Connect with Us

Imeraj lë bashkëshortin/ Kush është Genta Bungo që u bë shkak?

Lajme

Imeraj lë bashkëshortin/ Kush është Genta Bungo që u bë shkak?

Publikuar

-

Vettingu jo vetëm që po filtron dhe pastron sistemin e drejësisë, por po shkon edhe më thellë. Ky proces prej të cilit jemi mësuar të dëgjojmë shkarkime dhe konfirmime, po bën edhe divorce.

Sot CNA.al ka raportuar se drejtuesja e komanduar e Prokurorisë së Tiranës e zgjedhur edhe në ekipin e SPAK-ut, i është drejtuar Gjykatës me kërkesë divorci.
Sipas saj, shkak për këtë zgjidhje martese është bërë një konflikt i bashkëshortit, tashmë në proces divorci Agron Bajri me kryetaren e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit Genta Tafa Bungo.

“Fakti se bashkëshorti më ka fshehur një rrethanë të tillë që ka të bëjë me faktin se ka patur një konflikt verbal dhe fizik me Znj. Genta Bungo, kjo rrethanë rezulton thelbësore për jetën time profesionale dhe karrierën”, thuhet në padinë e siguruar nga nga CNA.al.

Kush është Genta Bungo, që po divorcon drejtuesen e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj.
Apo emri i saj po përdoret nga Imeraj për të bërë një divorc fiktiv sa për të kaluar Vettingun.
Komisionerja e Vettingut njihet si vajza e regjisorit Leka Bungo.
Në periudhën 1993-1996, Genta Tafa (Bungo) ka punuar si juriste në Drejtorinë Juridike dhe Konsullore në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Nga shkurti 1996 deri në shtator 2003 ka punuar si pedagoge e brendshme në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Tiranës. Ndërsa në periudhën shtator 2003 – dhjetor 2006 ka punuar në MPVD, në fillim si përgjegjëse e sektorit juridik e më pas si Drejtore e Drejtorisë Juridike dhe Marrëdhënieve me Jashtë.

Nga viti 2008 deri në 2012 është angazhuar si pedagoge e brendshme pranë një Universiteti privat dhe që nga nga viti 2012 ka ushtruar aktivitetin e saj në fushën e përmbarimit gjyqësor privat.
Sa i përket pasurisë, sipas të dhënave që CNA.al ka marrë pranë ILDKPKI-së, Tafa (Bungo) , rezulton pronare e dy apartamente, njërin e ka dhuratë nga nga babai, në Kavajë. Nuk deklaron pasuri të patundshme, të ardhurat përveçse nga KPK -ja i ka edhe nga mësimdhënia dhe paga e bashkëshortit.

Viti 2017 (Deklaratë fillestare)
Apartament banimi me sipërfaqe 118 m2 me vlerë 61 360 dollarë.
Apartament me sipërfaqe 84 m2 në Kavajë, blerë në mnyrë më shumë simbolike nga babi në shumën, 100 000 lekë.
Makina Toyita Rav 4 e vitit 2003, blerë në vitin 2012, në shumën 192 000 lekë.
Depozitë në shumën 10 000 000 lekë.
Llogari page si përmbaruese gjyqësore private, në shumën 1 350 000 lekë.
Të ardhura nga mësimdhënia në UET në shumën 42 50 euro.
Të ardhura në shumën 2 589 786.38 nga shpërndarja e dividentit si ortake (5O%) për vitin 2015 në shoqërinë përmbarimore Speed Solution me NIPT L3191102IF, me vendim nr.l, datë 05.04.2016 te ortakëve të shoqërisë, nga të cilat janë marrë vetëm 2 000 000 lekë dhe kanë mbetur pa marrë edhe 589 786.38 lekë.

LEXO EDHE:  Divorc, 3 minuta pas celebrimit/Arsyeja “e çuditshme” që i dha fund martesës më të shkurtër në histori

Të ardhura (paga) nga puna si përmbaruese/administratore në shoqërinë përmbarimore Speed Solution me NIPT L3191102IF për periudhën 1 janar-17 qershor 2017, në shumën 600 000 lekë.
Të ardhura nga mësimdhënia në Kolegjin Universitar Luarasi për simestrin e parë të vitit akademik 2016-2017, në shumën 58 294 lekë.
Me vendim nr.1, datë 23.06.2017 të ortakut të vetëm të shoqërisë përmbarimore Speed Solution, me

NIPT L3191102IF, është miratuar shpërndarja e dividentit në shumën bruto 2 155 416 lekë, por nuk është arkëtuar ende nga deklaruesi. Kjo shumë do të lëvrohet në vijim nga administratori dhe ortakët e rinj të kësaj shoqërie.
Llogari në emër të bashkëshortit në shumën, 1 060 lekë.
Paga neto e bashkëshortit si specialist i testimeve praktike pranë DPSHTRR në shumën 49 195.18 lekë për janar, shkurt, mars 2017 (paga e janarit derdhur në llogari në dhjetor 2016) dhe 56 163.68 lekë për muajt e tjerë.

Ekskluzive-Dokumenti/ Divorcohet prokurorja e Tiranës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Dhuna fizike dhe seksuale/ Ministria e Arsimit bllokon urdhrin e punonjësve social

Publikuar

-

Nga

Përballë dhunës fizike dhe seksuale, Ministria e Arsimit nuk reagon me mekanizmat e saj mbi Rolin e Punonjësve Social!

Nën presionin e një situate gjithmonë e më në rritje të problematikave të shumta që hasin nxënësit dhe fëmijët në Shqipëri, roli i punonjësit social në mjediset e institucioneve arsimore apo dhe në ato të përkujdesit social të fëmijëve bëhet akoma më thelbësor!

Vetëm një javë më parë media solli rastin flagrant të dhunës seksuale të një mësuesi ndaj një vajze në Fier, ndërsa roli i punonjësve social si një profesion i rëndësishëm në trajtimin e rasteve të tilla, ende lihet në harresë!

Në një moment të tillë një grup profesionistësh të Punonjësve Socialë shprehin për të disatën herë shqetësimin e tyre mbi apatinë dhe shurdhërinë e institucionit që prej kohësh duhet të kishte zgjidhur këtë situatë. Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë edhe pse në arkivat e saj ka shumë kërkesa të punonjësve social mbi Ligjin “Për Urdhrin e Punonjësve Social në Republikën e Shqipërisë”, sërish ky institucion jo vetëm hesht përballë këtyrë kërkesave por edhe nuk reagon me mekanizmat që i cakton ligji pwr tw zgjidhur këtë situatë.

Tre javë më parë, mbi 50 Punonjës Social i kërkuan zyrtarisht Ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë znj. Besa Shahini një takim konsultues mbi mënyrat dhe qëndrueshmërinë e zbatimit të Ligjit Nr. 163/2014 “Për Urdhrin e Punonjësve Social në Republikën e Shqipërisë”, si dhe hapat që duhet të ndërrmeren nga institucionet përkatëse dhe organizatat e shoqërisë civile për vënien në zbatim të menjëhershëm të Ligjit.

LEXO EDHE:  A është ndarja ngjitëse?

LEXO EDHE:  A është ndarja ngjitëse?

Ndërkohë paralelisht një tjetër Kërkesë i është drejtuar Komisionit të Edukimit dhe Mjeteve të Informimit Publik në Kuvendin e Shqipërisë për një seancë dëgjimore me znj. Shahini, pikërisht mbi funksionimin dhe vënien në zbatim të Ligjit Nr. 163/2014.

Në djeninë tonë, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ende nuk ka kthyer përgjigje as ndaj këtij Komisioni Parlamentar dhe as ndaj grupit të Punonjësve Socialë.

Kjo apati dhe kjo shurdhëri e Ministrisë së Arsimit shfaqet akoma më alarmante pikërisht në një moment ku mediat përcjellin me zë dhe me figurë pothuaj çdo javë raste flagrante të dhunës në të gjitha format e saj që përshfaqet në institucionet arsimore publike dhe jo vetëm në Shqipëri.

Përmes kësaj Deklarate Publike, grupi i Punonjësve Socialë i bën thirrje të përsëritur Ministres së Arsimit znj. Shahini të veprojë urgjentisht duke mos zvarritur procesin i cili që prej vitit 2014 është në ngërç institucional.

Ne do të kërkojmë sërish nga Komisioni i Edukimit dhe Mjeteve të Informimit Publik në Kuvend, të përdorë të gjithë mekanizmat e veta për të nxitur procesin për vënien në zbatim të Ligjit aq shumë të kërkuar në këtë situatë për Urdhrin e Punonjësve Social.

Së fundi ne kërkojmë nga Zyra e Koordinatorit për të Drejtën e Informimit në Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, bazuar tek Ligji 119/2014 për të Drejtën e Informimit një informacion mbi masat që MASR po merr për vënien në zbatim të Ligjit Nr. 163/2014.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH/ Kandidatët i nënshtrohen “filtrit” të radhës

Publikuar

-

Nga

Tetë kandidatët që kanë kaluar deri tani fazat për drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit, do t’i nënshtrohen testit të Poligrafit.

Sipas News24, ky test do të fillojë ditën e sotme dhe do përfundojë të premten.

Kujtojmë se pak ditë më parë Ambasada amerikane bëri me dije se faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhej se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional.

LEXO EDHE:  Divorcohet Deep-Heard/ Ja kush e mbajti qenin e ciftit

LEXO EDHE:  Ja çfarë i mëson divorci i prindërve femijëve

Tetë kandidatët:
1-Aida Veizaj
2-Ardian Çipa
3-Artur Beu
4-Ervin Hodaj
5-Gentjan Shehaj
6-Lindita Nushi
7-Idajet Faskaj
8-Ylli Pjetërnikaj

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dita e dytë e grevës së naftëtarëve/ Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë

Publikuar

-

Nga

Vazhdon greva e urisë së naftëtarëve të Ballshit, të cilët thonë se nuk kanë marrë 24 paga në total.

Kjo është dita e dytë e grevës së urisë së 10 naftëtarëve nga 870 punëtorë që ka në total uzina e rafinerisë.

“Ne duam pagat e prapambetura dhe rifillimin e punës në uzinën e Ballshit. Me këtë firmë kemi 5 muaj që nuk kemi marrë pagat. Në total shkojnë 24 paga pa marrë edhe nga firmat e tjera. Ne jemi 10 punonjës që përfaqësojmë familjet tona dhe 870 punëtorëve për të drejtat tona dhe kërkojmë bukën tonë. Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë. Kryeministrit dhe 16 deputetëve të Fierit u bën thirrje.
Do i qendrojmë deri në fund grevës jo vetëm ne por edhe familjet tona. Nuk lëvizim derisa të zgjidhet problemi. Greva jonë është ekonomike jo politike”, shprehen naftëtarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE