Connect with Us

Rrëzoi rezolutën e PS për ndërhyrjet e huaja/ Ditmir Bushati depoziton amendimet e tij

Politikë

Rrëzoi rezolutën e PS për ndërhyrjet e huaja/ Ditmir Bushati depoziton amendimet e tij

Publikuar

-

Ish ministri i jashtëm Ditmir Bushati ka depozituar sot në Komisionin e Sigurisë Kombëtare amendimet e tij për projektrezolutën për ndërhyrjet e huaja .

Këto amendime bazohen në tre shtylla kryesore si; Legjislacioni dhe institucionet vendase; angazhimet ndërkombëtare të Shqipërisë; media dhe edukimi.

Ditmir Bushati propozon edhe ndryshimin e titullit të projektrezolutës duke propozuar që të bëhet, Projektrezolutë “Për parandalimin e ndërhyrjeve të huaja të mundshme në proceset zgjedhore dhe dezinformimit si mjet i ushtrimit të influencës në jetën shoqërore”.

Dje pati diskutime të shumta në Komisionin e Politikës së Jashtmë lidhur me rezolutën.
Sipas Bushatit, titulli aktual i projektrezolutës së propozuar nga deputeti Balla, “është marrë nga Rezoluta e Parlamentit Europian, miratuar në 10 tetor 2019, e cila reflekton një realitet tjetër.

LEXO EDHE:  Bushati në Bruksel: 2018 vendimtare për të ardhmen e Shqipërisë

Bushati propozon ndryshime të thella në preambul të projektrezolutës, në referimin e kushteve që gjeneruan këto amendamente si dhe rekomandimet që lë Kuvendi ndaj institucioneve.
Propozimet e tij ndahen në dy drejtime, rregullimi i kuadrit ligjor për mediat elektronike dhe qasja edukative./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Mini-shengenin Ballkanik”/ Endri Fuga ironizon Pollon: Të jesh kundër, pa e ditur përse

Publikuar

-

Nga

Drejtori për komunikimin pranë kryeministrit Edi Rama, Endri Fuga i është përgjigjur ish deputetit të PD, Genc Pollo i cili ka shprehur kundërshtimin e tij për “Mini-shengenin Ballkanik”.

“Të jesh kundër, pa e ditur përse je kundër…Nisma Shqipëri-Maqedoni e Veriut-Serbi nuk përmban asnjë nënshkrim, pasi është thjesht shprehje vullneti dhe ndërmarrje hapash konkrete për të bërë të mundur gjithçka që është rënë dakord me kohë por që ende nuk është realizuar dot” shkruan në Twitter Endri Fuga.

LEXO EDHE:  Miqtë francezë të familjes Sazexhiu mundin dyshen Collomb-Bushati

LEXO EDHE:  Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut/ Reagon ministri Bushati

Ndërkohë më herët Pollo shkruante se “Qendrimi më i arsyeshëm, i sinqertë, e i ndershëm në nivel qeverie deri më tani vjen nga Mali i Zi. Qartë e Shkoqur thuhet se “marrëveshja minishengen e iniciuar nga Vuçiç&Rama është e panevojshme pasi të gjitha synimet e shpallura realizohen nga marëveshjet ekzistuese”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gara për kryeprokuror/ Fatjona Memçaj prezantohet para KLP-së

Publikuar

-

Nga

Fatjona Memçaj është një tjetër ndër tre kandidatët që garojnë për Prokuror të Përgjithshëm, e cila po merret në pyetja nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

Në fillim të fjalës së saj, Memçaj u shpreh se “Kam qënë një nga prokurorët e parë të Task-Forcës shqiptare për pastrimin e parave, kam drejtuar drejtorinë ligjore në Presidencë, duke bërë akte ligjore që shërbejnë dhe sot. Si drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme dhe si prokurore në Prokurorine e Apelit.”

Më tej, ajo ndërsa vijoi prezantimin para KLP-së, theksoi se “Jam doktore shkencash, kam eksperiencë disa vjeçare, jam perfshirë në mësimdhënje, si dhe anëtare bordi të Magjstraturës dhe anëtare e KED”.

LEXO EDHE:  Kosova 9 vjet e pavarur/ Bushati: Integrimi i pakthyeshëm!

LEXO EDHE:  Traktati i miqësisë me Greqinë/ Ja pse gënjen Edi Rama

Po ashtu Memçaj tha se “Kam paraqitur në mënyre të detajuar politikat që do të demonstrojë Prokurori i Përgjithshëm, përmiresim në çdo aspekt proçedural që burojnë nga Reforma në Drejtësi.

E pyetur nga kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi, “Si i shikoni kompetencat që ka tani Prokuroria e Përgjithshme  me ato që kishin me ligjin e mëparshëm?, Memçaj tha se “Prokuroria e Përgjithshme transmeton shqetësimet e prokurorëve prandaj e shoh të rëndësishëm bashkëpunimin me KLP”.

Më tej, ajo shtoi se “Prokuroria është në transformim dhe se mbingarkesa, struktura e papërshtashme, marrëdhënjet institucionale do të kalojnë formalizma. Prokuroria e Përgjithshme do të gjejë zgjidhjen duke dëgjuar dhe bashkëpunuar me institucione të tjera”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

25 milion dollarë dëm shtetit/ Anëtarja e KLP-së “kryqëzon” Markun

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon sot intervistat me kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm.

E para është intervistuar Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku, e cila është pyetur nga anëtarja e KLP, Nurihan Seiti për mbyllljen e një çështjeje gjyqësore, ku i ishte bërë 25 milionë dollar dëm ekonomik shtetit.

“Në këtë periudhë kohë që keni qenë prokurore e Përgjitshme, prokurori i çështjes nuk ka bërë ankimim në Apel, ndaj një çështje ku shteti shqiptar dëmtohej me 25 milionë dollarë. Gjykata vendosi mos ta kalojë çështjen në gjyq dhe nuk u bë apelim. Çfarë kuptoni me prokurori përfaqëson akuzën e shtetit shqiptar?”, e pyeti anëtarja e KLP-së Nurihan Seiti.

Ndërsa Marku, e vëne me shpatulla pas muri nga anëtarja e KLP-së, u justifikua duke thënë se nuk ka dijeni për këtë çështje.

LEXO EDHE:  Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut/ Reagon ministri Bushati

LEXO EDHE:  Bushati me homologun hungarez/Partner i besueshëm për procesin integrues në BE

“Për mungesën e apelimit të çështjes që ju përmendët, kam marrë informacion nga media, e cila bën punë të shkëlqyer. Nuk kam marrë dijeni nga prokurori i çështjes në fjalë. Është një nga mangësitë që drejtuesi i prokurorisë ka në të drejtat që i jepen, që nuk mund të bëhet ankim apo rekurs. Është në vlerësim të prokurorit të çështjes. Është në dorë të prokurorit. Prokurori përfaqëson akuzën në emër të shtetit. Nuk është akuzë personale dhe vepron në emër të shtetit. Përfaqëson akuzën dhe vepron në të gjitha shkallët e gjyqësorit”, deklaroi kryeprokurorja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE