Connect with Us

Kriza e kapitalizmit?/ A po e ‘kryqëzojnë’ protestat demokracinë?

Bota

Kriza e kapitalizmit?/ A po e ‘kryqëzojnë’ protestat demokracinë?

Publikuar

-

Protestat kundër gjendjes ekzistuese që po shfaqen në shumë vende të botës mund të kenë shtysa të ndryshme, por pakënaqësia ka të njëjtën shkak kudo, thotë Alexander Görlach, studiues në Universitetin e Cambridge-it në Institutin për Fenë dhe Studime Ndërkombëtare.

Globalizimi njeh shumë fitues, por njeh edhe humbës. Dhe këta po demonstrojnë në të gjithë botën këto ditë: Hong Kong, Liban, Francë, Kili dhe Ekuador. Shkaqet e protestave janë të ngjashme: Në Liban një taksë për rrjetet sociale, në Hong Kong shtrenjtimi i qirave, në Kili rritja e çmimit të biletave të autobusëve, në Francë rritja e çmimit të benzinës. Për përfituesit e globalizimit në tre dekadat e fundit, është e pakuptueshme që shtrenjtimi prej disa centësh i një bilete autobusi të shqetësojë një milion njerëz. Jo se nuk kanë empati, por sepse bota e tyre është shumë larg nga bota e protestuesve. Këtë e dëshmon më së miri edhe polarizimi politik që vihet re në të gjithë botën. Votimi për Brexit-in, si edhe zgjedhja e Donald Trump-it kuptohen gjerësisht si protesta të atyre që ndjehen të izoluar nga zhvillimet shoqërore,

Neoliberalizmi si shkaku i së keqes?

Francis Fukuyama e ka përshkruar këtë në librin e tij të ri “Identiteti” si një ndjenjë “indinjate”. Dhe me të vërtetë, si mund ta ndiesh ndryshe, kur nuk ia del as të blesh biletën për të shkuar në punë, e prapë duhet ta blesh, sepse në qytet banesat janë tepër të shtrenjta. Na është bërë refleks që shkakun ta shohim te neoliberalizmi. Kjo mund të mos jetë plotësisht e gabuar, por është vetëm gjysma e së vërtetës.

Prof Alexander Görlach, Global Media Forum, Deutsche Welle

Në epokën tonë të globalizuar, kur burimet e Tokës po marrin fund, asnjë ekonomi globale e bazuar në rritje nuk mund ta ketë të gjatë. Kjo nuk ka të bëjë aspak me privatizimet, që janë një nga shtyllat e neoliberalizimit. Por me faktin se aty ku nuk ka rritje, nuk ka interesa. Prandaj, edhe në vendet e pasura si Gjermania planet e kursimeve të pensionit që mbështeten në të ardhura nga depozitat me interesa nuk funksionojnë më. Fondet e pensionit dhe sigurimet investojnë në të vetmen gjë që është akoma e sigurt: beton.Dhe kështu, kërkesa për pasuri të paluajtshme po rritet në të gjithë botën, gjë që çon në rritje të çmimeve. Disa vëzhgues e shohin këtë si një nxitës kryesor të protestave në Hong Kong.

Prandaj ka shumë zëra që thërrasin për një rishtetëzim të ekonomisë edhe në SHBA, një vend dikur shpresëdhënës, i orientuar kah e ardhmja. Në vendin që pretendon të ketë mundësi të pafundme, ka zona të tëra të shkretuara dhe ku një pjesë e popullsisë jeton në varfëri. Aty ku njerëzit për një vend pune dikur ishin të gatshëm të shkonin nga Alaska në Florida, sot shkojnë për të banuar te të afërmit për të mos përfunduar të pastrehë.

Ekonomia e tregut dhe kapitalizmi në qorrsokak

Ekonomia e tregut dhe kapitalizmi, funksionimi i të cilave – të paktën në demokracitë kushtetuese – janë liritë personale që supozohet të çojnë drejt mëvetësimit dhe arsimimit e drejt prosperitetit, kanë përfunduar kësisoj në rrugë qorre. Kjo është arsyeja pse demokracia është në rrezik kudo, sepse pjesëmarrja politike nuk çon më në prosperitet dhe siguri financiare, siç premtonte demokracia e deritanishme. Për sa kohë që problemi nuk kapet nga rrënjët, në të ardhmen do të shohim më shumë dhe jo më pak protesta dhe trazira./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shpërthen autobomba/ 14 të vdekur në Siri

Publikuar

-

Të paktën 14 persona, mes të cilëve 9 civilë, kanë mbetur të vrarë pas një shpërthimi në veri-lindje të Sirisë.

Lajmin e bën me dije organizata kombëtare për të drejtat e njeriut, me qendër në Londër.

Bomba ka shpërthyer në një stacion autobusësh dhe taksish.

Atentatet e këtij tipi kanë shkaktuar shumë viktima në muajt e fundit në zonat e kufirit me Turqinë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vuçiç dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar

-

Nga

Presidenti serb, Vuçiç është dërguar në spital për shkak të problemeve me zemrën. Njoftimi vjen nga zyra presidenciale në Beograd

Presidenti serb, Vuçiç është dërguar në spital për shkak të problemeve me zemrën. Njoftimi vjen nga zyra presidenciale në Beograd, bëri të ditur të shtunën, AFP. Suzana Vasiljevic, këshilltarja për media e presidentit, tha se „tani Vuçiç është në gjendje të mirë shëndetësore”, por nuk dha të dhëna të tjera. Deri më tani nuk ka pasur njoftime, se presidenti serb, Vuçiç ka probleme shëndetësore, por mediat lokale kanë raportuar më parë, se ai vuan nga tensioni i lartë.

LEXO EDHE:  Zhvendoset protesta/ Basha i tensionuar, nuk i heq sytë nga telefoni

Vuçiç ka qenë kryeministër serb nga viti 2014-2017, deri kur u ngjit në postin e presidentit. Sipas kushtetutës serbe, presidenti ka një rol të gjerë përfaqësuese, por Vuçiç konsiderohet, si njeriu që ka fijet në dorë në Serbi. Opozita dhe organizatat joqeveritare e akuzojnë atë për stil autoritar të qeverisjes dhe kufizim të lirisë së mediave.

LEXO TE PLOTE

Bota

Bundestagu e kthen në detyrim mbrojtjen e klimës

Publikuar

-

Nga

Për një kohë të gjatë, Gjermania ka luftuar për objektiva konkrete kursimesh për emetimet e gazrave serë. Tani Bundestagu miratoi Ligjin për Mbrojtjen e Klimës të Qeverisë Federale. Opozita është e pakënaqur me të.

Bundestagu e ktheu mbrojtjen e klimës në detyrim ligjor në Gjermani. Pas një mosmarrëveshjeje të gjatë në koalicionin qeveritar, Parlamenti vendosi synime konkrete të kursimit të gazit serë për sektorë të veçantë, siç janë energjia, transporti ose banesat.

Çdo ministri është përgjegjëse për arritjen e objektivave gjatë viteve të ardhshme. Me këtë synohet të garantohet që Gjermania të kursejë deri në vitin 2030 rreth 55 përqind të gazeve serë krahasuar me nivelet e 1990. Aktualisht, Republika Federale ka mbetur prapa objektivave të saj – deri tani, janë arritur vetëm rreth 30 përqind.

Bundestagu vendos taksa më të larta për biletat e linjave ajrore

Në total, për mbrojtjen e klimës në Gjermani do të shpenzohen rreth 54 miliardë euro deri në vitin 2023, pjesërisht të financuara nga të ardhurat nga karburantet fosile si vajguri, gazi, benzina dhe nafta.

Ndryshimet në ligjin e taksave synohet ta bëjnë udhëtimin me tren më të lirë dhe udhëtimin me avion më të kushtueshëm. Përveç kësaj, parashikohet që të lehtësohet në tatime izolimi i shtëpive dhe zëvendësimi i sistemeve të vjetra të ngrohjes me naftë. Këshilli Federal – përfaqësimi i 16 shteteve federale – ende duhet të japë pajtimin për pjesë të paketës.

E papërshtatshme …

LEXO EDHE:  Sulmet/ Rama: Strategjia e tmerrit s’do ta gjunjëzojë kurrë botën e lirë

Debati shoqërues u karakterizua përsëri nga dallime të rëndësishme midis qeverisë dhe opozitës. Anton Hofreiter, kryetari i grupit parlamentar të Gjelbërve, tha për qeverinë e koalicionit të CDU / CSU dhe SPD: “Ata kanë dështuar në detyrën njerëzore të mbrojtjes së klimës”. Ligji i miratuar është në rastin më të mirë joadekuat dhe në shumë pika kundërproduktiv.

Grupi parlamentar i Partisë E Majta tërhoqi vëmendjen për kritikat e shprehura nga shumë shoqata ambientaliste. Qeveria po e shkatërron politikën ndaj klimës, me ligje të hartuara keq, u shprehën përfaqësues të kësaj partie.

… apo antisociale?

Partia populiste e djathtë AfD, partia më e madhe e opozitës në Bundestag, e akuzoi qeverinë për një “histeri të klimës”. Ajo e quajti paketën e klimës “të padrejtë dhe antisociale”. Edhe FDP liberale u shpreh që ligjet do t’u kushtojnë shumë qytetarëve, në një kohë që ato nuk kanë dobi për klimën.

Folës nga radhët e koalicionit qeveritar i mbrojtën vendimet. Vendimtarja është që mbrojtja e klimës në Gjermani tani është fiksuar me ligj, u shprehën ata. Ndaj të Gjelbrit në veçanti përfaqësues të CDU/CSU dhe të SPD bënë thirrje që të mos pengojnë lehtësimet tatimore për ata që me sjelljen e tyre mbrojnë klimën./ DW

LEXO TE PLOTE