Connect with Us

Luli gëlltitet dhe nuk përmend emrat e oligarkëve

Politikë

Luli gëlltitet dhe nuk përmend emrat e oligarkëve

Publikuar

-

Sot Lulzim Basha e ka nisur turin e tij kombëtar të shpresës nga Elbasani, ku ishte në një takim me të rinjtë. Një tur ky kopje identike e lëvizjes së bërë nga “Nisma Thurje”, nga ku Basha i Republikës së Re ka vjedhur jo vetëm sloganin por dhe axhendën, e cila ka filluar pikërisht nga Elbasani, ashtu siç ka bërë “Nisma” , pak javë më parë.

Nga Elbasani, përpara të rinjve, Luli hodhi akuza të rënda ndaj qeverisë. Ai tha se ishin katër oligarkë, të cilët merrnin gjithçka, PPP-të, tenderat dhe çdo gjë tjetër dhe kjo i kish varfëruar qytetarët, por tha dhe që Kryeministri ishte peng i tyre, pra i katër oligarkëve.

Në fakt njërin e dim. Quhet Agron Papuli. Ka shumë kohë që Luli nuk ia përmend emrin, tashmë pasi prej tij ka marrë edhe vilën e ndërtuar në resortin “Long Hill” nga Agron Papuli.

Por kush janë këto katër oligarkë dhe pse Luli gëlltitet, mban frymën, dhe nuk ua thotë emrat?

E ka bërë shpesh këtë, derisa doli njëherë dhe i renditi, por më pas heshti. Heshti për shumë prej tyre. I ka akuzuar si oligarkë biznesmenët e ndershëm, njerëzit që punojnë dhe kanë 30 vjet që merren me atë punë.

LEXO EDHE:  Plumb në kokë, avokatit të dosjes "Shullazi"/ Krimet e Rënda thellojnë hetimet

Njeriu i cili erdhi nga Holanda në vitin 2005, me rreth 1 milion dollarë pasuri, si përkthyes në Kosovë, një pasuri e dyshimtë që ende nuk dihet si është krijuar.

Por gjithsesi ajo që do të na thotë Luli sot janë emrat e katër oligarkëve.

Cilët janë ata katër oligarkë? A ka lidhje ai me ta? A është stehuar në një vilë të ndërtuar nga një oligark? A ka biznese të kunatit të tij në bizneset e oligarkëve, (ata që ai i quan oligarkë)?

Pse Luli ka frikë ti përmendë emrat atyre që marrin koncesione siç thotë vetë?

Klodian Allajbeut të “Spitalit Amerikan” pse nuk ia thotë emrin Lulzim Basha? Po Agron Papulit që ka marrë vilën, pse nuk ia thotë emrin Lulzim Basha? Po Vilma Nushit, eventet e së cilit i organizon kunati i tij dhe të tre, siç i përmendëm, a mos vallë janë këta, që nuk ua thotë dot emrat sepse paguajnë, kanë marrëdhënie biznesi me kunatin e tij?

Prandaj Luli, më e mira është ti thotë vetë emrat, jo të gëlltitet dhe të mendohet pa ju thënë emrat oligarkëve, pra atyre biznesmenëve që për të janë oligarkë?/CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ka dënuar 12 vjet burg Shullazin”/ Klodiana Lala flet për kandidatët për prokuror

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që diskutohej për profilin e 3 prokurorëve, pjesë e garës për kryeprokuror,  të cilët dhanë intervisën ditën e sotme në KLP, gazetarja e kronikës së zezë, Klodiana Lala, krahas kritikave për Arta Markun, ka bërë edhe vlerësimin e dy prokurorëve të tjerë, Mençaj dhe Çela.

Për Lalën, pavarësisht profilit të saj si një njohëse e mirë e botës akademike dhe njohëse e mirë e ligjit, Mençaj nuk është e duhura për kryeprokurore, pasi nuk staturën e duhur për t’i bërë ballë politikës.

“Mençaj nuk ka lidreshipin  e duhur”, shprehet gazetarja, ndërkohë që të kundërtën mendon për Olsian Çelën, i cili sipas saj sot u paraqit me një program të qartë dhe një vision për atë se çfarë do të bëjë nëse zgjidhet kryeprokuror.

“Unë njoh edhe zonjën Fatjona Mençaj edhe zotin Olsian Çela. Zonja Meçaj ka punuar pranë presidencës në kohën që Bujar Nishani ishte president. Ajo foli sot si një zonjë se do të jetë në krah të qytetarëve. Zonja Mençaj nuk kishte platformë, nuk ka garanci. Mençaj u shmang nga debati shpesh herë. Por sa i takon anës akademike është njohëse e mirë e ligjit, por mendoj se nuk ka lidershipin e duhur. E shohin edhe si person politik. Ajo po ashtu nuk ka staturën për të bërë ballë ndaj politikës. Unë mbështes çdo profesionist.

LEXO EDHE:  Të rinjtë pjesëmarrës së Republikës së re/ Basha: Edhe në politikbërje

LEXO EDHE:  Pse dështoi mosbindja civile?!

Ndërsa Olsian Çela është drejtuesi i Prokurorisë së Rëndë. Në kohën e Olsian Çelës, është dënuar 12 vjet burg Shullazi, është dënuar grupi i Fierit që bënte trafik kokaine, që kishte të përfshirë njerëz të fuqishëm, biznesmenë e persona të krimit. Olsian Çela shpalosi një platformë. Ai tha se do të garantoj pavarësi të prokurorëve. Olsian Çela diagnostikoi të gjitha sëmundjet nga të cilat vuan Prokuroria sot. Çela deklaroi sot se kemi dënuar persona për një cigare, persona të dobët e kemi krijuar kaos social”, është shprehru Klodiana Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fjalimi i Markut, gazetarja kryqëzon prokuroren/ “Nuk foli për tonelatat e kokainës, dosjet 339 dhe 184″

Publikuar

-

Nga

Të ndryshme kanë qenë opinionet e gazetarëve të ftuar në studion e “Real Story”, përsa i përket intervistës publike përbëllë KLP-së, të kandidatëve për postin e prokurorit.

Kritika ka patur për Prokuroren e Përgjithshme të Përkoheshme, Arta Marku, nga paneli i gazetarëve referuar deklaratave të saj se Prokuroria i ka duartë e lidhura. Ndërsa Mira Kazhani e ka justifikuar zonjën Marku duke u shprehur se kryeprokurorët sot kanë funksionin e një noteri. Për gazetarin Arion Sulo, Arta Marku ka fajet e veta sepse nga mosveprimi i saj kriza politike në vend ka marrë përmasa shumë të thella.

“Shqipëria është në krizë politikë me opozitës jashtë parlamentit për shkak të mos hetimit  të dosjeve për vjedhjeve të zgjedhjeve. Kjo është një peshqesh nga Arta Marku. Merr dosjen dhe e çon në Dibër. Ajo e zhbëri si dosje Zonja Arta Marku u zgjodh u tha se ishte përkohshme dhe ajo zgjat 6 muaj, dhe tani u be 2 vjet dhje kjo tregon anësinë e saj”, është shprehur Sulo.

Ndërkaq, për  gazetaren e kronikës Klodiana Lala, strategjia e Markut për të pranuar dështimet e saj përpara shqiptarëve, duke ardhur  pa asnjë program se çfarë do të bëjë në të ardhmen nëse zgjidhet në krye, do t’i ulë asaj pikë  në sytë e opinionit të gjerë.

Gazetarja ka kritikuar deklaratën e Markut për mospërmbushje të pritshmërive, teksa shprehet se ajo nuk foli fare për tonelatat e kokainës të kapur në Shqipëri, por as për dosjet e forta zgjedhore si ajo “339 dhe 184”.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Konfirmohet tryeza mazhorancë – opozitë

LEXO EDHE:  Pse dështoi mosbindja civile?!

“Zonja Marku erdhi në krye të institucionit si një grua e pastër sa i takon përfshirjes në korrupsion. Në këtë seancë unë mendoj krejt të kundërtën. Unë pashë një Arta Marku që në vend se do të fliste për vizionin se si do të drejtonte në 7 vitet e ardhshme, ajo tha se unë nuk kam përmbushur pritshmërinë e publikut.Ajo tha se këto pritshmëri nuk i kam përmbushur se nuk kanë qenë në dorën time. Ajo ka lëvizur 80 prokurorë dhe i ka  transferuar.  Ajo tha se kam punuar nën presion mediatik dhe politik, por nëse nuk del mbi presionin politik, atëherë nuk mund ta bësh  rolin e  kryeprokurorit. Ajo shiti heqjen e mandatit e kryebashkiakut të Vorës, por çështja i shkoi e gatshme në tavolinë dhe nuk tha asgjë për dosjen 184 dhe 339 dhe nuk foli asnjë fjalë për tonelatat e kokainë që janë  kapur në Shqipëri.  Dosjet 184 dhe 339 janë dosje të mbaruara, vetëm nëse Spak i zgjon sërish”, është shprehur gazetarja Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shengeni Ballkanik / Besa Osmani zbulon pse Kosova është kundër   

Publikuar

-

Nga

Kandidatja për postin e kryeministres së Kosovës, nëse zgjedhjet fitoheshin nga LDK, ka qenë e ftuar e vetme e emisionit “Opinion” të mbrëmjes së sotme ku “Shengeni ballkanik” ka qenë temë e diskutimit. E pyetur nga moderatori i emisionit lidhur me vlerësimin që LDK ka ndaj kësaj iniciative të përkrahur nga tre kryeministra, Edi Rama, i Shqipërisë, Zoran Zaev, i Maqedonisë së Veriut dhe Aleksandër Vuçiç, i Serbisë, Osmani është shprehur:

 Ne si LDK jemi deklaruar se nuk përkrahim një qëndrim të tillë. Unë jam deklaruar kundër dhe ditën që është mbajtur takimi në Novi Sad,. Për mua nuk ka qenë e kuptueshme pse është mbajtur ai takim, ose pse ka filluar ajo iniciativë me Serbinë pa u marrë dhe pjatimin e shteteve të tjera dhe në veçanti të Kosovës. Kosova sa është udhëhequr nga LDK ka refuzuar ide të ngjashme”, ka vlerësuar znj.Osmani.

LEXO EDHE:  Të rinjtë pjesëmarrës së Republikës së re/ Basha: Edhe në politikbërje

LEXO EDHE:  Zbulohen prapaskenat e ligjit për Teatrin/ Ja si përfitoi Rama 200 milion euro

E pyetur rreth pasojave që mund të sjellë një “Shengen ballkanik” sipas modelit BE për Kosovës dhe Rajonin, Osmani është shprehur:

Janë të shumta, si në aspektin ekonomik dhe në aspektin e vendosjes së masës së reciprocitetit. Ne nuk mund të lidhim marrëveshje të tillë me Serbinë e cila e përdor për të dërguar zyrtarët e lartë shtetëror të cilët provokojnë incidente në Kosovës”.

LEXO TE PLOTE