Connect with Us

 “Unifi Holding” e dyshuar për evazion/ Tatimet mbajnë “peng” Prokurorinë

Politikë

 “Unifi Holding” e dyshuar për evazion/ Tatimet mbajnë “peng” Prokurorinë

Publikuar

-

Kompania “Unifi Holding inc-dega Shqipëri”, e regjistruar në SHBA në emër të Ardian Shatkut, por që operon në Shqipëri prej disa vitesh, dyshohet se ka kryer evazion të pastër, duke përdorur skemën e teminimeve të thirrjeve telefonike dhe duke mos dorëzuar bilancet.

Konstatimi vjen nga Autoriteti i Komunikimeve Eletronike dhe Postare, pas një kontrolli që kanë ushtruar në këtë kompani.

Për më tepër Autoriteti i Komunikimeve Eletronike dhe Postare, ka zbuluar se “Unifi Holding inc’, operonte pa u pajisur me licensën përkatëse.

Pra operonte në Shqipëri si kompani fantazëm, ndërkohë që dyshohet se kryetë evazion fiscal me skemat e thirrjeve telefonike.

Sipas AKEP, kontrolli mbi këtë kompani nisi për shkak se ajo nuk ishte kontrolluar për më shumë se tre vjet.

Fillimisht kompania “Unifi Holdings Inc, Dega në Shqipëri” nuk ka dorëzuar të dhënat dhe dokumentacionin e kërkuar nga inspektorët e AKEP sipas afateve kohore të përcaktuara nëAutorizimin e Inspektimit.

Më vonë ajo  ka deklaruar bilance, por i ka dërguar të korrigjuara, duke mos dërguar kështu të ardhurat e sakta dhe njëherësh duke ngritur dyshimet për evazion fiskal dhe pastrim parash.

Dhe në këto rrethana me 20.11. 2018, AKEP gjobiti me 50 000 000 lekë kompaninë “Unifi Holding inc-dega Shqipëri”

Ndonëse dyshimet për pastrim parash, sipas të gjeturave të AKEP, janë prezente nga organet e tjera hetuese nuk është ndërmarrë asnjë hap.

LEXO EDHE:  Akuzat e Doshit/ Prokuroria thërret për dëshmi zyrtarët e lartë

AKEP në vendimin Nr.91, datë 20.11.2018, kërkonte kryerjen e hetimeve nga organet kompetente.

“Çështja të referohet për vlerësim të mëtejshëm në organet tatimore, konkretisht pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, me qëllim kryerjen e një hetimi më të hollësishëm lidhur me veprimtarinë tregtare dhe financiare të ushtruar nga shoqëria“Unifi Holdings INC” dega Shqipëri për vitet 2014, 2015 dhe 2016.

Çështja të referohet për vlerësim (mbështetur ne nenin 281 të Kodit të Procedurës Penale) në organin e Prokurorisë Tiranë, pasi ka dyshime të arsyeshme që në veprimtarinë e ushtruar nga subjekti Unifi Holding INC dega Shqipëri për vitet 2014, 2015 dhe 2016 mund të ketë shkelje ligjore që përbëjnë element të veprës penale”, Krimi Ekonomik, po fle në një vjedhje të dyshuar prej disa miliona lekë”, thuhet në vendimin Nr.91, datë 20.11.2018.

CNA.al mëson se Prokuroria pret lëvizjen e organeve tatimore, konstatimet e tyre, për bilancet e korigjuara rrugës, për të vijuar më pas hetimet.

Shkeljet janë gjetur nga AKEP, bilancet e firmosura rrugës janë po në duart e AKEP, e cila e ka gjobitur këtë kompani me gjysëm milioni dollarë,  ndërkohë Tatimet mbyllin sytë para këtij skandali.

Është Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve që ka injoruar gjetjet e AKEP, duke mos kryer veprimet, në lidhje me dyshimet për evazion fiskal./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Këlliçi publikon videon që Veliaj nuk e shfaq/ Jemi drejt gropës

Publikuar

-

Nga

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka publikuar një video përmes të cilës nxjerr zbuluar bëmat e kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj.

Në video shihet qartë se për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Këlliçi thekson se këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica.

Ai thotë se me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës ndërsa në realitet jemi drejt gropës.

“Videot si kjo, Erion Veliaj nuk i shfaq!
Për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Është vetëm një nga hyrjet në Tiranë.
1 betoniere ka një kapacitet maksimal 11 metër kub, ku vetëm 1 m³ ka 2400 Kg. Gjithsej 316,8 ton beton që derdhet në Tiranë në 30 minuta! Pa llogaritur hyrjet e betoniereve nga rr. Durrësit, rr. Dibrës, rr. Elbasanit, etj.
100 foto publikon Veliaj për një tek pemë që mbjell. Pemë që mbillen vetëm në parkun ekzistues të liqenit artificial. Këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica. Makina të tonazhit të rëndë që punojnë orar pa orar, që shkatërrojnë rrugë e shkaktojnë një ndotje akustike të tmerrshme për banorët e Tiranës. Rasti më i afërt për të cilin u njoftova nga banorët, ishte ai në rr. “Nikolla Lena”, ku nuk u vendos asnjë tabelë informuese që njoftonte banorët për bllokimin e rrugës.
Veliaj nuk i fotografon betonieret sepse i prishin imazhin e rremë të gjelbëruesit.
Kjo masakër urbane po e bën Tiranën të pajetueshme, po shkatërron trashëgiminë e saj ndërtimore e kulturore.
Po shqepin kodrat e gjelbëruara të Tiranës për të derdhur lumenj betoni.
Ku janë parqet e reja? Ku janë lulishtet? Ku i kaloni pasditet me fëmijët tuaj? Në kafenetë poshtë pallateve?
Me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës. Në realitet jemi drejt gropes”, shkruan Këllici./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Basha kapet mat/ Si gënjeu hapur në emision

Publikuar

-

Nga

Baton Haxhiu zë ngushtë Bashën/ Kreu i PD nuk tregon asnjë emër oligarku

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka dalë sërish bllof me gënjeshtrat e tij që tashmë jemi mësuar t’i dëgjojmë shpesh në daljet televizive.

Dy ditë më parë Basha ka qenë i ftuar në “Opinion’ përballë një paneli gazetarësh. Gjatë intervistës, gazetarët pyetën Bashën për veprat e tij gjatë kohës kur qendronte në krye të Bashkisë së Tiranës.

Teksa diskutohej për ndërtimin e shkollave të reja gjatë asaj kohe, analisti Lorenc Vangjeli i kërkoi Bashës emrin e një shkolle që ai ka inaguruar. Stafi i Bashës i çoi gazetari Blendi Fevziut emrin e shkollës “Ahmet Gashi” që e konfirmon dhe Basha por në fakt kjo ishte genjeshtra e rradhës.

Por si qendron e vërteta e inagurimit të kësaj shkollë?

Shkolla “Ahmet Gashi” nuk është ndërtuar e re ashtu siç Basha pretendon, por është bërë vetëm një rikonstruksion i saj nga ana e bashkisë.

Nuk ka asnjë shkollë të rindërtuar apo të ndërtuar nga Basha, por ka vetëm rikonstruksione me fonde qesharake dhe ajo që vlen të theksohet është se rikonstruksioni i kësaj shkolle zgjati tre vite.

LEXO EDHE:  Buxheti në krizë/ Qeveria u bën presion punonjësve

LEXO EDHE:  Tenderat e Veliajt "punëtor" fitohen me vlera maksimale

Për shkollën “Ahmet Gashi”, bashkia e Tiranës me në krye Bashën në atë kohë kishte planifikuar shuma qesharake për vitin 2014 shumën 11.006.652 lekë, për vitin 2015 shumën 8.000.000 lekë dhe për vitin 2016 shumën e 10.000.000 lekëve.

Pra Basha në atë kohë ka inaguarar vetëm rikonstruksionin e kësaj shkolle dhe jo ndërtimin e saj siç ai e shet paturpësusht nëpër emisionet televizive./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ëndrra europiane” e kryetarit të PD/ Kulluri “i pret krahët” Bashës

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, thotë se shumica e shqiptarëve nuk i meritojnë Ramën dhe Bashën.

Me nota ironie, Kulluri shkruan se jemi akoma një vend i prapambetur për të kuptuar këta intelektualë të medhenj dhe lider progresistë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kulluri thotë se mbi 50% e votuesve janë arsimuar para 1990 c’ka e bën pothuaj të pamundur “endrrën europiane” të Kryetarit të PD!

“Fatkeqesisht shumica e shqiptareve nuk jane arsimuar ne perendim! Ndaj shansin per ta shnderruar Shqiperine ne Hollande pas 25 prillit nuk do ta kemi! Jo vetem kaq, por mbi 50% e votuesve jane arsimuar para 1990 c’ka e ben pothuaj te pamundur “endrren europiane” te Kryetarit te PD! Edhe kete here mesa duket ne “injorantet” e formuar ne Shqiperi do ta mbajme Shqiperine peng! Por meqe shume te tjere nuk marrin as vesh nga arti e piktura ne vecanti, do mbeten pa votuar fare! Se nga moda nuk ja thone hic! Shumica e shqiptareve nuk i meritojne Ramen dhe Bashen! Jemi akoma nje vend i prapambetur per te kuptuar keta intelektuale te medhenj dhe lider progresiste! Fatkeqesi e madhe!”, shkruan Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE