Connect with Us

“21 janari festë zyrtare”/ Murrizi: Kërkojmë mbështetje

Politikë

“21 janari festë zyrtare”/ Murrizi: Kërkojmë mbështetje

Publikuar

-

Sot në Komisionin e Ligjeve po diskutohet projektligji për shpalljen fesët zyrtare, të 21 janarit 1920, Kongresi i Lushnjes.

Deputeti Myslim Murrizi ka kërkuar të mbështetet nisma e ndërmarrë nga ai me disa deputetë dhe Këshilli Bashkiak i Lushnjes.

Murrizi vlerësoi se Kongresi i Lushnjes është një ngjarje historike, pas shpalljes së Pavarësisë.

“Si deputet i Lushnjes kam marrë këtë nismë bashkë me kolegët e mi me një kërkesë zyrtare të Këshillit Bashkiak të Lushnjes, të gjithë anëtarëte këshillit kanë marrë vendim që kjo ditë historike e 21 janarit e 1920 të jetë festë zyrtare se Kongresi i Lushnjes është dita e dytë më e madhe pas Pavarësisë. Duke nisur nga fakti që në Konferencën e Kryetarëve është miratuar një fond enkas për festimet e vitit që vjen, do të ketë goxha aktivitete në respekt të 100 vjetorit të mbajtjes së kësaj ngjarje të madhe historike. Ky kongres në shtator të atij viti është pranuar nga Asambleja e Kombeve”, tha Murrrizi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Betimi i gjyqtarëve/ Manja i përgjigjet Metës: Donte te eklipsonte konferencën e donatorëve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja i është përgjigjur paralajmërimit të presidentit Meta se do të kthejë ligjin për Gjykatën Kushtetuese që i heq betimin e gjyqtarëve,

Manja u shpreh se nëse kthen dekretin, shumica do ta rrëzojë në Kuvend.

“Në fakt unë jam njohur dje me deklaratën e Presidentit të Republikës dhe me erdhi keq që presidenti zgjodhi të bëjë një deklaratë të tillë në një ditë shumë të rëndësishme për shqiptarët. Dje ishte konferenca e donatoreve ku Shqipëria mori mbështetjen e miqve dhe partnerëve lidhur me fatkeqësinë natyrore të datës 26 nëntor dhe nuk me erdhi mirë që presidenti me një deklaratë të tillë në Tiranë kërkoi të eklipsonte një konferencë të jashtëzakonshme për shqiptarët”, tha Manja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Inceneratorët e plehrave i mbyllin gojën Bashës

Publikuar

-

Nga

Sot në mesditë Partia Demokratike e ka cuar në SPAK dosjen Manastirliu-Beqja, në lidhje me kompaninë e Check Up. Akuza të përsëritura të opozitës ndaj këtij koncesioni.

Por, përballë kësaj qëndrojnë edhe denoncimëet dhe skandalet e publikuara së fundi në lidhje me kompaninë e koncesionit të inceneratorëve, denoncuar ditë pas dite tek CNA.al, për të cilat çuditërisht, Luli dhe opozita e Republikës së re kanë mbyllur gojën.

Është rasti i parë dhe më flagranti, që tregon lidhjen qeveri-oligarkë-media. Para nga taksat e shqiptarëve që paguajnë koncesionin e inceneratoravë. Më pas kompani me të njëjtët aksionerë, por këtë herë në Bullgari blejnë një nga kompanitë lider të kafesë në Shqipëri, e cila “rastësisht” ka të njëjtët aksionerë me Top Channel.

Por, megjithëse gjithçka është treguar me dokumenta, Republika e re e Lulzim Bashës ka heshtur. Askush nuk flet.  Përjashto ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili është i vetmi që denoncon.

Luli i kompleksuar dhe stafi i tij i përgjumur dhe deri diku të kapur nga koncesioni i inceneratorëve, Klodët apo Blushët, PD zyrtarisht hesht.

Jo vetëm që nuk ka asnjë reagim zyrtar, por me një skemë dhe një dosje të plotë që nuk do të kishte nevojë për asnjë hetim në prokurori, sepse gjithçka është e zbardhur, PD duhej të kishte kurajon qytetare ta çonte përpara SPAK-ut.

LEXO EDHE:  Zhgënjimi i Anës: Mjaft më me shëtitje në Bulevard për 21 janarin. Na premtuan drejtësi, tani të gjithë duan ta mbyllin me kaq

LEXO EDHE:  “Shyqyr që u ktheve në rrugën e Zotit”/ Murrizi ironizon Ramën

Në si media jemi në detyrën tonë dhe do të vazhdojmë të themi të vërtetën, por kur opozita ka dalë në Pazar për inceneratorë, apo “kafe Blushi”, i shijon më shumë sesa interesat e publikut, vështirë se ka shpresë që ajo të marrë besimin e qytetarëve.

Sa më shumë flasin mediat me të vërtetat e mëdha dhe sa më shumë hesht Luli, aq më shumë kuptojnë shqiptarët se kush është opozita si palë e qeverisë dhe korrupsionit të saj mediatik./ CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Investigimi i CNA.al zbulon skandalin/ Skema e plotë e lidhjeve qeveri-media-oligarkë

Skema qeveri-koncesione-media/ Pse heshtin moralistët e antikorrupsionit, Lubonja, Bushati & co?

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria nuk e ka problem të marrë kredi”/ Shano shpjegon milionat e Francës

Publikuar

-

Nga

Eksperti i Ekonomisë, Dritan Shano, njëkohësisht anëtar i këshillit Kombëtar të PD-së tha se është për t’u vlerësuar fakti që një numër i madh vendet nën thirrjen e Komisionit Europian u mblodhën për të ndihmuar Shqipërinë.

Shano theksoi se kjo Konferencë Donatorësh ishte unike në llojin e saj sa i përket Shqipërisë pasi bëhet fjalë për të rindërtuar zonën më të rendësishme ekonomike të Shqipërisë që u dëmtua nga tërmeti.
“Ajo që pamë dje në Bruksel është se KE është në gjendje të gjeje mbështetje dhe solidarizim. Janë 94 vende që premtuan grante ose kredi për Shqipërinë. Nuk besoj që ka njeri dyshime që Komisioni është në gjendje të organizojë një konferenbcë donatorësh për t’iu përgjigjur një situatë si ajo pas tërmetit“, tha Shano.

Shano komentoi në studion e Abc News, edhe veprimin e Francës e cila ofroi më shumë para në formën e kredive të buta

Në lidhje me këtë, Shano tha se është një strategji e Francës për t’u fokusuar në Ballkanin Perëndimor.
“Franca dje ka bashkuar dy qasje të saj. Njëra lidhet me rindërtimin dhe rekuperimin e situatës në Durrës dhe Thumanë. Po ashtu ka shpërfaqur një pjesë të strategjisë së saj mbi rajonin. Franca ka një program të sajin për gjashtë vendet e Ballkanit me më shumë se 1 miliard euro. Ai 100 milionëshi nuk ka lidhje me rindërtimin. Është një projekt rajonal. Franca nuk e ka patur më parë këtë qasje ndaj Ballkanit, kjo ka ndryshuar me ardhjen e Presidentit Macron në zyrë. Ndoshta duan të balancojnë supremacinë e Gjermanisë.

LEXO EDHE:  Skandalet/ Deputeti demokrat ‘degjeneron’ Komisionin e Vettingut

LEXO EDHE:  Zhgënjimi i Anës: Mjaft më me shëtitje në Bulevard për 21 janarin. Na premtuan drejtësi, tani të gjithë duan ta mbyllin me kaq

Të marrësh 260 milion euro premtim në një konferencë nuk është gjë e vogël. Një pjesë e tyre janë harxhuar ndërkohë për të përballuar situatën e emergjencës pas tërmetit. Pjesa tjetër është kredi, e butë ose jo, ajo mbetet kredi“, u shpreh Shano duke shtuar se Shqipëria nuk e ka problem të marrë kredi. Madje, sipas tij së shpejti do të marrim 600 milion euro.

LEXO TE PLOTE