Connect with Us

Skandali/ Dy punësim në shtet për anëtarët e Rilindjes

Denoncim

Skandali/ Dy punësim në shtet për anëtarët e Rilindjes

Publikuar

-

Mblidhet sot grupi parlamentar i PS-së/ Ja çështjet që do diskutohen

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, sipas të cilit Rilindja ka dypunësuar anëtarët e saj në shtet.

Sipas denoncuesit, “kushërira e nenperfektit të Tiranës,  Bashkim Haxhiaj punon dhe tek bashkia në Vorë dhe tek OSHEE. Në Bashki mban detyrën marrëdhënje me publikun kurse tek OSHEE mban detyren shefe tek kujdesi ndaj klientit. Emri kesaj eshte Endrisa Haxhiaj.”

LEXO EDHE:  Rama 40 padi për shpifje/ E fillon me Berishën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Skandali-Pesticide kineze për shqiptarët/ CNA.al sjell të tjera dokumente

Publikuar

-

Nga

Në dy ditë, CNA.al ka raportuar në lidhje me një skandal të përmasave të paimagjinueshme, ku dyshohet se janë të përfshirë zyrtarë të lartë të politikës, dhe qeverisë Rama.

Bëhet fjalë për një sasi pesticidesh kineze të ndaluara nga ligji, ku me mijëra kuti, kanë hyrë në Shqipëri në vitin 2018.

CNA.al një ditë më parë, tregoi me dokumente zyrtare sesi sasi pecticidesh të ndaluara janë ngarkuar në Kinë, më pas nga Shanghai kanë mbërritur në Durrës. Bëhet fjalë për rreth dy mijë kilogram në një zë, më pas 2500 litra në një zë tjetër, dy mijë litra në një zë, dhe një mijë kg në një zë tjetër. ( Lexo këtu)

Të gjitha porositë e nisura nga AGRO-ZANI shpk, me adresë në Berat.

Gjithashtu një dokument i dytë që shihni më poshtë, flet për gati tre mijë pako sasi, të cilat janë nisur nga Kina, për në Portin e Durrësit.

Të dhënat zyrtare tregojnë qartësisht se pesticide kineze, për të cilat pretendohet se vinin nga një filial i një shoqërie spanjolle, kjo e paprovuar, kanë hyrë në Shqipëri dhe tashmë ato besohet se janë konsumuar.

Ndërkohë, CNA.al i ka shkuar më tej investigimit, ndërsa sot sjellim të tjera dokumente dhe të dhëna zyrtare, në lidhje me skandalin në fjalë.

Sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga CNA.al, gjithçka ka shkuar drejt Prokurorisë së Durrësit, për t’u hetuar si një skandal dhe gjithashtu ka pasur edhe një informacion të plotë, dhënë nga Drejtoria e Analizës, Riskut dhe Monitorimit, në dogana.

Sikurse shikohet në dokumentin më poshtë, thuhet seProkuroria e Durrësit në shkresën e prot të datës 26.04.2019, ka kërkuar ti sigurojmë informacion për eksportin në drejtim të Republikës së Shqipërisë, në lidhje me produktet e zhdoganuara nga shoqëria AGRO-ZANI shpk, me përfaqësues ligjor Leonora dhe Ramazan Kapplani si dhe shoqëria me përfaqësues ligjor Adriatik Haderi, ku kanë deklaruar për zhdoganimin pranë doganës Shqiptare, artikuj dhe preparate të ndryshme për përdorim në bujqësi, të importuara nga Kina, të cilat nuk lejohen të importohen në Shqipëri, pasi ligji përcakton qartë që këta artikuj duhet të importohen nga një vend i Bashkimit Europian.

LEXO EDHE:  Zbulohen detajet/ Rilindja i jep biznes kryetarit të Republikës së re
LEXO EDHE:  Rama 40 padi për shpifje/ E fillon me Berishën

Pra, në dokumentin e dhënë nga Drejtoria e Analizës, Riskut dhe Monitorimit, në dogana thuhet qartë se ka pasur një hetim nga organi i akuzës dhe se pesticide të tilla, janë të ndaluara me ligj të hyjnë në Shqipëri.

Po sipas këtij dokumenti, raportohet për një sasi të hyrë në datën 6 shkurt të vitit 2018, më pas një sasi tjetër në 29 mars të vitit 2018, një sasi e tretë në 30 prill të vitit 2018.

Në të gjitha rastet shoqëria AGRO-ZANI shpk, ka deklaruar si kompani eksporti një shoqëri kineze, dhe duke pretenduar se kjo e fundit është filial i një shoqërie spanjolle, “Industrial Quimica Key”., por që asnjëherë nuk është provuar lidhja e tyre.

Ndërsa, kompania “Shegaj-Agr shpk”, e cila administrohet nga Adriatik Hadëri në 14.03, 2018 ka deklaruar zhdoganim për pesticide, të cilat përdoren në bujqësi, ku thuhet qartë se kompania eksportuese është një kompani kineze.

Ky shtetas ka deklaruar se shoqëria eksportuese kineze, është filial i kompanisë “MAC-GmbH, me adresë në Gjermani.

CNA.al do të vijojë të sjellë të tjera të dhëna dhe detaje në lidhje me këtë skandal, ku duket se janë përfshirë shumë “peshq të mëdhenj”./CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Thellohet skandali me plehrat kimike kineze në Shqipëri/ Zbulohen të tjera detaje

Ekskluzive-Skandali, plehra kimike kineze për shqiptarët

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Dokumentet ekskluzive-Thellohet skandali me plehrat kimike kineze në Shqipëri/ Zbulohen të tjera detaje

Publikuar

-

Nga

Pesticidet kineze për shqiptarët, që në fakt ndalohen të hyjnë në vendin tonë, janë një skandal i raportuar dje nga CNA.al dhe ashtu siç ne premtuam po sjellim dokumentet që tregojnë sesi sasira të mëdha, me mijëra pako pesticide për bujqësinë, kanë hyrë në Shqipëri nëpërmjet Durrësit. Apo janë zhdoganuar më pas, në doganën e Beratit.

Sipas dy dokumenteve që do të shikoni më poshtë, sasi pecticidesh të ndaluara janë ngarkuar në Kinë, më pas nga Shanghai drejt Durrësit, ku bëhet fjalë për rreth dy mijë kilogram në një zë, më pas 2500 litra në një zë tjetër, dy mijë litra në një zë, dhe një mijë kg në një zë tjetër.

Të gjitha porositë e nisura nga AGRO-ZANI shpk, me adresë në Berat.

Gjithashtu dokumenti i dytë që shihni më poshtë, flet për gati tre mijë pako sasi, të cilat janë nisur nga Kina, për në Portin e Durrësit.

Dokumentet tregojnë qartësisht se sasia që ka mbërritur, është një sasi mallrash e marrë në Shanghai të Kinës dhe është sjellë më pas në Shqipëri.

CNA.al dje raportoi se kishte ndodhur një skandal. Pra, pesticide kineze, të cilar ndalohen rreptësisht nga ligji të hyjnë në Shqipëri, pasi lejohen vetëm ato të çertifikuara nga BE, janë futur nëpërmjet doganave të vendit tonë. ( Lexo këtu)

Për këtë mësohet se ka pasur edhe një debat të fortë mes zyrtarëve të lartë të shtetit shqiptar dhe drejtuesve të doganave. Janë “prerë” dhe koka në dogana. Por janë larguar ata që kanë dashur të pengojnë hyrjen e këtyre pesticideve dhe me ndërhyrjen nga ana tjetër, të politikanëve dhe zyrtarëve të lartë të qeverisë “Rama”, është bërë e mundur që të lirohen këto sasira. Pra, të hidheshin në treg.

Gjithçka është justifikuar me faktin se shoqëria kineze ishte filiali i një shoqërie spanjolle, por në fakt kjo lidhje nuk është provuar kurrë.

LEXO EDHE:  Bilali “fundos” Ramën/ Rrezikon tetë vitë burg?

LEXO EDHE:  Berisha i përgjigjet akuzave të Vuçiç/ Zbulon “argatët” e tij në Tiranë

Sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga CNA.al, gjithçka ka shkuar drejt Prokurorisë së Durrësit, për t’u hetuar si një skandal dhe gjithashtu ka pasur edhe një hetim, apo informacion të plotë, dhënë nga Drejtoria e Informacionit, Analizës së Riskut dhe Monitorimit, në dogana. Të cilat kanë kapur sasinë e pesticideve kineze që ishin duke hyrë në Shqipëri, dhe më pas e kanë çuar çështjen në Prokurori.

Por, siç theksuam, dhe nga dokumentet që shikoni në lajm, sasitë e pesticideve kanë mbërritur në vendin tonë dhe kanë qënë politikanë të lartë që kanë ndërhyrë, për lirimin e këtyre sasive. Për t’u zhdoganuar më tej. Dhe raportohet për një sasi të hyrë në datën 6 shkurt të vitit 2018, më pas një sasi tjetër në 29 mars të vitit 2018, një sasi e tretë në 30 prill të vitit 2018.

CNA.al ka mundur të sigurojë edhe dokumentacionet që tregojnë cilat janë qytetet, numrat e deklaratave doganore nga është nisur kjo sasi pesticidesh për Shqipërinë, kush është kompania shqiptare, e cila i ka marrë, pra AGRO-ZANI shpk. Dhe më tej ne kemi mundur të sigurojmë edhe dokumente ekskluzive nga Ministria e Financave dhe Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, që flasin për rastin konkret.

Me një hetim të filluar në vitin 2019, në shtator të këtij viti, i cili tregon qartësisht se pesticide kineze, të “maskuara” se gjoja vinin nga një filial i një shoqërie spanjolle, kjo e paprovuar, kanë hyrë në Shqipëri dhe tashmë ato besohet se janë konsumuar.

CNA.al do të sjellë nesër të tjera detaje, sipas të dhënave ekskluzive që tregojnë qartësisht këtë skandal, të përmasave të paimagjinueshme, ku pesticide kineze janë futur në Shqipëri, edhe pse ato janë të ndaluara me ligj. (vijon)/CNA.al

Ekskluzive-Skandali, plehra kimike kineze për shqiptarët

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Gabimi i sekretares lë pa diploma 40 studentë të Universitetit të Vlorës/ Fiks Fare u zgjidh problemin

Publikuar

-

Nga

Gabimi sekretares lë pa diploma 40 studentë të Universitetit të Vlorës/ Fiks Fare u zgjidh problemin

40 studente të diplomuar për Anglisht pranë Universitetit të Vlorës i kanë diplomat të pavlefshme për shkak të gabimit të sekretares së fakultetit.

Studentet  e Universitetit të Vlorës u ankuan pranë  emisionit Fiks Fare, pasi nuk arrinin të zgjidhin dot  problemin e diplomave te tyre Bachelor dega Anglisht. Ata janë diplomuar në vitin 2019 por diplomat i  kanë të pa vlefshme. A

ta nuk punësohen dot në asnjë institucion, pasi diplomat e tyre dalin të pa vlefshme në sistem. Numri i Identifikimit  së diplomes së maturës shtetërore nuk është i njëjtë me atë të diplomës së Bachelorit. Studenntët kanë kërkuar disa herë zgjidhjen e këtij problemi nga Rektorati i Univetsitetit të Vlorës me anë të kërkesave me shkrim, por problemm i tyre po mbartej dhe zgjidhje nuk mori.

Disa prej këtyre studentëve tregojnë se kur kanë aplikuar për punë kanë mësuar që doploma e tyre në sistem dilte për infermieri, një absurditet që do t’u nxirRte probleme gjithmonë në të ardhmen.

LEXO EDHE:  A kushtëzohet takimi i Ramës me Putin nga trashëgimia e tij direkte atërore, pra dosja Mitrokin?!
LEXO EDHE:  “Ekonomia në ditën e saj më të zezë”

Madje një tjetër student tregon se kishte aplikuar për master në një universtitet në Greqi dhe e kishin akuzuar për falsifikim diplome kur kishte dorëzuar dokumentet.

Fiks fare u interesua pranë Rektoratit të Universitetit të Vlorës për këtë problem

Zv Rektoria për fushën arsimore, znj, Frosina Londo  tha pë Fiks fare se për këtë problem Rektori i Universitetit Ismail Qemali Vlorë ka urdhëruar kryerjen e  e disa hapave. Administrimin e kërkesave të studentëve ,verifikimin e ankesave,evidentimin e personave përgjegjës nga një komision i ngritur në Fakultetin e Shkencave Humane.Ky komision i ka  drejtuar Rektorit nxjerrjen jashtë përdorimit dhe asgjesimit të diplomave me gabime

Dekani i Fakultetit te Shkencave Humane i kërkoi kryetarit së Senatit Akademik të Univesitetit “Ismail Qemali” Vlorë pajisjen e studenteve me diploma të reja.

Fiks are, tha zv rektorja, përshpejtoi procedurat./ tch

LEXO TE PLOTE