Connect with Us

Bashkia Kukës gjobit me 52 mln dollarë kompaninë minerare/ I bllokon aktivitetin

Lajme

Bashkia Kukës gjobit me 52 mln dollarë kompaninë minerare/ I bllokon aktivitetin

Publikuar

-

Një kompani minerare në Kukës është gjobitur me 52 milionë dollarë për dëmtim ambienti.
Raportohet se Bashkia e Kukësit ka pezulluar aktivitetin e kompaninë “IMI sh.p.k”.

Sipas kreut të Bashkisë, Safet Gjicit kompania nuk ka respektuar ligjin dhe punon pa leje.

“Kompania nuk ka respektuar ligjin duke hapur disa rrugë pa leje nga bashkia. Ne kemi kërkuar që kompania të respektojë ligjin dhe derisa të jetë në bazë të rregullave dhe ligjit. Ne nuk do ta heqim bllokimin. Mbi të gjitha kompania në zonë ka bërë masakër mjedisore. Të gjitha inertet janë hedhur në liqen. Kompania nuk ka zbatuar kontratën me ministrinë e linjës sa përket investimit në zonë nga fitimi.
Në zonë nuk ka bërë asnjë investim infrastrukturor. Pra do të thotë se ne mbrojmë interesin publik dhe banorëve dhe mbi të gjitha kërkojmë që të zbatoj ligjet për pyjet dhe mjedisin. Drejtoria dhe inspektorati i mjedisit nga kontrollet në terren ka konstatuar dëme të llahtarshme në mjedis dhe për këtë kompania është gjobitur. Kjo kompani prej vitesh punon pa letra, punon në të zezë. Derisa kompania të paguaj 52 milionë dollarë gjobë dhe dëm mjedisor sa është konstatuar nga ekspertet e bashkisë, kompania do të jetë e bllokuar. Të jenë të bindur se nuk vëmë shirita në mëngjes e t’i heqim pasdite. Shiriti do të hiqet vetëm atëherë kur kompania të zbatojë ligjin e të paguajë borxhin. Ne jemi në të drejtën tonë”, u shpreh Gjici./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

221 km në orë në aksin Sauk-Teg/ Policia bën thirrje: Mos shpejto të arrish aksidentin

Publikuar

-

Nga

Policia rrugore njofton se në aksin Sauk – Teg, edhe pse janë shënuar një numër i madh aksidentesh, vijon shpejtësia e lartë nga automjetet që qarkullojnë në këtë rrugë.

Policia i bën thirrje shoferëve të respektojnë rregullat e qarkullimit për të pasur një destinacion të sigurt.

“Radari dhe polici të shpëtojnë jetën.
Vijon të ndodhë në aksin rrugor Sauk – Teg. 221 km/h në aksin Sauk – Teg.
Shpjetësi e frikshme që rrezikon seriozisht jo vetëm jetën e drejtuesit të mjetit, por edhe rrezik potencial për jetën e përdoruesve të rrugës. Stop shpejtësisë, stop shpejtësisë, stop shpejtësisë.
Respekto rregullat e qarkullimit për të pasur një destinacion të sigurt. Mos shpejto të arrish aksidentin”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Nënkryetari i AMA-s kundër projekt-ligjit antishpifje: Duhet rrëzuar, cënon lirinë e shprehjes

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Autoritetit tët Medias Audivzive, Sami Neza shprehet se ligji antishpifje nuk duhet miratuar.

Neza deklaroi se ky projekt-ligj kufizon lirinë e shprehjes, ndërsa ka shtuar se po ashtu media mund të vetë-përmirësohet.

“Këshilli i AMA-s është shprehur kundër këtij projekt-ligji, për disa arsye, por arsyeja kryesore është parimi i vetërregullimit. Media mund të rregullohet me parimin e rregullimit. Po ashtu është edhe cenim i lirive të shprehjes. E dyta Në dy vitet e funditka pasur shumë diskutime në lidhje me këtë ligj. Në asnjë rast nuk sugjerohet që mediat e shkruara ose online të rregullohet përmes institucioneve publike ose të balancuara”, tha Neza i ftuar në studion e Real Story./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Dorën në qafë dhe gishtin në b….” Stefi Prifti për votimin në Këngën Magjike: “Ushtarët kukulla” janë për të ardhur keq!

Publikuar

-

Nga

Pas mbështetjes së madhe të fansave për pjesëmarrjen në Këngën Magjike të dyvëllezërve korçarë Endri dhe Stefi Prifti, ky i fundit ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale përsa i përket votimit në këtë festival.

Sftefi dhe Endri Prifti morën pjesë në Këngën Magjike me këngën e tyre “Zemra ime është gjallë” e cila u prit mjaft mirë nga publiku i gjerë por votimi i këngëtarëve për këngën e tyre nuk ka qenë i pritshëm.

Prifti shprehet se nuk mund ta besonte 0 pikshin nga Eneda tarifa të cilës i dhanë 17 pikë.

Ai e quan këtë një turp për Enedën teksa ngre disa pytetje për këngëtaren.

“Kujt ja dha 0 pikshin Eneda Tarifa? Tekstit? Autorit të tekstit? Mesazhit që transmetonte kjo këngë? Ne..? Me 30 vjet karrierë dhe miq (mesa duket nuk ka qenë kështu..)! Sikur asnjë lek të mos vlejë ajo këngë, përsëri (meëqenëse ky lloj votimi kështu është …), kurrsesi nuk mund të japi 0 pikë! Bravo të lumtë për fitoren”, shkruan Stefi Prifi.
Më tej këngëtari shkruan se nuk mund të besojë as 0 pikshin nga Orgesta Zaimi të cilës i dhanë 21 pikë.
Ndërsa për votimin e Fifit, Stefi thotë se nuk e habit teksa shkruan:
Nuk mund ta besoja 0 pikshin e Orgesa Zaimit, nderkohe qe ne i japim 21 pike! Për znj. Fifi nuk di c’të them! 0 pikshi i saj (ndonjëherë 3 pike..), tashmë nuk me habit..! Ka rënë në dashuri vajza…!

“0 pikshat e “ushtarëve kukulla” nuk më shqetesojne fare. Ata janë për të ardhur keq! Nuk kuptojnë se jeta nuk është një festival dhe as një apo dy këngë.
Pa krijuar një personalitet të vërtetë në rradhë të pare si njeri nuk bëhesh kurrë artist.
17 zero pikesha na dhane grupimet e padeklaruara kurrë si të tilla në këtë festival! Asnjëherë nuk thuhet kush është kompozitori dhe kush poeti! E dini pse?
Sepse një kompozitor (apo nje studio) ka 8 – 14 këngë! E kuptoni se c’bëhet? Fifi, pati 17 tekste në këtë festival..! Me kë konkuron kjo vajze..? Me veten e saj? Po, nëse dy nga këta kompozitorë bëhen partnere te perhershem dhe “ndajnë pitën” herë njëri dhe herë tjetri, njeri brenda e tjetri jashtë kufirit shqiptar (padiskutim edhe lekët..), si i bëhet? Kush mund të fitoje mbi ta në një organizim të tille?”, shkruan në reagimin e tij Stefi.

LEXO EDHE:  Bashkia gjobit PD-në/ Veliaj: Është një parti që i shpëton në brekë!

LEXO EDHE:  Gjobitet me 800 euro sepse e fotografoi makinën e policisë të parkuar gabimisht

Më tej, këngëtari shprehet i recoltuar se këta “mashtrues: siç i quan ai e kanë bërë muzikën si kokrrat e grurit.
Mes të tjerash Stefi sqaron se ky reagim nuk ka lidhje me çmimet e para apo të dyta duke theksuar se padashur janë krijuar njerëz manipulatorë dhe intrigantë në vend që të ketë mundësi miqësie dhe pajtimi me kolegë, këngëtarë dhe kompozitore.

“Vetëm Zoti në vëntë dorë, ti kapi për veshi këta mashtrues që po shine si në lëmë.! E bënë muziken si kokrrat e grurit…! Të duket sikur dëgjon të njëjtat gjëra qe perseriten! Te njëjtën gjendje..! Të njëjtën harmoni..! Nje quravitje…! Një klithje…!
Shikoni kënget e festivalit Kombëtar këtë vit. Pavarësisht nëse ju pëlqejnë apo jo, këngët (për mua ka disa kënge shume të bukura), kanë qasje të ndryshme, emocione dhe gjendje të ndryshme, shpirtra të ndryshëm…! Dhe artistët krijues me të shumtë në numer…! Publikut i serviren me shumë gjendje dhe ndijesi, më shumë zgjedhje, Risi dhe larmi tingujsh dhe tekstesh.
Nuk desha, por ju më ngacmoni dhe une e kuptoj qe ju prisni vetëm të verteta nga ne. Të gjitha sa shkrova me lart (ka edhe me keq akoma..) nuk kane lidhje fare me çmimet e para apo të dyta. Unë dua të theksoj, se në vend qe të krijojmë mundësi miqësie dhe pajtimi me kolegë, këngëtarë dhe kompozitore, padashur krijojme njereëz manipulatore, intrigantë, dorën në qafë dhe gishtin në b…. dhe shume qejfmbetje e urrejtje për njëri – tjetrin!
Punoni për çmime dhe arritje, por mos harroni të jeni NJËREZ”, përfundon reagimin e tij Stefi Prifti.

LEXO TE PLOTE