Connect with Us

Hipokrizia e Salianjit/ Ja pse kërkon lista të hapura

Politikë

Hipokrizia e Salianjit/ Ja pse kërkon lista të hapura

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji është personazhi i dytë në PD, pas ish-deputetes Grida Duma, i cili ka dalë publikisht kundër rrymës së Lulzim Bashës, duke kërkuar sistem me lista të hapura.

I ftuar në A2 CNN, mëngjesin e sotëm Salianji tha se listat e hapura e bëjnë politikanin më të përgjegjshëm dhe shtoi se do të luftojë për këtë sistem, edhe nëse Basha është kundër.

Por, ndërsa gazetarët i kujtuan Salianjit se në fakt është pikërisht Lulzim Basha ai që e ka vënë në listat fituese, ish-deputeti u justifikua se kjo ka ardhur për shkak të kontributeve që pretendon se ka dhënë në PD, për katër vite në opozitë.

Por, faktet flasin ndryshe. Në fakt Salianji ka qënë thjeshtë një zyrtar i PD-së dhe u vu në krye të listave. Por, ka pasur personazhe të tjera në PD që kanë dhënë kontribute në opozitë që nga viti ‘97 deri në vitin 2005 dhe nuk janë vënë në lista. Ka të tjerë që kanë dhënë kontribute në opozitë që nga viti 2013 deri në 2017 dhe u hoqën nga listat.

LEXO EDHE:  Shënim/ PD-në po e shkatërron Luli dhe jo Rudina Hajdari

Nuk është ky standarti që duhet të kenë partitë. Dhe deformimi i sistemit ka ardhur nga personazhe dhe figura si Salianji dhe Grida, me shokë.

Por, mesa duket Salianji e njeh mirë Lulin dhe ka frikë se Basha do ti vërë shkelmin për pazare të pista dhe interesa korruptive personale, siç ka bërë më parë me ata që vërtetë kanë dhënë kontribute në PD.

Dha tani që ka frikë se nuk e ka të sigurtë kandidimin, Salianji ashtu si dhe Grida hidhën në sulm dhe bëjnë moral.

Por, e vërteta është se kjo është vetëm hipokrizia e radhës dhe morali pa moral i politikës shqiptare dhe asgjë më shumë sesa kaq./ CNA.al

Salianji kundër Bashës/ Duam lista të hapura

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Videoja intime e ambasadorit me zyrtaren e Rilindjes/ Meta ia hedh fajin mediave

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur mbrëmjen e sotme për marrëdhëniet me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Sorecën, për të cilin moderatorja Eni Vasili zbuloi se mbante disa foto të Kreut të Shtetit në zyrë.

Meta tha se nuk kanë marrëdhënie të shkëlqyera, por vetëm bashkëpunim për shqetësimet e qytetarëve.

“Nuk janë marrëdhënie të shkëlqyera. Por që në ditën e parë që ka ardhur ka pasur bashkëpunimin tonë. I kam treguar edhe shqetësimet për marrëdhëniet me ambasadorën përpara tij”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

Teksa u pyet nga Eni Vasili për videon intime që u tha se do të publikohej, ku u aludua se ishte protagonist Soreca me një zyrtare të Rilindjes, presidenti mohoi se ekziston një e tillë.

LEXO EDHE:  Situata e rëndë në Borizanë/ Banorët prej një jave nën streha plasmasi

LEXO EDHE:  Situata e rëndë në Borizanë/ Banorët prej një jave nën streha plasmasi

“Është paraqitur se ka një shantazh ndaj një ambasadori. Videoja është një fabul e të gjitha portaleve, me në krye Meron se ai i ka qejf këto historitë me romanca. Kjo është një histori e portaleve të Rilindjes”, theksoi Meta, duke larguar përgjegjësinë nga vetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj flet me shifra/ “Na kanë dhuruar vetëm 400 milion euro, të tjerat kredi të buta”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj, ka sqaruar donacionet që i janë dhuruar Shqipërisë për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ahmetaj deklaroi se 400 milionë euro janë grante, ndërsa 650 milionë eurot e tjera janë kredi të buta.

“Tani, 400 milionë janë grante, që janë para që na i dhurojnë, nuk janë borxhe, pra janë donacione të drejtpërdrejtë. Rreth 650 milionë janë kredi të buta, me një kosto shumë të ulët, si në aspektin e interesit nuk janë kredi tregtare. Disa i kanë nën 2 % interes, janë disa interesa gati-gati tek 1. Këto janë të asociuara më të gjithë dëmin që kemi pasur ne më 26 nëntor dhe po ta lexosh të gjithë raportin e BE dhe parimet, qoftë janë të raporti, qoftë u nënvizuan sot, shkojnë përtej thjesht rindërtimit, shkojnë tek rimëkëmbja ekonomike”, u shpreh ministri në emisionin “Opinion”.

Me tej, socialisti tregoi se Franca na ka dhuruar 1 milion euro, ndërsa 60 milionë janë kredi të buta.

LEXO EDHE:  Bislim Ahmetaj shkund politikën/ Zbulon “padronët” e Ramës, i nxjerr “bojën” Bashës

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës: 3 orë kokë më kokë/Rama dhe Basha arrijnë marrëveshjen

“Franca dha 60 milionë euro kredi të butë, plus 1 milion grante. T’ju sqaroj 100 milionëshin? Është një instrument financiar përtej rindërtimit, është për zhvillimin ekonomik që e firmosi kryeministri para se të fillonte. Është 100 milionë kredi e butë”, theksoi Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“O zot, sa njeri i zi…”/ Kreshnik Spahiu nxjerr zbuluar Berishën

Publikuar

-

Nga

Shqipëria mblodhi 1.15 miliardë euro në Konferencën e Donatorëve sot në Bruksel, teksa shumë shtete u solidarizuan duke ofrur ndihmën e tyre, që konsiston në grante, hua, projekte zhvillimi e investime.

Një sukses ky që u përshëndet nga shumë personalitete, dhe padyshim dhe krerët e partive në vend, përfshirë këtu Bashën dhe Kryemadhin.

Por ai që ka heshtur deri më tani, është ish kryeministri Sali Berisha.

Kjo heshtje duket se nuk i ka shpëtuar ish-kreut të Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e parakohshme në derë/ Fushata ka filluar

LEXO EDHE:  Situata e rëndë në Borizanë/ Banorët prej një jave nën streha plasmasi

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Spahiu shprehet se Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë, por sot me këtë dhuratë (100 milion euro dhuratë dhe 60 mln hua) heshti.

“Sali Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë dhe po hesht sot që Franca i dhuroi 100 milionë euro shqiptarisë. O zot, sa njeri i zi…” shkruan Spahiu./CNA.al

LEXO TE PLOTE