 viktima për 2019, ka ngjallur debatin se i kujt është faji, infrastrukturës jo e mirë, policisë rrugore apo i papërgjegjshmërisë së drejtuesve të mjeteve. Ndërkohë, që po diskutohej në lidhje me këtë temë në studion e emisionit “Opinion”, personat e pranishëm në panel kanë mbajtur qëndrime të ndryshme.

Për ekspertin rrugor Fatmir Hasho, “ 99 % e fajit është i drejtuesve të mjeteve pasi përgjegjshmëria dhe edukata e tyre, -thekson ai- në lidhje me respektimin e rregullave të qarkullimit rrugor është zero”.

Të njëjtën gjë ka theksuar edhe eksperti i automobilizmit, Eno Zeneli, i cili shprehet se nëse shikon telefonin dhe rrjetet sociale në vend të rrugës, ky bëhet shkak aksidenti.

“Nëse je në autostradë dhe shikon Instagramin, kjo është faji i shoferit. Nëse ke një makinë 30 vjeçare, ti bën një gabim dhe kjo është fatale. Një makine e re, me 5 yje sigurie “fal” shoferin. Një makinë Euro 6 e ruan dy herë më shumë këmbësorin se sa një makinë Euro 4. Kanë shumë probleme rrugët”, shprehet Zeneli.

LEXO EDHE:  “Paratë e krimit i kalojnë Policisë”/ Deklarata e fortë e ministrit Lleshaj

Referuar kësaj problematike, teksa publikon statistikat me rreth 193 viktima nga 5700 aksidente të ndodhura deri tani, shef i sektorit të sigurisë rrugore, Skënder Ismailaj, ka theksuar se policia është duke bërë punën e saj dhe se shumica e ngjarjeve janë për shkak të gabimit të drejtuesve të mjeteve dhe këmbësorëve.

“193 persona kanë humbur jetën, deri në ditën sotme. Aksidentet rrugore, sot konsiderohen një epidemi në shoqëri. Në totalin e ngjarjeve rrugore, nëse i marrim gjithçka numrin më të mëdha e zënë gabimet e përdoruesve të rrugëve, nga këmbësorët dhe drejtuesit e mjeteve. Numrin më të madh e shkaktojnë drejtuesit e mjeteve, kemi 2276 raste të përdorimit të pijeve alkoolike”, ka thënë Ismailaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasja Meta-Bochardt/ Analisti: Presidenti qëndrim dinjitoz

Publikuar

-

Nga

Qëndrimi dhe gjuha e ashpër e presidentit të Republikës, Ilir Meta, ndaj ambasadorëve të disa vëndeve perëndimore në përgjithësi dhe atij të OSBE-së, Bernd Bochardt, në veçanti, ka qenë një tjetër fokus i temës së emisionit “Real Story”.

Ndërsa ka përsëritur përplasjen e Ilir Metës me ambasadorin Bochard, të cilit i mbylli portën e Presidencës, duke i refuzuar takimin, analisti Agron Gjekmarkaj, si edhe më parë, shprehu vlerësim maksimal ndaj veprimit të Metës.

LEXO EDHE:  Pajisja me kartat e identitetit dhe pasaportat e reja/ Ministri Lleshaj apel qytetarëve

“Qëndrimi i Presidentit ndaj ambasadorit të OSBE-së, Bernd Bochardt është dinjitoz. Ky Ambasador duhet të ikë nga Shqipëria”, u shpreh Gjekmarkaj, duke replikuar, madje, dhe me moderatorin e emisionit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngërçi për Kushtetuesen/ Bojaxhi: Rama dhe Meta shohin interesin personal, nuk besoj në parimet e tyre

Publikuar

-

Nga

“Edhe sikur Presidenti, Kuvendi të kenë të drejtë gjithçka po e bëjnë për shkak të qëllimeve të tyre politike”, kështu është shprehur Gjergji Bojaxhi, teksa komenton ngërcin institucional me përplasjen midis presidentit Meta dhe qeverisë për Kushtetuesen.

Sipas Bojaxhiut, “Rama dhe Meta janë dy njerëz që në gjithë historikun e tyre politik kanë treguar se motivet e tyre nuk kanë të bëjnë me interesin e qyetarëve, por personal.”

“Meta është ai plaku më bllok në dorë që kanë parë me zë e figurë duke bërë llogaritë e korrupsionit. Nga ana tjetër kemi kryeminstrin që drejton korrupsionin dhe nepotizmin të dukshëm.

LEXO EDHE:  Tritoli në banesë/ Demaj: Jam në konflikt vetëm me Edi Ramën

Po bëhet fjalë për njerëz që në historikun e tyre dhe në drejtimin politik të vendit kanë treguar që edhe nëse mbajnë qëndrime parimore e kanë treguar se motivet e tyre nuk kanë të bëjnë me interesin e qytetarëve. Bëhet fjalë për politikanë që janë shkaktarë që vendi është nën këtë situatë dhe shkaktarë për këtë sistem drejtësie.

Edhe sikur Presidenti, Kuvendi të kenë të drejtë mendoj që motivet e tyre janë në interes të tyre thellësisht politike duan të dalin përtej gardhit”./CNA.al

LEXO TE PLOTE