Connect with Us

Zgjedhjet, një shans i ri për Britaninë e Madhe

Bota

Zgjedhjet, një shans i ri për Britaninë e Madhe

Publikuar

-

Më në fund po lëvizin gjërat në Britaninë e Madhe. Atje është hapur rruga për zgjedhje të reja, ndërsa afati për dalje nga Bashkimi Evropian është shtyrë. Ky është një shans i mirë, mendon Charlotte Potts.

Këtë gjendje nuk mund ta shikonte më askush. Korrespondentët në Londër nuk e dinin më se çfarë të raportonin për zhvillimet në Parlamentin britanik, ndaj raportonin për gjërat që nuk do të ndodhin. Nuk ka Brexit, nuk ka referendum, nuk ka mbetje në Bashkimin Evropian, nuk ka zgjedhje… deri tani. Por më në fund u vendos që gjërat të lëvizin në Mbretërinë e Bashkuar. Më 12 dhjetor do të mbahen zgjedhjet e parakoshme, të cilat mund ta nxjerrin vendin nga gjendja vendnumëro, që po zgjat prej dy vitesh. Zgjedhjet janë një shans shumë i madh për britanikët dhe Britaninë, për disa shkaqe:

Në Parlament duhet të ketë një shumicë

(1) Parlamenti pa një shumicë nuk mund të funksionojë. Theresa May është fajtore për këtë. Ajo ka shpallur papritur zgjedhjet e reja në vitin 2017 dhe për vetëm gjashtë javë të fushatës, e ka humbur epërsinë e pritur në sondazhe. Parlamenti ishte i bllokuar dhe ajo më në fund u detyrua të tërhiqet. Në vend të saj erdhi Boris Johnson. Por Parlamenti britanik nuk e ka shumicën, ndërkohë që kryeministri Johnson nuk ka fituar kurrë votën e popullit në zgjedhje. Vetëm votat e partisë së vet. Tani Boris Johnson duhet të dalë para 45 milionë britanikëve dhe të kërkojë votën.

Großbritannien Europawahlen Wahllokal (picture-alliance/Zuma/D. Haria)

(2) Zgjedhjet e reja ofrojnë një shans të madh për britanikët, që më 12 dhjetor t’i sqarojnë gjërat. Tre vjet pas referendumit, populli e di tani, se cilat do të jenë pasojat ekonomike dhe politike të Brexitit. Zgjedhjet e reja janë de facto një referendum i dytë për daljen apo jo të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, sepse tema kryesore e fushatës do të jetë Brexiti. Ndaj zgjedhësit do të votojnë pro apo kundër forcave që e mbështesin daljen nga BE.

Shumica e partive janë pozicionuar shumë qartë: Tories janë për dalje nga BE, sipas marrëveshjes së Johnsonit. Këtë e mbështesin edhe ata që mbajnë një politikë edhe më të ashpër ndaj BE. Liberalët janë kundër Brexitit dhe mendojnë se vendi duhet të mbetet në BE. Të njëjtën politikë ndjekin edhe nacionalistët e partisë skoceze SNP. Tani është me rëndësi që si duhet të organizohen laburistët, si partia më e madhe opozitare. Dhe të bëjë të qartë se e mbështet daljen, por duke ruajtur raporte shumë të ngushta me BE-në.

Udhëheqësi i opozitës, Jeremy Corbyn e ka humbur shansin për një referendum të dytë, si një alternativë të qartë ndaj kursit të Brexitit. Mungesa e vendosmërisë i ka kushtuar shumë vota. Zgjedhësit në dhjetor do të vendosin: A duan ta mbështesin kursin e Boris Johnsonit për Brexit? Apo pas tre vitesh kaosi me Brexitin, do të mbështesin partitë proevropiane?

LEXO EDHE:  Si tallet Basha me kryetarët e degëve të PD-së

Sqarimi i gjërave

Reportage London vor Europawahl 2019 Labour Rosette (DW/B. Wesel)

(3) Britania e Madhe dhe zgjedhësit duan që gjërat të sqarohen. Pasiguria dhe ecejaket e shumta e kanë bllokuar Britaninë e Madhe. Gati çdo ditë po largohet nga Britania ndonjë sipërmarrje e madhe. Të interesuarit për imobilie më nuk blejnë por marrin me qira objekte, sepse nuk janë të sigurtë se çfarë do të ndodhë. Njerëzit po kujdesen për ndihmat e tyre sociale, ndërsa disa britanikët ka kohë që kanë nisur të grumbullojnë rezerva të produkteve të ndryshme, që iu duhen në rast daljeje nga BE. Shtetasit e vendeve të BE në Britani të Madhe janë të shqetësuar me shtyrjet e shumta. Parlamentarët po përballen me kërcënime me vdekje, për shkak të angazhimeve të tyre – për mbetje apo dalje nga BE. Ndërkohë që është shtuar numri i votuesve që janë lodhur nga Brexiti dhe kanë probleme psiqike. Shkurt: Populli është lodhur nga Brexiti, ndërsa vendi është përçarë. Tani kërkohet sqarim. Pavarësisht faktit që kjo mund të thotë edhe largim nga BE.

DW Quadriga- Charlotte Potts (DW)
Charlotte Potts

Mos më keqkuptoni, sepse unë personalisht jam një evropiane e betuar, jetoj në Londër me familje dhe do të dëshiroja që Britania e Madhe të mbetet në BE. Por shtyrjet e pafundme sjellin vetëm kokëçarje, sepse askush nuk e di se cili do të jetë hapi tjetër. Zgjedhjet e reja janë rruga e vetme për t’i dhënë fund kësaj gjendjeje. Kaq sa i përket teorisë. Por në realitet gjendja mund të jetë krejt ndryshe, nëse prap nuk kemi ndonjë shumicë të qartë. Ndaj duhet të përgatitemi edhe për mundësinë e vazhdimit të lojës së paqartë./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Grevë kundër reformave për pensionet/ Paralizohet transporti publik në Athinë

Publikuar

-

Nga

Sindikatat në Athinë janë ngritur në grevë kundër reformave për pensionet.

Si pasojë e grevës të sindikatave, është paralizuar transporti publik në kryeqytetin grek.
Sindikatat reagojnë kundër reformave në skemat pensionale të projektligjit të ri për sigurimet shoqërore, të ministrit të Punës dhe Çështjeve Sociale, Janis Vruçis.

Përveç dispozitave të tjera, në projektligj parashikohet dhe përjashtim nga pensioni shtetëror nëse nuk plotëson 40 vite i ligjshëm në Greqi, duke zvogëluar shumën mujore për emigrantët shqiptarë dhe minoritarët, pavarësisht se plotësojnë kontributet e viteve të kërkuara të punës dhe moshën për pension./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi vijon të marrë jetë njerëzish/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Virusi vdekjeprurës, tashmë i qujatur Covid-19, vijon të marrë jetë njerëzish në Kinë, ku numri i viktimave është rritur në mënyrë të ndjeshme.

Të dhënat nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Kinë, tregojnë se më shumë se 80% e të prekurve janë të sëmurë ose të moshuar. Studimi tregon gjithashtu se një rrezik i lartë i kanoset edhe personelit mjekësor.

Gjetjet e zyrtarëve të shëndetësisë në Kinë treguan se vdekshmëria nga Koronavirusi e ka shkallën 2.3%. Pra, nga 1 000 të prekur, numri i të vdekurve është mesatarisht 23 persona.

Krahina më e prekur është Hubei, ku shkalla e vdekshmërisë është 2.9% krahasuar me vetëm 0.4% në pjesën tjetër të vendit.

LEXO EDHE:  Kandidatët e PD/260 emrat politikë në tavolinën e Bashës

LEXO EDHE:  U bëmë gazi i botës/ Berisha tregon veprimin që mbylli dyert e negociatave me BE-në

Në raportin e fundit vërehet edhe një rritje e numrit të viktimave ku deri tani ka shkuar në 1,868 persona të vdekur dhe 72,436 persona zyrtarisht të prekur nga virusi.

LEXO TE PLOTE

Bota

Putin rikthen gjyqet staliniste ndaj kundërshtarëve politikë

Publikuar

-

Nga

Nga Andrei Kolesnikov “Carnegie Russia”

* Një gjykatë në Rusinë Qendrore, burgosi me 18 vjet burg drejtuesin kryesor të një grupimi antifashist të quajtur si “Rrjeti”, me akuzën e terrorizmit. Shtatë anëtarët e rinj të grupit u arrestuan në qytetin e Penzës në vitin 2017.

Në atë kohë, hetuesit i akuzuan për planifikimin e sulmeve terroriste gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2018, dhe Kupës së Botës që u mbajt po atë vit në Rusi. Por mbrojtësit e të drejtave të njeriut, ngritën shumë shpejt alarmin, duke thënë se akuzat për terrorizëm ishin thjeshte sajesa.

Vetë të akuzuarit, thanë në gjykatë se ishin torturuar shumë gjatë procesit hetimor. Ne duhet të jemi absolutisht të qartë. Një dënim me 18 vite me burg për një 27-vjeçar që nuk ka vrarë kërkënd, që nuk ka plagosur apo dhunuar askënd, dhe që as ka vjedhur miliarda – ndryshe nga shumica e përfaqësuesve “heroikë” të elitave të ndryshme ruse – është një stalinizëm i pastër.

Kjo përshtypje, vetëm sa thellohet nga sjelljet e vetë autoriteteve ruse, që japin dënimet me burg si të ishin duke shitur tullumbace në rrugë:Në këtë rast, një treshe gjyqtarësh në gjykatën ushtarake të distriktit të Vollgës, i dënoi të pandehurit me 18, 16, 14, 10, 9 dhe 6 vjet burg. Një treshe e stilit të NKVD së dikurshme, një gjykatë ushtarake, terroriste, të rikujton skenat e vitit 1937.

Po pse është një dënim stalinist? Sepse gjatë kohës Hrushovit, dhe madje edhe gjatë periudhës së Brezhnjevit, dënimet me burg për akuzat të ngjashme ishin shumë më të ulëta. Për shembull, po kujtoj dënimin e vitit 1963 nga Gjykata Supreme e Republikës së Bjellorusisë për 3 “terroristë” të rinj, që dyshohej se kishin krijuar një organizatë të paligjshme “me synim krijimin e një republike borgjezo-demokratike në Bashkimin Sovjetik, përmes metodave terroriste”.

Ky ai ishte një rast krejt i ndryshëm nga rasti i “Rrjetit”. Në vitin 1963, të rinjtë akuzoheshin se po dëmtonin themelin e rendit kushtetues, me qëllim ndryshimin e pushtetit në vend. Në epokën e Hrushovit, dënimi për “krime” të tilla ishte i kufizuar nga 8-10 vjet burg.

Agjitacioni dhe propaganda antisovjetike, ndëshkohej shpesh me dënime më të lehta se ato që jepen sot për “shkaktimin e vuajtjeve morale” pjesëtarëve të policisë, apo për hedhjen e “gotave plastike” në drejtim të tyre. A do të thotë kjo se udhëheqja sovjetike gjatë epokës së Hrushovit, dhe e stanjacionit të mëpasshëm nën Brezhnjevit, ndihej më e sigurt se sa autoritetet aktuale? Ashpërsia e dënimit për shkak të hedhjes së gotave plastike ndaj policisë dhe për organizimin e stërvitjeve në natyrë, siç ka vepruar “Rrjeti”, synon të tregojë gatishmërinë e shtetit për tu mbrojtur nga çdo shfaqje e pakënaqësisë dhe kundërshtimit, madje edhe veprime që nuk shprehen hapur.

LEXO EDHE:  Si kanë ndryshuar pasaportat, dhe rreziqet e abuzimeve me të dhënat tona biometrike

LEXO EDHE:  Si kanë ndryshuar pasaportat, dhe rreziqet e abuzimeve me të dhënat tona biometrike

Natyrisht, i takon forcave ruse të sigurisë, FSB, të ushtrojnë kontroll mbi veprimtari të këtij lloji, së bashku me rastet e spiunazhit dhe tradhtisë. Kjo qasje është njëlloj sikur selia e Ljubjankës, po dërgon një sinjal që thotë “Jemi ne rendi kushtetues!”. Dhe ata janë të gatshëm të mbrojnë veten dhe miqtë e tyre të dashur, duke përdorur çdo mjet.

Dënimet joproporcionale që janë dhënë nga gjyqtarët, shkeljet e tyre procedurale, dhe pretendimet e të dënuarëve se janë torturuar në hetuesi, të cilat gjyqësori i injoroi si akuza të sajuara, që të gjitha këto dëshmojnë ose vartësinë e plotë të gjyqtarëve ndaj FSB-së, ose degradimin e tyre profesional. Dhe që në fakt është e njëjta gjë.

Dënimet janë të ashpra për një arsye kryesore:T’i shkurajojnë të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë. Nëse vërtet dëshironi të stërviteni, të vraponi dhe të qëlloni me armë, mund t’i bashkoheni radhëve të luftëtarëve separatistë në Donbas të Ukrainës.

Ose t’i bashkoheni ushtrisë mercenare ”Vagner”, për të vrarë dhe torturuar njerëz nëpër botë. Por mos e dhënë Zoti, që një i ri të mendojë se ka diçka të gabuar në strukturën e pushtetit në Rusi. Pasi nëse kjo ndodh, ata mund të presin dënime të rrepta staliniste nga një treshe gjyqtarësh stalinistë.

Kremlini është duke e ndryshuar kushtetutën e vendit, dhe duke gjetur mënyra të reja për të zgjatur sistemin autokratik. Dhe ata në fund të sistemit represive, ata janë duke dhënë dënime për djem shumë të rinj, duke ua shkatërruar jetën atyre./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE