Connect with Us

Vrasja e gazetares malteze/ Dalin “në skenë” elementë kriminalë shqiptarë

Kronika

Vrasja e gazetares malteze/ Dalin “në skenë” elementë kriminalë shqiptarë

Publikuar

-

Vrasja e gazetares malteze Daphne Caruana Galizia, me një atentat me bombë në vitin 2017 tronditi botën.

Pas dy vitesh hetime, zbulohet se atentati mafioz ndaj gazetares malteze Dafne Karuana Galicia mund të ketë dorën e elementëve kriminalë shqiptarë.

Sipas medias malteze ‘’Sunday Times of Malta’’ dy vëllezër mafiozë të akuzuar si porositësit e vrasjes së Galicias mund të kenë shfrytëzuar kontakte me disa elementë të botës së krimit të organizuar në Shqipëri, teksa pajisja e përdorur për shpërthimin e bombës vjen nga Europa Lindore.

LEXO EDHE:  Foto/13-VIP-at shqiptarë që gjetën lumturinë në martesën e dytë

Ky model pajisjeje komanduese është përdorur dhe në atentatin e shkurtit të 2017 ku u vra biznesmeni kontravers maltez Romeo Bone. Dyshohet se këto lloj instrumentesh qarkullojnë dhe në Shqipëri.

Degiorgio dhe George Alfred janë vëllezërit që besohen të jenë lidhur me mafian shqiptare./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

I ofroi rryshfet policit që të përshpejtonte marrjen e pasaportës/ Arrestohet 58-vjeçari në Fier

Publikuar

-

Nga

I ofroi rryshfet policit që të përshpejtonte marrjen e pasaportës/ Arrestohet 58-vjeçari në Fier

Një 58-vjeçar është arrestuar pasi tentoi të korruptonte punonjësin e Policisë së Rendit, për të përshpejtuar procedurat për marrjen e pasaportës.

Në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë, ditën e sotme, nga specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Fier u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit E. B., 58 vjeç, banues në Fier.

LEXO EDHE:  Vrasje të vogla/ Serhan refuzon të takojë Ojan, ja ç’do ndodhë sot

LEXO EDHE:  Vrasje të vogla/ Serhan refuzon të takojë Ojan, ja ç’do ndodhë sot

Ky shtetas i ofroi rryshfet punonjësit të Policisë, me qëllim që ai ta favorizonte për tërheqjen e pasaportës.

Materialet proceduriale do t’i kalojnë Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, për veprën penale “Korrupsion aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ishte futur për t’u larë/ 34-vjeçari gjendet i mbytur në Shëngjin

Publikuar

-

Nga

E rëndë/ Mbytet pushuesi nga Kosova te Shkëmbi i Kavajës

Një 34-vjeçar është mbytur në bregdetin e Shëngjinit pasditen e sotme.

Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 17:00 kur trupi i pajetë i të riut është pikasur nga pushues në plazh. Ndonëse ai u nxor me shpejtësi nga uji, dhe u transportua në spital me urgjencë, 34-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ishte pa shenja jete.

Policia po vijon hetimet për zbardhjen e ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Plas në PD/ Rrihet me grushte e shqelma gjatë mbledhjes kryetari i degës

Publikuar

-

Nga

Plas në PD/ Rrihet me grushte e shqelma kryetari, fshihet ngjarja

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në selinë e degës së Partisë Demokratike, në Devoll, mesditen e sotme. Mësohet se kreu i degës së PD-së në Devoll, Arben Miza, është dhunuar nga drejtues dhe militantë që merrnin pjesë në një mbledhje zyrtare.

Burimet nga vend ngjarja i thanë CNA.al se ngjarja ka ndodhur sot gjatë mbledhjes së parë të kësaj dege në zbatim të vendimit të Kryesisë Qëndrore për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë.

Mësohet se kreu i degës lokale Arben Miza, është dhunuar fizikisht nga Romeo Hajdërlli, nga fshati Sul i Devollit, ndërsa ngjarja ka ndodhur në në prani të të dy deleguarve Endri Hasa dhe Florian Mima.

LEXO EDHE:  Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

LEXO EDHE:  Norvegji 2 vëllezër shqiptarë 25 vjet burg për drogë

Hajdërlli i cili ka shërbyer veç të tjerash edhe si një nga ish drejtorët më të rëndësishëm të Bashkisë Devoll kur kjo drejtohej nga Bledion Nallbati, është konfliktuar fillimisht në mënyrë verbale dhe pastaj situate ka degraduar në përdorim të forcës. Ndërkohë, të deleguarit Mima dhe Hasa kanë mbetur të shokuar nga ngjarja duke mos bërë asnjë reagim.

Bëhet me dije se konflikti ka ardhur për shkak të mosdakordësive lidhur me kandidaturat e propozuara për t’u përfshirë në listen garuese në zgjedhjet e vitit 2021.

Nga ana tjetër, “selia blu” nuk ka bërë asnjë reagim lidhur me ngjarjen duke e mbajtur të fshehur./CNA.al

LEXO TE PLOTE