Connect with Us

Serbia nuk përfill paralajmërimin e SHBA/ Do blejë raketa kundërajrore ruse

Bota

Serbia nuk përfill paralajmërimin e SHBA/ Do blejë raketa kundërajrore ruse

Publikuar

-

Rusia pritet t’i dorëzojë Serbisë një sistem të sofistikuar raketash kundër ajrore, ndonëse Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar sanksione të mundshme kundër vendit ballkanik në rast se blen raketa të tilla. Lajmin e sjellë radioja amerikane VOA, që duke cituar si burim Agjencia ruse e lajmeve “TASS”, thotë se sistemi raketor “Pancir” do të dërgohet në Serbi ‘gjatë muajve të ardhshëm në pajtim me kontratën e nënshkruar”.

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka paralajmëruar Serbinë se blerja e armatimeve të tilla “mund të rrezikojë” vendosjen e sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara, raporton VOA që vijon:.

Serbia mbetet aleat i Rusisë, ndonëse synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Beogradi është zotuar se do të qëndrojë jashtë NATO-s dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Rusia ka ndihmuar Serbinë të përmirësojë ushtrinë e saj me avionë, helikopterë dhe tanke, duke ngritur shqetësime në rajonin e Ballkanit të dërmuar nga luftërat. Gjatë shkatërrimit të përgjakshëm të ish-Jugosllavisë në vitet e 90-ta, Serbia ishte në luftë me fqinjët e saj; Kroacinë, Bosnjën dhe Kosovën.

LEXO EDHE:  Mesazhi i Vuçiç për shqiptarët! “Dy qytetet që dua të vizitoj në Shqipëri”

Forcat ushtarake serbe janë të mbështetura pothuajse 80 për qind në teknologji sovjetike, një trashëgimi nga Armata Popullore Jugosllave dhe planifikojnë të blejnë pajisje nga të dyja palët, Rusia dhe Bashkimi Evropian për të përmirësuar forcat e saj ajrore të varfëruara nga luftërat ballkanike të viteve 1990./ Titulli është i CNA.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Australia mes ujit dhe zjarrit/ Era e fortë dhe breshëri sa një top golfi “pushton” vendin

Publikuar

-

Nga

Australia nuk po gjen qetësi pas zjarreve që e përfshinë vendin.

Stuhi të mëdha breshëri janë regjistruar në kryeqytetin Canberra, ku kokrra të mëdha breshëri sa topi i golfit kanë dëmtuar deri edhe ndërtesën e Parlamentit.

Sipas njoftimeve të mediave lokale, stuhia e breshrit la mijëra shtëpi pa energji elektrike.
Në Australinë Juglindore reshjet e shiut dhe erërat e forta kanë vazhduar për ditë të tëra.

LEXO EDHE:  Dëbimi i diplomatëve rus/ Rusia hakmerret ndaj SHBA-ve

LEXO EDHE:  Dëbimi i diplomatëve rusë/ Reagon Ministria e Jashtme e Rusisë: Gjest provokues që...

Erërat me shpejtësi më shumë se 100 km në orë shkatërruan shtëpi dhe ndërtesa. Megjithatë, në zona të tjera të vendit oqeanik, zjarri vazhdon shkatërrimet e tij. Në ishullin Francez, në shtetin e Victoria, banorët u evakuuan nga flakët jashtë kontrollit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia firmosin marrëveshje për fluturime/ Përshëndeten nga NATO

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme diplomatët amerikanë organizuan nënshkrimin e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë për rifillimin e fluturimeve komerciale pas 21 vitesh.

Marrëveshja u nënshkrua nga ministri serb i ekonomisë, Milun Trivulac, dhe drejtori i përgjithshëm i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, Eset Berisha në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Berlin. I pranishëm në këtë marrëveshje historike, ishte edhe ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell, njëkohësisht i dërguari special i presidentit Donald Trump për Kosovën dhe Serbinë.

Fluturimet 25-minutëshe mes Prishtinës dhe Beogradit do të realizohen nga kompania “Eurowings”, e cila është pjesë e kompanisë “Lufthansa”.

Pas kësaj marrëveshje kanë ardhur reagime të shumta që kanë përshëndetur nënshkrimin, duke filluar nga NATO.  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ky është një hap i rëndësishëm për të normalizuar marrëdhëniet ndërmjet të dyja vendeve.

LEXO EDHE:  Pushoni në plazhet e Floridas në SHBA

LEXO EDHE:  Serbia, "luftë speciale" kundër Kosovës

“Ky është një hap i rëndësishëm, i cili do të kontribuojë në përpjekjet për të promovuar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, dhe do ta bëjë qarkullimin e njerëzve dhe mallrave më të lehtë dhe më të shpejtë brenda rajonit të Ballkanit Perëndimor”, deklaroi Stoltenberg./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti refuzon ftesën/ Nuk shkon në presidencë për t’u mandatuar si kryeministër

Publikuar

-

Nga

Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti ka refuzuar ftesën e presidentit Hashim Thaçi, për të shkuar në Presidencë sot për të marrë mandatin e formimit të qeverisë.

Pritej që Kurti, të shkonte në orën 12:00 në Presidencë, por kjo nuk ka ndodhur.

Mësohet se mandati do t’i dërgohet me postë nga Presidenca në zyrën e kreut të Kuvendit Glauk Konjufca, i cili do t’ja kalojë Albin Kurtit si kreun e partisë së parë që fitoi zgjedhjet.

LEXO EDHE:  Dëbimi i diplomatëve rusë/ Reagon Ministria e Jashtme e Rusisë: Gjest provokues që…

LEXO EDHE:  Minishengeni ballkanik/ Nis sot takimi i lidëreve

Kujtojmë këtu se Albin Kurti u mandatua sëfundmi nga VV për të qenë kryeministri i vendit dhe duhet që brenda dy javëve të formojë qeverinë.

LEXO TE PLOTE