Connect with Us

“Këto janë të patolerueshme”/ Edvin Kulluri “ultimatum” qeverisë

Politikë

“Këto janë të patolerueshme”/ Edvin Kulluri “ultimatum” qeverisë

Publikuar

-

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama disa ditë më parë promovoi teknologjinë 5G, “made in china”,  në Tiranë.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri thekson se tentativat per te futur rrjetin 5G ne telefonine celulare apo dhenia me koncension hekurudhat shqiptare kompanive jo-perendimore jane te patolerueshme.

Sipas Kullurit, qeveria shqiptare nuk mund ta mbaje Shqiperine me “nje kembe ne perendim dhe nje ne lindje”.

Më tej, ai i bën një apel të fortë qeverisë, ndërsa thekson se “Lojrat me interesat kombetare dhe te partnereve strategjike duhet te marrin fund.”.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Ramës/ Shpërthen si kurrë më parë Kryemadhi: Karafili nuk sheh përtej drogës, delirant

“Ne nje vend te NATO-s komunikimi dhe transporti nuk mund dhe nuk duhet te kontrollohen nga fuqi rivale te aleances!

Tentativat per te futur rrjetin 5G ne telefonine celulare apo dhenia me koncension hekurudhat shqiptare kompanive jo-perendimore jane te patolerueshme.

Qeveria shqiptare nuk mund ta mbaje Shqiperine me “nje kembe ne perendim dhe nje ne lindje”! SHBA kane qene te qarta!

Lojrat me interesat kombetare dhe te partnereve strategjike duhet te marrin fund.

Ka apo s’ka opozite kjo s’ka pike rendesie. Fatet e vendit nuk jane ceshtje e 2 personave te papergjegjshem.”-shkruan Edvin Kulluri në postimin e tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Videoja intime e ambasadorit me zyrtaren e Rilindjes/ Meta ia hedh fajin mediave

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur mbrëmjen e sotme për marrëdhëniet me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Sorecën, për të cilin moderatorja Eni Vasili zbuloi se mbante disa foto të Kreut të Shtetit në zyrë.

Meta tha se nuk kanë marrëdhënie të shkëlqyera, por vetëm bashkëpunim për shqetësimet e qytetarëve.

“Nuk janë marrëdhënie të shkëlqyera. Por që në ditën e parë që ka ardhur ka pasur bashkëpunimin tonë. I kam treguar edhe shqetësimet për marrëdhëniet me ambasadorën përpara tij”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

Teksa u pyet nga Eni Vasili për videon intime që u tha se do të publikohej, ku u aludua se ishte protagonist Soreca me një zyrtare të Rilindjes, presidenti mohoi se ekziston një e tillë.

LEXO EDHE:  “E kam përzënë Ramën prej leckash”/ Berisha: Është frikacak, nëse sovrani ngrihet ja mbath si miu

LEXO EDHE:  Deklaratat për ngjarjen e Bularatit/ Deputeti degjeneron Ramën

“Është paraqitur se ka një shantazh ndaj një ambasadori. Videoja është një fabul e të gjitha portaleve, me në krye Meron se ai i ka qejf këto historitë me romanca. Kjo është një histori e portaleve të Rilindjes”, theksoi Meta, duke larguar përgjegjësinë nga vetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj flet me shifra/ “Na kanë dhuruar vetëm 400 milion euro, të tjerat kredi të buta”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj, ka sqaruar donacionet që i janë dhuruar Shqipërisë për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ahmetaj deklaroi se 400 milionë euro janë grante, ndërsa 650 milionë eurot e tjera janë kredi të buta.

“Tani, 400 milionë janë grante, që janë para që na i dhurojnë, nuk janë borxhe, pra janë donacione të drejtpërdrejtë. Rreth 650 milionë janë kredi të buta, me një kosto shumë të ulët, si në aspektin e interesit nuk janë kredi tregtare. Disa i kanë nën 2 % interes, janë disa interesa gati-gati tek 1. Këto janë të asociuara më të gjithë dëmin që kemi pasur ne më 26 nëntor dhe po ta lexosh të gjithë raportin e BE dhe parimet, qoftë janë të raporti, qoftë u nënvizuan sot, shkojnë përtej thjesht rindërtimit, shkojnë tek rimëkëmbja ekonomike”, u shpreh ministri në emisionin “Opinion”.

Me tej, socialisti tregoi se Franca na ka dhuruar 1 milion euro, ndërsa 60 milionë janë kredi të buta.

LEXO EDHE:  Dorëzimi i mandatit nga Tahiri/ Zbulohet “loja” e Ramës

LEXO EDHE:  14-vjetori i LSI-së/ Kryemadhi tregon “dashurinë” për Berishën dhe urrejtjen për Ramën

“Franca dha 60 milionë euro kredi të butë, plus 1 milion grante. T’ju sqaroj 100 milionëshin? Është një instrument financiar përtej rindërtimit, është për zhvillimin ekonomik që e firmosi kryeministri para se të fillonte. Është 100 milionë kredi e butë”, theksoi Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“O zot, sa njeri i zi…”/ Kreshnik Spahiu nxjerr zbuluar Berishën

Publikuar

-

Nga

Shqipëria mblodhi 1.15 miliardë euro në Konferencën e Donatorëve sot në Bruksel, teksa shumë shtete u solidarizuan duke ofrur ndihmën e tyre, që konsiston në grante, hua, projekte zhvillimi e investime.

Një sukses ky që u përshëndet nga shumë personalitete, dhe padyshim dhe krerët e partive në vend, përfshirë këtu Bashën dhe Kryemadhin.

Por ai që ka heshtur deri më tani, është ish kryeministri Sali Berisha.

Kjo heshtje duket se nuk i ka shpëtuar ish-kreut të Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu.

LEXO EDHE:  Opozitë për Bashën, dhe opozitë përtej Bashës

LEXO EDHE:  Rama uron 29 Nëntorin me një foto/ “Kryqëzohet” nga qytetarët, je më keq se Enver Hoxha

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Spahiu shprehet se Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë, por sot me këtë dhuratë (100 milion euro dhuratë dhe 60 mln hua) heshti.

“Sali Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë dhe po hesht sot që Franca i dhuroi 100 milionë euro shqiptarisë. O zot, sa njeri i zi…” shkruan Spahiu./CNA.al

LEXO TE PLOTE