Connect with Us

Atentati ndaj prokurorit/ Historiani bën paralajmërimin e frikshëm: Do të dalin detaje tronditëse

Politikë

Atentati ndaj prokurorit/ Historiani bën paralajmërimin e frikshëm: Do të dalin detaje tronditëse

Publikuar

-

Historiani dhe politikani i njohur Paskal Milo ka komentuar sot ngjarjen e rëndë të disa ditë më parë, ku prokurori i Durrësit, Arian Ndoja dhe dy personat që e shoqëronin mbetën të plagosur në një atentat me armë zjarri.

I ftuar në News 24, Milo tha se ngjarja në fjalë tregon sesa i kalbur është sistemi i drejtësisë në Shqipëri.

Po ashtu ai paralajmëroi se nëse do të hetohet deri në fund, do të dalin në dritë detaje tronditëse.

“Këtë ngjarje e kam ndjekur si qytetar jo në ndonjë rol tjetër, qoftë dhe politik. Sepse politika e ngatërron ngjarjen dhe nuk lejon institucionet të hetojnë, për të ndriçuar ngjarjen. Kjo tregon sesa i kalbur është sistemi i drejtësisë. Edhe pse ka vazhduar Reforma ende drejtësia shqiptare është e kalbur dhe ka shumë nevojë për tu thelluar reforma. Fakti që në drejtësi ka njerëz të inkrimimnuar, bën që të ndodhin edhe ngjarje të tilla. Nëse hetohet deri në fudn do të dalin detaje tronditëse.

Këto ngjarje dhe fakte janë dëshmi të qarta të kabësive që ekzist ende në sistem e drejtësisë”-tha Milo.

LEXO EDHE:  Të gjithë janë përgjegjës/ Kasta politike duhet shembur

I pyetur nëse beson se politika është e përfshirë në ngjarje kriminale, Milo tha se “Është provuar katërciprisht që politika shqiptare është e lidhur me krimin e organizuar.

Nëse duhet reformë dhe vetting në Drejtësi, në radhë të parë do duhej të bëhej në politikë. Vetëm kështu mund të ecet në rrugën e drejtë”. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta tregon historinë në emision/ Si më iku kameramani i Presidencës në Gjermani

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka treguar mbrëmjen e sotme historinë se si i iku kameramani në Gjermani, se kishte më shumë fitime se këtu.

Meta rrëfeu në emisionin “Open” se kameramani i Presidencës kishte gjetur punë me 3 mijë euro në muaj në Gjermani, kishte gjetur dhe shtëpi e ishte larguar për një jetë më të mirë.

“Sot mora vesh që më iku kameramani i Presidencës. Ku iku i pyeta. -“Në Gjermani” Çfarë Gjermanie? –“Po iku se do marrë 3 mijë euro”. Edhe shtëpinë ia kishin gjetur 500 euro dhe krijohet kjo radha në ambasada”, tha Kreu i Shtetit, duke theksuar se rinia po ikën nga vendi se nuk ka besim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka ardhur momenti ende”/ Meta kërcënon hapur mazhorancën

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar se mund të shpërndajë Parlamentin nëse mazhoranca do të shkojë drejt shkarkimit të tij.

“Ata përpiqen shpesh të më provokojnë. Presidenti po bën gjithçka për të mbrojtur Kushtetutën. Por para se të më shkarkojnë mua ata, i shkarkoj unë ata dhe populli shqiptar.

Le të vazhdojnë ta provokojnë vendin për ta çuar në greminë, unë do bëj gjithçka për ta mbrojtur.

Ata të shkarkuar janë derisa kanë frikë nga zgjedhjet. Me gjithë këto veprimet që bëjnë ata po sillen si një bandë. Miratojnë ligje mbi ligje për të trembur njerëzit.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Basha/ Do t’i shporrim politikanët hajdutë

LEXO EDHE:  Të gjithë janë përgjegjës/ Kasta politike duhet shembur

Unë do të flas me dekrete. Kur të vijë momenti unë do t’ju drejtohem si President i të gjithë shqiptarëve. Nuk ka ardhur momenti ende” , u shpreh Meta në “Open”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta tregon pse është kapur pas Dvoranit/ Paralajmëron “luftë” dekretesh

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar se mazhorancës do t’i përgjigjet vetëm me kthime dekretesh, për çdo sulm ndaj tij.

“Ata përgjigjen me veprime antikushtetuese dhe kriminale, unë do përgjigjem vetëm me dekrete”, deklaroi Meta.

Kreu i shtetit e cilësoi të qëllimshme dhe mafioze atë që është bërë me emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

“Është veprimtari mafioze, është e qëllimshme, ata gënjejnë edhe njëri tjetrin. Ata janë të rrezikuar të gjithë, për pronat e tyre, sovranitetin e tyre, ka vetëm një gardian në fund, që është Gjykata Kushtetuese. Ata të vazhdojnë të bëjnë çfarë të duan, unë do ta bëj punën time me përgjegjshmëri”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

LEXO EDHE:  Të gjithë janë përgjegjës/ Kasta politike duhet shembur

LEXO EDHE:  Vettingu i politikanëve sot për votim në Kuvend

“Unë do kthej dekrete, kushtetuese, të ligjshme, ata janë një parlament me probleme të mëdhaja kushtetuese, edhe zëvendësimet e opozitës janë antikushtetuese”, vijoi më tej presidenti.

Teksa u pyet për sulmet ndaj kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Meta theksoi se Ardian Dvorani duhet ndëshkuar që mos përsëritet më kjo ngjarje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE