Connect with Us

Megaoperacioni “Furtuna” në Fier / Sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

Kronika

Megaoperacioni “Furtuna” në Fier / Sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

Publikuar

-

Finalizohet megaperacioni i koduar “Furtuna”, për gjurmimin, evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme të përfituara nga veprimtaria kriminale.

Megaoperacioni u krye nga strukturat hetimore të Drejtorisë Për Krimin Ekonomik e Financiar në Departamentin e Policisë Kriminale seksioni i Fierit, në bashkëpunim me Agjencinë e Menaxhimit të Aseteve të Sekuestruara e Konfiskuara, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Fier.

Në kuadër të këtij operacioni u bë sekuestrimi i pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme të shtetasit Arjan Shanaj, banues në Fier, të cilat kapin vlerën 12 milionë euro.

Ky shtetas më datë 20 qershor 2017 u arrestua në flagrancë së bashku me shtetasin grek Th. K., pasi u kapën në Greqi me 20 kg kokainë, me vlerë të përafërt tregu rreth 800 000 euro.

Ata merreshin me importimin, magazinimin, përzierjen, falsifikimin, ricertifikimin, trafikimin, transportimin dhe shpërndarjen e kokainës nga vende të Amerikës Latine.

Menjëherë pas arrestimit në Greqi dhe shkëmbimit të informacionit me palën greke, Policia e Shtetit me iniciativë nisi hetimet proaktive ndaj shtetasit A. Sh., për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale”.

Pas investigimeve për pastrim parash dhe gjurmimit të pasurive të shtetasit A. Sh. dhe personave të lidhur me të, Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare në DVP Fier e referoi rastin në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, e cila regjistroi procedimin penal nr. 1371/2017.

Si rezultat i koordinimit, bashkërendimit dhe bashkëveprimit mes strukturave hetimore të Drejtorisë për Krimin Ekonomik e Financiar në Departamentin e Policisë Kriminale seksioni i Fierit, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Fier dhe Agjencisë së Menaxhimit të Aseteve të Sekuestruara e Konfiskuara, koordinuar nga Drejtoria për Krimin Ekonomik e Financiar, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, më datë 20.10.2019, vendosi sekuestron preventive të pasurive të paluajtshme të shtetasit A. Sh dhe personave të tjerë familjarë të tij

LEXO EDHE:  Morena Taraku, 25-vjeçarja që jeton si miliardere, misteri i pasurimit të shpejtë që s’i dihet origjina

Këto pasuri përfshijnë:

• 3 shoqëri dhe konkretisht shoqëri ndërtimi e tregtimi gazi në Fier, Durrës, Tiranë, Korçë etj.
• 1 hotel trekatësh në Fier dhe një njësi shërbimi bashkëngjitur;
• 2 vila trekatëshe;
• 5 njësi shërbimi me sipërfaqe 7 982 m2;
• 3 apartamente banimi;
• 4 garazhe me sipërfaqe prej 1 092 m2, në Fier, Tiranë, Durrës;
• 8 793 m2 tokë, në Tiranë, Durrës, Fier;
• 20 000 euro në llogaritë bankare;
• Një automjet me vlerë 40 000 euro;

Strukturat përkatëse të Hetimit të Krimeve Ekonomike e Financiare në Fier, në bashkëpunim me administratorët e AAPSK-së kryen veprimet procedurale për kalimin e pasurive në administrim të AAPSK-së.

Theksojmë se aktiviteti kriminal i ushtruar nga ky shtetas në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike nga Turqia në Shqipëri gjurmohej nga Policia prej vitesh.

Në vitin 2014, në kuadër të procedimit penal të regjistruar më parë, shtetasi A. Sh. u arrestua në flagrancë nga Policia, për veprën penale armëmbajtja pa leje, pasi gjatë kontrollit të automjetit të tij Policia gjeti dhe sekuestroi dy armë zjarri dhe një sasi fishkesh, që i mbante pa leje.

Më datë 18.07.2016 shtetasi A. Sh. u shpall në kërkim pasi dyshohej se në bashkëpunim me shtetasin S.K., në vendin e quajtur “Ishull Lezhë”, kishte kanosur dhe goditur shtetasin A. Gj. duke konsumuar veprat penale “Dëmtime të tjera me dashje” dhe “Kanosja”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Policia aksion “blic”/ Sekuestrohen 60 kg kanabis çokollatë, në pranga 4 persona

Publikuar

-

Nga

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës.

Deri më tani raportohet se është goditur një grup kriminal, ndërsa është kapur një sasi e konsiderueshme lënde narkotike, e llojit kanabis sativa, në formë çokollate.

Të arrestuarit nga operacioni antidrogë janë Pajtim Aga, Sh.M, E.R. dhe D.M.

Operacioni është në vijim dhe i shtrirë në disa qytete, si Tiranë, Dibër, Fier e Durrës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Arrestimet për tërmetin/ Caktohet nesër masa e sigurisë për 31 të ndaluarit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Tiranës do të japë nesër në orën 10.00 pretencën për 31 personat e ndaluar për dëmet nga tërmeti i 26 nëntorit.

Dy ditë më parë Prokuroria e Tiranës lëshoi 42 urdhër-ndalime për zyrtarë e ish-zyrtarë, që cilësohen fajtorë për dëmet nga tërmeti në Vorë, Kashar dhe në Farkë.

Prokuroria ka kërkuar arrest me burg edhe për dy ish kryetarët e komunave Kashar dhe Farkë, Besnik Fuçia dhe Fatbardh Plaku.

LEXO EDHE:  “Kryetarët e fshatrave emërohen në kundërshtim me ligjin nga Bashkia”/ Denoncon kreu i PD Fier

LEXO EDHE:  Drejton mjetin i dehur/Aksidenton për vdekje 57 vjeçarin

Por gjykatësja Vjollca Spahiu vendosi të shtyjë çështjen, raporton Ballkan web, pasi avokatët kanë pretenduar se disa klientë të tyre kanë probleme shëndetësore apo kanë të tjera arsye. Të gjithë avokatët kanë thënë se duan që klientët e tyre të hetohen në gjendje të lirë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dosja “Toyota Yaris”/ Lirohen 6 të pandehurit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për personat e ndaluar lidhur me çështjen e “Toyota Yaris”.

Gjykata ka vendosur masën “detyrim paraqitje” për Edi Likën Klevi Likën, Agim Çekën , Alban Mollaymerin,  Elvis dhe Alfred Vladin.

6 të dyshuarit akuzohen për mosdeklarim të parave në kufi.

Në datë 24 Qershor 2018, në Portin e Durrësit , u sekuestruan 3.4 milionë e 470 mijë euro cash, të fshehura në bagazhet e dy makinave “Toyota Yaris”, ndërsa po transportoheshin me trajler nga Belgjika.

LEXO EDHE:  Nga “Nikita” tek SPAK-u/ Në filtër prokurorja Manjola Kajana

LEXO EDHE:  Drejton mjetin i dehur/Aksidenton për vdekje 57 vjeçarin

 

LEXO TE PLOTE