Connect with Us

Sondazhet e Lulit dhe ujku me gomarin

Politikë

Sondazhet e Lulit dhe ujku me gomarin

Publikuar

-

Artikulimi politik i Lulzim Bashës është një strategji e kuptueshme dhe e lexueshme, jo thjeshtë dhe vetëm nga gazetarët, por edhe çdo vëzhgues, qoftë nga ata më indiferentët ndaj politikës. Lehtësisht kuptohet se ai ka një dhe vetëm një model artikulimi. Ngritja e pritshmërive dhe duke gënjyer se ka arritur rezultate të mëdha, e duke iu fshehur përgjegjësive.

Në këtë mënyrë Lulzim Basha ka tentuar disa herë të kapë rezultate, por kuptohet që ka dështuar me sukses. Ai ka bërë disa gënjeshtra publike dhe tashmë janë kthyer në një boomerang dhe e bëjnë të pabesueshëm.

Ditët e fundit po shpik një tjetër gënjeshtër. Disa sondazhe që sipas Lulit, e bëjnë atë fitues.

Të mendosh që shqiptarët mund të votojnë Lulin me Monën. Ramën mund të mos e votojnë dhe ndoshta mund të ketë një bojkot të madh elektoral, por Lulin dhe Monën në pushtet, vështirë që shqiptarët do të jenë të gatshëm ta votojnë, sepse jane po aq llumë dhe bashkëpunëtorë të Ramës.

Artikulimi i Lulit

Basha na thotë se është fitues me sondazhe. Por, se kush i ka bërë këto sondazhe, mbi ç’baza mbështeten, kush janë kampionet e marra, në cilat qytete janë zhvilluar, çfarë pritshmërishë ka, pse votohet kaq shumë Luli dhe Mona, këtë nuk na e thotë.

Pa folur pastaj për listat e deputetëve, ata që ka përfaqësues. Ç’ka vërdallë, i vijnë vërdallë. Skandale dhe servilat që i vijnë rrotull. Vilat e oligarkëve. Paratë e oligarkëve që paguajnë tek kunati i tij e kështu me radhë.

Për të mos shkuar më tej edhe tek financimet ruse, shitblerje mandate deputetësh e një mijë e një akuza që i kanë ardhur.

LEXO EDHE:  Paketa Anti-shpifje/ Ja kush i përçan gazetarët

Duke hyrë brenda në PD, duke filluar me historinë e vjedhjes së votave, manipulimet, një garë fictive me Eduard Selamin. Ngrirja e tij si një kryetar frikacak që nuk shkoi dot në zgjedhje e kurrë  nuk bëri një herë zgjedhje të mira në parti, shkatërrimi idegëve të PD-së, strukturat e shpartalluara në bazë, vendosja e emrave servile në krye të degëve, etj.

Dhe me këtë parti pa formë e me elitë të shpartalluar, ku edhe servili më i fundit e shan e nuk lë llaf pa thënë për të, Luli thotë dhe deklaron se sondazhet e nxjerrin atë fitues.

Pra, kjo historia e fitoreve të Lulit është njëlloj si ajo e gomarit me ujkun. Kur ujku po e shqyente, gomari thoshte me vete “o sikur të jem në ëndërr dhe kur të zgjohem të mos jetë më kështu”.

Në fakt ujku e shqeu gomarin. Dhe kështu ka ndodhur edhe me Lulin, i cili është në ëndërr. Ujku e ka shqyer gomarin, sepse ai mendon gjithmonë se është në ëndërr.

Në fakt Luli fle shumë, por kjo ka pak rëndësi. Ëndrrat i shikon dhe me sy hapur. Dhe Luli në fakt është “gomari” i vërtetë i kësaj historie./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po shkoni si delet drejt thertores”/ Avokati i njohur bën paralajmërimin e frikshëm

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Altin Goxhaj ka reaguar në lidhje me konferencën e donatorëve për Shqipërinë, e cila u zhvilluar një ditë më parë në Bruksel.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se 880 milionë € kredi, në emër të qeverisë shqiptare, që sipas tij është njëlloj si “t’i hapësh varrin vetes”.

“Të të miratojnë 880 milionë € kredi në emrin tënd pa të pyet hiç (thuhet që është akoma dhe më shumë por duhet të presim konfirmimin) kur je zhytur me 13 miliardë € në total, do të thotë që ke marrë lopatën dhe po hap varrin tënd ekonomik.. ose po bën gati valixhet për t’ja mbathur për të mos paguar për dekada interesa për një kredi që e ka marrë Qeveria në emrin tënd pa të pyet e pa të pjerdh hiç (në fakt mendo se muaj ka Edi me 40 hajdutët e vet që bisedojnë mçeftas me këto banka)..”-shkruan Goxhaj.

Më tej, Goxhaj bën edhe një paralajmërin të frikshëm, ndërsa shkruan se “Veç ajo gjëja që s’kuptoj unë:

LEXO EDHE:  Paketa Anti-shpifje/ Ja kush i përçan gazetarët

LEXO EDHE:  “M’u duk si hera e parë”/ Pedagogu i Universitetit të Tiranës thumbon Ramën

Po pse janë kaq të gëzuar xhanëm.. sidomos këta me shkollë?!? Si ato delet që shkojnë me qejf t’u këndu e tu lodru drejt thertores!”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasi fugonin e burgjeve me të dënuar brenda/ Arrestohet shoferi

Publikuar

-

Nga

Policia ka arrestuar shoferin e drejtorisë së Burgjeve që u aksidentua paraditen e djeshme në vendin e quajtur Qesarat.

Në pranga është vënë 56-vjeçari me inicialet H.H.

Sipas policisë, 56 vjeçari duke drejtuar furgonin tip “Hyunday” në pronësi të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, me të cilën punonjësit e policisë së burgjeve po kryenin transportimin e dy të paraburgosurve nga Tirana për në Sarandë u përplas me një makinë tip “Benz”, që drejtohej nga 60-vjeçari me inicialet S. Sh. Për ngjarjen u arrestua 56-vjeçari, ndërkohë që u referuan materialet në Prokurori për 60-vjeçarin nga Memaliaj që drejtonte ‘Benz’-in.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron kunatin/ Do të sekuestrohet pasuria

LEXO EDHE:  Rama drejt “gijotinës”?/ Paralajmërimi i fortë i ish-deputeti socialist

Në furgon ndodheshin shoferi, gjashtë efektivë shoqërues edhe dy të paraburgosurit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

BE paralajmëron Shqipërinë/ Korrupsioni nuk do të tolerohet

Publikuar

-

Nga

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në bisedë me DW, vlerëson Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë të zhvilluar të hënën në Bruksel dhe shprehet me optimizëm të matur për hapjen e negociatave në mars.

Deutsche Welle: Cili është vlerësimi juaj tani në fund të konferencës, ku u mblodhën 1,15 miliardë euro për Shqipërinë? 

Oliver Varhelyi: Jam shumë i kënaqur! Ishte shumë pozitive, njerëzit erdhën këtu për të shprehur solidaritet me Shqipërinë, unë e shoh këtë si një angazhim të madh jo vetëm nga Europa, por edhe globalisht. Jam shumë i gëzuar të shoh se sa të angazhuar janë vendet e Bashkimit Europian për të mbështetur Shqipërinë dhe sa frymë pozitive ka për Shqipërinë.

Cili do të jetë roli i BE-së në menaxhimin e fondeve të mbledhura? 

Sigurisht implementimi do të jetë çelësi, parimet, për të cilët kemi rënë dakord me Bankën Botërore dhe me institucionet e tjera financiare duhet të respektohen. Kemi vendosur marrëdhënje të mira pune me qeverinë e Shqipërisë deri më tani, e do të sigurojmë që paratë të përdoren arsyeshëm. Do punojmë edhe që të aftësohet Shqipëria për përballimin e tërmeteve në të ardhmen. Tani na duhet t’i investojmë me mençuri tani këto para. E do t’i ndihmojmë Shqipërisë ta bëjë këtë.

Si do mund të mënjanohet rreziku i korrupsionit?

Korrupsion nuk do të ketë dhe nuk do të tolerohet. Ne do të jemi të përfshirë në implementimin dhe është shumë e qartë se ku janë nevojat më të mëdha, në sektorin e strehimit dhe ndërtesat publike. Aty do të fokusohemi edhe ne. Dhe sigurisht, që nëse do mundemi t’i modernizojmë këto rajone në Shqipëri, do ta bëjmë këtë. Por siç thashë, ne do të jemi shumë të përfshirë në implementimin e fondeve dhe do të sigurojmë që të gjitha parimet dhe rregullat tona të respektohen.

LEXO EDHE:  “M’u duk si hera e parë”/ Pedagogu i Universitetit të Tiranës thumbon Ramën

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron kunatin/ Do të sekuestrohet pasuria

Duket si një moment pozitiv optimist për Shqipërinë tani, mendoni se ky do të vazhdojë edhe në mars me hapjen e shumëpërfolur të negociatave?

Unë nuk do t’i bashkoja këto çështje, janë dy gjëra të ndara. Sot Shqipërisë i duhej ndihmë dhe ne e ndihmuam. Sa i përket procesit të zgjerimit, Shqipëria ka dhënë rezultate dhe ne jemi duke punuar me ata, por edhe me vendet e BE që të jemi të gatshëm ‘ti hapim negociatat e anëtarësimit. Por këto janë dy gjëra të ndryshme që nuk duhen përzier.

Por ju vetë a jeni optimist?

Unë jam optimist, por i matur, kemi shumë punë përpara nesh dhe është shumë herët për të thënë diçka. Por çfarë mund të them është, se ne në Komisionin Europian jemi shumë të përkushtuar për të arritur këtë, Shqipëria po ashtu është gjithashtu shumë e angazhuar të arrijë rezultate. Unë kuptoj sinjale pozitive nga vendet anëtare, por sërish e them, ne duhet të punojmë shumë dhe fort!

Me Oliver Varhelyi bisedoi Lindita Arapi./ DW

LEXO TE PLOTE