Connect with Us

Skandali në “Fiks Fare”/ Me 20 euro nën dorë, kalon pikën kufitare drejt vendeve të BE-së

Denoncim

Skandali në “Fiks Fare”/ Me 20 euro nën dorë, kalon pikën kufitare drejt vendeve të BE-së

Publikuar

-

Emisioni “Fiks Fare” ka trajtuar disa herë denoncimet e shumta që bëhen nga të rinjtë që për të kaluar në pikat kufitare drejt BE-së u kërkojnë ryshfet. Nuk janë të paktë as personat që janë kthyer nëpër këto pika doganore nga policia me pretendime nga më të ndryshmet. Por kjo gjë mund të ndryshojë nëse paguan minimalisht 20 euro.

Kjo ka ndodhur në pikën kufitare të Muriqanit , ku pas disa denoncimeve të të rinjve Fiks Fare udhëtoi për të zbuluar të vërtetën. Gazetarët e Fiks Fare ndoqën rrugëtimin me një linjë autobuzi me destinacion përfundimtarë qytetin e Vienës në Austri. Nisja u bë në Tiranë dhe pothuajse të gjithë pasagjerët në autobuz ishin të një moshe relativisht të re.

Bashkëpunëtorët interesohen në një agjenci udhëtimesh për ditën dhe orarin e nisjes së autobuzave drejt Vienës. Në agjenci pyesin nëse në pikën kufitare kur të kalojnë duke mos pasur letër garanci a mund t’i kthejnë apo jo, por punonjësi i agjencisë u përgjigjet se nuk kanë për t’i penguar. ” Marrin kudo nëpër dogana ryshfet, i thotë polici vetë shoferit mblidhi nga 5 euro secilit” shprehet punonjësi.

Por nga biseda me pasagjerët bashkëpunëtorët e Fiksit kuptuan se kjo mënyrë kalimi, pra me ryshfet nëpër pikat doganore është mëse normale. Me të mbërritur në pikën doganore të Muriqanit , polici hipën në autobuz dhe i nxjerrë të gjithë pasagjerët jashtë tij. Pas kalimit të kontrollit të pasaportave më shumë se gjysmës së pasagjerëve, të gjithë të rinj në moshë, u është mbajtur pasaporta në sportel dhe nuk u është vulosur. Në këto momente vjen shoferi i autobuzit i cili të gjithë pasagjeëve që nuk u është vulosur pasaporta i kërkon nga 20 euro. Këtë ryshfet e kërkon punonjësi i policisë që t’u vulosi pasaportat e më pas të vazhdojnë rrugëtimin. Në pamjet e trasmetuara në Fiks Fare duket qartë se si shoferi i autobuzit u thotë të mbledhin eurot pasagjerëve e më pas ai do i vendosi në pasaportë dhe do shkojë t’ja japi policit në pikën kufitare.

Shoferi personave që kanë bërë pagesën prej 20 euro u thotë të hypin në autobuz që me vulosjen e pasaportave pas dhënies së ryshfetit të nisen.

Por kalimi në këtë lloj mënyre u jep dorë edhe shumë personave të cilët duan të kërkojnë azil. Një prej tyre ishte edhe një qytetar nga Lezha i cili pas dy vjetësh do të shkonte sërish në Gjermani ku do të aplikonte për azil. Ai i tregon në një bisedë bashkëpunëtorit të Fiksit se kjo ishte hera e dytë që do kërkonte azil në Gjermani dhe tashmë ishte pajisur edhe me dokumentacionin e duhur që askush nga shteti gjerman nuk do mund ta largonte. Ai herën e parë kishte aplikuar pasi ishte në gjak në Shqipëri se kishte plagosur dikë.

” Nuk më besuan se nuk kisha dokumenta , por kësaj herë nuk ka gjerman të më thojë jo” shprehet ai.

” Kam 5 plagosje në trup nga gjaksit dhe kam marrë letër tek Gëzim Noka ku i dhashë edhe 200 euro, edhe pse e meritoja vetë vërtetimin” tregon ai.

Më tej ai shprehet se ka marrë letër nga policia, edhe nga prokuroria dhe gjykata. Në të gjitha hallkat thotë se ka paguar ” prokurorit Arben Agovi i kam dhënë 500 euro për të ma dhënë letrën, ashtu siç duhet. Po edhe gjykatësin e kam paguar ama tani nuk po më vjen emri” tha ai.

Fiksi – Kur ka autobuz për Austri?

Punonjësja e agjencisë – Strazburg

Fiksi – Se kur?

Punonjësja e agjensis – Të hën të mërkurr, të premte të shtunë

Fiksi – Sa është bileta

Punonjësja e agjensis – 80 euro

Fiksi – Edhe siguracioni këtu pritet ë?

Punonjësja e agjensis – Po

Fiksi – Biletën e ke prerë?

Pasagjeri – Po

Fksi – Vetëm ta ketë garant të kalojë

Punonjësi i agjensis – Nuk ka me i thën gjë njeri, nuk është çuni i ri 20 vjeç po shkon me shit drogë.Ça jan të gjithë këto të lodhur i len me kalu, dëm nuk bëjn kujt thonë shkojnë për punë krahu.
Fiksi – Marrin kudo nëpër dogana

Punonjësi i agjensis – I thotë polici vetë mblidhi të gjithëve nga 5 euro, per të gjithëve

Shoferi – Edhe ti për Mynih je

Pasagjeri – Jo për Salzburg

Shoferi – Mynih, Shtutgart dhe Salzburgu janë me këtë

#################

Fiksi – Në dogana është problem

Pasagjeri – Pse doganë

Fiksi – Kontrolle, vonesa, ndonjë lekë e duan.

Pasagjeri – Kafe, 100 euro. Kam qenë një herë para dy vjetësh kam qenë në azil.Kam ikur nga greku me avion. E kam një vulë në pasaportë.Vulë po kam kërkuar vetë me ikë. Më erdh negativi mua dhe thashë dua me ikë.Kërkova vetë me ikë.

Fiksi – Ka ndonjë kushte që do të realizosh atje?

Pasagjeri – Ka kushte gjakmarrje, ndonjë problem gjak përshembull, vetëm se duhet me fakte me letra, vrasje atë po fiton diçka.

Fiksi – Ai si del me të vra nuk del me letra ai

Pasagjeri – Jo duhet ta japin një letër nëse je në gjak përshembull ke vrarë je në gjakë e merr me letër e merr me letër. Unë kam hangër pesë plumba mua që më shef këtu, pesë plumba kam hëngër, një e kam hëngër në dorë dhe katër i kam hëngër këtu. Tre operacione

Fiksi – Ça thu?

Pasagjeri – Tre operacione i kam me dosje i kam futur në fund të valigjes një dosje që ska gjerman që më kthen mbrapsh. Kur kam qenë për azil ju pata than rrezikoj për me më vra, kam plagosur një njeri dhe rrezikoj për me më vra. Sma mori për bazë, nuk kisha fakte nuk kisha dokumenta.Më erdhi negativ ika.Do shkoj prap në azil do ju them kur isha herën e para nuk ma morët parasysh, qe tani shif çfar më kan ba rrezikoj prap tani rrezikoj me gjithë familje.

Fiksi – Ke marë tek pajtimi i gjaqeve

Pasagjeri – Kam marrë atë, kam marrë ne Lezhë unë rri në Lezhë.

Fiksi – Keee ai si e ka ai?

Pasagjeri – Gëzim Noka. Kam marrë tek Gëzimi letrën si, jam në gjak, probleme gjakmarrje , kam marr nga prokuroria, kam marrë nga gjykata, kam marrë nga policia, kam marrë tek prefektura, domethën një dosje. 200 euro më ka marrë ai i pajtimit të gjaqeve

Fiksi – Ça thua ore, vetëm për të dhën vërtetimin

Pasagjeri – Bërtetimin që e ka pasur për detyrë me ma dhën se ska qenë duke bërë ndonjë shpifje ai as duke më bërë ndonjë nder, ka qenë i detyruar. 200 euro po e deshe. 500 prokurori

Fiksi – Cili mor?

Pasagjeri – Prokurori në Lezhë

Fiksi – Cili …?

Pasagjeri – Në Lezhë një Arben Agovi ish kryeprokuror?

Fiksi – 500 euro!?

Pasagjeri – 500 euro troç në zyrë po deshe

Fiksi – Ua

Pasagjeri – Me ta lëshuar sikur do.Sikur duhet unë dua 500. Nuk m’i kërkoi po ndonjë sen duhet se s’bën tha

Pasagjeri – Gjykatës

Fiksi – Kush t’i kërkoi ?

Pasagjeri – Për momentin e kam të regjistrum e kam në letra s’e mbaj mend.

Pasagjeri – Tash po të them

Në doganë në Muriqan

Posagjeri – Si t’ja bëjmë?

Shoferi – A s’ke lëbiz në vendet e BE -së? Duhet garanci dhe një muaj para duhet me ta çu. Mblidhuni të tre. Tani mblidhini të tre dhe unë ja çova ( lekët).

Pasagjeri- Nuk të lën për të kaluar këtu

Pasagjeri 2 – Nga një 20 -she

Posagjeri 3 – Nga 20 -she

Posagjeri 4 – Vjen vetë e i merr ( shoferi)

Shoferi – Sa ka? Mbledhi njëri këtu

Posagjeri – Sa veta jeni

Posagjeri 6 – Dy

Posagjeri 7 – Nga 20

Shoferi- Jo, jo mbaj të gjitha m’i jep në fund. Nga 20 euro mbidhi të gjitha bashkë.Futi aty.njëzet. I ke dhën ti, as ti s’i ke dhanë?

Poagjeri 8 – Ja kam dhan

Shoferi – Vazhdo të lutem.

Posagjeri 9 – Mbaj 20 euro

Posagjeri 10 – Komandant sa ban …?

Shoferi – Nga 20 , nga 20

Shoferi – E more pasaporten?

Posagjeri 11 – Po të dy pasaportat.

Shoferi – Do ja jap ati të gjitha ( policit që vulos pasaportat). I more pasaporten, i more pasaporten?

Shoferi – Jo, jo mi jep 20, 20, Sa ke me dhënë./Top Channel/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Tryeza e diskutimit për arsimin kthehet në propagandë”/ Denoncon studenti: 10-15 persona më dhunuan pas takimit

Publikuar

-

Nga

Një denonim për një rast të paprecedentë, ka mbërritur në redaksinë e CNA.al.

Përmes një letre denoncuesi, i cili në këtë rast është një student, shprehet se është dhunuar nga një grup prej 10-15 personash.

Shkak për dhunën e ushtruar ndaj tij, shprehet studenti janë replikat e bërë nga ana e tij gjatë pjesëmarrjes në një tryezë diskutimi në Fakultetin Ekonomik, për arsimin  dhe të drejtat e studentëve.

Ndërsa, rrëfen se mbledhja për të diskutuar mbi arsimin është kthyer e gjitha në një propagandë, studenti denoncon se personat kanë zgjedhur t’iu përgjigjen replikave të tij me dhunë pas takimit, në afërsi të Vilës Gjuta.

Studenti u ka bërë “thirrje Kryetarëve të Këshillit të Studentëve t’i ndalojnë këto monstra”, sikurse iu referohet ai, të hyrjnë në Universitete.”

Letra e Plotë:

Pershendetje!

Sot nje grup aktivistesh te Levizjes per Universitetin kishin organizuar nje tryeze diskutimi ne Ekonomik. Arsyeja teorike per thirrjen e tryezes ishte te diskutohej per problematika te studenteve por ne fakt diskutimi u sos duke bere propagande.

Fakt i pakundershtueshem eshte qe ne salle jame futur pa leje formale nga fakulteti.

Gjate diskutimit pati replika nga ana ime per menyren sesi po shtrohej problemi i studenteve dhe vetem per replikat qe i bera pa ofenduar askend por thjesht duke shprehur mendimin tim, vandalet e Levizjes me kapen ne befasi kur une po largohesha dhe me goditen diku afer viles Gjuta. Ishin rreth 10-15 veta nga ata kunder 1 individi. Nuk po shkruaj per tu viktimizuar sepse se kam ne natyre, kjo eshte natyra e tyre (tek faqja e tyre thone qe i rrafem ne), por per tju treguar se kush jane ne te vertete ata qe “u cane” duke folur per arsimin.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Ujin e përroit e shesin me shishe plastike

Personat qe me goditen sigurisht i kam evidentuar dhe shume shpejt do mbajne pergjegjesite e duhura. Nese mendojne se me kane trembur i genjen mendja.

Pas ngjarjes se sotme Levizja mund te futet ne Ekonomik vetem nese une do jem i vdekur. Kjo nuk eshte nje deklarate personale emocionale, por nje deklarate qe une e bej ne mbrojtje te integritetit te fakultetit ku une studioj.

E di qe kam ne profil disa pjesetare te Levizjes, dhe padismutim nuk jane gjithe fajtore per ate qe me ndodhi sepse secili ka pergjegjesi personale. Ama duke qene se goditja me eshte bere nga ju si organizate me synimin qe te me trembni dhe mos jem me kunder ideve tuaja vandaliste, ju them vetem dicka: jo vetem qe sme keni trembur, por me keni motivuar me shume. Nese doni te mos ju demaskoj me duhet te me vrisni, se me nje grusht nuk arrini gje.

Te fortet perdorin argumenta, te dobetit dhunen.

Faleminderit!

Shkruar nga Andi Varrosi  ,Komunistet e OP Arlind Qorit  (Erion Veliajt) dhunojne Studentet .I bej Thirrje Kryetareve te Keshillit te Studenteve ti ndalojne keto monstra hyrjen ne Universitete./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Stop”/ Zbulohen biznese të tjera të italianit që mashtronte shqiptarët për punë

Publikuar

-

Nga

Një javë më parë, emisioni “Stop” në Tv Klan transmetoi një rast mashtrimi për punësimin e shqiptarëve jashtë vendit. Bëhet fjalë për Giuseppe Zito, një shtetas italian me disa aktivitete tregtare në Shqipëri.

U zbulua se Zito është administrator i një kompanisë së punësimit “Akademia europiane shpk” me seli në Tiranë. Supozohet se kjo kompani u siguronte kontrata pune në Itali qytetarëve shqiptarë. Këta të fundit, pasi paguanin tarifën e kërkuar, duhet të niseshin në Itali për trajnim dhe aty lidhnin më pas kontratën e punës që garantohej nga kjo kompani me bazë në Tiranë.

E gjithë kjo procedurë zgjaste 2 muaj e gjysmë. Në rastin e javës së kaluar që emisioni “Stop” denoncoi përmes kamerës së fshehtë, një qytetar pagoi 140 Euro për formularin e aplikimit dhe palët ranë dakord që ai të nisej për punë në Itali brenda 16 Tetorit. Por ai nuk u nis kurrë dhe nuk i mori paratë mbrapsht.

Pas denoncimit nga emisioni “Stop”, kjo kompani ka mbyllur zyrat që i kishte tek kullat binjake në mes të kryeqytetit. Jo vetëm kaq, por nuk ka paguar qiranë as për dy muajt e fundit dhe është zhdukur.

Gazetari: Si jeni? Një informacion duam për këtë italianin, Xhuzepe Xito…, për qiranë! E ka paguar?

Agjencia imobiliare: S’pagoi gjë dy muaj …

Gazetari: Dy muaj…?!

Agjencia imobiliare: Por jo për atë ambientin atje, për këtë këtu.

Gazetari: Mirë! Faleminderit! Punë të mbarë!

Emisioni “Stop” ka siguruar të dhëna të tjera për italianin Giuseppe Zito. Sipas të dhënave në Qendrën Kombëtare të Biznesit, rezulton që në emrin e tij janë të regjistruara edhe 13 biznese private, disa prej të cilave fiktive. Në zonën e ish-bllokut ka një restorant, si dhe në “Don Bosko” një piceri.

Gazetarja: Flet italisht?

Punonjësi i lokalit: Po, sigurisht!

Gazetarja: Kërkoj Xhuzepen! E kam parë aty te stenda.

Punonjësi i lokalit: Kë Xhuzepe?

Gazetarja: Xhuzepe Xito!

Punonjësi i lokalit: Aaa.., Xhuzepe Xito!

Gazetarja: E njeh? Te pizzeria Don Bosko! Unë banoj këtu dhe…

Punonjësi i lokalit: Nuk është këtu!

Gazetarja: Nuk ka ardhur?

Punonjësi i lokalit: Ncuq!

Gazetarja: Po a vjen? Më tha: hajde më tako, se kam një lokal!

Punonjësi i lokalit: Sinqerisht, nuk e di! Di, që janë ortakë diku.

LEXO EDHE:  Starton sot “Fiks Fare”/ Ja si shiten provimet në Universitete

Gazetarja: Aaa, ok! Janë ortakë këtu, po thua?

Punonjësi i lokalit: Këtu nuk e di unë, se unë kam një tip menaxheri të parë, që flas vetëm me të. Pastaj gjërat e brendshme të tyre, nuk i di..

Gazetarja: Janë ortakë mes tyre?

Punonjësi i lokalit: Po! Ortakë mes tyre. Kanë edhe “Pasta mia” në qendër.

Gazetarja: Aaa… edhe në lokalin “Pasta mia” janë bashkë?

Punonjësi i lokalit: Po! Por këtu vjen, por jo çdo ditë. Dje ishte për shembull, sot nuk është.

Përpos këtyre bizneseve, në emër të italianit Giuseppe Zito figuron edhe një OJF, që ai pretendon se është nën ombrellën e Dhomës Tregtare Italo-Shqiptare. Por nga verifikimet rezulton se ky organizëm nuk njihet nga shteti italian dhe as nga ambasada italiane.

Dhoma e Tregtisë Italiane në Shqipëri është shoqata zyrtare, e cila thotë se nuk ka asnjë lidhje me Giuseppe Ziton, madje shton se ky i fundit i përdor edhe emrin.

Gazetari: Si je? Genci Angjellari, Tv Klan, Emisioni Stop! Ne thjesht duam të verifikojmë…Këtu është dhoma tregtare italo-shqiptare, zyrtarja?

Dhoma Tregtare Italo-Shqiptare: Kjo është dhoma tregtisë italiane në Shqipëri.

Gazetari: Zyrtarja?

Dhoma Tregtare Italo-Shqiptare: Zyrtare! Kjo është e njohur nga Ministria Zhvillimit Ekonomik në Itali dhe Ambasada Italiane.

Gazetari: Sepse ne kemi një të dhënë.., një shtetas italian, Xhuzepe Xito…

Dhoma Tregtare Italo-Shqiptare: Është një kopje e shëmtuar e jona…

Gazetari: E keni dhe ju këtë informacion?

Dhoma Tregtare Italo-Shqiptare: E kemi këtë informacion. E kemi kontestuar, por qëëëë..,ata thjesht perdorin një emër, qëëëë… dhe teorikisht ajo nuk duhet të ekzistojë, sepse ne jemi OJF dhe operojmë nëpërmjet regjistrit tëëë…Thjesht janë biznes, kanë përdorur një emër. QKB-ja jonë nuk i jep rëndësi fare kontekstit të emrit. Ne e kemi të regjistruar si markë, por ne e kemi Dhoma e Tregtisë Italiane në Shqipëri. Ata e kanë Italo-Shqiptare dhe ne s’mund të bëjmë asnjë gjë.

Gazetari: E kuptoj! Verifikim! Gjithë të mirat!

Edhe pse ka kaluar një javë nga denoncimi i parë i emisionit “Stop” për kompaninë mashtruese të punësimit, autoritetet shqiptare nuk kanë ndërmarrë asnjë veprim për qytetarët të cilët janë mashtruar dhe nuk u janë kthyer paratë. /tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Stop” sjell pamjet dhe zbardh rrenjët e përplasjes së biznesmenes në Lazarat

Publikuar

-

Nga

Sot në shumë media u publikua lajmi, se një grua biznesmene nga Lazarati, u dhunua nga nipi i burrit dhe përfundoi në spital. Ndërsa policia la të lirë agresorin.

Por “Stop” sjell pamjet ekskluzive të përplasjes fizike mes të dyve, ku duket se djali nuk ka sulmuar.Vec kësaj, gazetari i emisionit prej javësh ka investiguar rastin, që kulmoi sot me një lajm të sipërfaqshëm. Ne ishim në Janinë, për këtë problem.

Hajro Buzhari nga Gjirokastra, ose i ati i djalit që u bë protagonist i lajmit të sotëm, në vitet 1990 -1999 punoi si emigrant dhe kurseu 30 milion dhrahmi apo rreth 150 mije euro.

Por ai humbi jetën në vitin 1999 dhe llogaria e tij u zhduk nga banka NBG në Janinë.Djemtë e të ndjerit kërkuan paratë dhe dyshuan, se mund t’i kishte marrë xhaxhi i tyre, Islam Buzhari, në bashkëpunim me drejtorin e bankës greke në Janinë. Djali i Hajros ka aritur ta dokumentojë këtë, duke filmuar xhaxhain, i cili pranon, se ka marrë 30 milionë dhrahmitë e vëllait të vdekur në Janinë.

LEXO EDHE:  Kryepleqtë në Lezhë nuk marrin rrogat/ Shkak mosdorëzimi i vulave nga paraardhësit

Sipas ekspertit dhe ish-ministrit Arben Malaj, tani kjo vjedhje nuk është më cështje administrative e bankës në Janinë, por cështje penale për prokurorinë e Gjirokastrës.

Malaj jep disa këshilla mbi depozitat bankare dhe kriteret, që duhet të plotesojnë punonjësit e bankave, në mënyrë, që paratë e qytetarëve të jenë të sigurta.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtëme:

 

LEXO TE PLOTE