Connect with Us

Detaje të reja nga atentati në Shkozet/ Gjenden tre dosje në makinën e Arjan Ndojës, u vodhën në prokurorinë e Durrësit

Politikë

Detaje të reja nga atentati në Shkozet/ Gjenden tre dosje në makinën e Arjan Ndojës, u vodhën në prokurorinë e Durrësit

Publikuar

-

Detaje të reja zbulohen nga atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoji.

Mësohet se gjatë hetimeve, grupi hetimor ka gjetur në makinën e prokurorit disa dosje.

Ndërkohe dyshohet se tre dosjet janë vjedhur në Prokurorinë e Durrësit në vitin 2018 nga persona që ende sot nuk janë identifikuar dhe lidhen me pronat tek Gjiri i Lalzit për të cilat ku u arrestuan dhe katër ish-zyrtarë të shtetit.

LEXO EDHE:  Atentati ndaj prokurorit Ndoj/ Zbardhen detajet, një makinë tjetër “vëzhgoi” nëse vrasja u krye

Ishte kjo çështje, që e vuri prokurorin Arjan Ndoja në qendër të mediave gjatë kohëve të fundit.  Ndoja urdhëroi arrestimin e kreut të Kadastrës, Liridon Pula me akuzën se ka tjetërsuar pronat në bregdet. CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti i KE-së për Shqipërinë/ Luftoni krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave!

Publikuar

-

Nga

Raporti i KE-së për Shqipërinë/ Luftoni krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave!

Komisioni Europian ka publikuar sot raportin e vlerësimit për përmbushjen e kërkesave nga Shqipëria.

Një pjesë të raportit e ka publikuar ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca.
Raporti thotë se Shqipëria vazhdon t’i përmbush kushtet e liberalizimit të vizave, por duhet të bëjë përparime dhe hapa para në disa aspekte.

KE i bën me dije Shqipërisë se duhet të luftojë krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave. Gjithashtu theksohet se bashkëpunimi me partnerët duhet të vijojë dhe të shihet me kujdes çështja e azilkërkuesve, pasi numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në vendet europiane, ka qenë dhe mbetet ende i lartë.

Fokusi duhet të vendoset;

Rritje të masave për të adresuar migrimin e parregullt dhe kërkesat e pabazuara të azilit të shtetasve shqiptarë, përfshirë përmes identifikimit dhe adresimit të arsyeve themelore dhe organizimi i fushatave të mëtejshme informative mbi të drejtat dhe detyrimet në udhëtimet pa viza.
Ruajtja dhe forcimi i bashkëpunimit operativ proaktiv me agjencitë e BE-së dhe me shtetet anëtare të BE-së për përballimin e presionit migrator me origjinë nga Shqipëria, si dhe rendi publik dhe kërcënimet e sigurisë të paraqitura nga përfshirja e shtetasve shqiptarë në grupet e krimit të organizuar
Përmirësimi i efektivitetit të përpjekjeve të ndjekjes penale dhe zbatimit të ligjit për të luftuar korrupsionin e lartë dhe krimin e organizuar. Përmirësimi i regjistrave të rasteve në lidhje me pastrimin e parave / kundër terrorizmit, financimin dhe shfrytëzimin e plotë të mbështetjes së dhënë nga Komisioni për të forcuar kapacitetet për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reforma zgjedhore/ Si po i fut në “burg” Luli Basha, përfaqësuesit e PS në KQZ

Publikuar

-

Nga

Kur e thotë e bën! Ky është Luli Basha, kreu i Republikës së Re. Kështu ka ndodhur edhe me përfaqësuesit socialistë në KQZ.

Lulzim Basha deklaroi një vit më parë se ata do mbanin përgjegjësi penale dhe do futeshin në burg në rast se do organizonin zgjedhjet e 29 qershorit, të cilat presidenti Ilir Meta i kishte çdekretuar, pasi i kishte shpallur rreth 8 muaj më parë.

Denar Biba

Basha tha se Denar Biben, Bledar Skënderin, Edlira Jorgaqin dhe Rezarta Bitrin, bandën e Ramës në KQZ, do i çonte përpara drejtësisë për krimin elektoral të 29 qershorit.

Pas kësaj filloi edhe kërcënimi i dytë, KQZ dhe përfaësuesit e PS do futeshin në burg në rast se nuk zbaronin dekretin e ri të Ilir Metës për të zhvilluar zgjedhjet në 13 tetor 2019. As kjo nuk ndodhi, tani pritej vetëm që Basha t’i padiste, dhe t’i burgoste.

Rezarta Bitri

Dhe kur thotë ai e bën!
Në 5 qershor 2020 ai firmosi një marrveshje të re me Edi Ramën, ku “fitorja më e madhe” ishte largimi Klement Zgurit se antarët e PS e kishin vendin në burg, siç kishte deklaruar Luli. Por, po të lexosh marrveshjen dhe ndryshimet, përfaqësuesit socialist të KQZ, Basha me propozimet e tij i ka shpërblyer me dhjetra e qindar milionë lekë. Pra jo vetëm që s do burgosen por do ju quhet mandati deri në fund do marrin dhe pagë tranzitore.

CNA.al ka siguruar amendamentet ligjore dhe mjafton të lexoni nenin 182 i cili ndryshohet me këtë formulim:

1. Antarët e KQZ , në detyrë në momentin e hyrjes në fuqi të këtij ligji lirohen nga detyra me zgjedhjen e Komisionerit sipas këtij ligji.

2. Antarët e liruar nga detyra përfitojnë nga KQZ-ja pagën e plotë deri në datën kur mbaronte mandati i tyre. Pas kësaj date ata trajtohen në përputhje me ligjin nr.8097, datë 23.03.1996, “Për pensionet suplementare të personave që kryejnë detyra kushtetuese dhe të punonjësve të shtetit”.

Luli Basha deklaroi një vit më parë disa herë se do i fuste në burg socialstët e KQZ, ndërsa sipas këtyre amendamente ligjore ata marrin një thes më parë dhe “fitorja” e Lulit është largimi i Klement Zgurit. Pra reforma zgjedhore duket të jetë një tjetër vrimë në ujë, por në këtë rast nxjer zbuluar sërish Luli Bashën.

LEXO EDHE:  Atentati ndaj prokurorit Ndoj/ Policia operacion “blic” në Elbasan

LEXO EDHE:  Deputeti i PS përplaset ashpër me Salianjin/ "S'ka marrë dhenë krimi, por ju që s'dini të orjentoheni"

Ja si “do burgoset” paguhet “banda e Ramës” në KQZ

Bledar Skënderi

Sipas ndryshimeve të dakortësuara në 5 qershor, “banda” nuk do burgoset siç na premtoi Luli, por do paguhet nga disa dhjetra milionë lekë.

Denar Biba, ka ende dhe shtatë muaj mandate, me pagë reth 2 milionë lekë të vjetra do fusë në xhep 14 milionë lekë, në vend të burgut.

Bledar Skënderi, ka ende 4 vite mandate dhe përfiton gati 100 milionë lekë, në vend të burgut.
Rezarta Bitri, ka gati katër vite mandate dhe do përfitojë edhe ajo gati 100 milionë lekë.
Edlira Jorgaqi në vend të burgut që tha Luli do përfitojë pagën rreth 2 vjet, që sh

Edlira Jorgaqi

kon mbi 40 milionë lekë të vjetra.

E gjithë reforma e suksesshme zgjedhore e Lulit dhe burgu për “bandën e Ramës” në KQZ ka përfunduar me rreth 255 milionë lekë shpërblim për 4 banditët.

Këtu nuk përfshihet pjesa e dyte e përfitimit, ajo nga mbajtja e detyrës kushtetuese që ka një periudhe pagese 3 vjeçare pas mandatit.

Fitorja duket të jetë e madhe disa qindar milionë lekë do përfitojë “banda e Ramës” në KQZ, që Luli zgjodhit në vend të burgut tju mbushë xhepat plot e përplot./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PENTITOT’ po nxjerrin të palarat e njeri-tjetrit”/ Murrizi: Ehhhhh sa do dëgjojnë shqiptarët këto ditë!

Publikuar

-

Nga

“PENTITOT' po nxjerrin të palarat e njeri-tjetrit”/ Murrizi: Ehhhhh sa do dëgjojnë shqiptarët këto ditë!

Menjëherë pas deklaratave të kryeministrit Edi Ramës dhe kreut të PD, Lulzim Basha, ka reaguar deputeti Myslim Murrizi.

Murrizi thotë se dy liderët e partive të mëdha janë dy të penduarit e parë të kësaj “bande” 30-vjeçare politike.

Përmes një shënimi të gjatë në rrjete sociale, Murrizi thotë se si Rama dhe Basha nuk i duan listat e hapura, në mënyrë që të bëjnë pazare me njeri-tjetrin, pazare që sipas tij kanë 30 vjet që “gatuhet”.

“REFORMA NE DREJTESI KA FILLUAR TE JAPI EFEKTET E PARA

I PENDUARI I PARE I “ bandes” POLITIKE RREFEN NJE NGA PAZARET E PISTA QE PREJ 30 VITESH LUHET NE KURRIZ TE SHQIPTAREVE

Shpresoj qe “PENTITO” i pare i kesaj “ bande” politike te bashkepunoj deri ne fund me drejtesine

NJERI PRESIDENT E TJETRI KRYEMINISTER???????????

HAJDE GALLATE HAJDE

Domethene qe Shqiptaret nuk kane fare te drejte te ZGJEDHIN

Prandaj kane 12 vjet qe jua kane ndaluar me ligj te drejten e zgjedhjes me VOTE??????

Prandaj nuk duan LISTAT E HAPURA??????

Prandaj bejne sikur zihen me njeri tjetrin???

Prandaj ulen si skuthe me njeri tjetrin qe te beje pazarin e radhes ne kurriz te SHQIPTAREVE dhe duan ta paraqesin para TYRE si marreveshje qe zgjidh ngerçin artificial politik???

Po kur kjo pune qenka me pazar mes njeri tjetrit, atehere pse duhet te kete ZGJEDHJE çdo 4 vjet???????

Apo kot per tu hedhur hi syve Shqiptareve, per tu bere qejfin nderkombetareve dhe per tu rrahur e vrare MILITANTET e partive neper kutite e votimit per palaćot e politikes??????

Po “ shume mire” qenka kjo pune!!!

Jam “ zhgenjyer” shume pse nuk paskan pranuar??????????

Po çfar mund ti ofroj me shume se Kryeminister,kryetarit te opozites nje kryeminister ne detyre???????

Po nje Kryeminister ne detyre qe eshte merzitur dhe po i vjen per te vjelle nga pushteti i tepert, çfare mund te behet me shume se Presidemt?????

Mesa po kuptoj nga “ rrefimet” e para te “bashkepuntoreve” te pare te drejtesise se re, do jene prishur pazari se nuk ka vend per 2 Kryeministra dhe 2 President

LEXO EDHE:  Policia operacion për arrestimin e personave të përfshirë në atentatin ndaj prokurorit Ndoj

LEXO EDHE:  Atentati ndaj prokurorit Ndoj/ Del nga spitali Aleksandër Laho

Se keta “ shejtan” nuk jane 2 kapo te vetem te kesaj “ BANDE” politike 30 vjeçare por jane 4 kapo e gjys, dhe 30 lango pas Tyre qe ju duket vetja si gango

Te nderuar SHQIPTARE!

Sot eshte nje dite e MADHE per sejcilin nga ne, per te degjuar fillimin e rrefimeve qe te “ PENDUARIT” do tregojne per te gjitha pazaret e pista qe kane kryer ne kurrizin e Shqiptareve

Ishalla jua kame perkthyer mire nderkombetareve deklarimet e dy te “PENDUAREVE” te pare te “ bandes” politike 30 vjeçare, qe edhe ata te “ shkrete” te mos “ lodhen” shume per ti “ pajtuar” as neper skutat e pallatit te kongreseve as ne rezidencat e selive diplomatike

Atehere une “ PROPOZOJ” qe te mos behen me votime kot, sepse ka kosto te larte financiare, por “ kapot” te meren vesh me njeri tjetrin dhe te pranojne me “ dhimbje” kete “ sakrifice” te madhe per hater te SHQIPERISE dhe SHQIPETAREVE

NJERI PRESIDENT

TJETRI KRYEMINISTER

Pastaj kur te merziten te bejne

“ RROTAÇILE” se nuk u be qameti dhe QYTETAREVE tua paraqesin si mender “ rrotacion”

Keshtu besoj qe “kenaqen” te gjitha palet

Keta “ PENTITOT” shplodhen duke nderruar karriket me njeri tjetrin pa ZGJEDHJE, dhe POPULLI ben sikur VOTON çdo 4 vjet

Dhe Shqiperia ecen “ para” dhe futet ne BE nga deklaratat pro perendimore dhe emocionale te disa deputeteve qe mbreme “ shpetuan” ATDHEUN, KOMBIN, SHQIPERINE DHE SHQIPTARET nga “ puçi” i shtetit qe po behej nga ne “ “tradhetaret” qe kemi kerkuar

LISTA TE HAPURA

SOT ESHTE VETEM FILLIMI

EHHHHH SA DO DEGJOJNE SHQIPTARET KETO DITE!!!!

Populli thote: FIJA KEPUTET DUKE U HOLLUAR”, shkruan Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE