Connect with Us

Shkarkimi i kryebashkiakut të Vorës/ Vasili i vë “vulën”: Votimet 30 qershorit ishin kriminale

Politikë

Shkarkimi i kryebashkiakut të Vorës/ Vasili i vë “vulën”: Votimet 30 qershorit ishin kriminale

Publikuar

-

Nën kryetari i LSI, ka reaguar pas shkarkimit të kryebashkiakut të Vorës Agim Kajmaku.
Sipas Vasilit, largimi i Kajamkut vulos që votimet e 30 qershorit ishin kriminale.

“Edi Rama kandidoi vetëm, votoi vetëm dhe numëroi vetëm dhe në fund prodhoi të inkriminuar. Edi Rama ka rënë përfundimisht politikisht, moralisht dhe psikologjikisht”, shkruan Vasili.

Ai bën thirrje për zgjedhje të parakohshme për të shpëtuar Shjqipërinë.

LEXO EDHE:  U shkarkuan për një mendim kundër Ilir Metës/Çifti i gazetarëve rrëfejnë prapaskenat

Postimi i plotë:

Largimi i Kajmakut vulos,qe votimet 30 qershorit ishin kriminale.
Edi Rama per faqe te zeze.
Edi Rama kandidoi vetem,votoi vetem dhe numeroi vetem dhe ne fund prodhoi te inkriminuar.
Edi Rama ka rene perfundimisht politikisht,moralisht dhe psikologjikisht.
S’ka kohe per te humbur.
Zgjedhje me sa pare qe te shpetojme Shqiperine nga gremina!!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Qendrojini besës suaj!”/ Përmeti mesazh opozitës jashtë parlamentare: Zhdukuni të gjithë…

Publikuar

-

Nga

Andi Përmeti: Gati të bashkëpunoj me Bashën nëse kërkon hapjen e listave

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka një thirrje për opozitën jashtë parlamentare të cilëve u kërkon të hapin listat dhe t’i kalojnë të drejtën qytetarëve të zgjedhin përfaqësuesit e tyre.

Sipas Përmetit, parimi në politikë duhet të jetë i qytetarit dhe jo karrigia e tyre. Deputeti thekson se Rama largohet thjesht me fryme dhe parime.

Sipas tij, që të krijohet fryma duhen parime, dhe që të jesh parimor duhet të duash më shumë qytetarët sesa karrigen.

“Nese jeni parimor dhe e beni per shqiptaret, qendrojini beses suaj! Parimi ne politike duhet te jete qytetari dhe jo karrigia juaj. Nese keni merakun e karriges, se si ta fitoni, se si me te te beheni te pasur, se si me te te ndani tendera e PPP mos u ankoni as tek ne e as tek qytetaret. Mos guxoni te ankoheni se per shkakun tuaj sot jetojme ne nje Shqiperi te pajetueshme. Nese keni merakun e qytetareve dhe kerkoni realisht te largoni Ramen dhe jo te ndani pazar me te, hapni listat, kalojini te drejten qytetareve te zgjedhin perfaqesuesit e tyre dhe ju hyni me nje liste te perbashket. Nese keni qytetaret me vete fitoni maxhorancen. Por edhe nese nje liste e perbashket nuk e gjykoni qe maksimizon voten tuaj, garoni te ndare dhe behuni bashke mbas zgjedhjeve. Ne fund te fundit skeni pse trembeni, ju jeni ne beteje per te rrezuar Ramen dhe per te miren e qytetareve, ne nje beteje parimore ne te cilen edhe po doli Rama i pari (gje qe une se besoj) nuk ben dot qeverine, se ju jeni parimore dhe do rrini bashke. Por nese ju skeni besim as te njeri tjetri, nese ju jeni vetem per te bere para nepermjet karrigeve qe pretendoni te fitoni dhe jeni te bindur qe do vriteni ndemjet jush kush e kush te shkoje i pari me Ramen atehere zhdukuni te gjithe dhe lini ne fushen e betejes ata qe duan qytetaret me shume se karriget ose zhdukni ata qe duan karriget dhe bashkojuni me ata qe duan me shume qytetaret. Rama largohet thjesht. Largohet me fryme dhe parime. Por qe te krijohet fryme duhen parime, dhe qe te jesh parimor duhet te duash me shume qytetaret sesa karrigen”, shkruan Përmeti në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i KE-së për Shqipërinë/ Luftoni krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave!

Publikuar

-

Nga

Raporti i KE-së për Shqipërinë/ Luftoni krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave!

Komisioni Europian ka publikuar sot raportin e vlerësimit për përmbushjen e kërkesave nga Shqipëria.

Një pjesë të raportit e ka publikuar ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca.
Raporti thotë se Shqipëria vazhdon t’i përmbush kushtet e liberalizimit të vizave, por duhet të bëjë përparime dhe hapa para në disa aspekte.

KE i bën me dije Shqipërisë se duhet të luftojë krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave. Gjithashtu theksohet se bashkëpunimi me partnerët duhet të vijojë dhe të shihet me kujdes çështja e azilkërkuesve, pasi numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në vendet europiane, ka qenë dhe mbetet ende i lartë.

Fokusi duhet të vendoset;

Rritje të masave për të adresuar migrimin e parregullt dhe kërkesat e pabazuara të azilit të shtetasve shqiptarë, përfshirë përmes identifikimit dhe adresimit të arsyeve themelore dhe organizimi i fushatave të mëtejshme informative mbi të drejtat dhe detyrimet në udhëtimet pa viza.
Ruajtja dhe forcimi i bashkëpunimit operativ proaktiv me agjencitë e BE-së dhe me shtetet anëtare të BE-së për përballimin e presionit migrator me origjinë nga Shqipëria, si dhe rendi publik dhe kërcënimet e sigurisë të paraqitura nga përfshirja e shtetasve shqiptarë në grupet e krimit të organizuar
Përmirësimi i efektivitetit të përpjekjeve të ndjekjes penale dhe zbatimit të ligjit për të luftuar korrupsionin e lartë dhe krimin e organizuar. Përmirësimi i regjistrave të rasteve në lidhje me pastrimin e parave / kundër terrorizmit, financimin dhe shfrytëzimin e plotë të mbështetjes së dhënë nga Komisioni për të forcuar kapacitetet për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reforma zgjedhore/ Si po i fut në “burg” Luli Basha, përfaqësuesit e PS në KQZ

Publikuar

-

Nga

Kur e thotë e bën! Ky është Luli Basha, kreu i Republikës së Re. Kështu ka ndodhur edhe me përfaqësuesit socialistë në KQZ.

Lulzim Basha deklaroi një vit më parë se ata do mbanin përgjegjësi penale dhe do futeshin në burg në rast se do organizonin zgjedhjet e 29 qershorit, të cilat presidenti Ilir Meta i kishte çdekretuar, pasi i kishte shpallur rreth 8 muaj më parë.

Denar Biba

Basha tha se Denar Biben, Bledar Skënderin, Edlira Jorgaqin dhe Rezarta Bitrin, bandën e Ramës në KQZ, do i çonte përpara drejtësisë për krimin elektoral të 29 qershorit.

Pas kësaj filloi edhe kërcënimi i dytë, KQZ dhe përfaësuesit e PS do futeshin në burg në rast se nuk zbaronin dekretin e ri të Ilir Metës për të zhvilluar zgjedhjet në 13 tetor 2019. As kjo nuk ndodhi, tani pritej vetëm që Basha t’i padiste, dhe t’i burgoste.

Rezarta Bitri

Dhe kur thotë ai e bën!
Në 5 qershor 2020 ai firmosi një marrveshje të re me Edi Ramën, ku “fitorja më e madhe” ishte largimi Klement Zgurit se antarët e PS e kishin vendin në burg, siç kishte deklaruar Luli. Por, po të lexosh marrveshjen dhe ndryshimet, përfaqësuesit socialist të KQZ, Basha me propozimet e tij i ka shpërblyer me dhjetra e qindar milionë lekë. Pra jo vetëm që s do burgosen por do ju quhet mandati deri në fund do marrin dhe pagë tranzitore.

CNA.al ka siguruar amendamentet ligjore dhe mjafton të lexoni nenin 182 i cili ndryshohet me këtë formulim:

1. Antarët e KQZ , në detyrë në momentin e hyrjes në fuqi të këtij ligji lirohen nga detyra me zgjedhjen e Komisionerit sipas këtij ligji.

2. Antarët e liruar nga detyra përfitojnë nga KQZ-ja pagën e plotë deri në datën kur mbaronte mandati i tyre. Pas kësaj date ata trajtohen në përputhje me ligjin nr.8097, datë 23.03.1996, “Për pensionet suplementare të personave që kryejnë detyra kushtetuese dhe të punonjësve të shtetit”.

Luli Basha deklaroi një vit më parë disa herë se do i fuste në burg socialstët e KQZ, ndërsa sipas këtyre amendamente ligjore ata marrin një thes më parë dhe “fitorja” e Lulit është largimi i Klement Zgurit. Pra reforma zgjedhore duket të jetë një tjetër vrimë në ujë, por në këtë rast nxjer zbuluar sërish Luli Bashën.

LEXO EDHE:  Kryemadhi lëshon “qentë” kundër Lefter Kokës

LEXO EDHE:  Beqaj e "dredh"/ Nuk e kisha për pensionistët, por për Vasilin

Ja si “do burgoset” paguhet “banda e Ramës” në KQZ

Bledar Skënderi

Sipas ndryshimeve të dakortësuara në 5 qershor, “banda” nuk do burgoset siç na premtoi Luli, por do paguhet nga disa dhjetra milionë lekë.

Denar Biba, ka ende dhe shtatë muaj mandate, me pagë reth 2 milionë lekë të vjetra do fusë në xhep 14 milionë lekë, në vend të burgut.

Bledar Skënderi, ka ende 4 vite mandate dhe përfiton gati 100 milionë lekë, në vend të burgut.
Rezarta Bitri, ka gati katër vite mandate dhe do përfitojë edhe ajo gati 100 milionë lekë.
Edlira Jorgaqi në vend të burgut që tha Luli do përfitojë pagën rreth 2 vjet, që sh

Edlira Jorgaqi

kon mbi 40 milionë lekë të vjetra.

E gjithë reforma e suksesshme zgjedhore e Lulit dhe burgu për “bandën e Ramës” në KQZ ka përfunduar me rreth 255 milionë lekë shpërblim për 4 banditët.

Këtu nuk përfshihet pjesa e dyte e përfitimit, ajo nga mbajtja e detyrës kushtetuese që ka një periudhe pagese 3 vjeçare pas mandatit.

Fitorja duket të jetë e madhe disa qindar milionë lekë do përfitojë “banda e Ramës” në KQZ, që Luli zgjodhit në vend të burgut tju mbushë xhepat plot e përplot./CNA.al

LEXO TE PLOTE