Connect with Us

“Arratisja” e shqiptarëve/ Çdo ditë nga Durrësi, 8 autobusë drejt Italisë

Politikë

“Arratisja” e shqiptarëve/ Çdo ditë nga Durrësi, 8 autobusë drejt Italisë

Publikuar

-

Vijon eksodi i shqiptarëve drejt vendeve të Bashkimit Europian. “8 autobus me shqiptar nisen çdo ditë nga qyteti i Durrësit drejt vendeve të unionit”, kjo është ajo çka na konstatojnë në një raportim të thjesht agjensitë turistike, ndërsa bëhet me dije se destinacioni kryesor është Italia.

Udhëtarët, të cilët janë burra, gra dhe kryesisht të rinj kanë marrë rrugët e Europës për të punuar qoftë edhe 3 muaj në të zezë me qëllim që të fitojnë të ardhura për mbijetesë apo ndoshta edhe për sigurimin e ndonjë leje qëndrimi.

“Ka pothuajse çdo ditë autobusë të linjave me Italinë të pronotuar, me qytetarë nga rrethe të ndryshme të vendit, që presin bileta vajtje- ardhje ose vetem vajtje drejt qyteteve italiane dhe nga andej shkojnë në Francë, Gjermani, Suedi etj.

Shumica e tyre shkojnë me shpresëe të gjejnë një mundësi për leje qëndrimi, por edhe për të punuar 3 muaj andej për të sjellë para për familjet.

LEXO EDHE:  Tirana dhe Durrësin me një plan të përbashkët zhvillimi

Ata që mbushin autobusët nuk janë thjesht turistë, por qytetarë që kërkojnë punë dhe para për të mbajtur familjet e tyre në qytetet e ndryshme të vendit”, shprehen agjensitë e udhëtarëve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmërimi i fortë i Bashës/ Do hasin në rezistencën më të madhe

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte në të njëjtën linjë me presidentin Meta, ndërsa theksoi se mazhoranca po tenton që të kapë Gjykatën Kushtetuese.

Në një prononcim për mediat, pas takimit me presidentin Meta dhe më pas një takim me aleatët në selinë blu, Basha foli për një bashkim dhe rezistencë të madhe nga qytetarët.

“Presidenti i Republikës më ka njohur me të tjera fakte dhe prova tronditëse të përfshirjes së personave të maxhorancës në gjykatën kushtetuese. Kapja e Kushtetueses është objektiv i Ramës. Atij i duhet për të mbrojtur kriminelët dhe për të mbrojtur pushtetin e paligjshëm. Ky është një grusht i pastër institucional shteti.

LEXO EDHE:  BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

LEXO EDHE:  BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

Nuk bëhet me ushtri dhe tanke, por me shërbëtor të bindur në organet e reja të drejtësisë. Kemi diskutuar për këtë dhe të tjera për hapa të maxhorancës, që bëhen për të rrezikuar të drejtat e shqiptarëve. Ne kemi papajtueshmëri të plotë. Do të marrim çdo vendim si opozitë. I bëj thirrje çdo qytetari që do marrim hapa ta tillë, se do të ndeshen me bashkimi më të madh dhe rezistencën e qytetarëve.”, tha Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha premton bashkëqeverisje me Kryemadhin/ Nuk ka forcë që na ndalon

Publikuar

-

Nga

Basha në selinë e LSI

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në një prononcim për mediat pas një takimi që zhvilloi sot me aleatët në selinë blu, është shprehur i bindur në rotacionin politik.

Kryedemokrati Basha theksoi se rotacioni nuk mund të ndalet, por e tha qartë se nëse vjen në pushtet do të bashkëqeverisë me Monika Kryemadhin. Pra, me LSI-në, atë që ai vetë dikur e quante “partia e shushunjave”.

“Rotacioni është i pashmangshëm, gjithë beteja e Edi Ramës është të ndalë rotacionin, por nuk do ketë forcë mbi tokë që të ndalojë ardhjen e opozitës së bashkuar në pushtet, me votën e qytetarëve”-tha Basha.

LEXO EDHE:  Skandal/ Durrësi në mëshirë të fatit, qeveria “shëtit” nëpër Tiranë

LEXO EDHE:  Skandal/ Durrësi në mëshirë të fatit, qeveria “shëtit” nëpër Tiranë

Pra, Basha kërkon pushtet edhe për LSI-në, si pjesë e të ashtuquajturës opozita e bashkuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fondet e ndërkombëtarëve për Shqipërinë/ Ahmetaj zbulon shtetet “surprizë”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj ka folur për konferencën e donatorëve ku u mblodhën 1.15 mld euro për rindërtimin në Shqipëri pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ahmetaj tha në rubrikën “Opinion” se ajo që ndodhi ishte përtej pritshmërive.
I pyetur se cili shtet apo donacion ishte surprizë, Ahmetaj tha se ishin Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Banka Islamike.

“Komisioni nuk ishte surprizë sepse KE ishte lokomotiva. Pritej që të ishte donatori i parë në formën e grantit. Emiratet e Bashkuara Arabe ishin një surprizë shumë e këndshme. Patjetër që kontaktet kanë qenë të thella të vazhdueshme me princin e kurorës por nuk e prisnim të ishte ai donacion me 2 mijë banesa, qoftë apartamente, qoftë shtëpi individuale. Surprizë ishte dhe Banka Islamike me 365 mln dollarë të ofruara në kredi të buta. Raporti mes grantit dhe kredisë është shumë dinjitoz. Po kolaudohet shifra. Ato janë angazhime zyrtare por kolaudohet shifra. Është 1.15 mld, 300 mln janë grante, dhurim. Të gjitha shtetet kanë bërë donacione në formën e grantit, kush më pak e kush më shumë”, u shpreh Ahmetaj, në studion e Opinion.

LEXO EDHE:  Skandal/ Durrësi në mëshirë të fatit, qeveria “shëtit” nëpër Tiranë

LEXO EDHE:  Tirana dhe Durrësin me një plan të përbashkët zhvillimi

Sa i përket Francës, ministri tha se ishte një suport dinjitoz dhe se qëndrimi i Macron ka ndryshuar në raport me Shqipërinë për shkak të reformave por edhe instrumentit të ri të adaptuar nga BE për zgjerimin./CNA.al

LEXO TE PLOTE