Connect with Us

Belind Këlliçi publikon dokumentin/ Skandali i radhës nga Ministria e Arsimit, Rama ka frikë rininë

Politikë

Belind Këlliçi publikon dokumentin/ Skandali i radhës nga Ministria e Arsimit, Rama ka frikë rininë

Publikuar

-

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi thotë se skandali i radhës nga qeveria Rama vjen nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve dhe ka të bëjë pikërisht me “Ligjin për Rininë”.

Sipas Këllicit, dje në Parlamenti u miratua në mënyrë të fshehtë dhe aspak transparente “Ligjin për Rininë”.

“Lufta qe Edi Rama i shpalli rinise se vendit eshte dhe fundi i tij politik. Koha ka ardhur qe te rinjte shqiptare te marin ne dore fatin e tyre duke perbuzur, neveritur dhe rrezuar nje qeveri qe nuk mban asnje premtim, nuk punon asnje dite per interesin e qytetareve dhe qe e ka kthyer Shqiperine ne delen e zeze te Europes”, shkruan Këlliçi.

Postimi në Facebook:

Edi Rama konfirmon friken qe ka nga rinia! Skandali i rradhes vjen tashme permes Ministrise se Arsimit dhe “Ligjit per rinine”. Dje ne Parlamentin e turpit u miratua “Ligji per rinine”. Ne menyre abuzive, aspak transparente, pa asnje konsulte publike, Edi Rama kreu dje pabesine me te madhe ndaj te rinjve duke miratuar nje ligj, i cili nuk ka aspak ne fokus problemet e te rinjve shqiptare. Ligji i Edi Rames per rinine nuk adreson asnje shqetesim te te rinjve, nuk permend aspak papunesine, nuk trajton fenomenin e “ikjes se trurit” (brain drain), nuk flet per emigracionin masiv te te rinjve e nuk ofron asnje zgjidhje per te rinjte shqiptare.
Rinia shqiptare sot ka tarifat me te larta ne rajon per tu regjistruar ne universitet dhe perfiton cilesine me te ulet arsimore ne Europe, niveli i papunesise mes te rinjve kalon shifren rekord te 40%, rreth 79% e te rinjve duan te lene pergjithmone vendin, transporti publik eshte me i larti ne rajon, biletat e avioneve jane me te shtrenjtat ne Europe dhe e vetmja zgjidhje per rinine sot eshte emigrimi. Asnje nga keto shqetesime nuk vendoset ne fokus te “Ligjit per Rinine”, sepse ne fakt keto nuk perbejne asnje shqetesim per Edi Ramen. Me kete ligj ai thjesht deshmon dhe nje here se nuk ka prioritet tjeter perpos pushtetit te tij, qe e ndjen se mund ti rrezikohet nga rinia, te cilet nuk i blen dot dhe derisa nuk i blen, vendos ti kape me ligj!
Shqetesimi i vetem i Edi Rames dhe Lemshministres se Arsimit, eshte vendosja nen thunder dhe kontrolli i plote politik i te rinjve dhe organizatave rinore. Ligji i Edi Rames per Rinine nuk ben asgje me shume sesa vendos nen kontroll absolut te gjitha organizatat rinore ne vend, permes kontrollit te fondeve shteterore per rinine, te cilat akordohen drejtperdrejte dhe pa asnje konsulte duke u trajtuar si partnere te qeverise per problemet e rinise, nga Ministria e Arsimit dhe Kryetaret e Bashkive. Ky eshte nje SKANDAL i paprecedente ku fondet e shtetit, tashme do te shperndahen me Ligj per zyrat rinore te partise shtet!

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Ramës/Duhen larguar një orë e më parë parazitët e administratës!

Lufta qe Edi Rama i shpalli rinise se vendit eshte dhe fundi i tij politik. Koha ka ardhur qe te rinjte shqiptare te marin ne dore fatin e tyre duke perbuzur, neveritur dhe rrezuar nje qeveri qe nuk mban asnje premtim, nuk punon asnje dite per interesin e qytetareve dhe qe e ka kthyer Shqiperine ne delen e zeze te Europes. Koha e Edi Rames ka mbaruar. Koha ka ardhur per rinine shqiptare si gjithe europa./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ahmetaj zbulon shifrën e dëmeve të tërmetit/ E paralajmëroi edhe CNA.al

Publikuar

-

Nga


Ish-ministri i Financave Arben Ahmetaj, i ftuar në studion e emisionit Opinion ka bërë transparente të dhëna financiare që i përkasin qeverisë, në lidhje me situatën pas termetit të 26 nëntorit.

Ahmetaj ka thënë se qeveria dispononte një fond monetar rezervë prej 6 milion dollarësh e ndërsa për dëmin e parashikuar, Ahmetaj ka thënë se ai mund të variojë nga 700 milion lekë deri në 1 miliard lekë.

“Qeveria kishte fond rezervë. Fondi rezervë ishte 6 milion dollarë.Nga se u bë bonusi i qirave? Nga se u bë strehimi në hotele? Sa i përket demit të parashikuar deri tani, mund të jetë diku tek 700 milion – 1 miliard lekë”, ka deklaruar Ahmetaj.

LEXO EDHE:  Shuplakë drejtuesve të PS –së në qarqe/ Balla ka një propozim për Edi Ramën

LEXO EDHE:  Gazetari ironizon kryeministrin/ T’ka ardh fundi, Fatos Nano s'ta fal

Ndërkohë kujtojmë se CNA.al ka paralajmëruar edhe më parë se dëmet e tërmetit mund të shkojnë deri në 1 miliard euro./ CNA.al

Analiza paraprake/ Tërmeti ka shkaktuar mbi 1 miliard euro dëme

CNA.al e paralajmëroi/Media gjermane: Ja sa do kushtojë rindërtimi i banesave të shkatërruara nga tërmeti

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmeti i 26 nëntorit/ Kompania “Amazon” nis ndihma për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

“Amazon”, kompania e dytë më e madhe në botë, është solidarizuar dhe ka vendosur të ndihmojë Shqipërinë pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit që la të vdekur 51 persona.

Lajmin e bëri të ditur mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” drejtuesi i Fondacionit “Fundjavë Ndryshe” Arbër Hajdari.

Hajdari deklaroi se “Amazon” ka nisur 6 kamionë me ndihma për Shqipërinë dhe po pret daljen e shifrave zyrtare për të ndihmuar edhe më shumë.

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri flet hapur për akuzat/ “Proces politik, nuk më duhet mbështetja e Ramës”

LEXO EDHE:  Gazetari ironizon kryeministrin/ T’ka ardh fundi, Fatos Nano s'ta fal

“Amazon” na ka kontaktuar dhe po presim daljen e shifrave zyrtare. “Amazon” ka nisur 6 kamionë me ndihma për Shqipërinë që janë rrugës”, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit shënon arritjen e madhe/ Kalaja: Teatri Kombëtar mbrohet nga Europa Nostra

Publikuar

-

Nga

Avokatja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Ardiana Kalaja ka folur për kontributin e qytetarëve përmes kësaj aleance duke bërë transparente edhe shumën e lekëve të mbledhur nga donacionet e qytetarëve me ndërmjetës aleancën në fjalë.

I rëndësishëm për t’u përmendur është lajmi i mire që Kalaja ndau publikisht në studion e emisionit Opinion, kur tha se Teatri Kombëtar është tashmë i mbrojtur nga Europa Nostra si një monument kulturor.

Europa Nostra është një Federatë Evropiane për Trashëgiminë Kulturore, që përfaqëson organizatat e qytetarëve të cilët punojnë për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe natyrore të Evropës.

“Falë aleancës së mbrojtjes së teatrit, Teatri është marrë në mbrojtje nga Europa Nostra. Një nga arsyet përse ndodhi kjo, është fakti që gjatë 14 ditë të termetit pati një besim të jashtëzakonshëm që kishin qytetarët shqiptarë tek Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Ideja për mbledhjen e ndihmave lindi nga anëtarët mëngjesin e 26 nëntorit. Nuk prisnim që të mblidheshin aq shumë ndihma. Qytetarët filluan të dhurojnë, ne i mblodhem me këmbëngulje që të merrnim emër dhe mbiemër shënim. 1.5 milion lekë të reja janë mbledhur vetëm nga donacionet e njerëzve. Kemi çuar dy kamionet e parë në Thumanë që natë e parë. Ishim të parët që po çonim ndihma në atë kamp, ishte një situate prekëse”, u shpreh Kalaja./CNA.al

LEXO TE PLOTE