Connect with Us

Alarm në BE/ Gati të shpërthejë situata me refugjatët në Greqi

Bota

Alarm në BE/ Gati të shpërthejë situata me refugjatët në Greqi

Publikuar

-

Situata e refugjatëve në Greqi po përkeqësohet gjithnjë e më shumë. Qeveria e re greke po ndërhyn me ashpërsi, por problemi mbetet. Presioni ndaj BE-së po rritet.

Griechenland | Flüchtlinge am Hafen von Elefsina nahe Athen (Reuters/C. Baltas)

“Nënë Rosa, më prano të lutem sot, sot në darkë, game“, lutet një i ri afgan. Nënë Rosa është gjermanja Rose Hanses, që ndihmon komunitetin e refugjatëve në Selanik. Ajo është e rreptë, kur vjen fjala për oraret e vizitave. Deri në orën gjashtë ajo dhe ekipi mjekësor janë të gatshëm të ndihmojnë refugjatët. Që nga viti 2017 qëndron ajo me një ambulancë me targa Hamburgu dhe kujdeset për refugjatët në afërsi të stacionit të trenit. Për të riun afgan sot ajo bën një përjashtim. Sepse me “game” i riu nuk ka parasysh ndonjë lojë. Kjo fjalë anglisht do të thotë se, ata do të përpiqen të kalojnë sot kufirin përmes Maqedonisë së Veriut ose Shqipërisë. Afgani merr disa ilaçe dhe largohet.

“Selaniku është një qytet tranzit. Askush nuk do të qëndrojë këtu. Kufiri nuk është larg”, thotë Hansen. Zona përreth stacionit të trenit është një pikë grumbullimi e refugjatëve. Më shpesh ajo trajton infektime nga pickimi i mushkonjave apo infektime të tjera. “Në kushte të mungesës së higjinës pickimet e mushkonjave apo flluskat mund të kthehen në problem serioz”, thotë infermierja e diplomuar.

Griechenland Thessaloniki Flüchtlinge | Koordinatorin Rose Hansen (DW/F. Schmitz)Refugjatë në Athinë me Rose Hansen

Qeveri e re, rregulla të forta

Para disa javësh autoritetet filluan të shpërndajnë refugjatët nga kampet e tejmbushura në Samos dhe Lesbos në veriun grek. Kjo nuk është ndonjë gjë e re, thotë avokati Vasilis Kronopoulos. “Për shkaqe humanitare madje kjo është e nevojshme, por edhe kampet brenda vendit po arrijnë kufijtë e kapaciteteve të tyre.”

Sipas tij, numri i ri i refugjatëve këtë verë në Greqi, praktikisht e ka kthyer vendin në situatën e vitit 2016. Kësaj i shtohet një problem tjetër. “Kushtet në kampe nuk janë të mira. Dhe shtrohet pyetja, nëse ato janë të përshtatshme për dimrin që po vjen.” Sipas tij, situata e refugjatëve është futur në qorrsokak. Ata nuk duan të qëndrojnë në Greqi. Megjithëse sistemi ofron disa shërbime, shumë vetë ndjehen të lënë vetëm.

Për Rose Hansen shtrohet pyetja, nëse këto shërbime mjaftojnë. Që nga korriku qeveris në Athinë qeveria e re konservatore. Kryeministri i ri, Kyriakos Mitsotakis që në fushatë kërkoi të veprohet me ashpërsi. “Që kur ka ardhur në pushtet Mitsotakis, refugjatët nuk marrin më AMKA”, thotë ajo. AMKA – numri i siguracionit shëndetësor në Greqi u siguronte refugjatëve më parë trajtim shëndetësor falas. Edhe një ndryshim tjetër ka vënë re Hansen. “Që nga ardhja e qeverisë së re, kemi pasur më shumë njerëz që janë keqtrajtuar.” Shumë refugjatë raportojnë për dhunë policore, edhe nga pala greke.

LEXO EDHE:  Zgjidhet konflikti Maqedoni-Greqi/ Zhvillohet ceremonia e marrëveshjes për emrin

Zbarkuar në tokë e të harruar

Aktualisht në Greqi mbërrijnë kryesisht djem të rinj pa familje. Ata vijnë nga Afganistani, Pakistani, Iraku, Siria, Afrika e Veriut. Janë pikërisht ata refugjatë, që askush nuk i do më në veriun europian, dhe që në Gjermani shihen edhe si kërcënim. Rose Hansen nuk sheh probleme me ta, edhe pse nëna e dy vajzave i mirëkupton njerëzit që kanë frikë. Me disa fjalë arabisht dhe persisht ajo vendos rregull, kur fillojnë grindjet. Ajo ka krijuar autoritet me një përzierje të mëmësisë dhe kufijve të vendosur qartë.

Të lënë vetëm nuk ndjehen vetëm refugjatët, por edhe grekët. Së fundmi banorët e një fshati, Vrasna Paralia në Greqinë e Veriut vendosën barrikada. Sultana Klick, një greke që jeton prej 40 vitesh në Shtutgart shpjegon pse. “Fshati ynë ka 100 banorë, këtu jetojnë 1500 refugjatë. Tani duan të sjellin autobusë me 2000 refugjatë të tjerë.”

Ajo nuk mendon se situata është shkallëzuar. Shumë vetë kanë marrëdhënie të mira me refugjatët, thotë ajo. “Ne kemi ofruar veshje, ushqim, biçikleta, dhe kemi hapur një supermarket me produkte hallall, por ndërkohë fshatit i janë larguar turistët. “Nuk mund të qëndrojnë të gjithë refugjatët në Greqi”, thotë Sultana Kluck.

Griechenland Syrische Flüchtlinge (Getty Images/AFP/S. Mitrolidis)Athina zyrtare do të shtojë kontrollet e kufirit

Marrëveshja me Turqinë – pa efekt

Këtë mendim ka edhe kryeministri i ri grek, Mitsotakis. Plani i tij – ligji i ri për azilin i cili u miratua së fundmi do të përshpejtojë procedurat e azilit. Një kërkesë do duhej të trajtohej nga disa javë deri brenda gjashtë muajsh. Por shumë refugjatë presin ndërkohë dy vjet për trajtimin e kërkesës. Athina kërkon të forcojë ligjet dhe të kontrollojë më shumë. Ndërkohë në Athinë janë shkëputur nga ëndrra, se marrëveshja me Turqinë për refugjatët do të zgjidhte të gjitha problemet. Sipas avokatit Kronopoulos, “kjo marrëveshje pas tre vjetësh e ka humbur efikasitetin. Refugjatët e dinë tani dhimbjen që ajo shkakton.” Megjithatë ata vijnë. Rose Hansen e konfirmon këtë. Përditë ajo trajton refugjatë para rrugëtimit drejt Europës Perëndimore. Për nëna Rosën, rezultat i pasigurisë. Ende gjendja në Greqi nuk ka shpërthyer. Por presioni ndaj BE po rritet gjithnjë e më shumë./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Video/ Liderët botërorë tallen me Trump, presidenti “braktis” samitin dhe ofendon kryeministrin kanadez

Publikuar

-

Nga

Një video virale e shpërndarë me shpejtësi në rrjetet sociale tregonte momentin kur liderët botërorë talleshin me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump, në hapjen e samitit në Londër gjatë ditës së djeshme.

Bëhet fjalë për kryeministrin britanik Boris Johnson, kryeministrin kanadez Justin Trudeau dhe presidentin francez Emanuel Macron.

Johnson pyet Macronin se përse ishte vonuar në samit, ndërsa kryeministri kanadez iu përgjigj: “Ishte vonë se iu desh 40 minuta konferencë që në fillim”, duke iu referuar takimit të Trump me Macron.

Më pas të gjithë shpërthyen në të qeshura dhe biseda vazhdoi me thumbime për presidentin amerikan, ndërsa reagimi i këtij të fundit ka qenë i ashpër.

Teksa u pyet nga gazetarët për videon, presidenti i SHBA-ve e quajti Trudeaun njeri “me dy fytyra” dhe anulloi një konferencë për shtyp të paralajmëruar më parë, duke shkurtuar kështu kohën e pjesëmarrjes në samitin e NATO-s.

LEXO EDHE:  Tabaku: Prona e drejtë themelore e njeriut, qeveria nuk po e merr seriozisht

LEXO EDHE:  Këngëtarja e famshme shqiptare i shpëton tërmetit/ Ja çfarë thotë ajo

“Epo, ai është me dy fytyra,” tha Trump duke iu referuar kryeministrit kanadez dhe shprehu zhgënjimin nga komentet aspak etike të krerëve të shteteve, ndërsa u largua nga Londra së bashku me bashkëshorten e tij Melaninë.

Nga ana tjetër kryeministri britanik tha në një konferencë për shtyp, se ai dhe liderët e tjerë nuk ishin duke u tallur me Trump, ndërsa i quajti këto lajme si “marrëzi të plotë”./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania dëbon diplomatët rusë pas vrasjes në Berlin

Publikuar

-

Nga

Gjermania ka dëbuar dy diplomatë rusë, punonjës të ambasadës ruse në Berlin, pasi prokurorët gjermanë thanë se kanë dëshmi për përfshirjen e tyre në vrasjen e një shtetasi të Gjeorgjisë.

Prokurorët federal gjerman kanë njoftuar të mërkurën që po marrin përsipër hetimet për vrasjen e shtetasit gjeorgjian i cili ishte azil kërkues në Berlin.

Provat tregojnë se shteti rus është i përfshirë dhe ky presion bie mbi kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila duhet t’i çojë një sinjal shumë të fortë Moskës.-raporton DW.

Çfarë është zbuluar deri më tani rreth kësaj ngjarjeje

Prokurorët thonë se ka prova të mjaftueshme që tregojnë se vrasja e shtetasit gjeorgjian u bë në emër të shtetit rus ose çeçen.

Ministria e Jashtme gjermane njoftoi gjithashtu se dy punonjës në ambasadën e Rusisë në Berlin ishin shpallur si persona “non grata” dhe ishin dëbuar.

Emrat dhe pozicionet e diplomatëve nuk janë zbuluar, megjthatë ministri tha se u desh të bënin këtë lëvizje pasi autoritetet ruse nuk bashkëpunuan mjaftueshëm në hetimin e vrasjes.

Ministri i jashtëm rus e quajti këtë masë, dëbimin e diplomatëve si një hap jo miqësor dhe të pabazuar dhe u zotua të përgjigjet.

Kush ishte viktima?

Zelimkhan Khangoshvili ishte qëlluar për vdekje në një park të Berlinit në gusht të këtij viti. Kremlini e ka mohuar kategorikisht përfshirjen e tij, por mungesa e vullnetit të qeverisë ruse për ta zbardhur rastin ka ngjallur dyshime.

LEXO EDHE:  Merr fund aventura/ Gjendet 31-vjeçarja shqiptare, e zhdukur para 9 ditësh

LEXO EDHE:  Tabaku: Prona e drejtë themelore e njeriut, qeveria nuk po e merr seriozisht

Khangoshvili ishte një azilkërkues me prejardhje çeçene nga Gjeorgjia. Ai ishte pjesë e forcave separatiste që kanë luftuar kundër ushtrisë ruse në Çeçeni.

Ai u njoh gjithashtu me një identitet të dytë “Tornike K.” e cila ishte ajo e përdorur nga prokurorët gjermanë. Pas luftës, ai raportohet se ka punuar në Ukrainë dhe Gjeorgji kundër interesave ruse.

Implikimet politike

Prokurorët në gjermani kanë marrë përsipër hetimet ku kishte një dyshim të fortë për përfshirjen e shteteve të huaja.

Rasti kërcënon të përkeqësojë tensionet tashmë të ngritura midis Berlinit dhe Moskës. Rasti kërcënon të përkeqësojë tensionet tashmë të ngritura midis Berlinit dhe Moskës. Ajo pason gjithashtu helmimin e ish-spiunit rus Sergei Skripal , dhe vajzës së tij që u helmuan me një agjent nervor në tokën britanike vitin e kaluar.

Për këtë sulm u fajësua sërish Moska, ku dhjetëra diplomatë rusë u dëbuan dhe kjo shkaktoi një krizë diplomatike midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Rusisë./ DW-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Rrjeti i përbashkët energjetik Kosovë-Shqipëri/ Tërbohet Serbia, ja si reagon zyrtari i lartë

Publikuar

-

Nga

Sikurse dhe pritej, nënshkrimi i marrëveshjes midis shqipërisë dhe Kosovës për një rrjet të përbashkët energjetik, që e shkëput këtë të fundit nga vartësia e Serbisë, ka sjellë reagimin e menjëhershëm dhe të ashpër të Beogradit zyrtar.

Nëpërmet një deklarate publike drejtori serb i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, e cilësoi nënshkrimin një “marrëveshje energjetike të Shqipërisë së Madhe”, ndërsa kërcënoi se “Serbia nuk do ta lejojë zbatimin e marrëveshjes energjetike Kosovë-Shqipëri”.

“Shqipëria e madhe energjetike” ekziston vetëm në ëndrrat shoviniste të disa politikanëve në Prishtinë. Serbia është pronare dhe ndërtuese e elektrorrjetit në Kosovë dhe për këtë kemi dëshmi të panumërta”, ka artikuluar Gjuriq në komunikatën e shpërndarë për mediat serbe nga zyra e tij.

Më tej po në të njejtën komunikatë zyrtare thuhet:

“Në sajë të angazhimit të Rrjetit Energjetik të Serbisë (EMS), dhe Elektroekonomisë së Serbisë si dhe të institucioneve përkatëse gjatë viteve të shkuara është penguar dhe ndaluar anëtarësimi i operatorit të Prishtinës, i cili ilegalisht shfrytëzon një pjesë të rrjetit tonë në Kosovë në (ENTSOE), ndërsa paralajmërimi për krijimin e Shqipërisë së madhe energjetike zbulon fytyrën e vërtetë shoviniste të politikës së Prishtinës”.

Sipas Marko Gjuriqit: “Blloku energjetik Kosovë-Shqipëri, që po synohet të krijohet, është i pazbatueshëm në terren ndaj dhe duhet të ndalet nga ana e bashkësisë ndërkombëtare para se ai të prodhojë pasoja për energjetikën rajonale, madje edhe për stabilitetin politik. Vijimësia e tij vulos perspektivën e dialogut”.

Marrëveshja energjetike Kosovë-Serbi që hyn në fuqi pranverën e ardhëshme, është pjesë e dialogut disa vjeçar ndërmjet dy vendeve, por, ajo asnjëherë nuk arriti të zbatohej. Kjo për faktin që Serbia pretendon pronësi mbi sistemin e transmisionit energjetik të Kosovës.

LEXO EDHE:  I riu shqiptar tenton vetëvrasjen në paraburgim

LEXO EDHE:  Këngëtarja e famshme shqiptare i shpëton tërmetit/ Ja çfarë thotë ajo

Në deklarimet e tyre zyrtarë të qeverisë së Kosovës, kanë konfirmuar se që nga shpallja e pavarësisë Kosova ka humbur mbi 170 milionë euro nga bllokada që Serbia i ka bërë rrjetit të transmisionit të Kosovës.

“Janë nga 10 deri në 15 milionë euro në vit, pa përfshirë edhe transmisionin me Shqipërinë, që nuk është venë në funksion pikërisht për këtë arsye. Pra, në përgjithësi janë mbi 170 milionë euro, që Serbia i arkëton në emër të Kosovës që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008”, ka deklaruar Valdrin Lluka, drejtuesi në funksion i Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, sipas të cilit: Kosova do të kërkojë kompensimin e këtyre humbjeve gjatë negociatave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Gjatë dialogut Kosovë-Serbi, në vitin 2013 është nënshkruar dhe marrëveshja energjetike midis dy vëndeve. Në të është rënë dakord të krijohet një kompani e re, sipas kornizës ligjore të Kosovës, që do të furnizojë me energji elektrike konsumatorët në katër komunat veriore të Kosovës me shumicë serbe. Por, kjo kompani nuk u regjistrua kurrë, sikundër që dhe jo pak marrëveshje të tjera.

Po ashtu, pjesa dërmuese e qytetarëve serb të Veriut të Kosovës, për vite të tëra nuk e paguajnë energjinë elektrike duke sjellë si pasojë humbjen që shkon deri në 8 milionë euro, shumë kjo që deri vitin e shkuar u është faturuar banorëve të pjesëve tjera të Kosovës…

LEXO TE PLOTE