Connect with Us

Trump e përkufizoi si një gjueti shtrigash/ Miratohet rezoluta që mund të çojë drejt shkarkimit presidentin!

Bota

Trump e përkufizoi si një gjueti shtrigash/ Miratohet rezoluta që mund të çojë drejt shkarkimit presidentin!

Publikuar

-

Dhoma e Përfaqësuesve pritet të miratojë të enjten një rezolutë që vë në lëvizje zyrtarisht procesin përmes së cilit komisionet do të vazhdojnë hetimin për të përcaktuar nëse Presidenti Trump duhet të përballet me shkarkim.

Votimi ka gjasa të tregojë përçarjen në Dhomën e Përfaqësuesve mes demokratëve të shumicës, udhëheqësit e së cilëve kishin argumentuar se nuk ishte e nevojshme një rezolutë e tillë për ta bërë procesin legjitim dhe pakicës republikane që deri tani e ka kundërshtuar hetimin duke thënë se është një proces shumë hermetik dhe se atyre nuk u është dhënë një rol i barabartë

“Po e ndërmarrim këtë hap për të eliminuar çdo dyshim nëse administrata e Presidentit Trump mund të bllokojë dokumenta, të pengojë dëshmitarët, të shpërfillë thirrjet e autorizuara për detyrim paraqitjeje, apo të vazhdojë të pengojë Dhomën e Përfaqësuesve”, tha kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi në një letër për ligjvënësit demokratë.

Kryetari i shumicës republikane në Senat, Mitch McConnell tha se rezoluta nuk sjell drejtësi dhe nuk siguron procesin e duhur për hetimin.

“E kuptoj që shumë demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve e kishin marrë vendimin për shkarkim, vite më parë. Por normat tona bazë të drejtësisë nuk zhduken, thjesht sepse demokratët e Uashingtonit kanë vendosur kështu”, tha ai.

Deri tani, komisionet e Dhomës së Përfaqësuesve për Zbulimin, Marrëdhëniet me Jashtë dhe Mbikqyrjen kanë dëgjuar dëshmi me dyer të mbyllura nga diplomat dhe zyrtarë të tjerë, ndërsa hetojnë nëse duhet votuar që zoti Trump të shkarkohet se ka nxitur një vend të huaj, Ukrainën që të gjejë informacion dëmtues për një rival politik me qëllimin për të shtuar shanset për rizgjedhjen e vet.

Rezoluta bën thirrje për mbajtjen e seancave publike dhe më pas Komisioni i Zbulimit t’i dorëzojë një raport me përfundime dhe rekomandime Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve, që do t’i rekomandojë gjithë Dhomës së Përfaqësuesve nëse duhet mbajtur votimi për shkarkim apo jo.

Komisionet do të dëgjojnë të enjten dëshminë e Timothy Morrisonit, që ishte këshilltari kryesor i zotit Trump për çështjet ruse dhe evriopiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare deri të mërkurën kur dha dorëheqjen.

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve thanë të mërkurën se duan të dëgjojnë edhe dëshminë e ish-këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, John Bolton dhe kërkuan që ai të dëshmojë javën e ardhshme.

Disa dëshmitarë të tjerë kanë thënë se zoti Bolton ishte thellësisht i shqetësuar se avokati personal i zotit Trump, Rudy Giuliani, po punonte pas skenave për t’i bërë presion Ukrainës që të hetonte demokratët dhe kandidatin demokrat për president, Joe Biden duke e akuzuar për korrupsion. Nuk ka asnjë provë se një akuzë e tillë është e justifikuar.

Kritikët thonë se zoti Giuliani po bënte “politikë të jashtme në hije” pas shpinës së Departamentit të Shtetit. Sipas dëshmive, zoti Bolton e kishte krahasuar atë që po bënte zoti Giuliani “një pazar droge” dhe se ai nuk donte absolutisht të kishte të bënte me veprimet e tij.

LEXO EDHE:  Pse do të funksionojë strategjia e Donald Trumpit ndaj Iranit

Zoti Trump e shkarkoi zotin Bolton muajin e kaluar pas mosmarrëveshjeve për disa çështje, përfshirë Ukrainën.

Një nga personat që dëshmuan të mërkurën, eksperti i Ukrainës Christopher Anderson, tha se zoti Bolton i kishte thënë të kishte kujdes në komunikimet me zotin Giuliani, i cili sipas tij mund të ndërlikonte përpjekjet diplomatike për të përmirësuar lidhjet mes Uashingtonit dhe Kievit.

Një tjetër zyrtare e Departamentit të Shtetit, Catherinë Croft tha se ajo kishte marrë telefonata të shumta të pashpjegueshme nga Robert Livingston, një ish-ligjvënës republikan amerikan i kthyer në lobist, ku i thoshte asaj se Marie Yovanovitch, ambasadorja amerikan në Ukrainë, duhet të pushohej nga puna.

Ajo tha se zoti Livingston e cilësoi ambasadoren Yovanovitch si një “mbështetëse të Obamës” dhe “të lidhur me George Soros”, një përkrahës i njohur i kauzave liberale dhe demokratëve amerikanë kundër Presidentit Trump.

“Nuk ishte e qartë për mua në atë kohë, dhe as tani – në drejtimin e kujt ose me shpenzimet e kujt zotin Livingston po kërkonte largimin e ambasadores Yovanovitch”, tha zonja Croft.

Administrata Trump në fillim të këtij viti thirri ambasadoren Yovanovitch nga Ukraina, disa muaj para se të përfundonte mandati i saj dhe e shkarkoi atë. Ajo i ka thënë komisioneve hetimore për shkarkimin e Presidentit se u pushua nga puna për shkak të “pretendimeve të pabaza dhe të rreme nga njerëzit me motive të dyshimta”.

Ndërkohë në Senat, i emëruari nga Presidenti Trump për t’u bërë ambasadori i ri në Rusi, John Sullivan, tha në seancën për konfirmimin e tij se e dinte se zoti Giuliani kishte rol në përpjekjet për të shkarkuar ambasadoren Yovanovitch.

I pyetur nëse një president duhet t’i kërkojë një qeverie të huaj të hetojë kundërshtarët politikë, zoti Sullivan u përgjigj se “nuk mendoj se kjo përputhet me vlerat tona”.

Zoti Trump e ka quajtur hetimin për procesin e shkarkimit një gjueti shtrigash dhe një sajesë. Ai e ka përshkruar telefonatën me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy, në qendër të hetimit si “të përkryer”. /VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Grevë kundër reformave për pensionet/ Paralizohet transporti publik në Athinë

Publikuar

-

Nga

Sindikatat në Athinë janë ngritur në grevë kundër reformave për pensionet.

Si pasojë e grevës të sindikatave, është paralizuar transporti publik në kryeqytetin grek.
Sindikatat reagojnë kundër reformave në skemat pensionale të projektligjit të ri për sigurimet shoqërore, të ministrit të Punës dhe Çështjeve Sociale, Janis Vruçis.

Përveç dispozitave të tjera, në projektligj parashikohet dhe përjashtim nga pensioni shtetëror nëse nuk plotëson 40 vite i ligjshëm në Greqi, duke zvogëluar shumën mujore për emigrantët shqiptarë dhe minoritarët, pavarësisht se plotësojnë kontributet e viteve të kërkuara të punës dhe moshën për pension./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi vijon të marrë jetë njerëzish/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Virusi vdekjeprurës, tashmë i qujatur Covid-19, vijon të marrë jetë njerëzish në Kinë, ku numri i viktimave është rritur në mënyrë të ndjeshme.

Të dhënat nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Kinë, tregojnë se më shumë se 80% e të prekurve janë të sëmurë ose të moshuar. Studimi tregon gjithashtu se një rrezik i lartë i kanoset edhe personelit mjekësor.

Gjetjet e zyrtarëve të shëndetësisë në Kinë treguan se vdekshmëria nga Koronavirusi e ka shkallën 2.3%. Pra, nga 1 000 të prekur, numri i të vdekurve është mesatarisht 23 persona.

Krahina më e prekur është Hubei, ku shkalla e vdekshmërisë është 2.9% krahasuar me vetëm 0.4% në pjesën tjetër të vendit.

LEXO EDHE:  Meta nxjerr Nikollën/ Merr në mbrojtje sulmuesit e Rudina Hajdarit

LEXO EDHE:  Rama firmos shkarkimin e kryebashkiakut/ Do ndiqet penalisht

Në raportin e fundit vërehet edhe një rritje e numrit të viktimave ku deri tani ka shkuar në 1,868 persona të vdekur dhe 72,436 persona zyrtarisht të prekur nga virusi.

LEXO TE PLOTE

Bota

Putin rikthen gjyqet staliniste ndaj kundërshtarëve politikë

Publikuar

-

Nga

Nga Andrei Kolesnikov “Carnegie Russia”

* Një gjykatë në Rusinë Qendrore, burgosi me 18 vjet burg drejtuesin kryesor të një grupimi antifashist të quajtur si “Rrjeti”, me akuzën e terrorizmit. Shtatë anëtarët e rinj të grupit u arrestuan në qytetin e Penzës në vitin 2017.

Në atë kohë, hetuesit i akuzuan për planifikimin e sulmeve terroriste gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2018, dhe Kupës së Botës që u mbajt po atë vit në Rusi. Por mbrojtësit e të drejtave të njeriut, ngritën shumë shpejt alarmin, duke thënë se akuzat për terrorizëm ishin thjeshte sajesa.

Vetë të akuzuarit, thanë në gjykatë se ishin torturuar shumë gjatë procesit hetimor. Ne duhet të jemi absolutisht të qartë. Një dënim me 18 vite me burg për një 27-vjeçar që nuk ka vrarë kërkënd, që nuk ka plagosur apo dhunuar askënd, dhe që as ka vjedhur miliarda – ndryshe nga shumica e përfaqësuesve “heroikë” të elitave të ndryshme ruse – është një stalinizëm i pastër.

Kjo përshtypje, vetëm sa thellohet nga sjelljet e vetë autoriteteve ruse, që japin dënimet me burg si të ishin duke shitur tullumbace në rrugë:Në këtë rast, një treshe gjyqtarësh në gjykatën ushtarake të distriktit të Vollgës, i dënoi të pandehurit me 18, 16, 14, 10, 9 dhe 6 vjet burg. Një treshe e stilit të NKVD së dikurshme, një gjykatë ushtarake, terroriste, të rikujton skenat e vitit 1937.

Po pse është një dënim stalinist? Sepse gjatë kohës Hrushovit, dhe madje edhe gjatë periudhës së Brezhnjevit, dënimet me burg për akuzat të ngjashme ishin shumë më të ulëta. Për shembull, po kujtoj dënimin e vitit 1963 nga Gjykata Supreme e Republikës së Bjellorusisë për 3 “terroristë” të rinj, që dyshohej se kishin krijuar një organizatë të paligjshme “me synim krijimin e një republike borgjezo-demokratike në Bashkimin Sovjetik, përmes metodave terroriste”.

Ky ai ishte një rast krejt i ndryshëm nga rasti i “Rrjetit”. Në vitin 1963, të rinjtë akuzoheshin se po dëmtonin themelin e rendit kushtetues, me qëllim ndryshimin e pushtetit në vend. Në epokën e Hrushovit, dënimi për “krime” të tilla ishte i kufizuar nga 8-10 vjet burg.

Agjitacioni dhe propaganda antisovjetike, ndëshkohej shpesh me dënime më të lehta se ato që jepen sot për “shkaktimin e vuajtjeve morale” pjesëtarëve të policisë, apo për hedhjen e “gotave plastike” në drejtim të tyre. A do të thotë kjo se udhëheqja sovjetike gjatë epokës së Hrushovit, dhe e stanjacionit të mëpasshëm nën Brezhnjevit, ndihej më e sigurt se sa autoritetet aktuale? Ashpërsia e dënimit për shkak të hedhjes së gotave plastike ndaj policisë dhe për organizimin e stërvitjeve në natyrë, siç ka vepruar “Rrjeti”, synon të tregojë gatishmërinë e shtetit për tu mbrojtur nga çdo shfaqje e pakënaqësisë dhe kundërshtimit, madje edhe veprime që nuk shprehen hapur.

LEXO EDHE:  Meta nxjerr Nikollën/ Merr në mbrojtje sulmuesit e Rudina Hajdarit

LEXO EDHE:  Nga Blendi FEVZIU/Si lexohet vota Pro Tramp?

Natyrisht, i takon forcave ruse të sigurisë, FSB, të ushtrojnë kontroll mbi veprimtari të këtij lloji, së bashku me rastet e spiunazhit dhe tradhtisë. Kjo qasje është njëlloj sikur selia e Ljubjankës, po dërgon një sinjal që thotë “Jemi ne rendi kushtetues!”. Dhe ata janë të gatshëm të mbrojnë veten dhe miqtë e tyre të dashur, duke përdorur çdo mjet.

Dënimet joproporcionale që janë dhënë nga gjyqtarët, shkeljet e tyre procedurale, dhe pretendimet e të dënuarëve se janë torturuar në hetuesi, të cilat gjyqësori i injoroi si akuza të sajuara, që të gjitha këto dëshmojnë ose vartësinë e plotë të gjyqtarëve ndaj FSB-së, ose degradimin e tyre profesional. Dhe që në fakt është e njëjta gjë.

Dënimet janë të ashpra për një arsye kryesore:T’i shkurajojnë të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë. Nëse vërtet dëshironi të stërviteni, të vraponi dhe të qëlloni me armë, mund t’i bashkoheni radhëve të luftëtarëve separatistë në Donbas të Ukrainës.

Ose t’i bashkoheni ushtrisë mercenare ”Vagner”, për të vrarë dhe torturuar njerëz nëpër botë. Por mos e dhënë Zoti, që një i ri të mendojë se ka diçka të gabuar në strukturën e pushtetit në Rusi. Pasi nëse kjo ndodh, ata mund të presin dënime të rrepta staliniste nga një treshe gjyqtarësh stalinistë.

Kremlini është duke e ndryshuar kushtetutën e vendit, dhe duke gjetur mënyra të reja për të zgjatur sistemin autokratik. Dhe ata në fund të sistemit represive, ata janë duke dhënë dënime për djem shumë të rinj, duke ua shkatërruar jetën atyre./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE