Connect with Us

 “Unifi Holding” e dyshuar për evazion/ Tatimet mbajnë “peng” Prokurorinë

Politikë

 “Unifi Holding” e dyshuar për evazion/ Tatimet mbajnë “peng” Prokurorinë

Publikuar

-

Kompania “Unifi Holding inc-dega Shqipëri”, e regjistruar në SHBA në emër të Ardian Shatkut, por që operon në Shqipëri prej disa vitesh, dyshohet se ka kryer evazion të pastër, duke përdorur skemën e teminimeve të thirrjeve telefonike dhe duke mos dorëzuar bilancet.

Konstatimi vjen nga Autoriteti i Komunikimeve Eletronike dhe Postare, pas një kontrolli që kanë ushtruar në këtë kompani.

Për më tepër Autoriteti i Komunikimeve Eletronike dhe Postare, ka zbuluar se “Unifi Holding inc’, operonte pa u pajisur me licensën përkatëse.

Pra operonte në Shqipëri si kompani fantazëm, ndërkohë që dyshohet se kryetë evazion fiscal me skemat e thirrjeve telefonike.

Sipas AKEP, kontrolli mbi këtë kompani nisi për shkak se ajo nuk ishte kontrolluar për më shumë se tre vjet.

Fillimisht kompania “Unifi Holdings Inc, Dega në Shqipëri” nuk ka dorëzuar të dhënat dhe dokumentacionin e kërkuar nga inspektorët e AKEP sipas afateve kohore të përcaktuara nëAutorizimin e Inspektimit.

Më vonë ajo  ka deklaruar bilance, por i ka dërguar të korrigjuara, duke mos dërguar kështu të ardhurat e sakta dhe njëherësh duke ngritur dyshimet për evazion fiskal dhe pastrim parash.

Dhe në këto rrethana me 20.11. 2018, AKEP gjobiti me 50 000 000 lekë kompaninë “Unifi Holding inc-dega Shqipëri”

Ndonëse dyshimet për pastrim parash, sipas të gjeturave të AKEP, janë prezente nga organet e tjera hetuese nuk është ndërmarrë asnjë hap.

LEXO EDHE:  Abuzimi me statusin/ Veteranët shpresojnë tek Prokuroria

AKEP në vendimin Nr.91, datë 20.11.2018, kërkonte kryerjen e hetimeve nga organet kompetente.

“Çështja të referohet për vlerësim të mëtejshëm në organet tatimore, konkretisht pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, me qëllim kryerjen e një hetimi më të hollësishëm lidhur me veprimtarinë tregtare dhe financiare të ushtruar nga shoqëria“Unifi Holdings INC” dega Shqipëri për vitet 2014, 2015 dhe 2016.

Çështja të referohet për vlerësim (mbështetur ne nenin 281 të Kodit të Procedurës Penale) në organin e Prokurorisë Tiranë, pasi ka dyshime të arsyeshme që në veprimtarinë e ushtruar nga subjekti Unifi Holding INC dega Shqipëri për vitet 2014, 2015 dhe 2016 mund të ketë shkelje ligjore që përbëjnë element të veprës penale”, Krimi Ekonomik, po fle në një vjedhje të dyshuar prej disa miliona lekë”, thuhet në vendimin Nr.91, datë 20.11.2018.

CNA.al mëson se Prokuroria pret lëvizjen e organeve tatimore, konstatimet e tyre, për bilancet e korigjuara rrugës, për të vijuar më pas hetimet.

Shkeljet janë gjetur nga AKEP, bilancet e firmosura rrugës janë po në duart e AKEP, e cila e ka gjobitur këtë kompani me gjysëm milioni dollarë,  ndërkohë Tatimet mbyllin sytë para këtij skandali.

Është Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve që ka injoruar gjetjet e AKEP, duke mos kryer veprimet, në lidhje me dyshimet për evazion fiskal./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fjalimi i Markut, gazetarja kryqëzon prokuroren/ “Nuk foli për tonelatat e kokainës, dosjet 339 dhe 184″

Publikuar

-

Nga

Të ndryshme kanë qenë opinionet e gazetarëve të ftuar në studion e “Real Story”, përsa i përket intervistës publike përbëllë KLP-së, të kandidatëve për postin e prokurorit.

Kritika ka patur për Prokuroren e Përgjithshme të Përkoheshme, Arta Marku, nga paneli i gazetarëve referuar deklaratave të saj se Prokuroria i ka duartë e lidhura. Ndërsa Mira Kazhani e ka justifikuar zonjën Marku duke u shprehur se kryeprokurorët sot kanë funksionin e një noteri. Për gazetarin Arion Sulo, Arta Marku ka fajet e veta sepse nga mosveprimi i saj kriza politike në vend ka marrë përmasa shumë të thella.

“Shqipëria është në krizë politikë me opozitës jashtë parlamentit për shkak të mos hetimit  të dosjeve për vjedhjeve të zgjedhjeve. Kjo është një peshqesh nga Arta Marku. Merr dosjen dhe e çon në Dibër. Ajo e zhbëri si dosje Zonja Arta Marku u zgjodh u tha se ishte përkohshme dhe ajo zgjat 6 muaj, dhe tani u be 2 vjet dhje kjo tregon anësinë e saj”, është shprehur Sulo.

Ndërkaq, për  gazetaren e kronikës Klodiana Lala, strategjia e Markut për të pranuar dështimet e saj përpara shqiptarëve, duke ardhur  pa asnjë program se çfarë do të bëjë në të ardhmen nëse zgjidhet në krye, do t’i ulë asaj pikë  në sytë e opinionit të gjerë.

Gazetarja ka kritikuar deklaraën e Markut për mospërmbushje të pritshmërive, teksa shprehet se ajo nuk foli fare për tonelatat e kokainës të kapur në Shqipëri, por as për dosjet e forta zgjedhore si ajo “339 dhe 184”.

LEXO EDHE:  Lëvizjet në Prokurori/ Këshilltari i PD: Pyesni ambasadorët a quhet demokraci?

LEXO EDHE:  Balili në burg/ I vëllai fiton tenderin që të ruajë Prokurorinë

“Zonja Marku erdhi në krye të institucionit si një grua e pastër sa i takon përfshirjes në korrupsion. Në këtë seancë unë mendoj krejt të kundërtën. Unë pashë një Arta Marku që në vend se do të fliste për vizionin se si do të drejtonte në 7 vitet e ardhshme, ajo tha se unë nuk kam përmbushur pritshmërinë e publikut.Ajo tha se këto pritshmëri nuk i kam përmbushur se nuk kanë qenë në dorën time. Ajo ka lëvizur 80 prokurorë dhe i ka  transferuar.  Ajo tha se kam punuar nën presion mediatik dhe politik, por nëse nuk del mbi presionin politik, atëherë nuk mund ta bësh  rolin e  kryeprokurorit. Ajo shiti heqjen e mandatit e kryebashkiakut të Vorës, por çështja i shkoi e gatshme në tavolinë dhe nuk tha asgjë për dosjen 184 dhe 339 dhe nuk foli asnjë fjalë për tonelatat e kokainë që janë  kapur në Shqipëri.  Dosjet 184 dhe 339 janë dosje të mbaruara, vetëm nëse Spak i zgjon sërish”, është shprehur gazetarja Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shengeni Ballkanik / Besa Osmani zbulon pse Kosova është kundër   

Publikuar

-

Nga

Kandidatja për postin e kryeministres së Kosovës, nëse zgjedhjet fitoheshin nga LDK, ka qenë e ftuar e vetme e emisionit “Opinion” të mbrëmjes së sotme ku “Shengeni ballkanik” ka qenë temë e diskutimit. E pyetur nga moderatori i emisionit lidhur me vlerësimin që LDK ka ndaj kësaj iniciative të përkrahur nga tre kryeministra, Edi Rama, i Shqipërisë, Zoran Zaev, i Maqedonisë së Veriut dhe Aleksandër Vuçiç, i Serbisë, Osmani është shprehur:

 Ne si LDK jemi deklaruar se nuk përkrahim një qëndrim të tillë. Unë jam deklaruar kundër dhe ditën që është mbajtur takimi në Novi Sad,. Për mua nuk ka qenë e kuptueshme pse është mbajtur ai takim, ose pse ka filluar ajo iniciativë me Serbinë pa u marrë dhe pjatimin e shteteve të tjera dhe në veçanti të Kosovës. Kosova sa është udhëhequr nga LDK ka refuzuar ide të ngjashme”, ka vlerësuar znj.Osmani.

LEXO EDHE:  Balili në burg/ I vëllai fiton tenderin që të ruajë Prokurorinë

LEXO EDHE:  Prençi: Provat për Tahirin, Prokuroria i ka pasur pa dosjen nga Italia

E pyetur rreth pasojave që mund të sjellë një “Shengen ballkanik” sipas modelit BE për Kosovës dhe Rajonin, Osmani është shprehur:

Janë të shumta, si në aspektin ekonomik dhe në aspektin e vendosjes së masës së reciprocitetit. Ne nuk mund të lidhim marrëveshje të tillë me Serbinë e cila e përdor për të dërguar zyrtarët e lartë shtetëror të cilët provokojnë incidente në Kosovës”.

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Zgjedhja e Besnik Muçit e gabuar”/ Klodiana Lala “godet” Ilir Metën

Publikuar

-

Nga

gazetarja klodiana lala

Gazetarja e kronikës, Klodiana Lala, ka komentuar ngërçin për Gjykatën Kushtetuese përsa i përket zgjedhjes së anëtarëve . Nga studio e emisionit “Real Story”, ndërsa ka mbështetur deklaratën e Metës se “Kushtetuta nuk i cakton afat Presidentit për përzgjedhjen e anëtarëve të tij”, Lala e ka kritikuar këtë të fundit, duke shtuar se zgjedhja e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese  në këtë rast është  emergjente.

“Në momentin që vajtën listat tek Presidenti dhe Kuvendi, ligjit thotë që i takon radha Presidentit së pari, pastaj Parlamentit dhe së fundi Gjykatës së Lartë, që nuk është ngritur ende. Në lexim, germë për germë, të ligjit, Presidentit nuk i jepet afat. Referuar disa vendimeve të mëparshme të Gjykatës, Presidenti nuk mund ta shtyjë pafund çështjen. Në kushtet kur vendi është pa Gjykatë Kushtetuese, kjo e bënte më emergjente përzgjedhjen e anëtarëve, pasi janë një sërë çështje që duhet t’i shqyrtojë kjo gjykatë. Në tentativë për të kapur Gjykatën Kushtetuese dhe për të pasur sa më shumë anëtarë, filluan lojën”, tha Lala.

LEXO EDHE:  Balili në burg/ I vëllai fiton tenderin që të ruajë Prokurorinë

LEXO EDHE:  Furtunë tek Tatimet/ Ndëshkohen 24 drejtues dhe inspektorë   

Ndërkaq, referuar përzgjedhjes së anëtarit të parë të kushtetueses, Besnik Muçi, gazetarja ka vijuar me kritikat e saj duke u shprehur se Muçi nuk e ka kaluar akoma Ligjin e Vettingut.

“Zgjedhja e Presidentit për Besnik Muçin ishte e gabuar, pasi ai nuk e ka kaluar Vettingun. Nuk ka një vendim të formës së prerë për të. Por, për ta tejkaluar këtë, ishte radha e Kuvendit. Kanë hyrë në lojë kungulleshkash, por më problematik është KED. Ata çuan dy lista, që në thelb ishin katër emra te njëra dhe tre te tjetra, që jepte mundësi të zgjidhnin një anëtar të dy institucionet”, u shpreh gazetarja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE