Connect with Us

Nga Erjon Braçe/ E vërteta se shteti nuk i ka paguar 100 milionë euro Sigurimeve Shoqërore

Politikë

Nga Erjon Braçe/ E vërteta se shteti nuk i ka paguar 100 milionë euro Sigurimeve Shoqërore

Publikuar

-

aevendeskryeministri erion brace ne kuvend

E degjova tre dite me pare dhe kam heshtur.

Besoja se autoret e genjeshtres do permbaheshin, do vetekorrigjoheshin.

Por dje, genjeshtra u be edhe me konkrete duke shkuar deri ne raste te rreme te “pensionisteve te pa paguar”, paguar deri në qindarkën e fundit, natyrisht.

Ndaj, vendosa te sjelle fakte lehtesisht te verifikueshme, #kunderGenjeshtres.

Gënjeshtra:

Shteti i ka borxh institutit te sigurimeve shoqerore 100 milion euro!

E vërteta:

Fakti 1: Institucionet buxhetore, deri ne daten 25. 10. 2019, i kane 164. 377. 595 leke detyrime Institutit te Sigurimeve Shoqerore!

Pra, detyrimi i institucioneve buxhetore (shtetërore) është 1. 336. 403 euro.

Kurrë nuk është 100 milionë euro.

Bashke me gjoba dhe interesa ky detyrim arrin ne 445. 570. 492 leke, 3. 622. 524 euro.

Fakt 2: Institucionet jo buxhetore, deri ne daten 25. 10. 2019, i kane 284. 862. 360 leke detyrime Institutit te Sigurimeve Shoqerore.

Pra detyrimi i institucioneve jobuxhetore (publike) është 2. 315. 954 euro.

Bashke me gjoba dhe interesa ky detyrim arrin ne 386. 323. 571 leke, 3. 140. 842 euro.

LEXO EDHE:  Aeroporti i Vlorës/ Braçe: Investim për intersesa të ekonomisë vendase

Pra, detyrim i institucioneve publike-identifikuar si “shteti”, është 3. 652. 357 eURO.

Bashke me gjoba e interesa detyrimi eshte: 6. 763. 366 euro.

Janë 100 milionë euro?

Kurrë, shihni numrat!

Jane pak?

Asfare! Cdo qindarke detyrim ligjor duhet arketuar dhe “shteti” duhet te jete shembulli!

Tani, a e ka rrezikuar detyrimi prej 3.6 milion euro skemen e pensioneve?

Asfare!

Skema e pensioneve, eshte e shendetshme, dukshem e permiresuar ne cdo tregues, perfshire aftesine paguese;

Paguan çdo qindarkë të pensioneve për cilindo pensionist, dhe në kohë!

Te ardhurat ne skeme jane rritur me 21.9 miliarde leke ose 42.7% ne krahasim me vitin 2013-te!

Perfitimet e pensionisteve jane rritur me 29.7 miliarde leke ne krahasim me vitin 2013-te.

Numri i kontribuesve ne skeme eshte rritur me 228 mije ne krahasim me vitin 2013-te.

Koeficenti i varesise (kontribues/pensioniste pleqerie) eshte permiresuar nga 1.25 ne 1.53, duke siguruar nje mbulim me te mire.

Deficiti i skemes se pensioneve eshte ulur me 0.35 pike ndaj GDP./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Parat e krimit i kalojnë Policisë”/ Deklarata e fortë e ministrit Lleshaj

Publikuar

-

Nga

Marrë shkas situatën në të cilën ndodhet policia, për Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, e vetmja gjë që mund t’i jap më tepër terren asaj në luftën kundër krimit është ndryshimi i legjislacionit.

Sipas ministrit Lleshaj, me ndryshimet e reja ligjore, do t’i jepen më shumë atribute për sa i përket sekuestrimeve, kontrolleve të banesave apo dhe përgjimeve.

Ministri deklaron se po ashtu, rreth 70 milionë euro të sekuestruara të krimit gjatë operacioneve të policisë, do të vihen në funksion të kësaj të fundit për të krijuar kapacitetet e nevojshme.

“Ne po ndryshojmë rrënjësisht legjislacionin që mundësitë e policisë për të sekuestruar të jenë shumë më të larta. Po pajisim policinë me kompetenca ë fushën e sekuestrimit, përgjimit, fushën e vendndodhjes. Po i japim kompetenca të mëdha në fushën e përdorimit të aseteve se është puna e financimit. Janë sekuestruar po them 70 milionë euro tashmë po bëhen lëvizje ligjore që një pjesë e madhe të parave të sekuestruara t’i kalojnë policisë për të krijuar kapacitete”, tha ministri Lleshaj.

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj Kryeministrisë/ Braçe: Autorët e dhunës janë identifikuar

LEXO EDHE:  Akuzat ndaj Xhafajt/ Deputeti socialist tregon qëndrimin e PS-së

Do i jepen atribute shumë më të mëdha policisë. Atribute për përgjim… Legjislacioni që po bëjmë është i konsultuar nga ekspertiza më e mirë evropiane”, tha më tej ministri Lleshaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U dend me të ngrena e të pira hoteleve të luksit në Bejrut”/ Taulant Kopliku i nxjerr bojën Lleshajt

Publikuar

-

Nga

Gazetari Taulant Kopliku i është kundërpërgjigjur “heroizmave” të ministrit Sandër Lleshja për shpëtimin e Alvin Berishës.

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” ministri Lleshja ka vetëmarrë meritat duke u shprehur se shpëtimi i Alvinit ishte iniciativë e shtetit shqiptarë ndërsa prezencën e tij atje e justofikoi se ishte për të mbështetur oficerët e tij.

Por pas këtyre deklaratave, gazetari Kopliku nuk e ka kursyer Lleshajn duket i nxjerrë të palarat e qëndrimit në Bejrut.

“Nese dona me u solidarizu, per patriotizem po themi bravo Sander si shqiptar qe je. Po themi ishe aktori kryesor i gjithe çfare ndodhi ato dite ne kufirin mes Libanit dhe Sirise. Po themi gjithçka qe ti don qe ne me thane. Kjo per hir te flamurit qe vartesit e tu ishin kujdesur ta merrnin per t’ia hedhur kraheve Alvinit.
Ashtu po e leme, siç po deklaron ti pa tu dridhur qerpiku.
Vetem dy gjera te vogla do te thoja.
Se pari, mos harro se nuk mbeti Alvini qe ti jepni ju dashurine per flamurin, duke e mbeshtjelle sa per shoë e shkrepur foto nje pas nje. Ka nje babe, nje gjysh e do axha qe do dine ta brumosin me vlerat e nje shqiptari te mire, pa patur nevoje per keta telenovela libaneze.
Se dyti, diçka qe ta kesh per vete. Mos ia thuaj njeriu se “asht marre”.
Jane gajasur italianet me ato kingat e palestruar e me syze te erreta qe mberriten te ambasada duke u perplasur duarsh dhe perqafuar njelloj si skuadra e kapitenit Ultimo kur kapi Toto Riinen.
Kishin ngelur te habitur te gjithe se ça dreqin hidhen perpjete keta tipat me foto muskujsh e grushtesh drejtuar aparateve. Njefare Apollo Creed kartolinash, qe pasi u denden me te ngrena e te pira hoteleve te luksit ne Bejrut, iu dedikuan festes se “fitores” se madhe te arritur me shume mundim nga telefoni i gjeneral Lleshit te lavdishem.

LEXO EDHE:  Akuzat ndaj Xhafajt/ Deputeti socialist tregon qëndrimin e PS-së

LEXO EDHE:  Tarifa për "Rrugën e Kombit"/ Braçe kundër Ramës

Faleminderit gjeneral qe na solle Alvinin ne shtepi. Italianet na genjyen si gjithmone.” Shkruan Kopliku në reagimin e tij./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kthimi i Alvinit në shtëpi/ Gazetarët italian rrëfejnë historinë

Publikuar

-

Nga

Grupi i emisionit “Open” udhëtoi drejt Italisë për të takuar Alvinin dhe familjen e tij. Përpara takimin me familjen e 11 vjeçarit “Open” takoi gazetarët e emisionit investigativ “Le Iene”, të cilët e bënë të madhe këtë histori.

“Jemi përlotur të gjithë. Kush nuk qan nga ajo që pamë atje. Ishte shumë e vështirë sepse duhet të dimë se ai vend është akoma në luftë”- tha Osvaldo, njeri nga gazetarët e “Le Iene”, i intervistuar nga  “Open”.

“Ju keni një jetë që jeni gazetar. Si ishte për ju kjo histori?”, e pyeti atë moderatorja e Eni Vasili.

“Historia e Alvinit është si një tatuazh i qetë që ngelet në lëkurë. Kemi parë që ai është ambjetuar menjëherë. Të bashkosh një familje, të shpëtosh një jetë është diçka e madhe”, është përgjigjur Osvaldo.

LEXO EDHE:  Burg pa prova për Saimir Tahirin/ Deputeti socialist ‘dush të ftohtë” Hajdarmatajt  

LEXO EDHE:  Braçe përkujton viktimat e Gërdecit/ Parlamenti 1 minutë heshtje

Edhe kolegu i tij, Luigi Pelazza, foli për “Open” lidhur me historinë e Alvin Berishës.

“Kush ka bërë më shumë në misionin e shpëtimit të Alvinit?”, u pyet Pelazza.

“Presioni ndaj qeverisë italiane ka qenë i madh. Një rol të madh ka luajtur ambasadori Italian në Liban, qeveria siriane, Kryqi i Kuq dhe Gjysmë-Hëna siriane. Edhe qeveria shqiptare ka luajtur rol sepse Alvin është shtetas shqiptar”, tha Pelazza./CNA.al

LEXO TE PLOTE