Connect with Us

Deputeti i PS përplaset ashpër me Salianjin/ “S’ka marrë dhenë krimi, por ju që s’dini të orjentoheni”

Politikë

Deputeti i PS përplaset ashpër me Salianjin/ “S’ka marrë dhenë krimi, por ju që s’dini të orjentoheni”

Publikuar

-

Kanë vijuar debatet mbrëmjen e sotme në studion e emisionit “Open”. Present këtë herë kanë qenë përfaqësuesit e palëve politike PD dhe PS, respektivisht, ish deputeti Salianji dhe deputeti socialist Qefalia.

Teksa diskutohej në lidhje me atentatin e Derrësit, ndaj prokurorit Ndoj, situata ka agravuar deri në përplasje politike mes palëve. Deklaratës së Salianjit se “nëse sistemi i drejtësisë do të funksiononte Rama dhe Braçe duhet të ishin hetuar të parët”, i është përgjigjur në mënyrë ironike deputeti socialist Qefalia, i cili shprehet se ka qenë pikërisht ky vullnet politik që e ka katandisur në këtë gjendje PD-në.

Qefalia i është përgjigjur ashpër akuzave të Salianjit ndaj Ramës, se “figurat politike me të shkuar kriminale, pjesë e institucioneve drejtuese, janë përgjegjësi e kryeministrit dhe se bandat dhe krimi kanë marrë dhenë.”

“Sot nuk ka marrë dhënë krimi, por ju PD-ja dhe nuk dini të orjentoheni”, ka thënë deputeti socialist.

Pjesë nga debati në studio:

Salianji: Kjo KÇK është që shteti të dal aty dhe të thotë që gjithçka është organizatë kriminale dhe unë jam në krye të saj.

Prokuroria dhe gjykata nëse ka patur një element thelbësor është që politika të mos fus hundët në punët e saj. Ç’punë ka kryeministri të flas për çështje të tilla?

Ne si demokrat i kemi denoncuar dhe me ligjin e dekriminalizimit janë larguar 330 veta.

Këtu bëhet për 170 hektar prona dhe 240 milion euro që i janë dhënë krimit. Kryeministri duhet të marrë masa. Këta persona duhet të përfundojnë të gjithë në burg me forcën e ligjit. Nëse do të kishte një prokurori funksionale të parët që duhej të thirrej për tu marrë në pyetje në këtë rast duhet të ishte Edi Rama dhe Erjon Braçe.

LEXO EDHE:  Faktet-Një mashtrues si Ervin Salianji/ Dënimet e vëllait nga Anglia në Gjermani

Qefalia: Ky është vullneti politik i juaj, që të keni një kryeministër që të fus hundët në punët e Prokurorisë. Prandaj jeni katandisur të gjithë kështu ju.

Salianji: Përfshirja e prokurorit me një bandë apo një njeri që i përket botës kriminale nuk është gjë e mirë. Të dyja palët i shërbejnë kryeministrit në të njëjtën mënyrë.

Kryeministri është votuar edhe për të sulmuar krimin. Kryeministri nuk flet, por merr masa. Ai me vullnet politik i fut në burg, jo t’i bëjë kryetar këta dhe t’i fus në politikë.

Kryeministri ka shërbimin informativ dhe ka policinë. Ai duhet t’ia çoj përpara përgjegjësisë Ministrisë së Drejtësisë. Prokurori është ngjarje më e rëndë sepse është punojës i shtetit.

Sot është e pavarur kjo, e pavarur ajo dhe nuk ka shtet. Sot në çdo qytet mbizotërojnë bandat. Kanë prona dhe pasuri bandat. Nuk mund të rrimë kështu sepse krimi ka marrë dhenë.

Qefalia: Sot nuk ka marrë dhenë krimi, por ju PD-ja dhe nuk dini të orjentoheni. E keni parasysh se sa kohë duhet për të zgjidhur një krim. Se një person ka përgjegjësi penale, nuk do të thotë se edhe dikush nga familja e tij duhet të jetë i tillë. Unë nuk jam shumë pro këtyre çështjeve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Situata e rënduar në Kakavijë/ Cakaj telefonatë me ministrin e jashtëm grek

Publikuar

-

Nga

Situata e rënduar në Kakavijë/ Cakaj telefonatë me ministrin e jashtëm grek

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e jashtëm alternat të Greqisë, Miltiadis Varvitsiotis.

Në një postoim në rrjetet sociale, Cakaj bën me dije se kanë diskutuar për lehtësimin e kalimit kufitar në Kakavijë.

“Duke respektuar të gjitha masat dhe forcimin e grupeve që punojnë në kufi, ne jemi duke ndjekur vazhdimisht situatën për të lehtësuar ngarkesën në kufi”, shprehet ai.Si pasojë e shtimit të rasteve me koronavirus në Shqipëri dhe Greqi, autoritetet greke kanë vendosur që të zhvillojnë testime masive për udhëtarët që kalojnë kufirin.

LEXO EDHE:  Nxehet Salianji/ Mandatet nuk i djegim për pushtet

LEXO EDHE:  Nxehet Salianji/ Mandatet nuk i djegim për pushtet

MEPJ deklaroi më herët se është në bisedime për të zgjatur orarin e punës në pikat kufitare, në mënyrë që qytetarët të mund të kalojnë edhe në orë e vona të natës.

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Mbrojtjes kanë vendosur në dispozicion të qytetarëve të bllokuar në radhë disa ekipe mjekësore dhe autoambulanca, si dhe shërbime higjienosanitare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama “i ftohtë” ndaj ekipit të mjekëve italian në Shqipëri/ Pse nuk denjoi t’i takojë kryeministri

Publikuar

-

Nga

Rama “i ftohtë” ndaj ekipit të mjekëve italian në Shqipëri/ Pse nuk denjoi t’i takojë kryeministri

Ish ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka reaguar me një status të gjatë në rrjetet sociale, ku kritikon kryeministrin Rama për pritjen e ftohtë që i bëri ekipit të mjekëve italian që erdhën në Shqipëri rreth dy javë më parë për të kontribuar në përballimin e situatës më Covid-19.

Sipas Shehut, Rama nuk e mori as mundimin ti takojë, dhe kjo sipas tij, pasi Rama i trembet transparencës e të vërtetës për dështimin   e tij me sistemin shëndetësorë.Rama “i ftohte” ndaj prezences mjekesore italiane ne Shqiperi, as denjon t’i takoje!
Se pari nje falenderim e mirenjohje per Italine e ata kolege italine qe qendruan dy jave ne vendit tone, ne mbeshtetje ndaj ballafaqimit me Covid.
Duke njohur edhe personalisht ndonje nga ata, mund te them se ishte nje grup me nivel e pluridisiplinor, i afte te kuptoje e te transmetoje ne Itali gjendjen reale te krizes se thelle shendetesore qe po kalon vendi yne, gje kjo shume e rendesishme per tu pasuar me nje prezence te gjere, te gjate, stabel, strategjike e strukturale italiane ne vend. Prandaj jam i bindur se ndjenjat dhe mendimet e tyre kane pasur nje keqardhje te thelle per realitetin shendetesor te trishte qe gjeten duke u ballafaquar me:
—Nje sistem shendetesor ne amulli, pa strategji edhe ndaj Covid.
—Mos egzistencen e linjave te orientimit e komandimit prej lart per ne nivelet profesionale, perfshi ketu dhe prej atij Komiteti.
—Nje sistem shendetesor jo vetem te corganizuar, por dhe te pa pajisur ne mjete e struktura te pershtateshme.
—Institucionet spitalore shume larg standarteve europiane.
—Nje personel mjekesor, qe megjithese ne shumice individualisht eshte i pregatitur dhe me vullnet, te pa paguar si duhet, te pa stimuluar e pa mjetet adeguate te punes, i abandonuar, gje e ka bere pesimist.
—Nje situate kaotike e te pa kontrolluar ndaj Covid me shifrat reale shume here me te larta se zyrtaret, me numer e llojshmeri testimesh shume te vogel, me qytetaret te pa pajisur as me maska.
—Nje mungese e nje komunikimi racional te institucioneve me qytetaret.
Ne fakt kete une e ndjeva edhe ne ato pak informacione zyrtare ku spikaten dy elemente, vleresimi i kolegeve italiane per koleget shqiptare dhe shqetesimet e tyre per nivelin e organizimit.
Keto dhe mendimi i tyre qe une deduktoj, i cili eshte dhe vullneti i Italise mike per te krijuar ketu nje qendrim konstant e afat gjate ne ndihme te shqipetareve, duket se e kane merzitur e shqetesuar Ramen, qe i trembet transparences e te vertetes, pra pergjegjesise per deshtimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Projekti i Unazës së Madhe/ Shehaj: Janë shpërdoruar e vjedhur 3 miliardë euro

Publikuar

-

Nga

Projekti i Unazës së Madhe/ Shehaj: Janë shpërdoruar e vjedhur 3 miliardë euro

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, ka kujtuar sërish projektin e Unazës së Re që nuk ka përfunduar ende dhe ka ngritur akuza ndaj qeverisë.

Shehaj deklaron se kryeministri Edi Rama mori mbi 3 miliardë euro borxh neto dhe nuk ndërtoi asnjë rrugë, me përjashtim mbylljen e disa segmenteve të vogla të projekteve të nisura nga qeveria e PD-së, si Unaza e Madhe me të cilën u mburr sot.

Demokrati pretendon se 3 miliardë euro janë shpërdoruar, keqmenaxhuar dhe vjedhur me projekte fasadash, ndërsa e cilëson  këtë si kriminale.“3 miliardë euro janë shpërdoruar, keqmenaxhuar dhe vjedhur me projekte fasadash. Imagjinoni një çast sikur të mos kishim zbuluar aferën DH Albania: rreth 50 milionë euro (bashkë me ato të paguara nga OSSHE për DH Albania) do ishin në llogari private në SHBA. Me gjasa kështu kanë përfunduar qindra milionë euro.

LEXO EDHE:  Entuziasmohet Salianji/ “Policët po inkurajojnë protestuesit”

LEXO EDHE:  Entuziasmohet Salianji/ "Policët po inkurajojnë protestuesit"

Shqipëria ka nevoja jetike për infrastukturë, për të gjallëruar ekonominë, shfrytëzuar potencialin e saj të madh turistik dhe pozicionin strategjik gjeografik. Të harxhosh 3 miliardë euro borxh dhe të mos ndërtosh asnjë vepër të mirëfilltë infrastrukturore është kriminale. Ndërkohë, potenciali i humbur ekonomik nga mungesa e infrastrukturës është edhe shumë miliardë euro të tjera”, shkruan ish-deputeti në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE