Connect with Us

“Ma mirë pa bukë se pa liri e art”/ Bushati mesazh për Shkodrën: Të ndihet krenare pavarësisht dallgëve të politikës

Politikë

“Ma mirë pa bukë se pa liri e art”/ Bushati mesazh për Shkodrën: Të ndihet krenare pavarësisht dallgëve të politikës

Publikuar

-

Në 70 vjetorin e teatrit “Migjeni”, ish ministri i Jashtëm, Dirmir Bushati thotë se qindra figura të ndritura të qytetit i dhanë Shkodrës pozicionin e pararojës në artin shqiptar.

“Shprehjes shkodrane ‘ma mirë pa bukë se pa liri e art’ i dha jetë pikërisht ky tempull, i cili edhe pas periudhës së vështirë të viteve ‘70, ku çdo fushë e artit përjetoi frenim e ndikim të madh nga sistemi politik, nuk njohu zmbrapsje. Por e mposhti frikën përmes pentagramit dhe humorit të hollë. Edhe në periudhën e tranzicionit të vështirë drejt konsolidimit të sistemit demokratik nuk njohu varfëri por veç hov artistik”, shkruan Bushati.

Sipas Bushatit, “Shkodra duhet të ndihet krenare që pavarësisht dallgëve të kohëpaskohshme të politikës mbi të, kontribuoi për kulturën, dijen dhe zhvillim e vendit, duke merituar një vend të posaçëm në histori, e duke bërë çdo pushtet e qeveri të ndjehet borxhli karshi saj”.

Postimi i plotë:

Shtëpia e madhe e artit shkodran, por jo vetëm, mbushi plot 70 vite. Ngritur mbi themele të traditës, punës, pasionit dhe përkushtimit të qindra e qindra figurave të ndritura të qytetit që krejt natyrshëm i dhanë Shkodrës pozicionin e pararojës në artin shqiptar.
Shprehjes shkodrane ‘ma mirë pa bukë se pa liri e art’ i dha jetë pikërisht ky tempull, i cili edhe pas periudhës së vështirë të viteve ‘70, ku çdo fushë e artit përjetoi frenim e ndikim të madh nga sistemi politik, nuk njohu zmbrapsje. Por e mposhti frikën përmes pentagramit dhe humorit të hollë. Edhe në periudhën e tranzicionit të vështirë drejt konsolidimit të sistemit demokratik nuk njohu varfëri por veç hov artistik.
Teatri “Migjeni” e meriton plotësisht titullin “Nderi i Kombit”, ndërsa Shkodra duhet të ndihet krenare që pavarësisht dallgëve të kohëpaskohshme të politikës mbi të, kontribuoi për kulturën, dijen dhe zhvillim e vendit, duke merituar një vend të posaçëm në histori, e duke bërë çdo pushtet e qeveri të ndjehet borxhli karshi saj.
Përgëzime të gjithë gjeneratave të artistëve që falë krijimtarisë dhe përkushtimit e bënë Tetarin “Migjeni”, “Nderi i Kombit”, dhe Shkodrën simbol të artit e kulturës. #70vjetTeatriMigjeni./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklarata e fortë e Manjanit/ Rama dhe Meta nuk kanë qënë ndonjëherë në konflikt, ata janë gjithnjë bashkë

Publikuar

-

Nga

Në vitin 20019 oferta e presidentit ishte dorëheqja, por, ai refuzon të marrë rolin e ndërmjteësit mes palëve. Mes rreshtave, mesazhi ishte për Ramën.

“Presidenti i Republikës nuk mund të ulë në tavolinë 2 apo 3 njerëz që thonë s’ulem me atë, apo dikë që thotë 30 qershori do jetë një ditë suksesi për demokracinë”, deklaroi Meta me  22 Maj 2019.

“U shfaq shpëtimtar i atyre që kishin mbetur atje në rrugë as më shumë e as më pak por Presidenti i Republikës”, deklaroi Rama.

“Unë nuk mendoj që konflikti sot në Shqipëri është Meta – Rama, sot është konflikti diktaturë demokraci, po diskutohet fjala e gojës”, thotë Ylli Manjani, ish ministër, LSI.

LEXO EDHE:  Qytetarët të bllokuar prej 4 ditësh në Kakavijë/ Ministri aheng me homologun grek

LEXO EDHE:  Akuzat e forta të Berishës/Ja kush është ministri që ka video seksi

“Ai bën gjithçka që duke ndikuar nga pozicioni i presidentit me këto që bën, të udhëheqë gjithë opozitën duke i larguar gjithë tjerët”, thotë Baton Haxhiu.

“Duan se duan njëri – tjetrin, prap aty janë me njëri tjetrin. Në fakt në deklaratat e fundit të Presidentit, ne mësuam se kishin darkuar rregullisht bashkë, ndërkohë që ne e dinim që nuk flasin me njëri – tjetrin”, thotë  Ylli Manjani, ish ministër, LSI./ TCH

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i Bankës Botërore/ Vasili akuza qeverisë: Me këto “reforma” do jemi të parët në botë për korrupsion

Publikuar

-

Nga

Nën kryetari i LSI, Petrit Vasili ka komentuar raportin e Bankës Botërore sipas të cilit, Shqipëria është e treta në botë për korruspionin pas Sierra Leones dhe Laosit.

Vasili ka ironizuar reformat e ndërmarra nga qeveria duke u shprehur se “me suksesin e reformave nga Rama, nga të tretët do jemi të parët në botë për korrupsion.

“Me këto “reformat” e kapjes së shtetit nga Edi Rama jemi të tretët në botë për korrupsion.
Po të vazhdojë suksesi i reformave me Edi Ramën në krye do jemi të parët në botë për korrupsion”, shkruan Vasili.

LEXO EDHE:  Foto/ Kotzias në pazarin e Korçës

LEXO EDHE:  Qytetarët të bllokuar prej 4 ditësh në Kakavijë/ Ministri aheng me homologun grek

Postimi i plotë:

Me suksesin e “reformave” te Edi Rames, nga te tretet do te jemi te paret ne bote per korrupsionin.
Banka Boterore konfirmon se Shqiperia eshte e treta ne bote per korrupsionin pas Sierra Leones dhe Laosit.
Kam degjuar disa te huaj qe thone qe Shqiperia te vazhdoje rrufen e reformave.
Me keto “reformat” e kapjes se shtetit nga Edi Rama jemi te tretet me bote per korrupsion.
Po te vazhdoje suksesi i reformave me Edi Ramen ne krye do jemi te paret ne bote per korrupsion.
Go Edi Rama go!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Arta Marku gënjen KLP/ Justifikon dështimet me udhëzime

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon sot intervistat me kandidatët për postin e Kryeprokurorit.

Kandidati i parë që po përgjigjet para KLP-së, është Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku, e cila prej rreth dy vitesh drejton këtë institucion.

Arta Marku në fillim të fjalës së saj ka tentuar të justifikojë dështimimet me drejtimin e këtij institucioni, duke ia faturuar këtë faktit se sipas saj sistemi është në reformim.

“Prej 18 dhjetori 2017 mbaj pozicionin e përkohshëm të Prokurorit të Përgjithshëm. Ka qenë një periudhë jo e lehtë pasi i gjithë sistemi po reformohet. Nuk mund të kesh rezultate të dukshme nëse mungojnë disa nga hallkat e sistemit”, ka deklaruar Marku.

Më tej, ajo tha se “Kam miratuar udhëzim për marrëdhënien me mediat”. Por, në fakt e vërteta është se marrëdhëniet e Kryeprokurores së Përkohshme me mediat nuk kanë qënë shumë shembullore. Përtej faktit se nuk kthën përgjigje, për më tepër edhe shtyn gazetarët.

Kujtojmë këtu edhe incidentin e disa muajve më parë, kur Truproja i kryeprokurores së përkohshme Arta Marku, ka shtyrë me forcë duke përplasur për muri një gazetar, që po përpiqej t’i bënte një pyetje shefes së tij.

Teksa gazetari i TV Klan, Renaldo Salianji iu drejtua Markut me mikrofon në dorë, truproja e bllokon gazetarin me duar dhe më pas e shtyn me forcë duke e larguar.

LEXO EDHE:  Foto/ Kotzias në pazarin e Korçës

LEXO EDHE:  Qeveria gati zëvendësimin e Xhafajt/ Zbulohen kandidaturat

Më tej, sa i takon hetimeve, Arta Marku e pranoi vetë që nuk ka arritur pritshmëritë, por sërish thotë se “fajin” e ka sistemi në reformim dhe mungesa e kompetencave.

“Për shkak të mungesës së kompentencave nuk kam realizuar pritshmëritë. Tashmë roli i Prokurorit të Përgjithshëm ka ndryshua. Nuk është më i plotfuqishëm por ka një rol simbolik për sistemin në tërësi dhe rol të munguar në hetimin e çështjeve konkrete. Mos realizimi i pritshmërive nuk ka qënë për fajin tim por për shkak të reformës në zhvillim e sipër”-tha Arta Marku.

Por një shembull që ilustron më së miri dështimin e Arta Markut edhe brenda kompetencave është rasti i Emiliano Shullazit.

Kujtojmë këtu se Arta Marku kishte një përplasje të fortë me 10 prokurorë në lidhje me dosjen “Shullazi”.

Në atë kohë, Marku “internoi” një grup prokurorësh si masë ndëshkuese për kundërshtimin që i bënë shortit për përzgjedhjen e prokurorëve që do lexonin pretencën ndaj Emiljano Shullazit dhe 4 të pandehurve të tjerë. Mirëpo, vendimi i Markut u rrëzua nga Gjykata Administrative dhe më pas Këshilli i Lartë i Prokurorisë i riktheu atë në detyrë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE