Connect with Us

Të gjitha faktet dhe argumentat/ Pse kreu i Republikës së re dështoi dje në Korçë

Politikë

Të gjitha faktet dhe argumentat/ Pse kreu i Republikës së re dështoi dje në Korçë

Publikuar

-

Lulzim Basha dje vazhdoi të ashtuquajturin tur me të rinjtë në qytetin e Korçës. Në fakt një tur që ai e quan “Rrugëtimin e shpresës” dhe thotë se është rinia që do ta përmbysë këtë sistem. Por, me aq të rinj që po e ndjekin nga pas dhe me atë aktivitet që zhvillon, Lulzim Basha vështirë se duket të përmbysë gjë. Dhe Edi Rama së bashku me ortakun e tij  në krye të opozitës, duket se do ta ketë jetën e gjatë.

Le të shohim faktet dhe detajet.

Takimi u zhvillua në një sallë të mbyllur. Në një ambien dasmash, i cili merr reth 200 vende. Nga të cilët, më pak se gjysma ishin nga qyteti i Korçës, pasi pjesa më e madhe ishin sjellë nga fshatrat, nga qyteti i Devollit dhe nga bashkia e Pogradecit dhe ndoshta edhe disa dhjetëra persona nga Erseka.

Pra, takimi i zhvilluar në lokalin për dasma “Mon Amour”, ku Basha kishte rreth 200 të rinj, po i japim pa teprim dhe pa ia ulur, nuk ishte një takim vetëm me të rinj korçarë. Por, ishte një aktivitet me të rinj të qarkut të Korçës. Dhe po ta shohësh  e te bësh një analizë të thjeshtë nuk ishte asgjë më shumë sesa një dështim.

Po pse quhet një dështim?

Le të marrim shifrat. Lulzim Basha thotë se me të rinj do ta përmbysë Edi Ramën. Me 85 të rinj nga Korça në sallë, janë ai 85% i famshëm i zgjedhjeve, sepse pjesa tjetër nuk ishin nga Korça. Ishin nga qarku i Korçës.

Për këtë le të sjellim faktet.

Në qarkun e Korçës ka një universitet, i cili është Universiteti “Fan Noli”, i cili zyrtarisht ka të regjistruar mbi 5 mijë studentë. Pra, Lulzim Basha shkon në Korçë, futet në një lokal dhe në një qytet universitar me mbi 5 mijë studentë takon 1/50 e tyre.

Qarku i Korçës ka zyrtarisht mbi 3 mijë maturantë apo nxënës që janë në vitet e treta të gjimnazit. Ç’ka do të thotë se këta të viteve të treta, pas dy vitesh votojnë.

Pra, në universitet, në maturë dhe në vitet e treta të gjimnazit, janë gati 8 mijë të rinj. Nuk po shtojmë këtu edhe shifrat e të rinjve që kanë mbaruar shkollën, kanë mbaruar gjimnazin, janë të papunë dhe ata mijëra të tjerë që jetojnë në qarkun e Korçës, por po japim vetëm shifrën zyrtare.

Janë mbi 8 mijë studentë në universitetin “Fan Noli” të Korçës, maturantë dhe gjimnazistë në vitet e treta në qarkun e Korçës dhe Luli kishte mbledhur 85 përqindshin e tij nga Korça, që ishin 85 studentë, dhe disa të tjerë të sjellë nga periferitë. Nga Devolli, nga fshatrat e Korçës, nga bashkia Maliq dhe Pogradec, për të mbushur sallën.

Për të treguar se kishte filluar revolucionin e tij, ashtu si dhe një vit më parë me të rinj nga pas. Kjo është e vërteta e asaj që ndodhi dje në Korçë. Dështimit të Lulzim Bashës.

Por, forcohet ky si dështim, po të sjellim dhe një tjetër argument.

Vite më parë, kur PD-ja ishte në opozitë. Në vitin 1999, 2000, 2003, Sali Berisha kurrë nuk shkoi të takohej me të rinjtë në një sallë. Ai shkonte dhe takohej në pallatin e sportit “Tamara Nikolla”, ku duhet të ishin të paktën 2500 të rinj që të mbushej pallati i sportit.

Kështu ndodhte edhe me Jozefina Topallin, kështu ndodhte edhe me Bamir Topin, në atë kohë nënkryetar i PD-së. Janë zhvilluar disa evente të cilët të rinjtë korçarë i dinë mjaft mirë. Ata që kanë qënë pjesë e forumit rinor dhe drejtimit të PD-së, në atë kohë.

Organizoheshin evente, bisedime, por në pallat të sportit, me disa mijëra të rinj. Për të treguar se ata ishin shpresa, do të ishin ata që do ta ndryshonin dhe kështu ndodhi. Kurse Luli futet si “mi” në një vrimë, me një grusht të rinjsh të sjellë në Korçë nga rrethet afër dhe thotë se filloi përmbysjen e madhe të Edi Ramës me 200 vetë, kur qarku i Korçës vetëm studentë dhe maturantë ka rreth 8 mijë. Kështu duket se do ta ketë edhe 85 përqindshin në zgjedhjet e ardhshme./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha vijon “Rrugëtimin për Shqipërinë”/ Ku do të ndalet sot kryedemokrati

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha vijon edhe sot turin e tij nëpër Shqipëri.

Ditën e sotme Basha do të ndalet në Lushnjë ku do të zhvillojë një takim me fermerët e kësaj zone.

“Sot në orën 12:00 do takohem me fermerët e Lushnjes dhe Divjakës për një bashkëbisedim në “Rrugëtimin për Shqipërinë”, shkruan Basha.

Kujtojmë se kryedemokrati filloi “Rrugëtimin për Shqipëri” në datën 4 nëntor. Qyteti i parë në të cilin u ndal Basha ishte Elbasani ku zhvilloi takim me të rinjtë e këtij qyteti me të cilët shpalosën problematika të ndryshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Studentët e vetmja opozitë kundër Ramës”/ Topi akuza palëve politike

Publikuar

-

Nga

“Studentët e vetmja opozitë e fortë kundër Ramës”, kështu është shprehur  ish Presidenti Bamir Topi, teksa fajson opozitën për krizën aktuale politike në të cilën ndodhemi.  Në një intervistë për RTV Ora, Topi është shprehur se ka qenë pikërisht politika në sinkron e opozitës dhe mazhorancës ato të cilat shkatërruan çdo frymë apo lëvizje të re politike që mund të vinte në Shqipëri pas protestës së studentëve.

“E kam të vështirë të interpretojë se si do të shkojë situata politike,  ndërkohë që opozita ka dalë jashtë parlamentit.

Por ky është edhe faji i opozitës që kemi ardhur në këto kushte. Unë mendoj se opozita me këtë punë që po bën, me këtë fjalor të vjetër politik të përdorur është ajo që po mban në këmbë pushtetin e Ramës. E vetmja opozitë e fortë kundër Ramës kanë qenë studentët.

LEXO EDHE:  Amandamentet e LSI për kërkesat e studentëve/ Rama i përgjigjet Kryemadhit

Madje kam një dyshim të madh se mbas asaj lëvizje në qoftë se do të lindte diçka e re në terrenin politik, ishte pikërisht politika në sinkron e mazhorancës dhe opozitës që e shkatërruan.

Rama nuk është i pathyeshëm, madje mendoj se ka thyer shumë rregulla kryesore për demokracinë. Nuk po na lejon fare të merremi dhe të diskutojmë për mirqënien dhe ekonominë. Institucionet janë themeli i cdo vendi demokratik dhe fakti se neve ndodhemi diku pa institucione e diku me institucione të cunguara, tregon se faji kryesor bie mbi mazhorancën, por pse jo edhe mbi opozitën”, është shprehur Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shkon në Parlament si në mbledhje të partisë”/ Topi ironizon Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish presidenti, Bamir Topi, duke komentuar situatën politike në vend është  shprehur se pikënisja e të gjitha deformimeve janë ndryshimet kushtetuese të bëra në 2008-ën.

Në një intervistë në studion e lajmeve në RTV Ora, i pyetur nëse krijimi i Kushtetueses do të mund të zgjidhte krizën institucionale në vend për 30 Qershorin, Topi është shprehur se arsyeja e institucioneve të dobëta  në Shqipëri është vendosja e tyre në shërbim të një individi.

Topi madje ka ironizuar edhe kreun e qeverisë Rama, teksa shprehet se “shkon në sallë të parlamentit sikur shkon në mbledhje të partisë”. Për ish presidentin është pikërisht një situatë e tillë politike ajo që krijon vakumin institucional.

“Institucionet shqiptare kanë marrë goditjen e fortë që në 2008, nga vullneti i përbashkët i sinkronizuar i opozitës me mazhorancën. Aty është pikënisja e të gjitha deformimeve. Bota nuk bën luftë politike. Janë ndërruar elitat politike disa herë.

LEXO EDHE:  Amandamentet e LSI për kërkesat e studentëve/ Rama i përgjigjet Kryemadhit

Këtu vijohet të luftohet mbi bazën e emrit: Ç’mendon Basha, ç’mendon Rama.

Nëse do të ishte e kundërta  që individi të vendosej në shërbim të institucioneve do të kishim institucione të forta. Tek e fundit kryeministri është zgjedhur nga partia e tij për të drejtuar qeverinë. Parlamenti është zgjedhur nga populli. Mirëpo, kur shikon një kryeministër që shkon në sallë të parlamentit sikur shkon në mbledhje të partisë, kjo krijon një vakum të tmerrshëm institucional.

Në vend që parlamenti të kontrolloj punën e qeverisë është kryeministri ai që i tregon parlamentit se ku duhet të shkojë. Madje disa deputet janë zgjedhur rishtas dhe kjo nuk është një rregull normal, është një gabim i rëndë”, është shprehur Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE