Connect with Us

Dështimi me Tatim-Doganat/ PD sulmon qeverinë

Politikë

Dështimi me Tatim-Doganat/ PD sulmon qeverinë

Publikuar

-

Dështimi në realizimin e planit të të ardhurave në buxhet, sipas opozitës, është e gjitha për shkak të punës së dobët të qeverisë.

Eksperti i ekonomisë dhe njëherazi shefi i kabinetit të kryetarit të Partisë Demokratike, Dorian Teliti, në një inervisë për A2 është shprehur se fajtor për këtë është performanca e dobët e ekonomisë shqiptare dhe informaliteti.

“Shqetësues është fakti që kemi arkëtim të TVSH-së më të ulët sesa vitin e kaluar. Në këndvështrimin tonë kjo ka ardhur për dy arsye kryesore. E para është performance e dobët e ekonomisë shqiptare dhe e dyta është rritur informaliteti”, shprehet Teliti.

“Duhet gjetur zgjidhje urgjente për çështjen e pronës të kemi sa më shpejt një zbatim të shtetit ligjor duke rifutur në sistem sigurinë juridike për rritjen e besimit të biznesit”, shtoi Teliti.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë/ Lojërat e fatit nuk janë mbyllur por po shtetëzohen

Kujtojmë se, sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, për muajin shtator, Tatimet dhe Doganat mblodhën 5,8% më pak të ardhura se plani, duke e çuar boshllëkun për 9-mujorin në 7,4 miliardë lekë, shifër e pamundur për t’u kompensuar në 3 muajt e mbetur./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmërimi i fortë i Bashës/ Do hasin në rezistencën më të madhe

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte në të njëjtën linjë me presidentin Meta, ndërsa theksoi se mazhoranca po tenton që të kapë Gjykatën Kushtetuese.

Në një prononcim për mediat, pas takimit me presidentin Meta dhe më pas një takim me aleatët në selinë blu, Basha foli për një bashkim dhe rezistencë të madhe nga qytetarët.

“Presidenti i Republikës më ka njohur me të tjera fakte dhe prova tronditëse të përfshirjes së personave të maxhorancës në gjykatën kushtetuese. Kapja e Kushtetueses është objektiv i Ramës. Atij i duhet për të mbrojtur kriminelët dhe për të mbrojtur pushtetin e paligjshëm. Ky është një grusht i pastër institucional shteti.

LEXO EDHE:  Cigaret/ Doganat ‘vjelin’ 11 milionë euro më shumë 6 mujorin e parë

LEXO EDHE:  Alarmi për PPP-të/ Dorjan Teliti: Pas 9 kushteve të Gjermanisë, vjen një tjetër “shuplakë” nga FMN

Nuk bëhet me ushtri dhe tanke, por me shërbëtor të bindur në organet e reja të drejtësisë. Kemi diskutuar për këtë dhe të tjera për hapa të maxhorancës, që bëhen për të rrezikuar të drejtat e shqiptarëve. Ne kemi papajtueshmëri të plotë. Do të marrim çdo vendim si opozitë. I bëj thirrje çdo qytetari që do marrim hapa ta tillë, se do të ndeshen me bashkimi më të madh dhe rezistencën e qytetarëve.”, tha Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha premton bashkëqeverisje me Kryemadhin/ Nuk ka forcë që na ndalon

Publikuar

-

Nga

Basha në selinë e LSI

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në një prononcim për mediat pas një takimi që zhvilloi sot me aleatët në selinë blu, është shprehur i bindur në rotacionin politik.

Kryedemokrati Basha theksoi se rotacioni nuk mund të ndalet, por e tha qartë se nëse vjen në pushtet do të bashkëqeverisë me Monika Kryemadhin. Pra, me LSI-në, atë që ai vetë dikur e quante “partia e shushunjave”.

“Rotacioni është i pashmangshëm, gjithë beteja e Edi Ramës është të ndalë rotacionin, por nuk do ketë forcë mbi tokë që të ndalojë ardhjen e opozitës së bashkuar në pushtet, me votën e qytetarëve”-tha Basha.

LEXO EDHE:  Situata e jashtëzakonshme pas tërmetit/ Ministria e Financave bën njoftimin e rëndësishëm

LEXO EDHE:  Financat i përgjigjen PD-së/ Nuk kemi bërë privatizim me Edmond Begon

Pra, Basha kërkon pushtet edhe për LSI-në, si pjesë e të ashtuquajturës opozita e bashkuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fondet e ndërkombëtarëve për Shqipërinë/ Ahmetaj zbulon shtetet “surprizë”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj ka folur për konferencën e donatorëve ku u mblodhën 1.15 mld euro për rindërtimin në Shqipëri pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ahmetaj tha në rubrikën “Opinion” se ajo që ndodhi ishte përtej pritshmërive.
I pyetur se cili shtet apo donacion ishte surprizë, Ahmetaj tha se ishin Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Banka Islamike.

“Komisioni nuk ishte surprizë sepse KE ishte lokomotiva. Pritej që të ishte donatori i parë në formën e grantit. Emiratet e Bashkuara Arabe ishin një surprizë shumë e këndshme. Patjetër që kontaktet kanë qenë të thella të vazhdueshme me princin e kurorës por nuk e prisnim të ishte ai donacion me 2 mijë banesa, qoftë apartamente, qoftë shtëpi individuale. Surprizë ishte dhe Banka Islamike me 365 mln dollarë të ofruara në kredi të buta. Raporti mes grantit dhe kredisë është shumë dinjitoz. Po kolaudohet shifra. Ato janë angazhime zyrtare por kolaudohet shifra. Është 1.15 mld, 300 mln janë grante, dhurim. Të gjitha shtetet kanë bërë donacione në formën e grantit, kush më pak e kush më shumë”, u shpreh Ahmetaj, në studion e Opinion.

LEXO EDHE:  Nga Klodian TOMORRI/ Të mësojmë ekspertët e Ministrisë së Financave

LEXO EDHE:  Financat i përgjigjen PD-së/ Nuk kemi bërë privatizim me Edmond Begon

Sa i përket Francës, ministri tha se ishte një suport dinjitoz dhe se qëndrimi i Macron ka ndryshuar në raport me Shqipërinë për shkak të reformave por edhe instrumentit të ri të adaptuar nga BE për zgjerimin./CNA.al

LEXO TE PLOTE