Connect with Us

Luli vërsul Odeten me shokë e shoqe kundër aktivistit të nismës “Thurje”

Politikë

Luli vërsul Odeten me shokë e shoqe kundër aktivistit të nismës “Thurje”

Publikuar

-

Endri Shabani, një aktivist dhe pjesë e nismës “Thurje”, dje ka publikuar një foto e cila është imazhi zyrtar i projektit të vilave në “Long Hill”. Një rezidencë e ndërtuar nga Agron Papuli, i njohur si mik i Edi Ramës dhe i akuzuar si oligark nga PD-ja, por që prej një viti e gjysëm ka heshtur dhe më në fund u zbulua se ishte Lulzim Basha i Republikës së re, i cili është strehuar në vilat e Papulit.

Dje Shabani ka bërë një postim dhe ka përdorur një imazh që është ai zyrtari që ka përdorur kompania për reklamimin e rezidencës, ku ka thënë se ku jeton Lulzim Basha dhe për këtë ai është sulmuar në mënyrë qesharake. Është e tmerrshme po ta lexosh se çfarë komentojnë, çfarë shkruajnë dhe si interpretojnë turma e çakërdisur e Lulzim Bashës në murin e Facebook të Endri Shabanit.

Endri Shabani ka thënë një fakt, një të vërtetë, të cilën prej disa ditësh Luli dhe të tijët duan ta quajnë fake news, ndërkohë që ai është fotografuar disa herë tek vila e tij në Long Hill, dhe për këtë tha se e kishte marrë me qera përkohësisht pas ishte duke rikonstruktuar apartamentin e tij.

Odeta Male, poster i MJAFT

Për më tepër, Odeta Male, e njohur si një nga emrat që qëndron pas Lulit, si mëkëmbësja e kunatit për imazhin e Lulzim Bashës, ka thënë se ky është një fakë neës dhe ka përsëritur njoftimin për shtyp të shpërndarë nga PD-ja ku pretendohet se vila është më e vogël se apartamenti ku jeton kreu i Republikës së re.

Një argument ky në fakt qesharak, po aq sa edhe pretendimi se Luli kishte ikur se po rikonstruktohej apartamenti.

LEXO EDHE:  “Teatër i shëmtuar në parlament”/ Arta Marku me “pranga” ?

Në fakt, asnjë isntitucion nuk nxori qoftë edhe një doktument të vetëm, përfshirë dhe vetë Lulin, për dëmtimin e apartamentit të tij.

Pa folur më tej që Luli të na tregontë fotot e vilës apo që Luli të thërriste për drekë disa nga gazetarët e tij të preferuar dhe nga pas t’i filmonte Odeta me Elonën që dikur shaheshin dhe tani duhen shumë.

Por, gjithësesi mjafton të lexojmë komentet të cilat i keni në fotot e mëposhtme, për të kuptuar atë çfarë ndodh me Republikën e re dhe për të faktuar edhe një herë çetën e sharësvë të Lulit. Call Centerin e përdorur dje nga Luli dhe kunati, e sot digjitalet e tij të strehuar pranë Landmark. Që nga Odeta, e para që paguhet nga kunati, për të shkuar tek të tjerë emra që komentojnë, që janë apo nuk janë pjesë e listëpagesave të familjarëve të Lulzim Bashës.

Për ta kuptuar sesi sillet, sa i vërtetë apo sa mashtrues është Lulzim Basha mjafton të lexoni komentet dhe sulmin e bërë ndaj Endri Shabanit, i cili prej shumë e shumë kohësh nuk bën asgjë tjetër, por thjeshtë dhe vetëm opozitë ndaj qeverisë.

Por, sot ai ka rënë pre e opozitës jo parlamentare, pre e Republikës së re e cila nuk pranon t’i thuash të vërtetën, sepse është një fake opozitë. Nuk është fake news lajmi i vilës së Lulzim Bashës. Ajo është një e vërtetë dhe tashmë e faktuar dhe e provuar. Fake news është vetëm Lulzim Basha dhe Republika e tij e re./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konferenca e Donatorëve/ Kreditë do paguhen nga shqiptarët, deklarata e SHBA këmbanë alarmi

Publikuar

-

Nga

Këshilltari për Ekonominë pranë Partisë Demokratike, Dorian Teliti ka komentuar sot Konferencen e Donatoravë për Shqipërinë, e cila u mbajt një ditë më parë në Bruksel.

I ftuar në Abc e mëngjesi me Enkel Demin, Teliti tha se =vlera është e konsiderueshme, por e pamjaftueshme për t’i bërë ballë dëmeve të tërmetit.

“ Është vlerë e konsiderusme, por e pamjatueshme për t’i bërë ballë tërmetin. Dëmet janë afërsisht mbi 1 miliard eruo, pa përfshirë ketu edhe humbjet, që biznesi është dëmtuar, që shumë familje kanë humbur shtëpitë. E gjithë kjo pjesë ka për ta çuar vlerën shumë më lart dhe ne kemi në dispozicion vetëm masën 300 milion euro dhuratë.”-tha Teliti.

Ndërkohë, siç thekson ai janë rreth 800 milion euro kredi, që ndonëse me norma të ulëta interesi do të paguhen nga qytetarët shqiptarë. Sipas tij shumat e mbledhura do të kërkojnë një prcedurë të gjatë për tu marrë që variojnë nga disa muaj në vite.

“Të krenohesh se do marrësh borxh. Të marrësh borxh është e lehtë. Qeveria krenohet se i ka dhënë dje hapësirë për të marrë borxh, kur sot borxhi i jashtë i Shqipërisë është 5 miliard euro, do të shtojmë edhe 800 milion të tjera.

Kredi të buta Shqipëria ka marrë plot, pjesa dërrmuese e tyre janë kredi të buta. Nuk është risi për Shqipërinë sepse ne kemi qenë subjekt i kredive të buta. Kemi një historik pozitiv të marrjes së kredive me norma të ulëta interesi. Aj që ndodhi dje nuk është arritje për ne. Ajo që duhet të jemi mirënjogës ëhstë pjesa e dhuratës. E gjithë pjesa tjetër është kredi që do e paguajmë, me normë të ulët por i tëri ka për tu kthyer mbrapsht. Afatet e disbursimit të tyre do të zgjatin deri në 2 vite. Ne kemi eksperiencën e vendeve të tjera, rasti i Italisë. Nuk ka arritur të disbursojë vlerën e dhuratave që i kanë ardhur.  Nuk pati mundësinë që të thithte fondet sepse projektet ishin mjaft të komplikuara. Me shumë mundësi do të kemi vështirësi për të thithur kreidnë dhe i gjithë fokusi ynë do të jetë te pjesa e dhuratës. Nuk do jem i të aftë të absorvojmë gjithë kët dhuratë. Është edhe shkalla e lartë e mosbesimit nga instutucionet. Deklarata e SHBA bëri atë që ka bërë për 30 vite.”-theksoi Teliti.

LEXO EDHE:  “Teatër i shëmtuar në parlament”/ Arta Marku me “pranga” ?

LEXO EDHE:  PD akuza të forta mediave/ Financoheni nga Rama për të shkruar kundër Bashës

Po ashtu Teliti, vë theksin edhe tek deklarata e SHBA, që sipas tij ndonëse nuk iu dha vëmendje nga mediat është një këmbanë alarmi.

“Ndihma e tyre nuk ka qenë në vlerat e vendeve të tjera, por kanë dhënë instrumetin më të mirë për të mirëmenaxhuar. Deklarata e djeshme e SHBA ishte një këmbanë alarmi, nuk mori vëmendje dhe nga strukturat mediatike. Ursula e shprehu qartë që edhe ne do të lidhim një marrëveshje, për monitrimin. Nuk kanë besim te Rama, ministrat, nuk kanë besim te vendi ynë që ne mund të menaxhojmë me transparencë ndihmat që na kanë ardhur. Kjo është një këmbanë alarmi”, tha Teliti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Videoja intime e ambasadorit me zyrtaren e Rilindjes/ Meta ia hedh fajin mediave

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur mbrëmjen e sotme për marrëdhëniet me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Sorecën, për të cilin moderatorja Eni Vasili zbuloi se mbante disa foto të Kreut të Shtetit në zyrë.

Meta tha se nuk kanë marrëdhënie të shkëlqyera, por vetëm bashkëpunim për shqetësimet e qytetarëve.

“Nuk janë marrëdhënie të shkëlqyera. Por që në ditën e parë që ka ardhur ka pasur bashkëpunimin tonë. I kam treguar edhe shqetësimet për marrëdhëniet me ambasadorën përpara tij”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

Teksa u pyet nga Eni Vasili për videon intime që u tha se do të publikohej, ku u aludua se ishte protagonist Soreca me një zyrtare të Rilindjes, presidenti mohoi se ekziston një e tillë.

LEXO EDHE:  Ligji për gjuhën shqipe/ Basha takim me zv.kryeministrin e Maqedonisë

LEXO EDHE:  Foto-“Lulzim Basha njeh rezultatin e zgjedhjeve, fitore madhështore”/ Shpërthen humori në rrjet

“Është paraqitur se ka një shantazh ndaj një ambasadori. Videoja është një fabul e të gjitha portaleve, me në krye Meron se ai i ka qejf këto historitë me romanca. Kjo është një histori e portaleve të Rilindjes”, theksoi Meta, duke larguar përgjegjësinë nga vetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj flet me shifra/ “Na kanë dhuruar vetëm 400 milion euro, të tjerat kredi të buta”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj, ka sqaruar donacionet që i janë dhuruar Shqipërisë për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ahmetaj deklaroi se 400 milionë euro janë grante, ndërsa 650 milionë eurot e tjera janë kredi të buta.

“Tani, 400 milionë janë grante, që janë para që na i dhurojnë, nuk janë borxhe, pra janë donacione të drejtpërdrejtë. Rreth 650 milionë janë kredi të buta, me një kosto shumë të ulët, si në aspektin e interesit nuk janë kredi tregtare. Disa i kanë nën 2 % interes, janë disa interesa gati-gati tek 1. Këto janë të asociuara më të gjithë dëmin që kemi pasur ne më 26 nëntor dhe po ta lexosh të gjithë raportin e BE dhe parimet, qoftë janë të raporti, qoftë u nënvizuan sot, shkojnë përtej thjesht rindërtimit, shkojnë tek rimëkëmbja ekonomike”, u shpreh ministri në emisionin “Opinion”.

Me tej, socialisti tregoi se Franca na ka dhuruar 1 milion euro, ndërsa 60 milionë janë kredi të buta.

LEXO EDHE:  Ligji për gjuhën shqipe/ Basha takim me zv.kryeministrin e Maqedonisë

LEXO EDHE:  Lideri perëndimor nuk ndan dot mendjen/ Basha, shtatë versione të ndryshme për kandidatët e PD-së

“Franca dha 60 milionë euro kredi të butë, plus 1 milion grante. T’ju sqaroj 100 milionëshin? Është një instrument financiar përtej rindërtimit, është për zhvillimin ekonomik që e firmosi kryeministri para se të fillonte. Është 100 milionë kredi e butë”, theksoi Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE