Connect with Us

Vrau dhe hodhi në kanal 34 vjeçari/ Identifikohet dhe shpallet në kërkim autori

Kronika

Vrau dhe hodhi në kanal 34 vjeçari/ Identifikohet dhe shpallet në kërkim autori

Publikuar

-

Identifikohet autori i vrasjes së Eri Zefit i cili u gjet i pajetë në një kanal në Mirditë në 3 tetor tëkëtij viti.

Mësohet se policia ka shpallur në kërkim, Mikel (Gjovalin) Alia.
34 vjeçari, është vëllai i Ndue Zefit, që vrau në shkurt të këtij viti fqinjin e tij Martin Ndrecën në Durrës.

Ndërkohë pista kryesore e hetimit është ajo e hakmarrjes që lidhet me vëllain e tij.

LEXO EDHE:  Vrasje të vogla/ Oja kërcënon Merven me prova, ja ç’do ndodhë sot

34-vjeçari  u ekzekutua me 6 plumba, 4 prej të cilëve e kanë kapur në kokë ndërsa 2 të tjerët në gjoks. Në trupin e viktimës u konstatuan shenja dhune  dhe vrasja rezulton të ketë ndodhur gjatë natës pikërisht në vendin ku është gjetur trupi i viktimës. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Bënte namin me vjedhje nëpër banesa/ Arrestohet i riu në Pogradec

Publikuar

-

Nga

Një 19-vjeçar nga Pogradeci është arrestuar nga policia pasi dyshohet se është autor i 5 vjedhjeve të banesave të ndodhura katër muajt e fundit.

Në pranga u vu shtetasi me iniciale A.Sh., i dënuar më parë për vjedhje.
“Më datë 17.02.2020, në lagjen nr. 1, në banesën e shtetasit K. D., shtetasi A. Sh., ka vjedhur mjete të ndryshme pune e pajisje hidraulike, të cilat iu gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Po në këtë datë, ky shtetas ka tentuar të vjedhë edhe në banesën fqinje në pronësi të shtetasit G. L”, sqaron policia.

Vjedhjet e tjera të dokumentuara

LEXO EDHE:  Vrasje me armë zjarri në Himarë/Viktima gjendet në përrua

LEXO EDHE:  Sherr për varrin e nënës/ Zbardhet dëshmia e autorit të dyshuar të vrasjes në Korçë

Më datë 18.01.2020, në lagjen nr. 1, në banesën e shtetasit A. D., është vjedhur një motorcikletë e markës “Honda” pa targa, si edhe pajisje elektroshtëpiake.
Më datë 05.12.2019, në lagjen nr. 1, në lokalin e shtetasit M. K., janë vjedhur pajisje hidraulike.
Më datë 19.11.2019, në fshatin Vërdovë, në banesën e shtetasit O. Xh., është vjedhur 1 televizor plazma.
Materialet në ngarkim të tij i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec për veprën penale “Vjedhja, kryer më shumë se një herë”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL i dërgoi formularin/ Kush është bosi i drogës e prostitucionit për të cilin Fatmir Mediu u dënua me 3 vite burg

Publikuar

-

Nga

Gazmend Mahmutaj është dënuar për trafik droge dhe shfrytëzim prostitucioni në Itali.

I lidhur me emrin e tij ka qenë edhe kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, i cili është dënuar në itali me 3 vite burg dhe ndalim të ushtriimt të posteve shtetërore për akuzën e “përkrahjes së të inkriminuarve”, pasi sipas Gjykatës së Apelit në Milano, me një vendim të 23 prillit 2000, Mediu, në emër të parlamentit shqiptar, ka favorizuar të kërkuarin nga drejtësia italiane, pikërisht Gazmend Mahutajn me të cilin kishte miqësi, për të kaluar tranzit nga vendi ynë drejt shtetin fqinj me emër të rremë (Raqi Gjoni).

Për këtë ngjarje, në atë kohë, Fatmir Mediu për Shqiptarja.com deklaronte se është shpallur i pafajshëm nga Gjykata e Lartë italiane.

Më 18 nëntor 1998, Gazmend Mahmutaj, një personazh i njohur i botës së krimit në Berat, ishte duke kaluar tranzit në aeroportin ”Malpensa” në Milano bashkë me një grup parlamentarësh shqiptarë. Deputetët shkonin në Parlamentin Evropian për një mbledhje për krimin e organizuar.

Mahmutaj, e dinte që ishte në kërkim nga autoritetet italiane, ndaj duke përfituar nga miqësia me kryetarin e PR-së, thotë drejtësia italiane, – Fatmir Mediu kishte siguruar dokumente të falsifikuara me emrin Raqi Gjoni.

LEXO EDHE:  Vrau 17 shokë klase/ Rrëfimi tronditës i autorit të ngjarjes

LEXO EDHE:  Vrau 17 shokë klase/ Rrëfimi tronditës i autorit të ngjarjes

Trupi gjykues në Itali, në shkallën e Parë dhe atë të Apelit, kishte arritur në përfundimin e se Mediu e ka ndihmuar Mahmutaj t’i shmanget drejtësisë italiane duke mos vuajtur dënimin. Mediu u dënua me 4 vite e 6 muaj burg dhe pas procedurës me gjykim të shkurtuar, ai u dënua me 3 vite burg.

Por vetë Mediu shprehej se ka marrë pafajësi nga Gjykata e Lartë dhe se kjo çështje nuk ka vend për aludime.

Gazmend Mahmutaj është vëllai i Kasem Mahmutaj i kandiduar nga Partia Republikane në zgjedhjet lokale te vitit 2007 dhe në vitin 2015 u kandidua nga PD e drejtuar nga Lulzim Basha, po për kryetar Bashkie Berat. Kasem Mahmutaj ka qenë drejtor i objektit më të madh të industrisë ushtarake, në Poliçan, duke qenë njëkohësisht dhe kreu i Partisë Republiken në Berat që në mars të 2008./Shqiptarja.com

LEXO TE PLOTE

Kronika

“OFL-ja do të përshkallëzohet”/ Lleshaj tregon çfarë do të ndodhë me godinat që do sekuestrohen

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj nga Elbasani u shpreh se Operacioni Forca e Ligjit nuk ka objektiva selective.

Lleshaj ka paralajmëruar se do të përshkallëzohet në të gjithë vendin në vijim me qëllim që deri në fund të vitit të kalojnë në filtër të gjithë të skeduarit që kap Akti Normativ.
Lleshaj shtoi se asetet e sekuestruara do të vihen në shërbim të shërbimeve publike.

Në momentin që agjencia e sekuestrimit do të kalojë në varësi të Ministrisë së Brendshme, Lleshaj u shpreh se godinat, që sot janë pasuri e krimit pas vendimit final të gjykatës, do të kalojnë në funksion publik, shkolla, qendra Shëndetësore, komisariat policie etj./CNA.al

LEXO TE PLOTE