Connect with Us

Kujtim Gjuzi zbulon mesazhet me Ramën/ I kërkuam shkarkimin e ministrit të Brendshëm dhe e hoqi

Politikë

Kujtim Gjuzi zbulon mesazhet me Ramën/ I kërkuam shkarkimin e ministrit të Brendshëm dhe e hoqi

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Konservatore, Kujtim Gjuzi ka folur për reformën zgjedhore e cila sipas tij, do bëhet bashkë me reformën e re administrative, dhe se së shpejti do të bëhet një lëvizje, që sipas Gjuzit, do të zbresë deri në gjirin e Artës.

Gjuzi ka treguar se ka shkëmbyer disa mesazhe me kryeministrin Edi Rama.

Sipas Gjuzit, Rama reagon sa herë flasin konservatorët.

“Rama reagon kur flasim ne konservatorët , ja t’i sjellim faktet…Ka reaguar në datën 23 shkurt 2017, kur ka ndërruar sms me mua dhe ka thënë, si do ta zgjidhim problemin? E kam sms..ne i thamë hiqe ministrin e brendshëm dhe e hoqi..më datën 12 Mars. Pas 12 marsit tha: -Unë do bëj Metën president. Ore mos e bëj Metën president se ka vjedhur zgjedhjet..”, tha Gjuzi në studion e Abc News me Enkel Demin.

Pjesë nga biseda me gazetarin Enkel Demi:

Kujtim Gjuzi: Reforma do bëhet me parametra me qeveri akademike. Rama nuk ka shans të bëj reformë zgjedhore se do ti themi se je edhe ti hajdut..
Enkel Demi: Pra në parlamentin aktual nuk bëhet reformë zgjedhore, ju po i kërkoni edhe qeveri akademike Ramës?
Kujtim Gjuzi: Patjetër.. jo Ramës jo jo jo..
Enkel Demi: Tani reforma zgjedhore po ju pyes sërish do bëhet apo jo?
Kujtim Gjuzi: Do ta bëjmë dhe do të sjellim … prandaj kërkova fjalën për procedurë. Do të sjellim propozimet e 44 partive politike të cilat janë bashkëkryetar të grupimit me 34 takime, Agron Dukën, Koco Kokëdhimën dhe janë koordinatorët, ambasadori Zef Bushati dhe po ashtu kemi edhe Eduart Abazin. Këto janë 4 kokat e grupimit që kanë kërkuar të parët për të ndryshuar kodin zgjedhor dhe nuk ka asnjë shans…
Enkel Demi: Pra ju dje doni të paraqisnit…
Kujtim Gjuzi: Shiko se është një ngarkesë e madhe për mua, janë gjithë ato emisione, rri deri në 1 të natës në zyrë edhe kishte thënë Gramoz Ruçi pse rri ai atje, ai nuk e kupton që s;’duhet të rri në kryeë të kuvendit se ka përgjegjësi në Shkodër për 4 vrasje sic ka Lulzim Basha për 4 vrasjet në bulevard të Tiranës. Në këto kushte reforma zgjedhore do bëhet ose në vend që të hyjnë 2 njerëz te ai burgu i Shkodrës do hyjnë 4, nga këta titullarët e mëdhenj ëë..
Enkel Demi: Pra reforma zgjedhore do bëhet thoni ju por se qysh se si, se tek..?
Kujtim Gjuzi: Është e qartë fare, kërkova procedurën
Enkel Demi: Dmth te ky komision reforma zgjedhore nuk bëhet?
Kujtim Gjuzi: Ore do bëhet se s’bën
Enkel Demi: Po si do bëhet?
Kujtim Gjuzi: Po Rama tani do reagoje,
Enkel Demi: A, po prisni të reagojë Rama?
Kujtim Gjuzi: Po ti e di që reagon Rama, kur flasim ne konservatorët , ja ti sjellim faktet…Ka reaguar në datën 23 shkurt 2017, kur ka ndërruar sms me mua dhe ka thënë, si do ta zgjidhim problemin? E kam sms..ne i thamë hiqe ministrin e brendshëm dhe e hoqi..më datën 12 Mars. Pas 12 marsit tha: -Unë do bëj Metën president. Ore mos e bëj Metën president se ka vjedhur zgjedhjet..
Enkel Demi: Jua tha juve Rama këtë, ta tha ty personalisht?
Kujtim Gjuzi: Mua..mua…po edhe mua ma thotë, nuk e pe sms? A e pe sms? I pe të dy numrat me sms? I pe apo s’i pe?
Enkel Demi: I pashë i pashë..
Kujtim Gjuzi: Pse ti tregova? Ti tregova që të jem i sinqertë dhe të jem i sinqertë përballë shqiptarëve, duhet sinqeritet Enkel, nuk do të ketë më vjedhje. Kush vjedh zgjedhjet do përfundoj në burg.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Të revoltuar me politikën/ Banorët e Astirit denoncojnë skemën e legalizimeve

Publikuar

-

Nga

Një qytetare, banore e Astirit e ftuar mbrëmjen e sotme në “Open”, ka treguar historinë e saj, duke folur për banesën e prishur për projektin e Unazës së Re.

Teksa ankohet se ka jetuar në atë zonë për 30 vjet, duke i paguar taksat dhe të gjitha detyrimet e nevojshme ndaj shtetit për ndërtimin e banesës, zonja e përlotur shprehet se:  “Që në 2005-2006 kemi bërë deklarimet, por as PD s’i bëri legalizimet”.

“Në 2013 jam skualifikuar për çështjen e legalizimit.Kur shteti nuk do të na i legalizonte, pse na nxitën të fusnim dokumentat?”, është shprehur ndër të tjera banorja.

“Ky shteti që na dënon, po na masakron. Ky është shteti që vjen përballë fëmijëve dhe të moshuarve… ne nuk jemi dhunues, ne nuk jemi kundër gazetarëve. Ne çfarë nuk kemi kaluar aty

Akti ynë ishte kundër televizioneve të cilat nuk kanë treguar të vërtetën tonë dhe kanë folur gjuhen e qeverisë.

Kush mban përgjegjësi janë dhunuar gra famijë është hedhur gaz lotsjellës kush kemi qenë në lokal. Kjo nuk është policia jonë, kjo nuk është polica që paguhet me taksat tona, sepse policia jonë nuk godet duke i thyer nofullën një të moshuari duke i shtirë 3 dhëmbë. Policia nuk i këput tendinat e këmbës një fëmije me nevoja ndryshe. Ne nuk jemi ushtarë, nuk kemi armë apo nuk bëjmë strategji lufte për të luftuar”, ka përfunduar ajo.

LEXO EDHE:  Rama shpjegon denoncimet e ish kryeministrit/Kulmi është kur nxjerrin fotografi

LEXO EDHE:  Pakti Rama-Basha/Del skandali i parë, çfarë fshihet pas shkarkimit të drejtorit të OSHEE

Po ashtu, në fjalën e tij edhe një zotëri ka deklaruar se ka ardhur në vitin 1993 në atë zonë.

“Të gjithë të njëjtin krim, gabim kemi bërë. Zona është populluar nga viti 1997 deri në 2005. I kam shkruar tre letra Erion Veliajt, s’kam marrë asnjë përgjigje. Kam djalin me nevoja të veçanta dhe nga stresi ka pasur përkeqësim të shëndetit”, ka thënë zotëria.

Banorët hodhën akuza se shumë nga banorët që kanë marrë legalizimet kanë paguar para. Ata që nuk paguan para tek zyrtarët, nuk i morën legalizimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Legalizimet tek Astiri/ Malltezi akuza Ramës, fajëson edhe PD

Publikuar

-

Nga

Jamarbër Malltezi, anëtar i kryesisë dhe drejtues i Departamentit për Ambjentin, Pyjet dhe Turizmin në PD

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamabër Malltezi, i ftuar në studion e emisionit “Open”, ka folur në lidhje me çështjen e legalizimeve tek Unaza e Re.

Sipas Malltezit, ky projekt duhej bërë me konsensus, sepse Rama iu premtoj legalizimet qytetarëve.

Teksa fajëson të dyja palët për mosdhënien e legalizimeve banorëve të Unazës, Malltezi ka hedhur vëmendjen tek ngjarjet e fundit, duke theksuar se “qeveria nuk duhet t’ju jepte dajak dhe të ushtronte dhunë mbi banorët për të ndërtuar rrugë”.

“Nuk kemi parë në asnjë rast të përzihen banorët se do të ndërtohet rruga. Nuk mund të dërgosh forcat speciale dhe të dhunosh njerëzit sepse do të ndërtosh rrugë. Rruga është një projekt zhvillimi duhet bërë me një konsensus, në mënyrë të përbashkët, jo duke dhunuar banorët.

Ai zotëria (Rama) shkoi dhe u dha dorën qytetarëve atje kur iu kërkoi votën dhe iu tha që këto ndërtesa nuk do të shemben.

LEXO EDHE:  Rama i vendos dy kushte PD-së/Kur mund të negociojmë

LEXO EDHE:  Rama takon astrofizikanten Laura Mersini/Nder dhe kënaqësi biseda me yllin shqiptar

E di se ku ndryshon shtetari nga zuzari? Sepse fjala e shtetarit ka vlerë, e zuzarit jo.

Shteti nuk mund të jetë dajak, duhet të ketë një rol rregullatori, zbutës konfliktesh jo të godas njerëzit.

Procesi i legalizimit ka nisur që në 2005 dhe nëse ato nuk janë legalizuar më herët kjo është për faj të të gjitha palëve politike.

Në rast se nuk janë legalizuar ndaj kohës së PD-së, mund të ketë pasur edhe të korruptuar në kohën e Partisë Demokratike.

Mirëpo, situata nuk ka qenë e tillë në kohën e që udhëhiqte PD. Po ashtu, nuk ka pasur mjetet e duhura. Nuk mund ta quash procesin, për faj të PD sepse në kohën e PD nuk ka patur as orto foto as harta konvenciale. Ato kanë dalë përkatësisht në 2009-2010”, është shprehur./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ekziston një projekt”/ Klevis Balliu denoncon punimet tek Unaza e Re

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka projekt”, kështu është shprehur ish deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balliu nga studio e emisionit “Open” referuar ndërtimeve tek Unaza e Re.

Duke publikuar dokumentat, Baliu është shprehur se kjo rrugë sa vjen dhe zgjerohet përditë dhe arsyeja është sepse nuk ka një topograf në kompani që të bëjë matjet.

Ashtu sikurse me firmën DH Albania më herët edhe këtë herë, në këtë firmë që i është dhënë tenderi nuk ka topograf, gjë që është antiligjore.

Sipas Balliut me mungesën e një topografi, personat që zbatojnë projektin mund ta zgjerojnë rrugën sa të dëshirojnë ata, duke nxjerrë në fund një rrugë 2 km me kosto 40 milion euro.

Nga studio e emisionit Balliu është shprehur se: “Pas këtyre konstatimeve unë për herë të parë po kundërshtoj deklaratat e mija të mëhershme, në të cilat jam shprehur se ekziston vetëm një projekt korruptiv. Në fakt, provat dhe dokumentat që unë zotëroj këtu tani tregojnë qartë që nuk ka pasur fare një projekt. Pa topograf që të bëjë matjet në terren për gjerësinë e rrugës, këta kanë porositur menjëherë në telefon një projekt që të kushtoj 40 milion euro vetëm për të grabitur para. Kjo që po ndodh me Unazën e re është një grabitje e pastër.”

LEXO EDHE:  Rama i vendos dy kushte PD-së/Kur mund të negociojmë

LEXO EDHE:  Publikoi videon e Forcave të Armatosura/ Qytetarët “kryqëzojnë” Ramën

Ish deputeti, po ashtu ka ripërsëritur edhe njëherë akuzat ndaj firmës Salillari për konflikt interesi me firmën ndërtuese IKM (firma mbikqyrse e punimeve), ndërsa thekson se ka qenë vetë topografi i Salillarit ai që ka treguar se nuk ekziston një projekt për këtë rrugë, pasi punimet me shtesa herë pas here tregojnë se kjo rrugë nuk është brenda standarteve./CNA.al

LEXO TE PLOTE