Connect with Us

Reshjet e dendura/ Policia apel drejtuesve të automjeteve

Sociale

Reshjet e dendura/ Policia apel drejtuesve të automjeteve

Publikuar

-

Nisur nga moti i keq, me reshje të dendura shiu që ka përfshirë gjithë vendin, Policia Rrugore ka dalë me një njoftim ku u bën thirrje drejtuesve të automjeteve të bëjnë kujdes, për të parandaluar çdo aksident të mundshëm.

“Policia Rrugore, nisur nga moti i keq me reshje të dendura shiu në disa zona të vendit, apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve të bëjnë kujdes të veçantë, pasi ka prezencë të ujit në disa rrugë.

Drejtuesit e mjeteve të mos qarkullojnë me shpejtësi, të mos kryejnë manovra apo parakalime të gabuara, të vendosin rripin e sigurimt dhe të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit.

Drejtuesit e motomjeteve të vendosin kaskën mbrojtëse dhe ata të biçikletave të ndriçojnë biçikletën gjatë udhëtimit dhe në rast rreshjeve të dendura të ndërpresin lëvizjen deri në qetësimin e motit, për të mos rrezikuar jetën.

Gjithashtu një vëmendje të veçantë duhet të tregojnë edhe këmbësorët që tentojnë të kalojnë nga njëri krah i rrugës në tjetrin, pasi edhe për shkak të shiut dhe errësirës, rreziku është i madh për tu përfshirë në aksident rrugor.

LEXO EDHE:  Kurbin/Asgjesohen 750 bimë Cannabis Sattiva

Policia Rrugore ka shtuar shërbimet në të gjitha akset dhe siguron drejtuesit e mjeteve se për çdo emergjencë që mund të kenë gjatë udhëtimit të telefonojnë menjëherë në numrin 112 apo të dërgojnë imazhe në Komisariatin Dixhital dhe shërbimi i Policisë do të jetë në kohë reale në ndihmë të tyre” shkruan policia./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Lajm i rëndësishëm për gratë emigrante shtatzënë/ SHBA-ja vendos rregulla të reja në “turizmin për lindje”

Publikuar

-

Nga

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump synon të kufizojë “turizmin për lindje” të grave, të cilat shkojnë në Shtetet e Bashkuara me vizë turistike, por kanë qëllim të sigurojnë shtetësi për foshnjet e tyre që lindin në tokën amerikane.

Sipas rregullores së re të Departamentit amerikan të Shtetit, grave shtatzëna që aplikojnë për viza turistike mund t’u kërkohet të ofrojnë arsye specifike për udhëtim përveç lindjes.

Aktualisht, asnjë ligj amerikan nuk u ndalon grave udhëtimin për të lindur në Shtetet e Bashkuara, ndonëse me raste zyrtarët u kanë kërkuar vizitorëve të tregojnë nëse kanë të holla të mjaftueshme për të mbuluar procedurat mjekësore nëse ndodh diçka e tillë gjatë udhëtimit.

LEXO EDHE:  Shpërndante drogë në kryeqytet/ Arrestohet 32 vjeçari

LEXO EDHE:  Të humbura prej 6 ditësh në Alpet shqiptare/ Gjenden turistet e huaja

Një zyrar i Departamentit të Shtetit ka thënë përmes një deklarate se rregulli i ri synon të adresojë rreziqet e sigurisë kombëtare, duke përfshirë aktivitetin kriminal, të lidhur me idustrinë për vizitë në SHBA, vetëm për qëllim të lindjes.
Statistikat nga Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tregojën se rreth 9,300 fëmijë kanë lindur në Shtetet e Bashkuara nga nëna që jetojnë jashtë shtetit më 2017.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vendi nuk gjen qetësi/ Sërish lëkundje tërmeti

Publikuar

-

Nga

Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar pasditen e sotme.

Tërmeti me magnitudë 3.2 është ndjerë në orën 17:57 dhe epiqendra ka qenë 12 km në verilindje të Ersekës.

Lëkundjet janë ndjerë në gjithë rrethin e Korçës.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mbyllja e shkollës iraniane në Tiranë/ Reagon Ministria e Arsimit

Publikuar

-

Nga

Ministria e Arsimit ka reaguar lidhur me vendimin për të mbyllur shkollën “Saadi”, që financohej nga Irani dhe që ushtronte aktivitetin e saj prej disa vitesh në Tiranë.

Ministria sqaron se mbyllja e shkollës u bë me kërkesë të vetë subjektit që ka themeluar shkollën për arsye të reduktimit të të ardhurave dhe aftësisë paguese.

“Shkolla është mbyllur me kërkesë të vetë subjektit që ka themeluar shkollën për arsye të reduktimit të të ardhurave dhe aftësisë paguese, dhe jo për arsyet që janë raportuar në shumë portale pa bërë as më të voglin verifikim me stafin e MASR. Zhgënjyese në këtë rast mungesa e interesimit për të raportuar faktet!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE