Connect with Us

Skandali në “Fiks Fare”/ Fëmijë, emigrantë, të vdekur dhe të burgosur firmosin pro ndërtimit të HEC-it!

Denoncim

Skandali në “Fiks Fare”/ Fëmijë, emigrantë, të vdekur dhe të burgosur firmosin pro ndërtimit të HEC-it!

Publikuar

-

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së mërkurës një skandal në Tepelenë. Një firmë, e cila duhej të merrte mendimin e banorëve për ndërtimin e një HEC-i ka falsifikuar firmat e tyre. Në listat e firmës kanë emra apo kanë firmosur fëmijë, emigrantë, persona që kanë ndërruar jetë, madje edhe një i burgosur.

Në redaksinë e emisionit Fiks Fare u ankuan dhjetëra banorë të fshatit Hormovë në Tepelenë, të cilët thanë se firma “Hidro Termo”, u ka përdorur emrin dhe listën ia ka dërguar edhe ministrisë së Infrastrukturës. Ata thanë se disa emra në listë janë fiktivë, kanë ikur prej kohësh nga Hormova, por për çudi emrat e tyre janë pikërisht në listën e firmës.

Gazetarët e “Fiks Fare” verifikuan disa nga emrat e pretenduar, ku rezultoi se në një dokument të datës 30 janar 2019, firma që po ndërton HEC-in i ka çuar Bashkisë Tepelenë një listë me emra që kanë qenë pro ndërtimit. Nga verifikimi rezultoi se kanë firmosur të gjithë pjesëtarët e familjes Fatia, madje edhe dy fëmijët e mitur. Ndërkohë, në listë janë edhe pjesëtarët e familjes Rrapi, të cilët janë prej kohësh në Tiranë. Në listë është edhe emri i z.Çelo Çela, firma e të cilit, sipas banorëve është e falsifikuar.

Ndërkohë, edhe emrat e Rudjan Dhromit dhe Qazim Elmazit janë në këtë listë, madje kanë firmosur. Por, sipas banorëve, këta nuk kanë qenë dakort, madje kanë firmosur edhe te peticioni i banorëve që janë kundër këtij HEC-i. Në listë ishte edhe emri i z.Kelian Gjinushit, madhe edhe firma e tij. Keliani tha për gazetarët e Fiks Fare se nuk ka firmosur në këtë listë. “Më dënoni me burgim të përjetshëm nëse është firma ime kjo në listë” tha ai. Sipas tij, në listë është edhe emri i nënës së tij, Festimes, por i kanë falsifikuar firmën. Gazetarët verifikuan se edhe firma e z.Igli Miha është false, apo edhe e Kajtaz Rulit. Në listë janë edhe dy të mitur E. Groshi dhe O.Groshi.

Sipas kryeplakut Irfan Çela, në listë janë edhe emrat e dy personave që kanë ndërruar jetë. Përkatësisht e Asllan Gjinushit dhe Xhixho Groshit. Gazetarët e Fiks Fare shkuan në varrezat e fshatit Hormovë dhe konstatuan se këta dy persona kishin ndërruar jetë. Në listë ishte edhe emri i z.Baki Kuça.

“Nuk jam dakort për ndërtimin. Nuk e di kush e ka vendosur emrin tim. Unë jam liruar pak ditë më parë. Kam qenë 8 vite në burg, askush nuk më ka pyetur jam pro apo kundër. Nuk e di kush e ka vënë emrin tim. Në listë është emri i bashkëshortes time si dhe i dy fëmijëve të mi, që janë në Greqi dhe Angli” thotë ai, ndërsa thotë se është totalisht kundër.

LEXO EDHE:  “Merre fëmijën dhe largohu”, nëna që lindi mes zjarrit tregon si ia dorëzoi djalin një të panjohuri

Banorët e fshatit Hormovë i janë drejtuar me një peticion ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, duke i kërkuar ministres Belinda Balluku anulimin e lejes së dhënë. Në datën 25 tetor, ministria i ka kthyer përgjigje banorëve dhe i informon se ka pasur një letërkëmbim me firmën “Hidro Termo”, ku kjo e fundit i ka dërguar edhe një dokument të datës 17 shtator 2019. Në këtë dokument, ndër të tjera, firma i thotë ministrisë se “jemi konform të gjitha rregullave dhe ligjeve, në firmat që ne kemi është edhe firma e kryetarit të fshatit, ajo e kryetarit të Njësisë Administrative dhe e kryetarit të Bashkisë Tepelenë”.

“Fiks Fare” pyeti të tre këta persona. Irfan Çela, kryetar i fshatit Hormovë, tha se nuk ka firmosur. Ndërkohë, Leonidha Shumeli, kreu i Njësisë Administrative Qendër Tepelenë, tha se “nuk ka firmosur askund”. Sipas tij, emrin e tij e ka përdorur firma.

Gazetarët e Fiks Fare pyetën edhe kreun e Bashkisë Tepelenë, Tërmet Peçi. I pyetur nëse ka firmosur apo jo për ndërtimin e HEC-it, ai tha se jo, madje për këtë akuzë do të ndërmarrë edhe veprimet e mëtejshme. Sipas Peçit, janë 17 emra që janë edhe në peticionin e banorëve dhe në listën e firmës. I pyetur se disa thanë se i janë falsifikuar firmat, kryetari tha se “ta verifikojnë institucionet përgjegjëse”. Në fund, ai tha se është me banorët, ndërkohë pohoi se pa konsultimin e firmës me banorët, firma nuk duhet të veprojë./Tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi/ Mësuesit e kthejnë shkollën në han, kafe dhe cigare në orë të mësimit

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha, ka publikuar  mesazhin e  një qytetari i cili denoncon  mësuesit e shkollës 9-vjeçare Mizë në Divjakë se e kanë kthyer shkollën në han.

Sipas denoncuesit, i cili është prind i dy nxënësve në këtë shkollë, mësuesit lënë orët e mësimit, për të pirë kafe dhe cigare, dhe pavarësisht ankesave, drejtoresha nuk merr asnjë masë.

“Ne shkolle nuk bejne mesime, narkoshteti shpartalloi arsimin! sb

Pershendetje .Z.Berisha ne shkollen 9 vjeçare Mize mesuesit nuk bejne mesim len çantat dhe e kan kthyer han shkollen.Me ne krye drejtoreshen e shkolles e cila i mbledh ne krye dhe i fusin kafe byrek cigare dhe len çantat ne klase dhe ju ben klasa mesim.Ju lutem zoti Berisha jam nje prind e cula kam 2 vajza . I ankohem drejtoreshes mos ma ler vajzen pa mesim ajo se vret fare me keq vepron.”

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skema qeveri-koncesione-media/ Pse heshtin moralistët e antikorrupsionit, Lubonja, Bushati & co?

Publikuar

-

Nga

Në një investigim të plotë dhe një skemë të qartë, CNA.al ka treguar sesi ka funksionuar marrëdhënia qeveri-koncesionarë (Oligarkë)-media. Kjo nëpërmjet një aktiviteti inveneratorësh me qeverinë dhe më pas nëpërmjet një biznesi tjetër dhe media që bën propagandën për qeverinë.

Faktet flasin vetë. Mund t’i lexoni të gjitha këtu, që nga denoncimi i parë (lexo këtu), ku ne kemi nxjerrë kompaninë që ka krijuar bashkëshortja e Ben Blushit, drejtorit të Top Channel, me pronarët e ITS, kompanisë koncesionare të inceneratorëve në Shqipëri. Së bashku të tre themeluan një kompani, EM Capital Group AD, në Bullgari.

Më pas ne publikuam edhe dokumentet e tjera sesi EM Capital Group AD, pra sesi gruaja e Ben Blushit, dhe pronarët e inceneraatorëve blinin Valtelina shpk, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe. (Lexo këtu). Kompani e cila ka të njëjtët pronarë që ka edhe Top Channel.

Me skemën e mëposhtme ne treguam gjithçka. Nga qeveria te koncesionari, nga koncesionari në Bullgari, dhe nga Bullgaria blihen aksionet e Valtelina Kafe, që është e Top Channel dhe ky i fundit në dy vite ka bërë propagandë gati të pandalur, gjoja në emër të një çështje sociale, për inceneratorët, për mbetjet urbane. Gjithçka filloi me vajtjen e Ben Blushit, drejtor i Përgjithshëm mënyra e mardhënies ka dalë hapur, nëpërmjet zbulimit të skemës që ne iu raportuam.

Por, çfarë ndodhi me moralistët e anti-korrupsionit?

Ku u fshehën Andi Bushati, Fatos Lubonja, Agron Gjekmarkaj, e të tjerë e të tjerë?

Ku u fshehën moralistët e antikorrupsionit, të cilët dalin e flasin çdo ditë në studiot televizive, duke sulmuar koncesionet dhe oligarkët? Nuk thonë e nuk shkruajnë asnjë fjalë, pa folur për ata që e raportojnë e më pas e heqin lajmin.

Pse nuk flet Fatos Lubonja në kë

Fatos Lubonja

të rast kur oligarkë dhe koncesionarë të plehrave dhe inceneratorëve ndërtojnë një kompani në Bullgari me gruan e drejtorit të Top Channel dhe më pas blen kompaninë e kafesë që ka të njëjtët pronar me Top Channel? Top Channel që ka bërë propagandë pa ndalim pro inceneratorëve dhe interesave të tyre. Pa folur më tej për propagandën pro qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama.

Çfarë ia ka zënë gojën Fatos Lubonjës? Rroga e majme në News 24? Nuk e lë Irfan Hysenbelliu? Kush e pengon të flasë?   Se ka disa vite që bën moral e thirrje nëpër ekrane, pse hesht sot?

Të njëjtat pyetje mund t’ia bëjmë edhe Agron Gjekmarkajt, i cili nuk është një moralist marksist si Lubonja, por e mban veten si një njeri të së djathtës dhe i vlerave.

Pse nuk shkruan një rrjesht Agron Gjekmarkaj, i cili është nga ata që ka sulmuar fort korrupsionin e qeverisë dhe me të drejtë.

Ashtu si edhe Lubonja kanë akuzuar për konçesionet, PPP-të, oligarkët e kështu me radhë. Për miliardet e abuzimit të Edi Ramës dhe ka me dhjetëra shkrime të tij e Lubonjës për kapjen e qeverisë, sistemit, medias e kështu me radhë.

Por, zero. Asnjë fjalë. Heshtin të dy.

Agron Gjekmarkaj

Shkojmë më tej tek Andi Bushati. Pse nuk flet ky analist i ndërshëm dhe i pastër, që çdo ditë bën moral kundër qeverisë, kundër PPP-ve dhe konçesioneve? Pse nuk thotë asnjë fjalë Andi Bushati për këtë skemë? Për këtë lidhje të qeverisë me koncesionet dhe me mediat, është rast më i pastër dhe më flagrant në 30 vite tranzicion në Shqipëri. Fillon nëpërmjet kompanive jashtë vendit, të cilat vijnë në Tiranë dhe blejnë shumicën e aksioneve të kompanive shqiptare, që kanë të njëjtët aksionerë që ka edhe televizioni më i madh kombëtar në Shqipëri, siç është Top Channel.

LEXO EDHE:  Sondazhi i Ipsos, femijet franceze te shqetesuar nga varferia

LEXO EDHE:  U bë nënë në moshën 13-vjeçare, ja sa fëmijë ka çifti që ka rrëmbyer vëmendjen e mediave

Të tre këta heshtin, ashtu siç hesht edhe Carlo Bollino, ashtu siç hesht edhe Irfan Hysenbëlliu. Ashtu siç heshtën edhe Aleksandër Frangaj, dhe të gjithë botuesit e mediave. Përfshirë këtu edhe media që e pretendojnë veten për opozitare.

Ku janë fshehur moralistët e korrupsionit të qeverisë?

Pse heshtin përballë këtij skandali?

Vjollca Hoxha ia ka mbyllur gojën Andi Bushatit, apo Ben Blushi?

Pse nuk flasin Fatos Lubonja, Bushati, Zheji, Agron Gjekmarkaj etj etj etj etj? Janë me dhjetra.

Çfarë kanë që heshtin? Kush i ndalon të flasin?

E vërteta është e zbardhur me dokumenta. Është publike. Të gjithë e dinë.

Të paktën të kishin guximin të pyesnin dhe të merrnin versionin e atyre që dhanë 2.2 milion dollarë që kanë blerë Valtelina Kafe. Kompaninë që ka të njëjtët aksionerë të Top Channel dhe që ka administratore Vjollca Hoxhën.

Para të qeverisë, të taksave të shqiptarëve që i jepen një kompanie koncesionare, pronarët e së cilës blenë një kompani me të njëjtët aksionerë me Top Channel dhe ky i fundit bën propagandë 24 orë, pro koncesionit të inceneratorëve, pro Ramës dhe pro Veliajt.

Këta moralistë heshtin. Lubonja hesht. Gjekmarkaj hesht. Bushati hesht. Lista është shumë e gjatë. Të gjithë kanë heshtur.  Asnjëri prej tyre nuk ka reaguar qoftë edhe me një fjalë. Sepse e kanë gojën e zënë.

E pra, këta janë ata analistët e ekraneve që bëjnë moral gjoja kundër qeverisë e korruypsionit e konccesioneve. Ata bëjnë moral atëherë kur iu intereson atyre dhe flasin kur kanë interesat e tyre personale dhe për interesat e pronarëve dhe pagatorëve të tyre.

Dhe ky është rasti që i tregon gjithçka dhe nxjerr fytyrën e vërtetë të të gjithë këtyre analistëve dhe opinionistëve tanë që po kthehen në figura të turpshme publike, që heshtin edhe kur të akuza e thënë prej tyre, zbardhet me fakte dhe dokumente të pakontestueshme.

Faktet flasin dhe zbardhin atë të vërtetë që ata kanë akuzuar.

Por, mesa duket ka qënë thjeshtë dhe vetëm propagandë dhe llafollogji, pas asnjë qëllim në vetvete. Ndoshta iu është prishur shumë edhe terezia nga fakti që u vërtetuan me dokumenta ato që ata flisnin në media. Ndoshta i kanë akuzat për zhurmë, për të luftuar gjoja korrupsionin. Por, tani kur korrupsioni, problemet, lidhjet tregohen, ata heshtin dhe vetëm heshtin, për të njëjat akuza që kanë hedhur në ekranet ku shfaqen shpesh.

Këta janë moralistët tanë të antikorrupsionit, mos i harroni./CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

 

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Berisha reagon pas investigimit të CNA.al/ Blushi i “lëpihet” Ramës, mafia nuk njeh ligj

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas një investigimi të CNA.al, ku u zbulua se bashkëshortja e Ben Blushit, Eva Blushi me profesion notere, ka shkelur ligjin.

CNA.al zbuloi sesi Eva Blushi njëkohësisht me ushtrimin e detyrës së noteres, është edhe pjesë e një kompanie private e themeluar në Bullgari. Gjë të cilën ligji nuk ia lejon. ( lexo këtu).

Por, sipas ish-kryeministrit Berisha, bashkëshortja e Ben Blushit nuk e njeh ligjin, sepse ky i fundit sipas tij i “lëpihet” kryeministrit Rama.

“Lexoni se si e lumturoi me para dhe Arben Malaviten, Eva noterja e cila nuk njeh ligj sepse Beni i lepihet Edvinit!

Ligji per noterine ne nenin 19 te tij sanksionon :”Ushtrimi i funksionit te noterit nuk pajtohet me asnje veprimtari tjeter publike apo private me perjashtim te mesimdhenjes dhe veprimtarise shkencore “Pra ligji ndalon ne menyre kategorike noterin te kete shoqeri tregtare. Por kjo per mafien nuk ka vlere.

LEXO EDHE:  Sondazhi i Ipsos, femijet franceze te shqetesuar nga varferia

LEXO EDHE:  "Fiks Fare" publikon skandalin/ Kryebashkiaku i ndërton shtëpinë gjyshes me fondet e tërmetit

Prandaj dhe Arben Malavita alias regjistron shoqeri tregtare ne emer te bashkshortes notere Eva Blushi me supermafjozin Klodian Zotaj per te ndare 320 milione para te takspaguesve shqiptar dhe per te blere Lori Kafen.

Prandaj dhe Arben Malavita ka shnderruar teleblushin ne lepiresin me te neveritshem te Edvin Kristaq Mafise!”-shkruan Berisha në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE