Connect with Us

KQZ i heq mandatin Agim Kajmakut?/ Ja kush e merr drejtimin e Vorës

Politikë

KQZ i heq mandatin Agim Kajmakut?/ Ja kush e merr drejtimin e Vorës

Publikuar

-

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet ditën e premte për të shqyrtuar kërkesën e Prokurorisë së Përgjithshme, në lidhje me mandatin e kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku.

Por çfarë ndodh nëse Kajmakut i hiqet mandati?

Lidhur me këtë çështje ka folur ish kreu i KQZ-së Kristaq Kume. Sipas Kumes, në rast se Kajmaku shkarkohet dhe Presidenti nuk dekreton një datë të re zgjedhjesh, drejtimi i bashkisë i kalon automatikisht n/kryetarit.

‘’KQZ-ja vihet në lëvizje nga ajo që i ka komunikuar prokuroria, në rastin konkret KQZ-ja do t’i ndërpresë mandatin të zgjedhurit në Vorë. Presidenti duhet të shpallë më tej dekretimin e datës së re të zgjedhjeve. Detyra duhet ti ngarkohet një prej n/kryetarëve të Bashkisë së Vorës, është i njëjti rast si i Shukri Xhelili në Dibër. Në rast se presidenti nuk shprehet për këtë situatë, Bashkia do të drejtohet nga nënkryetari, sa kohë që Gjykata Kushtetuese të marrë vendimin për zgjedhjet e 30 Qershorit”, është shprehur Kume për “Faxneës”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tre makina në mes të detit/ Berisha: Fillon nga puna flotilja e nëndetëseve transoqeanike të drogës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas gjetjes së tre fuoristradave në zonën e plazhit të ri në Vlorë.

Sipas Berishës, mafia shqëiptare e drogës ka thyer çdo rekord duke çarë detin me makina plot me drogë.
Ish kryeministri thotë se së shpejti fillon nga puna flotilka e nëndetëseve transoqeanike të drogës.

Në foton e publikuar nga Berisha, e automjeteve në mes të detit, shkruhet: “Transport droge me foristrada në rrugë detare. Rilindje!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vijon lufta “dhëmbë për dhëmbë”/ Meta bën paralajmërimin “bombë”

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas deklaratës së deputeti socialist Ulsi Manja, lidhur me shpërndarjen e parlamentit nga ana e presidentit, gjë të cilën ai e cilësoi si absurde ta mendosh.

Në një postim në rrjetet sociale, zëdhënësi Blushi shkruan se

“Parlamentin do e shpërndajë populli, ndërsa Presidenti vetëm do zbatojë vullnetin e tij.”.

Po ashtu, ai thekson se edhe dekretin për kthimin e ligjit për grushtin e shtetit do e vendosë populli dhe presidenti vetëm do e firmosë në emër të tij.

Ndër të tjera, zëdhënësi i Metës paralajmëron se do të ketë edhe disa dekrete për shpartallimin e Grushtit të Shtetit, siç e cilëson Meta kapjen e institucioneve të drejtësisë, sipas tij nga Rama.

LEXO EDHE:  Akuzat për fshehje të dënimit të gjykatës/ Reagon deputeti Ylli Shehu

LEXO EDHE:  Hysi: Kërkesa e opozitës për Kokëdhimën, antikushtetuese

“Parlamentin do e shpërndajë populli. Presidenti vetëm do zbatojë vullnetin e tij.
Dhe dekretin për kthimin e ligjit për grushtin e shtetit do e vendosë populli. Presidenti vetëm do e firmosë në emër të tij.
DO KETË DISA DEKRETE PËR SHPARTALLIMIN E GRUSHTIT TË SHTETIT.
BËNI DURIM!
DEKRETET DO T’I ZBATOJË POPULLI SHQIPTAR!”-shkruan Tedi Blushi.

Betimi i gjyqtarëve/ Manja i përgjigjet Metës: Donte të eklipsonte konferencën e donatorëve

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas takimit me Metën, Basha bën lëvizjen e radhës

Publikuar

-

Nga

Pas takimit me presidentin Ilir Meta, kreu i PD, Lulzim Basha pritet që në orën 13:30 do të mbledhë në selinë blu aleatët.

Bëhet me dije se në qendër të tryezës do të jetë diskutimi i Bashës me kreun e shtetit.

Kujtojmë që në takimin e zhvilluar pak me herët, Meta e njohu Bashën me skandalet e fundit anti-kushtetuese dhe përpjekjet e Rilindjes për grusht shteti, dhe i kërkoi kryetarit të PD-së që të informonte edhe drejtuesit e partive të tjera opozitare./CNA.al

Përpjekja e Rilindjes për grusht shteti/ Meta thërret në zyrë Bashën

LEXO TE PLOTE