Connect with Us

Kamera e fshehtë e STOP“/ Nxënësit shesin lirisht hashash në shkolla

Denoncim

Kamera e fshehtë e STOP“/ Nxënësit shesin lirisht hashash në shkolla

Publikuar

-

Emisioni “Stop” në Tv Klan i rikthehet fenomenit të shitjes së drogërave në ambientet e shkollave. Para më shumë se një viti, më 25 Shtator 2018, emisioni “Stop” denoncoi problematikën e shpërndarjes së hashashit në disa shkolla të Tiranës.

Në atë kohë reagoi Policia e Shtetit, duke u shprehur se do të shtonte kontrollet në shkolla.

Por një vit më pas, asgjë nuk ka ndryshuar. Ky fenomen negativ vijon të jetë prezent në shkollat e kryeqytetit. Përmes një personi të infiltruar, emisioni “Stop” sjell me zë dhe me figurë me anë të kamerës së fshehtë se si nxënësit konsumojnë dhe shesin hashash. Më i madhi prej nxënësve është në vit të parë gjimnaz. I gjithë ky aktivitet ndodh në pjesën e pasme të shkollave. Rasti është filmuar në shkollën “Besnik Sykja”, që edhe vitin e kaluar ishte pjesë e problemit.

Agjenti i emisionit ka komunikuar me nxënësit duke u kërkuar atyre se ku të gjente hashash. Ata i thonë se mjafton të ketë para dhe mund ta gjejë fare lehtë. Dhe kështu ndodhi. Të nesërmen, njëri prej tyre i sjell një qese hashash. Kushton 500 Lekë të reja. I infiltruari i “Stop” porosit dy qese hashash, të cilët kushtojnë 1000 të reja.

Qyetari- Hë mo! Po e dridhni, hë?!

Nxënësi 1- E drodhëm një të gjatë, mos na kapi shteti, vetëm nji kshu.

Qytetari- Pse?

Nxënësi 1- Na doli ty përprara, na fiku ndjenjën.

Qytetari- Ke ndonji për mua?

Nxënësi 1- Jo, s’kena edhe kët e kena…

Qytetari- Po ku të gjej noi një unë?

Nxënësi 1- Nuk kam kshu, vetëm po të blesh, o shefo, nuk të jep njeri falas sot.

Qytetari- Po hë re, ku të blesh, për nanjë festë, për nanjë gjë…

Nxënësi 3- Po varet, kur e do ti?

Qytetari– Nesër!

Nxënësi 3- Nesër! Po pata fizkulturë unë, do të sjell unë.

Nxënësi 2- Më rob shpie, do na fikin portollambën! Po ku o ai më, o zemra? O, Dm ku o xxx më

Nxënësi 3- O, super fare, o zemra!

Qytetari- Hej, të vij, nesër unë sa lekë bën një nga kto mo?

Nxënësi 3– Një qese, 5 mijë lekë.

Qytetari- 5 mijë lekë!

Nxënësi 3- Po!

Nxënësi 4- Ta sjell ky nesër 5 mijë lekë.

Nxënësi 3- Nesër, ktu do jesh ?

Qytetari- Ça ore del nesër?

Nxënësi 4 – Bëj i çik “Chill” (Qetësim) atje te klasa ti me ktë kapelen!

Nxënësi 3- Në pushim!

Qytetari- Në pushim të gjatë?

Nxënësi 5- Jepi, hë mo, jepi shpejt!

Qytetari- 5 mijë lekë bën, do marr 2 copë, të më japësh 10…

Nxënësi 3- T’i them atyre çunave, t’i them të vijnë, se i kam çuna lagje.

Nxënësi 4- Qilazi ma jep pak, ta provoj atë!

Nxënësi 3- Provoje, ça bari është ai, e ça bari është ky!

Nxënësi 5- Ma jep pak ta provoj unë!

Qytetari- Vetëm të jetë i mirë, hë!

Nxënësi 5 – Ai i lagjes!

Nxënësi 2- Hej, më i mirë ai imi!

Nxënësi 3- Hë, se kjo o super bar, s’o është i lagjes ky, tjetër!

Nxënësi 2 – Ja i lëshoj pëllumbat ai, me rob shpie!

TAKIMI I DYTË

Qytetari- Ma solle?

Nxënësi – Pooo!

Qytetari- Hë shyqyr, si je ti?

Nxënësi – Ça je tu bo?

Qytetari- Hiç, hë mirë!

Nxënësi – 2 copë deshe, hë?

LEXO EDHE:  Gruaja rrëfehet në “Stop”/ Kam ardhur e sakatuar, burri më dhunon

Qytetari- Hë 2, merre 10-tshen!

Nxënësi – Ja ku i ke, 2 copë!

Qytetari- Është i mirë ky?

Nxënësi – Është super!

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Është super tritol. Po deshe, të bëjmë një tashi!

Qytetari- Po.. Na ma dridh një, po bëma me cigare!

Nxënësi – Ke rizla?

Qytetari- Jo! S’ke ti me vete?

Nxënësi – Jo jo! Ja, se ka ai shoku im.Vjen tashi.

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Ka ai shoku im them, vjen tashi.

Qytetari- Mirë!

Qytetari- Ti, ça klase je?

Nxënësi – Unë?

Qytetari- Eee…

Nxënësi – Unë jam në vit të parë.

Nxënësi – Keni rizla, mo zemra?

Nxënësi 2- Jo, jo!

Nxënësi 3- Ça do vlla?

Qytetari- Na një rizla!

Nxënësi – Hajt pra, na jep një rizla, se ty po të prisja!

Nxënësi 3– Na!

Nxënësi 2- Ta kqyr njëherë!

Nxënësi – Është bar i mirë, më vdekshin robt!

Nxënësi 2- I ri është?

Qytetari– S’paska kokrra!

Nxënësi – Jo më, ça thu ti?!

Nxënësi – Po shih, sa pjalm ka mo zemër, e di sa dru të bën?

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Po shih, sa pjalm!

Qytetari- Unë kam vajtur në nja dy vende të tjera, s’kam gjetur!

Nxënësi 2- Ku?

Qytetari- Kshu nëpër shkolla kam qenë një- dy herë.

Nxënësi 2- S’kam qenë unë!

Qytetari- Hë!

Nxënësi 2- Kam unë mall të ri daku, as një muj s’ka, që është këput.

Qytetari- Me sa? Edhe ti me 5 mijë lekë?

Nxënësi 2- 5 mijë lekë!

Nxënësi – 5 janë të gjithë!

Qytetari- Të gjithë me 5 mijë lekë!

Nxënësi 2- Boj 5-shen, hajde merre!

Qytetari- Të marr në telefon unë, mo burrë!

Nxënësi 2 – Edhe me 1.5 gramë brenda “full” (plot)

Nxënësi – Ça ke më Strëpi, pse më bezdis në punë mu?

Qytetari- Edhe ti ke marrë, mo?

Nxënësi- Vështroje njëherë, me rob shpie!

Qytetari- Hë!

Nxënësi 3- Është si ai i djeshmi.

Nxënësi – Edhe ky është super bar, e di ça bari është ky më?! Më vdekshin robt është super fare!

Qytetari- Hajde re, apo do ma japësh mua dhe ktë?!

Nxënësi- Jo, jo! Ia dha botrorit ai ktë.

Qytetari- Po gocat s’pinë ktu? Vetëm çunat pinë?

Nxënësi- Ça?

Qytetari- Gocat s’pinë ktu?

Nxënësi – S’pinë, s’pinë.

Nxënësi 2 – Gocat?

Qytetari- Hë!

Nxënësi- Gocat pinë fshehtas.

Nxënësi – O xxx, a do vish t’ma bësh një teke gati? Na, na, boje!

Nxënësi 4- Kush e ka kët’ barin?

Nxënësi – Una e kam kët’ barin!

Qytetari- Po kshu festa, gjëra, organizoni ju?

Nxënësi- Festa?

Qytetari- Hë!

Nxënësi – “Weed shop” (Dyqan hashashi)

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Weed shop!

Qytetari- Hëë Weed shop e kini?…

Nxënësi – Ishim te klasa.

Qytetari- Pse e ke pi në mëngjes?

Nxënësi- Poo, mora dhe një pako timen unë, që në mëngjes, fiks fare. Ja më, me ktë e pimë o…

Qytetari– Po s’u dallojnë ato mësueset në klasë?

Nxënësi – Zysha, unë sa erdha, ma bojshin ato gocat, paske pirë cigare, që në mëngjes, hë…

Qytetari- Të dalluan?

Nxënësi- Zyshat? Po jo, se s’bohemi kshu spatë, me rob shpie…

Nxënësi- Na nona!

Qytetari- Rrofsh, do të marr në telefon për çdo gjë! /tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Skandali në ISSH Krujë/ Drejtori i merr 70-vjeçarit 900 mijë lekë ryshfet për pensionin!

Publikuar

-

Nga

Emisioni “Fiks Fare” denoncoi me zë dhe figurë një tjetër rast mitmarrje, ku në “rrjetat” e emisionit investigativ ranë disa zyrtarë të Agjencisë së Sigurimeve Shoqërore të Krujës.

Këta të fundit sorollatën prej 4 vitesh një 70-vjeçar. Dhe, pasi i marrin ryshfetin prej 900 mijë lekësh, e mësojnë për skemën se si duhet të vepronte të marrte pensionin e plotë që i takonte. Madje, këta zyrtarë i thonë të moshuarit se paratë e ryshfetit do t’i përdornin në gjykatë që ai të fitonte procesin gjyqësor.

Fillimisht, zyrtarët i morën qytetarit një ryshfet prej 600 mijë lekësh të vjetra. Ndërsa i garantuan se do fitonte në gjykatë dhe vendimin e gjykatës juristët e Drejtorisë Rajonale të Pensioneve në Durrës nuk do ta apelonin. Më vonë i kërkuan edhe 300 mijë lekë të vjetra, këto për të llogaritur maskimumin e pensionit që do të përfitonte në bazë të përllogaritjeve. Dhe, pasi ia marrin këtë shumë, i thonë se më në fund mund ta gëzojë pensionin e plotë. Po kështu ai do përfitoj sipas tyre edhe diferencën që i është mbajtur që nga momenti i daljes në pension.

Në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” u ankua Hamit Lama, 70 vjeç nga Kruja, i cili po bën disa vite që ka mbushur moshën për të dalë në pension. Ai tha se akoma edhe sot nuk ka mundur që ta marrë pensionin e plotë. “Nga 20 vite kontribute vullnetare të sigurimeve shoqërore, vetëm gjysmën ma kanë njohur inspektorët e ISSH Durrës” thotë ai. Më tej shton se ka dorëzuar të gjithë dokumentet për ta përfituar, por ISSH-ja i ka kthyer pas 6 muajsh përgjigje negative, duke mos i njohur plotë 10 vite kontribute të derdhura nga ai vetë.

Lama thotë në muajin maj të vitit 2018 ka bërë kërkesë në Gjykatën Administrative Durrës dhe është thirrur nga gjykata vetëm një vit më pas. Ai thotë se iu refuzua hapja e një procesi gjyqësor. “Pas këtij refuzimi shkova në zyrën e Sigurimeve Shoqërore të Krujës dhe zyrtarët më thanë se ti sorollatesh kot. Më pyetën nëse e doja pensionin e plotë. I pyeta si i bëhet dhe më thanë na sill 500 mijë lekë të vjetra. Madje, me këtë shumë duhet ta kisha përfituar me kohë” thotë qytetari. Ai shton se këtë bisedë ia bënë dy zyrtarët Ibrahim Gurra dhe përgjegjësi Eduart Zogu. “Këta më thanë se do ndërhynin edhe të gjykata. Unë lekë s’kam, prandaj jam drejtuar emisionit ‘Fiks Fare’. Ata të sigurimeve më thanë që është shtuar kuota se gjyqtarja do paratë. Ata të sigurimeve shoqërore duan paratë. Të gjithë më kërkojnë” pohon i moshuari.Por në pamundësi për të gjetur lekët dhe dhënë parat Lama kërkoi ndihmën e Fiks Fare. që në takimin e parë midis pensionist Lama dhe përgjegjësit të ISSH-së Krujë, ky i fundit i mori 70-vjeçarit 600 mijë lekë të vjetra pasi kishte folur paraprakisht edhe me specialist në zyrën rajonale në Durrës. Këtë vlerë pensionistit ia ka komunikuar specialisti i ISSH-së Krujë Ibrahim Gurra i cili në këtë rast lunate rolin e sekserit tek përgjegjësi.

LEXO EDHE:  Vajza stop! Ja cfarë lloj femre duan meshkujt

LEXO EDHE:  5 orë rrugë çdo ditë për të shkuar në “Mësonjëtore”

Nga bisedat e 70 vjeçarit me përgjegjësin e ISSH-së Krujë , Eduart Zogun , ky i fundit i ofron ndihmën e tij kundrejt lekëve. Zogu i tregon pensionistit se do koordinohet edhe me drejtues në zyrën rajonale në Durrës ku pasi të fitohet gjyqi nuk do të apelohet vendimi për përfitimin e pensionit të plotë. Në disa takime që kanë bërë sëbashku ,Zogu pretendon se ka komunikuar me juristen e zyrës rajonale Durrës e cila sipas tij ka marrë përsipër të flas me gjyqtaren duke e garantuar atë që nuk do e apelojë vendimin. Pas dhënies së lekëve direkt u bë i mundur hapja e gjyqit, ku pensionisti fitoi gjyqin pa qene prezent, edhe pse nuk përfaqësohej me avokat. Njoftimin e ka marr në telefon nga sekretarja e gjyqtares që e ka fituar gjyqin, por që vendimi nuk ishte zbardhur. pas vonesës së zbardhjes së vendimit pensionisti detyrohet të marrë rrugën e të paraqitet pranë gjykatës Administrative Durrës duke kontaktuar drejtpërdrejt me gjyqtaren Klodiana Veizi. Ajo i pohon pensionistit se ia ka pranur kërkesën e njohjes së viteve të punës dhe se e ka fituar gjyqin. Por zbardhja e vendimit mund të vonojë edhe një vit shprehet gjyqtarja dhe kjo jo për faj të saj , por pasi ka 450 dosje të tjera që presin në radhë të shqyrtohen prej saj. Kur pensionisti insiston që zbardhja e vendimit të bëhet sa më shpejt gjyqtarja i thotë ” Ah kur s’të rrëzova unë ty, ah kur s’të rrëzova”.

Pas bisedës me gjyqtaren pensionisti takon juristin ku ky i fundit i pohon se vendimi ende nuk është zbardhur, por të rrijë i qetë pasi ai e ka fituar gjyqin, dhe tashmë është vetëm çështje kohe për të marrë pensionin.

Gjatë kësaj kohe pensionisti ka takuar disa herë përgjegjësin e ISSH Krujë i cili i premton se sapo të zbardhet vendimi do të ndërhyjë edhe në përllogaritjen e pensionit, pasi dosja do kalojë nga ata.

Më 28 janar 2020 zbardhet e dhe vendimi i gjykatës me fitues pensionistin që nuk i njiheshin 10 vite kontribute, por ende 70 vjeçarit nuk i ishte cëlur dosja. Sipas ligjit vendimi mund të apelohet nga institucioni brenda 15 ditëve nga data e njoftimit të dy palëve. Për këtë arsye pensionisti takon sërish përgjegjësin Zogu , i cili e siguron se duhet të kaloj kohë e caktuar në ligj për të marrë vendimi formën e prerë. Pasi për t’u mos apeluar nga institucioni ai kishte marrë 600 mijë lekë.

Një ditë pasi vendimi mori formën e prerë , përgjegjësi i ISSH-së Krujë takon pensionistin duke i kërkuar edhe 300 mijë lekë të vjetra me motivin që u duhet dhënë një kafe specialistëve që pensioni të dilte maksimal. Lekë të cilat pensionisti ia dha në zyrën e tij dhe në total u bënë plot 900 mijë lekë të vjetra që pensionisti pagoi për të fituar atë që i takonte me të drejtë./ Top Channeldrejtori

900 mije leke

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi në “Fiks Fare”, shkarkohen dy zyrtarët lokale

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak minuta pas transmetimit me zë dhe figurë të një tjetër rast mitmarrje, Drejtoria e Përgjithshme e Sigurimeve Shoqërore shkarkoi nga detyra dy inspektorët e degës lokale në Krujë.

Në njoftimin për shtyp, Drejtoria e Përgjithshme e Sigurimeve Shoqërore me firmën e kreut të institucionit Astrit Hado vendosi shkarkimin e dy zyrtarëve Eduart Zogu dhe Ibrahim Gurra dhe nisjen e procedurave për ndjekjen në rrugë ligjore të dy zyrtarëve.

Hado ka falenderuar median që ka bërë të mundur zbardhjen e rasteve abuzive, duke i hapur rrugën kështu pastrimit të institucionit nga çdo zyrtar që abuzon me detyrën e tij.

Në “Fiks fare” u denoncuar fakti se zyrtarët i morën qytetarit një ryshfet prej 600 mijë lekësh të vjetra. Ndërsa i garantuan se do fitonte në gjykatë dhe vendimin e gjykatës juristët e Drejtorisë Rajonale të Pensioneve në Durrës nuk do ta apelonin. Më vonë i kërkuan edhe 300 mijë lekë të vjetra, këto për të llogaritur maksimumin e pensionit që do të përfitonte në bazë të përllogaritjeve.

LEXO EDHE:  Roja “peng” i firmës private

LEXO EDHE:  Roja “peng” i firmës private

Dhe, pasi ia marrin këtë shumë, i thonë se më në fund mund ta gëzojë pensionin e plotë. Po kështu ai do përfitoj sipas tyre edhe diferencën që i është mbajtur që nga momenti i daljes në pension./ Top Channel

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ Mësuesit e kthejnë shkollën në han, kafe dhe cigare në orë të mësimit

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha, ka publikuar  mesazhin e  një qytetari i cili denoncon  mësuesit e shkollës 9-vjeçare Mizë në Divjakë se e kanë kthyer shkollën në han.

Sipas denoncuesit, i cili është prind i dy nxënësve në këtë shkollë, mësuesit lënë orët e mësimit, për të pirë kafe dhe cigare, dhe pavarësisht ankesave, drejtoresha nuk merr asnjë masë.

“Ne shkolle nuk bejne mesime, narkoshteti shpartalloi arsimin! sb

Pershendetje .Z.Berisha ne shkollen 9 vjeçare Mize mesuesit nuk bejne mesim len çantat dhe e kan kthyer han shkollen.Me ne krye drejtoreshen e shkolles e cila i mbledh ne krye dhe i fusin kafe byrek cigare dhe len çantat ne klase dhe ju ben klasa mesim.Ju lutem zoti Berisha jam nje prind e cula kam 2 vajza . I ankohem drejtoreshes mos ma ler vajzen pa mesim ajo se vret fare me keq vepron.”

LEXO TE PLOTE