Connect with Us

Ylli Manjani leksion opozitës/ Në Shqipëri nuk ka oligarkë, po justifikoni Ramën

Politikë

Ylli Manjani leksion opozitës/ Në Shqipëri nuk ka oligarkë, po justifikoni Ramën

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka komentuar deklaratat e opozitës, kundër të ashtuquajturve oligarkë.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani ka dalë në krah të biznesmenëve, duke i dhënë kështu leksion opozitës, e cila nuk ka pse të sulmojë biznesin, por Ramën.

Sipas Manjanit në Shqipëri nuk ka oligarkë, por ka njerëz të pasur dhe nëse kanë marrë nga qeveria nuk është faji i atyre.

“Në Shqipëri ka padyshim njerëz të pasur, por jo oligarkë. Ka pasunarë me pasuri e bisnese, ashtu siç ka pasunarë që ngjajnë si firma piramidale. Por jo oligarkë.

Nga ana tjetër, është fakt që shumica e punëve publike dhe e pasurisë kombëtare menaxhohet nga pak ose shumë pak duar. Por, nuk është faji i atyre pasanikëve që i pranojnë këto punë apo pasuri.

Përgjegjësia është direkte e Edi Ramës, që ka parazgjedhur të kolapsë ekonominë e vendit pa garë e pa rregulla.

Ndaj debati që në Shqipëri na qenkan ca oligarkë që i morën frymën popullit, është në fakt një justifikim i papërgjegjshmërisë së Edi Ramës.”-shkruan ndër të tjera Manjani.

Postimi i plotë:

Bumerangu me “oligarkë”.
Nuk kam menduar e as mendoj se në Shqipërinë e sotme politike vendosin oligarkë.

Edi Rama është egoist mjaftueshëm për të marrë vendime që ja thotë thjesht rradakja e tij. Përpara këtij egoizmi nuk pyet hiç për asnjë pasanik apo si i thonë ndryshe oligark.

Kështu që termi “oligark” bie që në definicion.

Në Shqipëri ka padyshim njerëz të pasur, por jo oligarkë. Ka pasunarë me pasuri e bisnese, ashtu siç ka pasunarë që ngjajnë si firma piramidale. Por jo oligarkë.

LEXO EDHE:  Rama shkel afatin ligjor, nuk bën transparencë për aferën me Stadiumin Qemal Stafa

Nga ana tjetër, është fakt që shumica e punëve publike dhe e pasurisë kombëtare menaxhohet nga pak ose shumë pak duar. Por, nuk është faji i atyre pasanikëve që i pranojnë këto punë apo pasuri.

Përgjegjësia është direkte e Edi Ramës, që ka parazgjedhur të kolapsë ekonominë e vendit pa garë e pa rregulla.

Ndaj debati që në Shqipëri na qenkan ca oligarkë që i morën frymën popullit, është në fakt një justifikim i papërgjegjshmërisë së Edi Ramës.

Kjo është e papranueshme! Me asnjë lloj vaji e as uthulle nuk hahet kjo gjë.

Se ja ta zëmë se oligarkët kërkojnë një punë apo pasuri publike, qeveria ka gjithnjë opsionin të thotë JO! PO-ja është e gjitha nën përgjegjësinë e asj që e jep, jo të atij që e lyp.

Ky është rregulli!

Nëse çështja shtrohet se nga kush ndikohet Edi Rama në vendim-marrjen e Tij thellësisht të mbyllur dhe jashtë rregullave, kjo është çështje tjetër.

Por qartësisht nuk janë ata që quhen Oligarkë.

E përsëris, shpallja e armiqve të vendit të pasurit është pikpamje që vjen nga totalitarizmi ekstrem. Ne e kemi parë e hequr zbatimin e kësaj pikpamje përgjatë sundimit komunist, ndaj nuk na falet të bëjmë të njëjtin gabim.

Sa më takon, nuk e kam mbështetur as bëhem pjesë e kësaj pikpamje. Nuk mund t’i këndohet vazhdimisht shqiptarëve kënga “s’kam ç’e dua pasurinë”!!

Jo jo! Pasuria është burim zhvillimi.

Qeveritë kanë detyrë kushtetuese tja japin shancin çdokujt që të jetë i pasur, jo vetëm një grupi të vogël.

Me këtë tezë kam qenë dhe i mbetem besnik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Videoja intime e ambasadorit me zyrtaren e Rilindjes/ Meta ia hedh fajin mediave

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur mbrëmjen e sotme për marrëdhëniet me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Sorecën, për të cilin moderatorja Eni Vasili zbuloi se mbante disa foto të Kreut të Shtetit në zyrë.

Meta tha se nuk kanë marrëdhënie të shkëlqyera, por vetëm bashkëpunim për shqetësimet e qytetarëve.

“Nuk janë marrëdhënie të shkëlqyera. Por që në ditën e parë që ka ardhur ka pasur bashkëpunimin tonë. I kam treguar edhe shqetësimet për marrëdhëniet me ambasadorën përpara tij”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

Teksa u pyet nga Eni Vasili për videon intime që u tha se do të publikohej, ku u aludua se ishte protagonist Soreca me një zyrtare të Rilindjes, presidenti mohoi se ekziston një e tillë.

LEXO EDHE:  Ironia e Manjanit: Kaluam nga viti i Skënderbeut tek viti i Skënder Gjinushit

LEXO EDHE:  Rama shkel afatin ligjor, nuk bën transparencë për aferën me Stadiumin Qemal Stafa

“Është paraqitur se ka një shantazh ndaj një ambasadori. Videoja është një fabul e të gjitha portaleve, me në krye Meron se ai i ka qejf këto historitë me romanca. Kjo është një histori e portaleve të Rilindjes”, theksoi Meta, duke larguar përgjegjësinë nga vetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj flet me shifra/ “Na kanë dhuruar vetëm 400 milion euro, të tjerat kredi të buta”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj, ka sqaruar donacionet që i janë dhuruar Shqipërisë për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ahmetaj deklaroi se 400 milionë euro janë grante, ndërsa 650 milionë eurot e tjera janë kredi të buta.

“Tani, 400 milionë janë grante, që janë para që na i dhurojnë, nuk janë borxhe, pra janë donacione të drejtpërdrejtë. Rreth 650 milionë janë kredi të buta, me një kosto shumë të ulët, si në aspektin e interesit nuk janë kredi tregtare. Disa i kanë nën 2 % interes, janë disa interesa gati-gati tek 1. Këto janë të asociuara më të gjithë dëmin që kemi pasur ne më 26 nëntor dhe po ta lexosh të gjithë raportin e BE dhe parimet, qoftë janë të raporti, qoftë u nënvizuan sot, shkojnë përtej thjesht rindërtimit, shkojnë tek rimëkëmbja ekonomike”, u shpreh ministri në emisionin “Opinion”.

Me tej, socialisti tregoi se Franca na ka dhuruar 1 milion euro, ndërsa 60 milionë janë kredi të buta.

LEXO EDHE:  Skandali “Xhafaj” trondit Qeverinë/ Mazhoranca  në panik nga protesta e Opozitës?

LEXO EDHE:  Deklarata e këtij deputeti tejkalon limitet/PD do zhduket si dinozaurët!

“Franca dha 60 milionë euro kredi të butë, plus 1 milion grante. T’ju sqaroj 100 milionëshin? Është një instrument financiar përtej rindërtimit, është për zhvillimin ekonomik që e firmosi kryeministri para se të fillonte. Është 100 milionë kredi e butë”, theksoi Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“O zot, sa njeri i zi…”/ Kreshnik Spahiu nxjerr zbuluar Berishën

Publikuar

-

Nga

Shqipëria mblodhi 1.15 miliardë euro në Konferencën e Donatorëve sot në Bruksel, teksa shumë shtete u solidarizuan duke ofrur ndihmën e tyre, që konsiston në grante, hua, projekte zhvillimi e investime.

Një sukses ky që u përshëndet nga shumë personalitete, dhe padyshim dhe krerët e partive në vend, përfshirë këtu Bashën dhe Kryemadhin.

Por ai që ka heshtur deri më tani, është ish kryeministri Sali Berisha.

Kjo heshtje duket se nuk i ka shpëtuar ish-kreut të Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu.

LEXO EDHE:  Partitë politike duan ushtarë/ Agron Gjekamarkaj këshillë Bashës

LEXO EDHE:  Skandali “Xhafaj” trondit Qeverinë/ Mazhoranca  në panik nga protesta e Opozitës?

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Spahiu shprehet se Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë, por sot me këtë dhuratë (100 milion euro dhuratë dhe 60 mln hua) heshti.

“Sali Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë dhe po hesht sot që Franca i dhuroi 100 milionë euro shqiptarisë. O zot, sa njeri i zi…” shkruan Spahiu./CNA.al

LEXO TE PLOTE