Connect with Us

Korça nuk gjen paqe/ Regjistrohen gjashtë lëkundje tërmeti

Kronika

Korça nuk gjen paqe/ Regjistrohen gjashtë lëkundje tërmeti

Publikuar

-

Gjashtë lëkundje të njëpasnjëshme tërmeti janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në juglindje të vendit, me epiqendër në Korçë.

Sipas IGJEUM, bëhet fjalë për lëkundje me magnitudë të vogël, më e fundit e shkallës 2.3, ndërsa epiqendra lëviz nga fshati Nikolicë në fshatra të tjera të Korçës.

Kujtojmë këtu se zona e Korçës ishte më e prekura nga tërmeti i 1 qershorit por edhe tërmetet e para pak ditëve ku u dëmtuan qindra banesa./ CNA.al

Tërmeti lëkund Korçën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Vrasja e ‘të fortit’ që tronditi Shkodrën/ Zbardhet emri i njërit autor, në pranga edhe punonjësi i karburantit

Publikuar

-

Nga

Vrasja e ‘të fortit’ që tronditi Shkodrën/ Zbardhet emri i njërit autor, në pranga edhe punonjësi i karburantit

Ka arritur në tre numri i të arrestuarve të vrasjes që tronditi dje qytetin e Shkodrës, ndërsa mësohet se një prej të dyshuarve është punonjës i karburantit, i akuzuar për moskallëzim krimi.

Ndërkohë mbeten në kërkim dy vëllezërit Hydajet dhe Duel Mehmedaj.

Njoftimi i Policisë

Vijojnë pandërprerë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë ligjor të ngjarjes së ndodhur në fshatin Mushan, Shkodër, në afërsi të një pike karburanti, ku mbeti i vrarë me armë zjarri 46-vjeçari R. H.

Vihet në pranga 1 nga autorët, shpallen në kërkim 2 autorët e tjerë, si dhe vihen në pranga edhe 2 shtetas, për moskallzim krimi.

Falë veprimeve profesionale dhe hetimore të kryera nga strukturat hetimore të DVP Shkodër, me mbështetjen e Departamentit të Policisë Kriminale, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, u bë e mundur zbardhja e ngjarjes, indetifikimi i autorëve dhe personave të tjerë që kanë qenë prezent.

Kontrolle intensive nga strukturat e DVP Shkodër, FNSH Shkodër e Forcat Speciale Renea, për lokalizimin dhe kapjen e autorëve.

Në kuadër të kontrolleve, gjatë orëve të mbrëmjes, nga shërbimet e Policisë u bë e mundur kapja dhe arrestimi i shtetasit Milkjor Gjoka, 25 vjeç, lindur dhe banues në fshatin Dajç, Shkodër, për veprën penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim.

Si dhe u shpallën në kërkim dhe vijon puna për kapjen e dy vëllezërve Hydajet Mehmedaj 33, vjeç dhe Duel Mehmedaj, 31 vjeç, banues në Mushan, Shkodër.

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ 40 objekte të pabanueshme në Vorë, vijon inspektimi

LEXO EDHE:  U dëmtuan nga tërmeti/ Këshilli bashkiak vendos të shembë 19 pallate

Nga veprimet hetimore dyshohet se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në afërsi të një pike karburanti, në fshatin Mushan, Shkodër, kanë varë me armë zjarri në mjetin e tij, shtetasin R. H., 46 vjeç, pas një konflikti të ndodhur midis palëve disa orë para ngjarjes.

Grupi hetimor ka sekuestruar në vendin e ngjarjes, në cilësinë e provës materiale, një armë zjarri pistoletë, dy krehëra me fishekë pistolete, gëzhoja të armës automatike, automjetin e viktimës dhe prova të tjera të vlefshme që do t’i shërbejnë zbardhjes dhe dokumentimit të ngjarjes.

Po në vijim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”, i shtetasve B. M. 49 vjeç, banues në fshatin Mushan, Dajç, Shkodër dhe M. G., 49 vjeçe, banuese në fshatin Suka-Dajç, Shkodër, të cilët kanë qënë prezent kur ka ndodhur ngjarja dhe nuk kanë kallëzuar në organet kompetente per krimin e ndodhur.

Strukturat e DVP Shkodër, të mbështetura nga FNSH dhe RENEA, kanë vijuar përgjatë gjithë natës dhe po vijojnë kontollet intensive në banesa e objekte të ndryshme për kapjen e dy autorëve të tjerë të kësaj ngjarjeje.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dhunon gruan në shtëpi dhe më pas kërcënon ta vrasë me thikë/ Pranga 43-vjeçarit në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Një 43-vjeçar nga Vlora ka kërcënuar me jetë bashkëshorten e tij, pasi e ka dhunuar por është ndaluar dhe arrestuar nga policia.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Vlorë,  arrestuan në flagrancë shtetasin Y. D., 43 vjeç, banues në Vlorë.

Arrestimi i tij u bë pasi në datë 28.11.2020, ka kanosur me mjet të mprehtë thikë si dhe ka ushtruar dhunë fizike në mënyrë të përsëritur ndaj bashkëshortes së tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Doli për peshkim me shokët/ Zhduket 32-vjeçari në Durrës

Publikuar

-

Nga

Doli për peshkim me shokët/ Zhduket 32-vjeçari në Durrës

Një 32-vjeçar dyshohet të jetë mbytur në Durrës.

I riu kishte dalë me shokët një ditë më parë për të gjuajtur oktapodë me pushkë deti, por nuk ka dalë më në breg ndërsa rrobat e tij janë gjendur në afërsi të Currilave

Burime nga familja bëjnë të ditur se ai është kërkuar nga polumbarët e policisë dhe forca detare, por deri më tani pa rezultat.

Kërkimet kanë rinisur edhe sot që në orët e para të mëngjesit. Sipas dëshmitarëve, nga bregdeti i Currilave, kërkimet po bëhen edhe më thellë nga bregu.

Njoftimi i policisë

LEXO EDHE:  Aksident në Korçë/ Makina del nga rruga dhe përfundon në kanal

LEXO EDHE:  Aksident në Korçë/ Makina del nga rruga dhe përfundon në kanal

Gjatë ditës së djeshme, jemi njoftuar nga familjarët e shtetasit S. P., 32 vjeç, i cili ishte futur në det për të peshkuar, dhe kishte humbur kontaktet me familjen.

Vijojnë kërkimet nga forcat e Policisë, polumbarët dhe Forcat Detare.

Grupi hetimor dhe shërbimet e Policisë ndodhen në vendngjarje dhe po punojn për zbardhjen e plotë të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE