Connect with Us

Deklarata e Macron/ Reagon Berisha: Rama vrasës i integrimit

Politikë

Deklarata e Macron/ Reagon Berisha: Rama vrasës i integrimit

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas intervistës së Presidentit të Francës Emmanuel Macron për “The Economist”, ku shprehej se vendimi negativ për çeljen e negociatave për Shqipërinë e mbrojti këtë të fundit nga poshtërimi, pasi gjysma e vendeve të BE-së ishin kundër.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, të shqëruar edhe nga një foto me kryeministrin Rama me sopatë në dorë, Berisha shprehet se: “Edvin Mafia eshte jo vetem vrasesi i integrimit Europian te Shqiperise, por edhe i Maqedonise se Veriut!”

Reagimi i plotë i Berishës:

Edvin Mafia eshte jo vetem vrasesi i integrimit Europian te Shqiperise por edhe i Maqedonise se Veriut!

Presidenti i Frances Emanuel Macron i deklaron revistes se famshme The Economist se:
-Shumica e vendeve ishin per hapjen e negociatave me Maqedonine e Veriut,
por pothuaj gjysma e tyre ishin kunder hapjes se negociatave me Shqiperine dhe kjo ishte nje poshterim i madh per Shqiperine dhe se ai prandaj bllokoi te dy vendet!

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka komentuar në një intervistë për ‘The Economist’ edhe vendimin për të mos lejuar nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

‘Duhet të them se shumica e tyre ishin pro nisjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut, por thuajse gjysma ishin kundër Shqipërisë. Gabim fatal,’ tha Macron.
Duke ditur se Edvin Mafia dhe narkoqeveria e tij nuk ka plotesuar asnjerin nga kushtet e caktuara per Shqiperine me 26 qershor te vitit 2018 nga Keshilli i Ministrave te vendeve te BE Presidenti Macron shton:
“Është absurde të hapësh një proces thjesht burokratik,’ketu me poshte keni permbledhjen e intervistes se tij.

LEXO EDHE:  Militantët e PS kërcënojnë bizneset/ “Masakrohen” me gjoba dhe sekuestrime

Macron: E mbrojta Shqipërinë nga poshtërimi, gjysma e vendeve të BE ishin kundër saj

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka komentuar në një intervistë për ‘The Economist’ edhe vendimin për të mos lejuar nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
‘Duhet të them se shumica e tyre ishin pro nisjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut, por thuajse gjysma ishin kundër Shqipërisë. Gabim fatal,’ tha Macron.
Presidenti francez duket i vendosur kundër zgjerimit, duke thënë se procesi është i pakuptimtë.
“Është absurde të hapësh një proces thjesht burokratik,’ tha ai.
Macron tha se e mbrojti Shqipërinë nga poshtërimi duke mos nisur negociatat me dy vendet.
Ai tha se nëse do poshtëronte Shqipërinë, destabilizonte rajonin.
Macron insistoi se, nuk ka negociata pa reformimin e procesit të anëtarësimit.
Macron tha se pretendimet për ndikimin rus, kinez apo turk nëse nuk hapen negociatat nuk qëndron. Sipas tij, ka vende që kanë hapur negociatat, por sërish ndjehet ndikimi i këtyre influencave./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha falenderon donatorët/ Ultimatum Ramës: Të nisë menjëherë puna

Publikuar

-

Nga

Kreu i opozitës ka falenderuar donatorët që dhuruan 1 miliard e 150 milion euro për të rindërtuar banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Lulzim Basha thotë se të gjitha donacionet janë të bekuara dhe të mirëpritura.

“Të gjitha donacionet ndërkombëtare për popullin shqiptar për dëmet e pas tërmetit të 26 nëntorit janë të bekuara dhe të mirëpritura. Falenderime dhe mirënjohje për çdo vend, çdo organizatë dhe çdo institucion ndërkombëtar që i gjendet pranë qytetarëve shqiptarë në këtë moment të vështirë”, shkruan lideri i demokratëve.

Më tej, Basha i bën thirrje qeverisë Rama, që të nisë menjëherë puna dhe të mos abuzohet me fondet.

LEXO EDHE:  Reagon në Facebook Berisha pas videos denoncuese

LEXO EDHE:  Skandali/ Xhafaj ndëshkon oficerin që hetoi djalin e deputetit

“Detyra jonë është të bëjmë gjithçka që këto kontribute të shërbejnë vërtet për ndihmë ndaj njerëzve në nevojë. Është e rëndësishme që të nisë menjëherë puna dhe fondet të përdoren me përgjegjshmëri dhe transparencë për të ndalur keqpërdorimin dhe abuzimin me to”, thekson ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Konferenca e Donatorëve kaloi pritshmëritë/ LSI thirrje Ramës

Publikuar

-

Nga

Konferenca e Donatorëve i ka kaluar pritshmëritë dhe janë dhuruar më shumë para sesa janë përllogaritur dëmet e tërmetit tragjik të 26 nëntorit, ku mbetën viktimë 51 persona.

Shtetet kanë dhuruar 1 miliard e 150 milion euro dhe pas kësaj ka ardhur edhe reagimi i parë i Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, i bën thirrje qeverisë që paratë të mos shpërdorohen dhe shkojnë dëm, duke përmendur këtu Reformën në Drejtësi.

LEXO EDHE:  Militantët e PS kërcënojnë bizneset/ “Masakrohen” me gjoba dhe sekuestrime

LEXO EDHE:  Rama i tregon ambasadorit përse futi kriminelë në parlament

“Ka shumë rëndësi që lekët e donatorëve për tërmetin të mos shkojnë dëm si ato të Reformës në Drejtësi që u tretën si kripa në ujë dhe prodhuan vetëm kapjen mafioze të shtetit nga Rilindja”, thekson Vasili./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

1.15 miliardë euro për Shqipërinë/ Meta mirënjohje Konferencës së Donatorëve

Publikuar

-

Nga

presidenti, ilir meta

Konferenca e Donatorëve dhuroi sot 1 miliard e 150 milion euro për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Pas kësaj ka reaguar presidenti Ilir Meta, i cili përshëndet të gjithë mbështetësit e Shqipërisë dhe i shpreh atyre mirënjohje.

“Përshëndes Konferencën e Donatorëve që po zhvillohet në Bruksel, në mbështetje të Shqipërisë, për kapërcimin e pasojave të tërmetit të nëntorit të vitit të kaluar, e njëkohësisht shpreh mirënjohjen e thellë për solidaritetin dhe kontributin e vendeve pjesëmarrëse dhe kontribuese”, shkruan Kreu i Shtetit në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE