Connect with Us

Ilir Meta fillon pazaret me Ramën/ Dekreton dy ligje

Politikë

Ilir Meta fillon pazaret me Ramën/ Dekreton dy ligje

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot dy ligje të miratuara nga Kuvendi.

Bëhet fjalë për ligjin për buxhetin faktik të vitit 2018 dhe atë për masat shtrënguese ndërkombëtare.

Megjithëse marrëdhënia Qeveri-Presidencë, ka qenë vazhdimisht e tensionuar dhe kreu i shtetit ka kthyer herë pas herë në Kuvend ligje për shqyrtim, duket se këtë herë ka vendosur të bëjë “paqe” duke miratuar dy prej tyre.

“Institucioni i Presidentit të Republikës bën me dije se, Presidenti i Republikës në ushtrim të kompetencave të Tij, në mbështetje të nenit 84 dhe 93 të Kushtetutës, ka dekretuar me shpallje 2 (dy) ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë, konkretisht:

LEXO EDHE:  Meta: Nuk ka ftohje me PS, LSI nuk e ka per qellim te qenit ne pushtet

Dekret nr. 11345, datë 06.11.2019, “Për shpalljen e ligjit nr. 70/2019 “Për miratimin e buxhetit faktik të vitit 2018””.

Dekret nr. 11344, datë 06.11.2019, “Për shpalljen e ligjit nr. 72/2019 “Për masat shtrënguese ndërkombëtare në Republikën e Shqipërisë””, thuhet më tej në njoftimin e Presidencës./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklarata e fortë e Berishës/ Ambasadorët po inkurajojnë dhunimin e Kushtetutës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ftuar në “Mbrëmja në ABC” ka hedhur akuza të forta ndaj ambsadorëve, të cilët, sipas tij, me deklaratat e tyre mbështetëse, kanë inkurajuar dhunimin e Kushtetutës.

“Në mënyrë absolute qëllimet janë antikushtetuese. Ambasadorët nuk kanë punë me Kushtetutën e Shqipërisë dhe nuk kanë asnjë detyrim. Por është jashtëzakonisht e dëmshme për vendin të inkurajohet dhunimi i Kushtetutës.

Do u bëj vetëm një thirrje ambasadorëve. Në këto 6 vite qeverisje të Edi Ramës, tërësisht të pamerituar, kanë humbur apo përfituar shqiptarët? Shqiptarët kanë patut vetmë një qëllim, itegrimin në BE.

Nuk janë këto deklaratat e ambsadorëve që e kanë lënë Shqipërinë jashtë negociatave.

LEXO EDHE:  Patriarku rus Kirill 45 minuta në zyrën e Metës/ Ja nga kush shoqërohet

LEXO EDHE:  Djegia e Kuvendit/ Artan Hoxha: Meta i hodhi benizinë zjarrit

Por a kanë ndihmuar deklarat e tyre duke ndihmuar Edi Ramën, absolusht jo.

Nëse ju shifni, të gjitha deklaratat e tyre, ata janë për një vend që nuk egziston në Shqipëri por vetëm në mendjen e sëmurë të Edi ramës.

Nuk është e vërtetë që është vetëm Franca. Unë i besoj 100 % Macron kur thotë ishin gjysma dhe më shumë se gjysma kundër hapjes së negociatave. Nuk gënjen ai. Duan ta nxjerrin të parën se Franca ka peshën më të madhe”, theksoi Berisha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Përgjegjës për krizën në Kushtetuese”/ Berisha akuza Dvoranit: Skllav i politikës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar për situatën politike në vend me ngërçin e krijuar në kushtetuese.

Në një intervistë në studion e emisionit “Mbrëmje në ABC”, Berisha ka bërë fajtor për krizën kreun e KED, Ardjan Dvorani.

Sipas Berishës, “Dvorani është përgjegjës, pasi në një zotim me Ramën tentoi të merrte Gjykatën Kushtetuese, duke sjellë për 4 vende vakante, 4 emra gjyqtarësh si kandidatura, pasi Xhafellari u përjashtua për arsye të tjera”.

Berisha: Deri tani nuk kishtim Gjykatë Kushtetuese, ndërsa tani kemi krizë në gjykatë kushtetuese. Si e bëri Dvorani këtë? Me një zotim me Edi Ramën për të marrë Gjykatën Kushtetuese, ndërkohë që Kushtetuta i dha 3 vakanca për të përmbushur Edi Ramës.

Ky skllav i politikës që quhet Dvvoran ka bërë gjyqe, ka fituar dhjetra mijra euro në gjyq me Telekom dhe vijon të jetë në KED”.

Vetingun e kanë ndërkombëtarët…

Berisha: Po çfarë janë ndërkombëtarët, ëngjëj? Sigurisht që jo…

LEXO EDHE:  Meta: Nuk ka ftohje me PS, LSI nuk e ka per qellim te qenit ne pushtet

LEXO EDHE:  A do ta votojë shkarkimin e Metës?/ Përgjigjet Rudina Hajdari

A ka patur ndërkombëtar të korruptuar?

Berisha: Absolutisht që ka patur ndërkombëtar të korruptuar. I kanë dënuar qeveritë e tyre. Ndërkombëtar që kanë bllokuar integrimin shqiptar për axhenda të tyre, nuk mund të them dot gjë

Për tu kthyer te Gjykata Kushtetuese, Dvorani çoj 4 kandidatë për 4 kandidatura në vend të 12 prej tyre. Unë e kuptoj që ai thotë që mi sollën, por këto lista nuk plotësojnë kushtet, nuk janë kushtetuese. Ky zotëri merr dhe kthen këto të njëjtit emra për 4 vende vakant, ndërkohë që një person tjetër bashkjetuese me zotin Alibeaj e penalizon.

Ka patur vetting për marsiden për 2 vjet dhe pastaj kanë deklaruar se nuk bëjnë veting se ajo nuk është magjistrat. Iu desh dy vjet të korruptuarve dhe vasalëve që të kuptojnë se Xhafellari nuk është magjistrate”, është shprehur në bisedën në studio Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi para noteres/ Këshilla që Berisha i jep Vorpsit

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ftuar në “Mbrëmja në ABC”  ku po flitet për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, e ka quajtur gabim të rëndë, betimin para noteses, të Arta Vorpsit.

“Kjo ditë shënon një nga ngjarjet më të paimagjinueshme për një shtet të cilin as humoristët më të shquar, as Agim Xhafka mund ta imagjinonte se mund të ndodhte.

Kur një kandidate për Gjykatë Kushtetuese, zgjedh noterin për të bërë betimimin kushtetus. Një akt që del jashtë cdo standarti.

Nga të gjithë ato kandidatë, unë e kam njohur Vorpsin dhe kam patur mendim pozitiv.

LEXO EDHE:  Nga dasma e motrës së ish-ministres, në bregun e detit/ Ja ku shfaqen Meta dhe Kryemadhi një ditë para Kuvendit

LEXO EDHE:  Djegia e Kuvendit/ Artan Hoxha: Meta i hodhi benizinë zjarrit

Por me aktin që bëri sot unë kam vetëm një mesazh.

Në rast se e bëre vete, ose në rast se ta diktuan se më thonë ja ka diktuar Rama nga Londra këtë skemë për të poshtëruar institucionin e  Presidencës. Por nëse e ke bërë vetë, ë htë dy herë më keq.

Me aktin e verbër që sduhet ta bënte asnjëherë një jurist, ajo duhet të largohet dhe të kalojë në politikë.”, ka theksuar Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE