Connect with Us

Reforma Zgjedhore/ Ish-ministri i Jashtëm zbulon lojën e Ramës

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-ministri i Jashtëm zbulon lojën e Ramës

Publikuar

-

Ish-ministri i Jashtëm, Kastriot Islami është shprehur se kryeministri Edi Rama nuk e do Reformën Zgjedhore, por sipas tij apo po bën një lojë për t’ju thënë ndërkombëtarëve se unë jam “djalë i mirë”.

“Edi Rama nuk ka nevojë dhe nuk e do këtë reformë. Ndërkombëtarët kanë kërkuar një proces real të Reformës Zgjedhore, ku do të bëhet pjesë edhe opozita, seopse do që të futen në një proçes bashkëveprimi, për të testuar vullnetin e palëve dhe besimin reciprok. Por, nëse Rama e bën të njëanshme është provaktive dhe idiote.”-tha Islami, në studion e “Ditari”, në A2 CNN.

Më tej, ai u shpreh se ky është një provokim ose lojë e Ramës, për të thënë se opozita jashtë nuk do.

“Ky është një provokim i Ramës për të thënë që opozita jashtë nuk do. Që të ndërtohet proces gjithëpërfshirës duhet vullnet, dhe rama s’ka vullnet. Atij nuk i duhet reforma, por thotë unë po e bëj por nuk vjen opozita. Po e bën për të thënë para ndërkombëtarëve se “unë jam djalë i mire”-tha Kastriot Islami./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Agron Gjekmarkaj: Beteja e Ilir Metës përkon me interesin e publikut

Publikuar

-

Nga

Agron Gjekmarkaj është pjesë e emisionit “Real Story”, ku temë e diskutimit është presidenti Ilir Meta dhe beteja e tij “në mbrojtje të Kushtetutës dhe interesave të popullit”.

Ndërkohë që avokat, Spartak Ngjela, e ka vlerësuar të mjerë pozicionin në të cilin e ka futur institucionin e lartë të shtetit Ilir Meta, duke paralajmëruar si fund burgimin e Presidentit, vlerësimi i analistit Gjekmarkaj ka qenë diametralisht i kundërt.

LEXO EDHE:  Gjuajtën Ramën me vezë / 60 orë pune në interes publik për secilin student

“Beteja që Ilir Meta po bën përkon dhe me interesin e publikut. Interesi i publikut është që të mos kapet drejtësia”, ka artikuluar analisti Gjakmarkaj./CNA.a

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncimi në “Fiks Fare”/ Kadastra “mashtron” qytetarin, i hipotekon pronën në emër të komshiut

Publikuar

-

Nga

Sorollaten për më shumë se 5 vite për regjistrimin e pronës, pasi Kadastra i kishte informuar gabimisht se prona e tyre ishte regjistruar në emër të dikujt tjetër, komshiut të tyre. Pas interesimit të Fiksit rezulton se Kadastra i kishte mashtruar për vite, sepse prona rezulton e lirë për të vijuar procedurat e regjistrimit. Violeta Xhavara nga Durrësi, për arsye ekonomike në vitin 1993 nuk arriti të regjistronte banesën e saj pas privatizimit në hipotekë.

Me bashkëshortin dhe djalin e sëmurë me probleme të shëndetit mendor, ajo nuk siguroi dot lekët për të paguar aktin noterial për të bërë të vlefshëm aktin privatizimit të banesës. Në vitin 2014 ajo paraqitet pranë hipotekës Durrës për të regjistruar banesën, por në një përgjigje zyrtare me shkrim, hipoteka e informon se kjo banesë, ku ajo jeton me familjen prej më shumë se 50 vjetësh, rezulton e regjistruar në emër të dikujt tjetër, që në realitet ishte komshiu i saj.

Djali i vogël i zonjës u ankua pranë zyrës së Kadastrës Durrës, dhe kërkoi një takim me drejtorin. Gjatë këtij takimi, me kamerën e Fiksit ai vërtetoi që kjo zyrë e kishte sorollatur edhe pse në bazë të dokumentacionit ishte shumë e qartë se prona ishte e tyre. Ish drejtori i Kadastrës Liridon Pula, pasi i sheh dokumentet i thotë “Nga dokumentet që ti disponon vërtetohet se kjo është shtëpia juaj, problemi yt është shumë i thjeshtë, por duhet ta zgjidhesh më gjyq. Nëse mua do më vish për regjistrim unë nuk mund të zhbëj regjistrimin e parë, ndaj duhet t’i drejtohesh gjykatës”.

LEXO EDHE:  Basha: Kryeministri në ikje, ndryshoi buxhetin në mënyrë tinzare

Qëndrimi i ish- drejtorit ndryshoi kur Fiks Fare u interesua zyrtarisht. Drejtori u interesua më shumë në verifikimin e dokumentacionit dhe u zbulua që faktikisht, prona nuk ishte e regjistruar në emër të dikujt tjetër, dhe se hipoteka i kishte informuar gabim për vite me radhë. Në përgjigjen me shkrim ish drejtori pretendon se qytetari duhet të shkojë pranë Entit Kombëtar të Banesave Durrës për të zyrtarizuar kontratën e shit-blerjes që më pas të vijojë me regjistrimin e pronës.

“Si konkluzion rekomandojmë Znj. Violeta Xhavari t’i drejtohet Drejtorisë Rajonale të Entit Kombëtar të Banesave Durrës, me qëllim realizimin e Kontratës së Privatizimit të banesës së familjes Xhavari, në referim të Ligjit nr.7850, datë 29.07.1994, Neni 193, neni 196.” shprehet ish drejtori. Por edhe ky rekomandim nuk ishte i saktë, pasi Enti Banesave në përgjigjen zyrtare për Fiksin thotë që këtë çështje e zgjidh Drejtoria e Strehimit pranë Bashkisë Durrës. Pas më shumë se 5 viteve sorollatje dhe i mashtruar “zyrtarisht” nga hipoteka për gjendjen juridike të pronës, qytetari mori një përgjigje të saktë se ku mund të drejtohet për të zgjidhur problemin e tij.Problem që mori një zgjidhje ligjore, vetëm pasi ai u ankua dhe Fiksi investigoi dhe verfikoi rastin./TCH

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shkarkimi i Metës?”/ Artur Roshi shpreh hapur qëndrimin: Duhet ruajtur neutraliteti…

Publikuar

-

Nga

Kreu i Ballit Kombëtar Demokrat, Artur Roshi ka komentuar deklaratat e numrit dy të Partisë Socialiste, Taulant Balla, referuar një shkarkimi të mundshëm të presidntit Meta.

I ftuar në studion e emisionit “Arena”, ish deputeti është shprehur se ka votuar dhe do votonte kundër çdo rezolute kundër Presidentit. Për Roshin, vota e tij kundër është me qëllim ruajtjen e një neutraliteti në sistemin politik.

“ Unë gjithmonë kam votuar kundër çdo rezolute që është bërë për të. E kam argumentuar edhe me qëndrimet e mija në parlament. Dekreti që Meta bëri për zgjedhjet e fundit nuk u mor në referencë, atëherë përse dekreti për një person tjetër duhet të ketë fuqi? Ajo që duhet të bëjë parlamenti është që botimin ose mos botimin në fletoren zyrtare duhet ta fusi brenda një kornize ligjore. Unë kam votuar kundër, jo sepse Balli Kombëtar demokrat është pjesë integrale e opozitës së bashkuar, që ndodhet jashtë, por edhe për shkak të logjikave. Për të mbajtur një neutralitet”, është shprehur Roshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE