Connect with Us

Artan Hoxha zbulon pse ndërrohen drejtorët e Hipotekës në Vlorë

Kronika

Artan Hoxha zbulon pse ndërrohen drejtorët e Hipotekës në Vlorë

Publikuar

-

Gazetari Artan Hoxha, nga studio e “Opinion”, ku po diskutohej për lidhjet e krimit me politikën, ka folur edhe për çështjen e Hipotekës së Vlorës, ndërsa zbuloi dhe arsyen se pse drejtorët japin dorëheqjen sapo emërohen.

Hoxha ka zbardhur edhe disa mesazhe mes një zyrtari të shtetit dhe një personi që është i interesuar për të marrë një pronë në Jalë.

“Një zyrtar i shtetit flet me një person që është i interesuar të marri një pronë në Jalë. I thotë: thuaji të bindi Ramën, unë do bëj c’të thotë Rama. S’kam asgjë në dorë, unë jam më i parëndësishmi. Ia çon zyrtari i shtetit, edhe vazhdon: Ata vazhdojnë me kërcënime. Uroj të tremben ata lart, por unë s’kam asgjë në dorë”.

Atherë çfarë bëhet. Shtetasi që ka fituar me vendim gjykate ka dhe pasaport greke, pra janë futur në lojë dhe autoritetet e huaja.

Merr një vendim nga Gjykata e Apelit e cila i jep të drejtën e pronësisë dhe i thotë zyrës së Hipotekës, fshije këtë pronë që ka qenë në emër të një personi tjetër me dokumenta të falsifikuara dhe do ta kalosh në regjistër të shtetit shqiptar dhe në emër të këtij personi. Bëhet fjalë për 75 mijë metra në Jalë.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e Lulit/ Në Vlorë emërohet biznesmeni, që ndërtoi pallatin e vjehrrit

Dhe çfarë ndodh, pasi merr vendimin nga Gjykata e Apelit e regjistron pronën. Të gjithë drejtorët që venë atje dhe nuk pranojnë u jepet urdhëri ta pezullojnë vendimin e Gjykatës së Apelit, që vetëm një gjykatë mund ta pezullojë atë. I thonë të vini dhe të çregjistroni pikërisht këtë vednim të gjykatës së Apelit.

Tani, drejtorët e hipotekës qe venë, mbasi e marrin dosjen, e shikojnë, kthejnë përgjigje, “përsa i përket më sipër nuk mund të procudohet” prandaj dhe ndërrohen sepse duhet të vejë një drejtor që ta marrë përsipër këtë vendim të Gjykatës së Apelit”, theksoi Hoxha./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Publikohet raporti/ Antidroga greke: 62% e marijuanës së kapur erdhi nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

“Rreth 62% e marijuanës së sekuestruar nga policia greke në vitin 2018 në Greqi erdhi nga Shqipëria fqinje”, thuhet në një raport që u publikua të mërkurën nga Njësia Koordinuese e Zbatimit të Drogës dhe Njësia e Inteligjencës Kombëtare.

Raporti përfshin të dhënat për vitin 2018 dhe vlerëson se “Greqia është në një nga rrugët kryesore të trafikut të drogës, e ashtuquajtur “Rruga Ballkanike”, e cila lidh rajonet më të mëdha në botë që prodhojnë opiume (Azinë Qendrore) dhe Lindjen e Mesme me vendet e Evropës veriperëndimore, të cilët janë konsumatorët kryesorë të lëndëve narkotike”. “Për më tepër, thuhet në raport Greqia është ngjitur me Shqipërinë, e cila është furnizuesi kryesor i marijuanës së papërpunuar në vendet e “kontinentit të vjetër”. “Ndërsa zona detare në Jug të Kretës, sipas raportit, është një pikë tranziti për ngarkesat e marijuanës së përpunuar”.

Raporti vlerëson se “për të dytin vit radhazi, sasi të mëdha kanabisi të përpunuar u kapën në anijet që kalonin në jug të Kretës”. Sipas Raportit” Greqia ka një mori portesh dhe aeroportesh ndërkombëtare ku mundësohet importimi i dërgesave të kokainës me origjinë kryesisht nga vendet e Amerikës Latine”. Raporti vlerëson edhe goditjen e organizatave kriminale të transportit të kokainës.

LEXO EDHE:  Rrëzohet tek vaskat e peshkut në Vlorë / Mbytet 53-vjeçari

LEXO EDHE:  Rama: Ndëshkim të ashpër tregëtarëve të certifikatave

Sipas Raportit një total prej 560 kilograme kokainë u kap në bashkëpunim me autoritetet greke dhe autoritetet ekuadoriane edhe dy organizata kriminale që vepronin në shkallë të gjerë për shpërndarjen e kokainës u shkatërruan në vitin 2018. “Vlera e tregut e sasive të sekuestruara të narkotikëve në Greqi në vitin 2018 i tejkalon 390 milion Euro, duke marrë çmimet për gram dhe tablet”, vlerëson raporti. Gjithashtu sipas raportit te antidrogës greke në vitin 2018, u bë sekuestrimi më i madh i tabletave capatagon (3,127,360), një lloj droge që përdorej nga ushtarët e ISIS në vatrat e luftës në Siri./VOA

LEXO TE PLOTE

Kronika

U gjet i pajetë në rrugë/ Policia jep detaje për 34 vjeçarin nga Vlora

Publikuar

-

Nga

Policia e Vlorës ka dhënë informacion zyrtar lidhur me trupin e pajetë që u gjet në lagjen “Kushtrimi”.

Sipas policisë së Vlorës, nga ekspertiza e plotë mjeko-ligjore, në trupin e 34 vjeçarit K.D, konkretisht në pjesën e pasme të shpatullës është konstatuar një plagë e cila dyshohet të jetë shkaktuar nga armë zjarri.
34 vjeçari punonte në një firmë këpucësh në qytetin e Vlorës dhe nga ana e Policisë nuk njihet si person me precedent penal.

LEXO EDHE:  28 Nëntor 1912/ Si u shpall Pavarësia e Shqipërisë?

LEXO EDHE:  Rama: Ndëshkim të ashpër tregëtarëve të certifikatave

Në Policinë e Vlorës është ngritur një grup i posaçëm hetimor me qëllim dokumentimin dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes.
Vijojnë hetimet e mëtejshme në bashkëpunim me Prokurorinë për sqarimin e rrethanave dhe vendosjen para përgjegjësisë penale të autorit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Lezhë/ Shoferja 25 vjeçare me urgjencë te Trauma

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën Laç-Lezhë, ku për pasojë ka mbetur e plagosur shoferja.

Aksidenti ka ndodhur afër mbikalimit të Laçit ku automjetin tip ‘Toyota’ me targa AA 915RA e drejtonte një vajzë rreth 25 vjeç, e cila udhëtonte e vetme.

Sipas policisë, e reja pasi ka humbur kontrollin e mjetit dhe është përplasur me bordurën anësore të rrugës, ndërsa ka mbetur e plagosur.
Aktualisht në vendin e ngjarjes ndodhet policia, ndërkohë që drejtuesja e mjetit është transportuar në spitalin e Traumës./CNA.al

LEXO TE PLOTE