Connect with Us

Negociatat/ Presidenti i PE mesazh Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut: Nuk do të qëndrojmë në heshtje, mos hiqni dorë

Politikë

Negociatat/ Presidenti i PE mesazh Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut: Nuk do të qëndrojmë në heshtje, mos hiqni dorë

Publikuar

-

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli pritet të vizitojë sot Maqedoninë e Veriut.

Para viztës së tij në Shkup ai publikoi një mesazh në rrjetet sociale ku shpreh mbështetje për çeljen e negociatave të anëtarësimit, ndërsa theksoi se ndan zhgënjimin për bllokimin e tyre nga disa shtete anëtare.

“E dimë që qytetarët në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri u zhgënjyen shumë kur mësuan se disa shtete anëtare bllokuan hapjen e negociatave të anëtarësimit. Unë e kuptoj dhe e ndaj zhgënjimin tuaj. Si shtete keni përmbushur të gjitha kriteret, keni bërë një punë të shkëlqyer dhe e keni merituar dritën jeshile për çeljen e negociatave. Për këtë u shprehën shumë qartë Parlamenti dhe Komisioni Europian si dhe një mazhorancë e gjerë qeverish të vendeve anëtare. Por diskutimet nuk përfundojnë këtu. Parlamenti Europian, shtëpia e demokracisë europiane, qëndron përkrah jush. Nuk do të qëndrojmë në heshtje. Do të angazhohemi fuqishëm që në Këshillin e ardhshëm Europian të ketë një votim pozitiv. Kam një porosi, veçanërisht për të rinj në Maqedoninë e Veriut. Ju lutem mos e humbisni shpresën, mos hiqni dorë nga e ardhmja europiane. Ju bëni pjesë në familjen tonë dhe në fund do të arrini të bëheni anëtar. Pasi kjo familje do t’iu presë me besim dhe shpresë”, shprehet Sassoli.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shkarkimi i Metës/ Blushi i përgjigjet sugjerimeve të Palokës: Presidenti, ushtari i parë në mbrojtje të Kushtetutës

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar pas sugjerimit të nënkryetarit të PD, Edi Paloka për shkarkimin e presidentit apo sugjerimi tjetër që të pushtojnë Presidencën kur Meta të mos jetë në zyrë.

Blushi shprehet se nuk duhet të shohin ëndrra të tilla pasi sipas tij, Presidenti Meta kudo që të jetë, në zyrë apo jashtë jashtë, do të jetë në krye të detyrës

“Sqarojmë për të gjithë shqiptarët se z.Meta, jo vetëm është plotësisht i ndërgjegjshëm për përgjegjësitë e Tij Kushtetuese, si Kryetar i Shtetit, si Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura dhe Kryetar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, por mbi të gjitha ai është dhe do të jetë në rast nevoje ushtari i parë në mbrojtje të Republikës dhe Kushtetutës”, shkruan Blushi.

Postimi i plotë:

Lidhur me sugjerimin e z.Paloka që Parlamenti (e përsërisim qartë se ka vetëm 82 deputetë legjitimë, sipas deklaratës së qartë që ka bërë Presidenti Meta në Pogradec në 20 mars 2019), të shkarkojë Presidentin apo sugjerimi tjetër që të pushtojnë Presidencën kur Presidenti Meta të mos jetë në zyrë, u bëjmë të qartë të gjithëve:
Të mos shohin ëndrra të tilla, sepse të gjithë shqiptarët e dinë se Presidenti Meta kudo që të jetë, në zyrë apo jashtë jashtë, do të jetë në krye të detyrës dhe është i bindur se populli shqiptar do t’i përgjigjet ÇDO THIRRJE DHE DEKRETI TË TIJ NË MBROJTJE TË REPUBLIKËS DHE RENDIT KUSHTETUES.
Sqarojmë për të gjithë shqiptarët se z.Meta, jo vetëm është plotësisht i ndërgjegjshëm për përgjegjësitë e Tij Kushtetuese, si Kryetar i Shtetit, si Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura dhe Kryetar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, por mbi të gjitha ai ËSHTË DHE DO TË JETË NË RAST NEVOJE USHTARI I PARË NË MBROJTJE TË REPUBLIKËS DHE KUSHTETUTËS./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vijë e kuqe te Kushtetuesja”/ Blushi bën paralajmërimin e fortë: Larg duart nga gjykata, s’ ka tolerime

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi i ka qujatur deklaratat e kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, të shemtuara dhe të dënueshme.

Sipas Blushit deklaratat e Ballës janë presione të dhunshme dhe të qarta politike ndaj organit të akuzës, për të mos vepruar menjëherë ndaj kallëzimit ndaj Dvoranit.

“Presidenti Meta ka qenë shumë i qartë dhe ka paralajmëruar prerë se në të ardhmen nuk do të tolerojë më, as shkeljen më të vogël të procedurave, që synon kapjen mafioze të Reformës në Drejtësi, që tani ndodhet para një momenti historik për të dëshmuar integritetin dhe vërtetësinë e saj. Për këdo që nuk e ka kuptuar qartë, paralajmërimi është i prerë. Larg duart nga gjykata Kushtetuese!

Te Gjykata Kushtetuese vija është e kuqe, dhe është e kuqe flake”, shkruan Blushi.

LEXO EDHE:  Kaos në Maqedoni/ Protestuesit hyjnë në Kuvend

Postimi i plotë: 

Deklaratat e shëmtuara dhe të dënueshme të z.Balla janë presione të dhunshme dhe të qarta politike ndaj organit të akuzës, për të mos vepruar menjëherë ndaj kallëzimit penal të depozituar dje nga Presidenti i Republikës ndaj z.Ardian Dvorani, besnikut të partisë dhe dhunuesit të vetëdijshëm të ligjit dhe Kushtetutës.
Presidenti Meta ka qenë shumë i qartë dhe KA PARALAJMËRUAR PRERË se në të ardhmen NUK DO TË TOLEROJË MË, as shkeljen më të vogël të procedurave, që synon kapjen mafioze të Reformës në Drejtësi, që tani ndodhet para një momenti historik për të dëshmuar integritetin dhe vërtetësinë e saj!
Për këdo që nuk e ka kuptuar qartë, PARALAJMËRIMI ËSHTË I PRERË:
LARG DUART NGA GJYKATA KUSHTETUESE!
TE GJYKATA KUSHTETUESE VIJA ËSHTË E KUQE, DHE ËSHTË E KUQE FLAKË!

LEXO TE PLOTE

Politikë

120 milionë euro për koncesionarët/ PD slumon qeverinë: Asnjë rritje rroge

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka sulmuar qeverinë për miratimin e 120 milionë eurove për 13 koncesionarë ndërsa nuk flitet për asnjë rritje rrogash për shqiptarët.

Këshilltari për ekonominë në PD Dorian Teliti, thekson se Komisioni i Ekonomisë dhe Ministria e Financave garantuan mbështetjen për oligarkët e Shqipërisë, të cilët i konsiderojnë klientë dhe miq personalë kryeministrit Rama.

“Qëndrimi i ministres së Financave në komisionin e ekonomisë dhe paraardhësit të saj vetëm sa rikonfirmuan faktin se ata, njësoj si Edi Rama, i shërbejnë disa oligarkëve që pasurohen me paratë e shqiptarëve dhe nuk duan t’ia dinë për shqiptarët e zakonshëm që jetojnë me djersë. Buxheti i thellimit të varfërimit të shqiptarëve, i falimentimit të bizneseve, i mbijetesës së familjeve , nuk parashikon rritje rrogash per mjeket, infermieret, arsimtaret dhe punonjësit e administratës publike”, u shpreh Teliti.

Deklarata e plotë:

Parlamenti u tall sot me djersën e shqiptarëve, duke mbrojtur dhe duke votuar në komisionin e ekonomisë buxhetin e vënë në shërbim të koncesioneve korruptive të disa oligarkëve.

Edhe ky buxhet konfirmon se qeveria nuk ka prioritet qytetarët, por një grusht miqsh e klientësh të Edi Ramës, që po pasurohen duke grabitur paratë e shqiptarëve.

Janë 120 milionë euro që do t’u paguhen financuesve të Edi Ramës përmes koncesioneve që i kanë marrë pa garë, pa transparencë dhe në kundërshtim me interesin publik.

Kjo është qeveria që shikon vetëm interesin e xhepit të vet dhe është qeveria e vetme, të paktën në rajon, që nuk ka asnjë politikë zhvillimore, asnjë politikë lehtësuese për qytetarët dhe ekonominë e vendit.

Qëndrimi i ministres së Financave në komisionin e ekonomisë dhe paraardhësit të saj vetëm sa rikonfirmuan faktin se ata, njësoj si Edi Rama, i shërbejnë disa oligarkëve që pasurohen me paratë e shqiptarëve dhe nuk duan t’ia dinë për shqiptarët e zakonshëm që jetojnë me djersë.

LEXO EDHE:  Kushtet e Gjermanisë për Shqipërinë/ Shehi: Asgjë më shumë se kërkesat e opozitës   

Buxheti i thellimit të varfërimit të shqiptarëve, i falimentimit të bizneseve, i mbijetesës së familjeve , nuk parashikon rritje rrogash per mjeket, infermieret, arsimtaret dhe punonjësit e administratës publike.

Ky buxhet nuk siguroj rritje reale për 650 mijë pensionistë.

Në vend të mbështetjes së qytetarëve, Edi Rama do t’u japë klientëve të vet vetëm në një vit me koncesione 120 milionë euro.

Këto janë një grusht kontratash PPP, te cilat, siç shprehet Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvilim, në raportin e saj te fundit, janë kontrata të pabazuara në studime fizibiliteti, janë me kosto te larta sociale dhe u janë dhënë pa konkurencë firmave pa kapacitete të mjaftueshme financiare.

Ndërkohë që qeveria do të paguajë 30 milionë euro me shume sesa viti aktual për këto kontrata PPP, pa e vrarë dhe pa u shqetësuar, qeveria nuk nguron te uli fondet për investimet e nevojshme publike në rruge, ujësjellës kanalizime, arsimin e mesëm profesional dhe të tjera programe te rëndësishme buxhetore.
Kur Partia Demokratike të marrë besimin e shqiptarëve me zgjedhje të lira e të ndershme, çdo koncesion dhe PPP korruptive do të anullohet!
Paratë që u janë vjedhur shqiptarëve do të shkojnë për rimëkëmbjen e ekonomisë së shqiptareve te ndershem qe e duan Shqipërinë dhe duan ta ndërtojnë të ardhmen e tyre këtu, ne vendin e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE