Connect with Us

Atentati ndaj Arjan Ndojit/ Basha: Autori, pjesë e bandave të pushtetit

Politikë

Atentati ndaj Arjan Ndojit/ Basha: Autori, pjesë e bandave të pushtetit

Publikuar

-

Pas Elbasanit, kryedemokrati Lulzim Basha ka vijuar turin e tij të takimeve me të rinjtë ditën e sotme në qytetin e Korçës.

Në vijimsi të turit “Rrugëtimi për Shqipërinë”, i cili pritet të mbahet në 12 qarqet e vendit, teksa ka falenderuar të rnjtë korçar për pritjen, Basha nuk ka lënë pa komentuar edhe arrestimin e Redjan Rrajës.

Sipas Bashës, Redjan Rraja, i arrestuar si një nga atentatorët e prokurorit Arjan Ndoj, nuk është një emër i panjohur, por është pjesë e bandave të pushtetit.

“Unë po vij nga Tirana ku siç e keni ndjekur sot ka pasur një tjetër skandal, disa skandale por njëri që vazhdon e vazhdon është zbuluar siç thamë edhe para 4 ditësh është zbuluar një nga autorët që besohet se ka qenë pjesë e atentatit mafioz dhe nuk është askush i panjohur, është pjesë e pushtetit, pjesë e bandave të pushtetit. E gjitha është luftë bandash, bandat në pushtet që luftojnë me njëra-tjetrën për të grabitur më shumë. Natyrisht ky është një lajm i rëndë, i cili nuk i bën aspak mirë gjendjes së vendit që është një gjendje e depresuar, depresioni psikologjik, social, mbi të gjitha ekonomik”, deklaroi kreu i PD./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklarata e fortë e Manjanit/ Rama dhe Meta nuk kanë qënë ndonjëherë në konflikt, ata janë gjithnjë bashkë

Publikuar

-

Nga

Në vitin 20019 oferta e presidentit ishte dorëheqja, por, ai refuzon të marrë rolin e ndërmjteësit mes palëve. Mes rreshtave, mesazhi ishte për Ramën.

“Presidenti i Republikës nuk mund të ulë në tavolinë 2 apo 3 njerëz që thonë s’ulem me atë, apo dikë që thotë 30 qershori do jetë një ditë suksesi për demokracinë”, deklaroi Meta me  22 Maj 2019.

“U shfaq shpëtimtar i atyre që kishin mbetur atje në rrugë as më shumë e as më pak por Presidenti i Republikës”, deklaroi Rama.

“Unë nuk mendoj që konflikti sot në Shqipëri është Meta – Rama, sot është konflikti diktaturë demokraci, po diskutohet fjala e gojës”, thotë Ylli Manjani, ish ministër, LSI.

LEXO EDHE:  Abuzimi me tokat në bregdet/ Basha “shkelmon” Fran Frrokajn

LEXO EDHE:  Abuzimi me tokat në bregdet/ Basha “shkelmon” Fran Frrokajn

“Ai bën gjithçka që duke ndikuar nga pozicioni i presidentit me këto që bën, të udhëheqë gjithë opozitën duke i larguar gjithë tjerët”, thotë Baton Haxhiu.

“Duan se duan njëri – tjetrin, prap aty janë me njëri tjetrin. Në fakt në deklaratat e fundit të Presidentit, ne mësuam se kishin darkuar rregullisht bashkë, ndërkohë që ne e dinim që nuk flasin me njëri – tjetrin”, thotë  Ylli Manjani, ish ministër, LSI./ TCH

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i Bankës Botërore/ Vasili akuza qeverisë: Me këto “reforma” do jemi të parët në botë për korrupsion

Publikuar

-

Nga

Nën kryetari i LSI, Petrit Vasili ka komentuar raportin e Bankës Botërore sipas të cilit, Shqipëria është e treta në botë për korruspionin pas Sierra Leones dhe Laosit.

Vasili ka ironizuar reformat e ndërmarra nga qeveria duke u shprehur se “me suksesin e reformave nga Rama, nga të tretët do jemi të parët në botë për korrupsion.

“Me këto “reformat” e kapjes së shtetit nga Edi Rama jemi të tretët në botë për korrupsion.
Po të vazhdojë suksesi i reformave me Edi Ramën në krye do jemi të parët në botë për korrupsion”, shkruan Vasili.

LEXO EDHE:  PPE mbështet Bashën/ Kundër vendimit parlamentar për Saimir Tahirin

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ LSI bën thirrjen e rëndësishme

Postimi i plotë:

Me suksesin e “reformave” te Edi Rames, nga te tretet do te jemi te paret ne bote per korrupsionin.
Banka Boterore konfirmon se Shqiperia eshte e treta ne bote per korrupsionin pas Sierra Leones dhe Laosit.
Kam degjuar disa te huaj qe thone qe Shqiperia te vazhdoje rrufen e reformave.
Me keto “reformat” e kapjes se shtetit nga Edi Rama jemi te tretet me bote per korrupsion.
Po te vazhdoje suksesi i reformave me Edi Ramen ne krye do jemi te paret ne bote per korrupsion.
Go Edi Rama go!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Arta Marku gënjen KLP/ Justifikon dështimet me udhëzime

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon sot intervistat me kandidatët për postin e Kryeprokurorit.

Kandidati i parë që po përgjigjet para KLP-së, është Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku, e cila prej rreth dy vitesh drejton këtë institucion.

Arta Marku në fillim të fjalës së saj ka tentuar të justifikojë dështimimet me drejtimin e këtij institucioni, duke ia faturuar këtë faktit se sipas saj sistemi është në reformim.

“Prej 18 dhjetori 2017 mbaj pozicionin e përkohshëm të Prokurorit të Përgjithshëm. Ka qenë një periudhë jo e lehtë pasi i gjithë sistemi po reformohet. Nuk mund të kesh rezultate të dukshme nëse mungojnë disa nga hallkat e sistemit”, ka deklaruar Marku.

Më tej, ajo tha se “Kam miratuar udhëzim për marrëdhënien me mediat”. Por, në fakt e vërteta është se marrëdhëniet e Kryeprokurores së Përkohshme me mediat nuk kanë qënë shumë shembullore. Përtej faktit se nuk kthën përgjigje, për më tepër edhe shtyn gazetarët.

Kujtojmë këtu edhe incidentin e disa muajve më parë, kur Truproja i kryeprokurores së përkohshme Arta Marku, ka shtyrë me forcë duke përplasur për muri një gazetar, që po përpiqej t’i bënte një pyetje shefes së tij.

Teksa gazetari i TV Klan, Renaldo Salianji iu drejtua Markut me mikrofon në dorë, truproja e bllokon gazetarin me duar dhe më pas e shtyn me forcë duke e larguar.

LEXO EDHE:  Basha dhe Kryemadhi thërriten me urgjencë/ Eurodeputetët iu tërheqin veshin?

LEXO EDHE:  Basha dhe Kryemadhi thërriten me urgjencë/ Eurodeputetët iu tërheqin veshin?

Më tej, sa i takon hetimeve, Arta Marku e pranoi vetë që nuk ka arritur pritshmëritë, por sërish thotë se “fajin” e ka sistemi në reformim dhe mungesa e kompetencave.

“Për shkak të mungesës së kompentencave nuk kam realizuar pritshmëritë. Tashmë roli i Prokurorit të Përgjithshëm ka ndryshua. Nuk është më i plotfuqishëm por ka një rol simbolik për sistemin në tërësi dhe rol të munguar në hetimin e çështjeve konkrete. Mos realizimi i pritshmërive nuk ka qënë për fajin tim por për shkak të reformës në zhvillim e sipër”-tha Arta Marku.

Por një shembull që ilustron më së miri dështimin e Arta Markut edhe brenda kompetencave është rasti i Emiliano Shullazit.

Kujtojmë këtu se Arta Marku kishte një përplasje të fortë me 10 prokurorë në lidhje me dosjen “Shullazi”.

Në atë kohë, Marku “internoi” një grup prokurorësh si masë ndëshkuese për kundërshtimin që i bënë shortit për përzgjedhjen e prokurorëve që do lexonin pretencën ndaj Emiljano Shullazit dhe 4 të pandehurve të tjerë. Mirëpo, vendimi i Markut u rrëzua nga Gjykata Administrative dhe më pas Këshilli i Lartë i Prokurorisë i riktheu atë në detyrë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE