Connect with Us

Qëndrimet kritike ndaj Ramës/ A i frikësohet Bushati ndëshkimit?

Politikë

Qëndrimet kritike ndaj Ramës/ A i frikësohet Bushati ndëshkimit?

Publikuar

-

Ish ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati , i përfolur për qëndrimet kritike ndaj politikave të kryeministrit Rama, u pyet nëse i frikësohet ndonjë ndëshkimi të mundshëm.

“E sigurt është që unë jam një njeri që kam një shkollim të caktuar dhe jam përpjekur maksimalisht për ti shërbyër vendit me dinjitet.

Nuk di të kem qenë ndonjëherë në ndonjë rajon policie. Nuk di të jem dënuar ndodnjëherë. Nuk di të kem vjedhur ndonjëherë. Nuk di të kem shitur apo tradhtuar interesat e vendit tim.

Prandaj mendoj se pyetja është e pavend se në rast se ne do të vendosim një standart tjetër gjykimi, mbase nuk ia vlen për të kontribuar fare në jetën publike. Por mendoj se ne kemi nevojë për një standar të ri, sepse vetëm duke u vetëkorrigjuar ne mund të parandalojmë vetëshkatërrimin”, ka theksuar Bushati në A2./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Burri i shtetit foli!

Publikuar

-

Nga Nora Malaj 

“Vetëm ata që kanë guximin për të shkruar fjalën “Fund” mund të gjejnë forcën për të shkruar fjalën “Fillim” , – thotë një shprehje e vjetër.
Tashmë burri i shtetit foli.
E para është Kushtetuta dhe Shteti sovranë! Faleminderit dhe krenari për Presidentin e Republikës së vendit tim!
Populli ka kohë që ka folur ! Me sontazhe dhe bojkot kanë treguar se 86 për qind janë kundra kapjes së drejtësisë nga politika!

Departamenti i ShBA foli , qartë dhe prerë, askush nuk është mbi ligjin!

“Kushtetuta është ligji suprem, është trupi që mishëron parimet themelore sipas të cilave qeveriset një vend.

E projektuar për të hedhur themelet e një shteti që garanton liritë dhe të drejtat themelore të individit, të ndarjes dhe jo uzurpimit të pushteteve, të ruajtjes së sovranitetit dhe ndërtimit të të ardhmes europiane dhe euroatlantike të vendit, Kushtetuta e ’98-ës mundësoi rivendosjen e paqes sociale dhe rotacionin normal politik në vend.

Kjo kushtetutë që ende gëzon respektin dhe nderimin më të madh të të gjithë qytetarëve shqiptarë, fatkeqësisht u zhbë brenda natës nga marrëveshja politike e vitit 2008.

Sot jemi në kushtet ku qeveria nuk është llogaridhënëse ndaj askujt;

Ku pushteti ekzekutiv është unifikuar me atë legjislativ;

Ku nga Kuvendi i Shqipërisë janë dorëhequr 182 deputetë dhe kandidatë për deputetë të opozitës;

Ku numrin kushtetues prej 140 deputetësh të Kuvendit nuk e plotëson dot më;

Ku janë kapur të gjitha bashkitë e vendit, në një proces antiligjor me votime një-partiake, duke dhunuar edhe parimin kushtetues të autonomisë vendore;

Ku vendi është lënë qëllimisht për dy vite rradhazi pa Gjykatë Kushtetuese dhe ku po bëhet çmos për bllokimin e mëtejshëm të krijimit të saj siç e parashikon kushtetuta;

LEXO EDHE:  “Arrogantë, të paaftë!”/ Rudina Hajdari i përvishet Ramës

Ku vendi dhe qytetarët janë lënë pa Gjykatë të Lartë, si pasojë e së cilës janë mbivendosur mbi 32.000 çështje gjyqësore, që do të kërkonin të paktën 20 vite për t’i trajtuar;

– pra me këto afate një pensionist mund të mos arrijë ta gëzojë asnjëherë pensionin që i takon.

Ku Prokurori i Përgjithshëm i Përkohshëm u zgjodh në mënyrë antikushtetuese, për të korrur rezultatet mahnitëse që nuk i mbron dot as vetë;

Ku dhunohen të drejtat e qytetarëve në mënyrë arbitrare, duke u rrëmbyer pronën, shtëpitë, bizneset, etj;

Ku kanë kaluar rreth 20 ligje antikushtetuese dhe që cënojnë hapur interesin publik;

Ku qeveria për të pasuruar një kastë që i shërben asaj verbërisht, ka krijuar një borxh që qytetarët shqiptarë do të duhet ta shlyejnë në 20 vitet e ardhshme;

Ku fjala e lirë është zëvendësuar nga çensura dhe autoçensura në shërbim të propagandës;

Ku Shqipëria zhytet poshtë e më poshtë në të gjithë treguesit politikë, ekonomikë, sundimit të ligjit dhe respektimit të të drejtave themelore;

Ku vendi po shpopullohet pa ndalim;

Ku si rezultat i sukseseve imagjinare në Shqipëri nuk ka më asnjë investim serioz as nga ShBA, as nga Gjermania, as nga Franca, as nga Italia, e as nga Britania;

Ndaj është koha për t’i thënë NDAL këtij degradimi të shtetit!

Shqipëria nuk mund të drejtohet me Rezolutë por me Kushtetutë!

Kushtetuta e Republikës është Vija e Kuqe dhe e pakalueshme nga armiqtë e saj dhe të Republikës!”

Presidenti Ilir Meta

Krenar për Presidentin e Republikës Ilir Meta, për presidentin e vendit tim!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Belind Këlliçi zbulon arsyen e vërtetë të “arratisjes” së kryministrit Rama në Riad

Publikuar

-

Edhe pse ishte nisur nga Tirana për një ekspozitë të tijën në SHBA, kryeministri Rama postoi sot në rrjetet sociale, dy foto me Princin e kurorës në Arabinë Saudite, Muhammed Bin Salmani.

Lidhur me këtë fakt ka reaguar dhe kreu i  i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi.

Sipas Këlliçit, arsyeja e vërtetë e vizitës së Ramës në Rijad, është që të shesë pikturat e tij, në këtë mënyrë pretendon se mund të justifikojë pasurinë e tij në “ditën e gjykimit të madh”.

“Nderkohe qe kryetari i PD Lulzim Basha po lobon per hapjen e negociatave te Shqiperise me BE, po kerkon ndihmen e qeverive kryesore te BE dhe zyrtareve te larte te BE per ta ndihmuar Shqiperine ne tejkalimin e krizes politike, garantimin e zgjedhjeve te lira e te ndershme, shkeputjen e lidhjeve te politikes me krimin, ngritjen sa me pare te institucioneve te drejtesise, drejtesise se vertete qe nuk mbron, por ndeshkon zyrtaret e korruptuar, te lidhur me krimin qe blejne vota, Edi Rama vazhdon turin e tij prej sheiku, duke shitur piktura e hapur ekspozita.

LEXO EDHE:  Modeli ynë dështoi/ Bushati-Ramës: Nuk është vonë për ndjesë publike

Per fajin e Edi Rames, Shqiperia ka bere regres ne rrugen drejt BE duke shtuar kushtet vit pas viti. Shqiptaret po shperngulen dhe shpopullojne vendin duke shkuar rrugeve te botes si azilkerkues, nderkohe qe ai i sfidon duke pozuar ne Riad, me Princin e Kurores dhe me librin e tij te pikturave ne duar.

Ne fakt Edi Rama e ka nje hall prandaj ka shkuar ne Riad per te shitur pikturat e tij, sepse ne kete menyre pretendon se do te justifikoje pasurine ne diten e gjykimit te madh!”, shkruan Këlliçi në reagimin e plotë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasjet për Kushtetuesen/ Balla thirrje Metës për reflektim

Publikuar

-

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, përmes një postimi në rrjetet sociale, shprehet se  prioriteti i Shqipërisë për vitin 2020 mbetet fillimi i bisedimeve për anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Sipas Ballës, Meta duhet të reflektojë, duke kthyer institucionin e Presidentit në kufijtë e kompetencave të njohura nga Kushtetuta dhe të mos ndërrmarrë asnjë veprim tjetër në shkelje flagrante të Kushtetutës

Prioriteti i Shqipërisë për vitin 2020 mbetet fillimi i bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Kuvendi vijon normalisht diskutimin e Buxhetit 2020, i cili mbështet fuqimisht reformat e ndërmarra që promovojnë rritjen ekonomike, punësimin, përmirësimin e cilësisë së shërbimeve për qytetarët dhe procesin e integrimit në Bashkimin Europian.

Buxheti 2020 garanton vazhdimin e mbështetjes financiare për thellimin e reformave të nisura në sektorë kyç të ekonomisë. Reforma në drejtësi, e cila do të vijojë të marrë një mbështetje të konsiderueshme buxhetore, së bashku me reformën në administratën publike dhe reformën e menaxhimit të financave publike do të jenë instrumente të rëndësishëm të realizimit të prioriteve të programit të Qeverisë në përputhje me interesat e qytetarëve për përmirësimin e nivelit të jetesës së tyre.

LEXO EDHE:  Veliaj sfidon Ramën/ Takim “kokë me kokë” me Idrizin

Në Buxhetin 2020 është parashikuar edhe kostoja shtesë për mbështetjen e institucioneve të krijuara në zbatim të reformës në drejtësi. Në planifikimin e investimeve publike për vitin 2020 janë mbajtur gjithashtu në konsideratë prioritetet e integrimit europian.

Në Rezolutën e miratuar 7 ditë më parë “Kuvendi i Shqipërisë i bën thirrje Presidentit të Republikës të heqë dorë nga tentativat dhe aktet që bllokojnë zbatimin e Reformës në Drejtësi dhe funksionimin normal të organeve kushtetuese ku një prej më të rëndësishmeve është Gjykata Kushtetuese.

Kuvendi i Shqipërisë në mënyrë të përsëritur i bën thirrje Presidentit të Republikës të reflektojë duke kthyer institucionin e Presidentit në kufijtë e kompetencave të njohura nga Kushtetuta dhe të mos ndërrmarrë asnjë veprim tjetër në shkelje flagrante të Kushtetutës”, shkruan Balla në reagimin e plotë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE