Connect with Us

“Rama është kreu i KÇK”/ PD për atentatin ndaj prokurorit: Prishje pazari mes bandave

Politikë

“Rama është kreu i KÇK”/ PD për atentatin ndaj prokurorit: Prishje pazari mes bandave

Publikuar

-

Ish deputeti i PD, Gent Strazimiri thotë se atentati ndaj prokruorit Arjan Ndoji është prishje pazari mes bandave që sollën dhe mbajnë në pushtet Edi Ramën.

Strazimiri ka komentuar deklaratën e Ramës se do të merren masa speciale për anëtarët e KÇK.

Sipas Strazimirit, Rama është kreu i KÇK.

“Asnjë plan special të propaganduar nga Edi Rama për luftën kundër krimit të organizuar, nuk ka për të funksionuar, sepse ai është vetë kreu i organizatës kriminale “Kap Ça t’Kapësh”. Asnjë plan special nuk ka për të funksionuar, përsa kohë ai kalon nga parlamenti i Edi Ramës, Rrahman Rrajës, Jurgis Çyrbjes, Taulant Yarisit dhe dhjetëra deputetëve të tjerë, mandatet e të cilëve janë siguruar nga krimi i organizuar”, tha Strazimiri.

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, GENT STRAZIMIRI

Atentati mafioz pak ditë më parë ndaj një prokurori dhe atyre që e shoqëronin nuk është thjesht një krim më shumë në statistikat e krimit shqiptar. Atentati është luftë mes bandave që kanë sjellë dhe mbajnë në pushtet Edi Ramën.

Një nga antentatorët e dyshuar, Redjan Rraja, i afërm i deputetit socialist Rrahman Rraja, është ushtar i bandës së Edi Ramës në Fushë Krujë.

Ai ka siguruar vota që Edi Rama të bëhet kryeministër, prandaj ai kishte statusin e të paprekshmit, kur nënkomisar Emiljano Nuhu e denoncoi publikisht, bashkë me djalin e deputetit Rraja, si të përfshirë në çështjen Xhisiela.

Në atë kohë, Edi Rama masakroi me akuza oficerin e policisë dhe mbrojti atentatorin Rraja me gjithë kriminelët e tjerë që i sigurojnë pushtetin.

Të njëjtën gjë bëri Edi Rama edhe në rastin e Dritan Zaganit. Sulmoi personalisht komisarin që kishte denoncuar trafikun e drogës me makinën e ministrit të brendshëm dhe mbajti në qeveri Saimir Tahirin.

Përfshirja e banditëve të Edi Ramës në atentate mafioze pasi ky i ka mbrojtur publikisht ata, fakton se shteti i ngritur prej Edi Ramës është thellësisht i kriminalizuar.

Në narko-shtetin e Edi Ramës trafikantët e drogës shndërrohen në biznesmenë të nderuar, në ndërtues resortesh ne bregdet mbi prona shtetërore të tjetërsuara, dhe kur u prishen pazaret për grabitjen e pasurive të vendit, bandat që sollën dhe mbajnë në pushtet Edi Ramën, godasin njëra-tjetrën në atentate mafioze.

Asnjë plan special të propaganduar nga Edi Rama për luftën kundër krimit të organizuar, nuk ka për të funksionuar, sepse ai është vetë kreu i organizatës kriminale “Kap Ça t’Kapësh”.

Asnjë plan special nuk ka për të funksionuar, përsa kohë ai kalon nga parlamenti i Edi Ramës, Rrahman Rrajës, Jurgis Çyrbjes, Taulant Yarisit dhe dhjetëra deputetëve të tjerë, mandatet e të cilëve janë siguruar nga krimi i organizuar.

Shërimi i vetëm për vendin është clirimi i shtetit nga Edi Rama dhe narko-banda e tij. Është ndarja e politikës nga krimi. Këtë gjë ka 6 vjet që kërkon Bashkimi Evropian, kete gje kodifikoi edhe Bundestagu gjerman me 9 kushtet për hapjen e negociatave.

Jam i bindur që ligji special kundër krimit të organixzuar dhe masast special ndaj KÇK do të clirojnë kadastrëne Duësit nga rrethimi kriminal që ka nisur pre shumë e shumë vitesh e që ne kemi arritur ta çajmë pjesërisht sidomos në zonat që kanë interes zhvillimi turistim. Aty ky krimi i organizuar përpiqet të shpëlajë paratë e pista por nuk do ti gëzojnë

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

KPA shkarkoi Besnik Muçin/ Braçe i kthehet Metës: Ky është një super mësim, boll më!

Publikuar

-

Nga

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka reaguar pas shkarkimit të Besnik Muçës nga KPA.

Sipas Braçes, ky është një super mësim për cilindo që ka firmë e vulë në procesin e ndërtimit të Drejtësisë se Re.

“Boll më me betejën e përhershme për të shmangur Vettingun dhe emëruar në Drejtësinë e Re prokurorë e gjykatës që nuk kalojnë Vettingun!
Ndarja e pushteteve është thelbi i shtetit kushtetues. Heqja përfundimtare dorë nga sundimi i politikanëve mbi Drejtësinë është thelbi i Reformës në Drejtësi”, shrkuan Braçe.

Postimi i plotë:

SA KEQ! SA KEQ!
Por ky eshte #RULEOFLAË!
Besnik Muci u emerua gjyqtar ne #GjykatenKushtetuese nga #PresidentiiRepublikes,
pa kaluar #Vettingun!!!!
Deklarata se per anetarin e #GjykatesKushtetuese nuk ka nevoje per #Vetting, eshte e kote, permban nje genjeshter te madhe!
Sot, institucioni me i larte i Vettingut rrezoi Besnik Mucin! Tani, per vakancen ne #GjykatenKushtetuese, nis cdo gje nga e para!
Presidenti kishte tre kandidatura per te emeruar gjyqtarin e #GjykatesKushtetuese,
por zgjodhi me te papershtatshmin, ate qe ishte ende nen #Vetting, nuk e kishte kaluar ate.
Ndaluni pak e mendoni; Dy gjyqtaret e zgjedhura nga Kuvendi kane kaluar qarte Vettingun,
Arta Vorpsi e zgjedhur gjyqtare nga mekanizmi kushtetues zhbllokues,
ka kaluar Vettingun; Mbi to nuk ka asnje kontestim per pasurine, lidhjet me krimin e aftesine profesionale. Zero!
Ky eshte nje super mesim per cilindo qe ka firme e vule ne procesin e ndertimit te #DrejtesiseseRe.
Duhet te zeme mend te gjithe, te gjithe, tani! Jo me vone, tani!
Cdo vonese pengon #DrejtesineeRe!

LEXO EDHE:  Foto-Derë më derë/ Partia Demokratike u dërgon ftesa të gjithë qytetarëve

#DREJTESIAERE KALON NGA #RULEOFLAË, PASTERTIA, AFTESIA,
PAVARESIA POLITIKE.
Kjo eshte #ReformaNeDrejtesi!
Ky eshte shteti ligjor dhe i se drejtes ku pushtet jane te ndara qarte!
Boll me me shtetin ku presidenti eshte edhe kryetari i partise!
Boll me me shtetin ku politikani i opozites, anetari i kryesise se partise,
eshte edhe anetar i Gjykates Kushtetuese!
Boll me me refuzimin e politikaneve
per te hequr dore nga beteja per te emeruar prokuroret e gjykatesit e tyre!
Boll me me betejen e perhershme per te shmangur Vettingun dhe emeruar ne Drejtesine e Re prokurore e gjykates qe nuk kalojne Vettingun!
Ndarja e pushteteve eshte thelbi i shtetit kushtetues,
Heqja perfundimtare dore nga sundimi i politikaneve mbi Drejtesine eshte thelbi i Reformes ne Drejtesi.
Ja vlen beteja per to!
Drejtesia e Re duhet te jete garanci per te gjithe, jo imunitet per politikanet, familjet, klientet e bizneset e tyre!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata e trazuar politike/ Ngjela: Për aleatët komedi, për Metën kompani

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka komentuar lëvizjet e fundit të presidentit Ilir Meta lidhur me krizën politike në vend.

Ngjela shprehet se Meta kërkon sovranitet që “çerdhja e madhe e hajdutëve që kanë grabitur shqiptarët në 29 vjet, të sundojnë shqiptarët me paratë që ata iu kanë grabitur shqiptarëve”.

“E pra, për aleatët tanë të mëdhenj kjo është komedi. Ndërsa për Metën kompani, kjo është tragjedi.
Por, të gjithë këta të korruptuar e krijuan vetë tragjedinë e tyre: këta vodhën para për të arritur lumturinë, dhe kapën shkatërrimin e tyre tërësor. Kështu do të shkruajë historia për ta”, shkruan Ngjela.

Postimi i plotë:

Çfarë do të ndodhte me një president të tillë në një vend demokratik?
Do të shkarkohej nga Parlamenti sa më shpejt, dhe do të priste derisa të mblidhej Gjykata Kushtetuese. Pas shkarkimit nga Parlamenti, Presidenti i Republikës nuk ka forcë juridike derisa të dalë para Gjykatës Kushtetuese. Kjo vendos pastaj: kthehet apo nuk kthehet Presidenti sërish në zyrë me kompetenca të plota.
Po Rama dhe mazhoranca, ku janë?
Kurse Sali Berisha vajti dje ta uronte Metën për antiamerikanizmin e tij, dhe Meta sot i shpalli luftë Amerikës me një fishek.
Edhe Saliu i shpalli luftë Amerikës me një fishek në vitin 1996-1997, por fluturoi si një rreckë e flakur. Tani e paska shpresën te fisheku i Metës. Dhe te lufta për sovranitet që na paska hapur Meta.
Duhet të kujtohemi: tragjedinë nga komedia e ndan një diç shumë i vogël. Kurse Saliu, mirë që harroi vitin 1997, por, siç duket, paska harruar edhe Brian Yi-në që e nxori me forcë e si një gogël nga çadra në vitin 2017.
Por Meta po kërkon sovranitet.
E dini se çfarë është “sovraniteti Meta”? Sovraniteti Meta është që Meta dhe çerrdhja e madhe e hajdutëve që kanë grabitur shqiptarët në 29 vjet, të sundojnë shqiptarët me paratë që ata iu kanë grabitur shqiptarëve.
E pra, për aleatët tanë të mëdhenj kjo është komedi. Ndërsa për Metën e kompani, kjo është tragjedi.
Por, të gjithë këta të korruptuar e krijuan vetë tragjedinë e tyre: këta vodhën para për të arritur lumturinë, dhe kapën shkatërrimin e tyre tërësor.
Kështu do të shkruajë historia për ta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë nuk u pa para “shpërthimit” të Metës/ Presidenti mesazh të fortë gardistit

Publikuar

-

Nga

Para “shpërthimit” të prsidentit Ilir Meta para gazetarëve, ai ka përshëndetur në mënyrë ushtarake gardistin e presidencës.

Mësohet se Presidenti Meta është shprehur para gardistit: Ti do jesh ushtari i dyte në mbrojtje të Republikës se ushtari i parë do jem unë!

Kujtojmë se Meta pati një reagim të ashpër ndaj qeverisë dhe ndërkombëtarëve lidhur me shkarkimin e Besnik Muçit.
Me tone të ashpra Meta u shpreh se e vetmja zgjidhje që ka sot vendi është referendum./CNA.al

LEXO TE PLOTE