Connect with Us

Disa muaj pasi mori detyrën/ Shkarkohet kreu i doganave

Lajme

Disa muaj pasi mori detyrën/ Shkarkohet kreu i doganave

Publikuar

-

Vetëm 7 muaj pas marrjes së detyrës shkarkohet drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Arlind Gjokutaj.

Arsyeja e largimit të kreut të doganave është mosrealizimi i planit të të ardhurave , pasi deri më tani nuk bëhen të ditura shkaqe të tjera

Gjokutaj është zëvendësuar nga Gjon Bardhi, që deri më tani ka mbajtur pozicionin e zëvendësdrejtorit në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave.

LEXO EDHE:  “Sa më vonë aq më keq”/ Kush është deputetja e PS-së që pritet të japë dorëheqjen

Gjokutaj u emërua në detyrë, në fund të marsit të këtij viti. Gjokutaj drejtonte më herët Drejtorinë e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave, post të cilin e mbante që prej marsit të vitit 2017./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Gara për kreun e BKH/ Kandidatët i nënshtrohen “filtrit” të radhës

Publikuar

-

Nga

Tetë kandidatët që kanë kaluar deri tani fazat për drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit, do t’i nënshtrohen testit të Poligrafit.

Sipas News24, ky test do të fillojë ditën e sotme dhe do përfundojë të premten.

Kujtojmë se pak ditë më parë Ambasada amerikane bëri me dije se faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhej se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional.

LEXO EDHE:  Jam në opozitë!/Pse dha dorëheqjen nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës

LEXO EDHE:  Jep dorëheqjen drejtori i Burgjeve Artur Zoto

Tetë kandidatët:
1-Aida Veizaj
2-Ardian Çipa
3-Artur Beu
4-Ervin Hodaj
5-Gentjan Shehaj
6-Lindita Nushi
7-Idajet Faskaj
8-Ylli Pjetërnikaj

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dita e dytë e grevës së naftëtarëve/ Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë

Publikuar

-

Nga

Vazhdon greva e urisë së naftëtarëve të Ballshit, të cilët thonë se nuk kanë marrë 24 paga në total.

Kjo është dita e dytë e grevës së urisë së 10 naftëtarëve nga 870 punëtorë që ka në total uzina e rafinerisë.

“Ne duam pagat e prapambetura dhe rifillimin e punës në uzinën e Ballshit. Me këtë firmë kemi 5 muaj që nuk kemi marrë pagat. Në total shkojnë 24 paga pa marrë edhe nga firmat e tjera. Ne jemi 10 punonjës që përfaqësojmë familjet tona dhe 870 punëtorëve për të drejtat tona dhe kërkojmë bukën tonë. Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë. Kryeministrit dhe 16 deputetëve të Fierit u bën thirrje.
Do i qendrojmë deri në fund grevës jo vetëm ne por edhe familjet tona. Nuk lëvizim derisa të zgjidhet problemi. Greva jonë është ekonomike jo politike”, shprehen naftëtarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Publikuar

-

Nga

Eva Blushi, bashkëshortja e ish-deputetit Ben Blushi, sot drejtor i televizionit kombëtar Top Channel, njëkohësisht me profesionin e noteres rezulton edhe aksionere jo vetëm në një biznes, por në katër të tilla.

Por, Eva Blushi ndërkohë është në kundërshtim edhe me ligjin për noterinë, i cili ia ndalon të ushtrojë aktivitet privat dhe publik për sa kohë mban liçensën e noteres, ligji ia ndalon ushtrimin e çdo lloj veprimtarie tjetër.

Eva Blushi me profesion notere bie në kundërshtim me ligjin “Për Noterinë”, nr. 110/2018 pasi në nenin 19 të tij shkruhet, ushtrimi i funksionit të noterit nuk pajtohet me asnjë veprimtari tjetër publike dhe private me përjashtim të mësimdhënies dhe të veprimtarisë shkencore.

Por, pavarësisht se është në kundërshtim me ligjin, pas një investigimi të plotë, CNA.al ka zbuluar katër kompani, ku Eva Blushi është aksionere. Janë katër kompani ku dy prej tyre lidhen me njëra-tjetrën dhe dy të tjera kanë pothuajse të njëjtën fushë aktiviteti.

Ben Blushi, Eva Blushi

Në datën 12 shkurt 2020, CNA.al publikoi ekskluzivisht një dokument të siguruar në Bullgari, ku del zbuluar ortakëria e Klodi Zotos, Klodian (Mirel) Mërtirit , bosit shqiptar të biznes-gropës së zezë të “Integrated Technology Service” kompanisë të konçesionit të inceneratorëve,  me Eva Blushin, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushit dhe me Mirel Mërtirin.

Sipas dokumentit të siguruar nga CNA.al, Klodian Zoto, Eva Blushi dhe Mirel Mërtiri kanë në pronësi një kompani ngritur në Sofie të Bullgarisë, e cila quhet EM CAPITAL GROUP AD.( Lexo këtu)

EM Capital Group nuk është thjeshtë dhe vetëm më aktivitet në Bullgari, por në nëntor 2019 ka blerë 51% të Valtelina Kafe, ku aksionere është edhe Eva Blushi. ( Lexo këtu)

Kjo është ortakëria e parë e Eva Blushit, me Vjollca Hoxhën, aksionoren e Top Channel, por biznesi i dytë i saj.

LEXO EDHE:  Pallati tek diga/ Jep dorëheqjen një tjetër gjyqtare e çështjes

LEXO EDHE:  “Do të jap dorëheqjen”/ Meta tregon kur do e lërë presidencën

Publialb është biznesi i tretë i publikuar nga CNA.al, ku me dokumente ekskluzive u tregua ortakëria e dytë e Ben Blushit me Vjollca Hoxhën, por ku marrëdhënien tregëtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

Biznesi i hapur në 16 prill 2019, Publialb është agjensi publicitare, e cila ofron shërbime monitorimi, shpërndarje reklame në media të shkruara apo elektronike, prodhime dhe produksione reklamash dhe shitje të tyre për llogari të të treteve(porositesve), shërbime IT dhe konsulence It .( Lexo këtu).

Biznesi i katërt i Eva Blushit, me një aksioner italian, me emër subjekti “Luxury Comunicazione e Publicitta”.

Subjekti, ku rezulton aksionere edhe Eva Blushi, është regjistruar në datën 07/11/2018, dhe ka si objekt të aktivitetit të tij menaxhim dhe promovimin e artistëve, të të gjitha kategorive në fushën e televizionit dhe kinematografisë, realizimin e prodhimeve televizive në bashkëpunim, shitjen e prodhimeve televizive, të drejtat e imazhit apo të autorit për artistet dhe prodhimet televizive, etj.

Pra, Eva Blushi e cila mban edhe licensen e noteres dhe është e regjistruar si person fizik në QKR, njëkohësisht është edhe aksionere në katër subjekte, gjë të cilën në fakt ligji ia ndalon./ CNA.al

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

LEXO TE PLOTE