Connect with Us

Administrata “arratiset” jashtë për festat e nëntorit/ Fluturojnë çmimet e biletave

Sociale

Administrata “arratiset” jashtë për festat e nëntorit/ Fluturojnë çmimet e biletave

Publikuar

-

Festat kombëtare të 28 dhe 29 nëntorit, shumë shqiptarë, sidomos administrata, pritet t’i festojë jashtë vendit. Data 28 dhe 29 bien të enjte dhe të premte dhe së bashku me fundjavën, janë 4 ditë pushim, duke e bërë të përshtatshëm një udhëtim jashtë vendit dhe jo më në rajon me autobus, por në destinacione më të largëta, përmes avionit.

Kërkesa e lartë për të udhëtuar nëpër Europë ka bërë që të rriten ndjeshëm edhe çmimet e biletave për udhëtimet me vajtje në datën 28 nëntor dhe kthimin në 1 dhjetor (të dielën). Nëse kërkon të presësh një biletë sot, rreth një muaj përpara, çmimet janë 50% deri në 100% më të larta se për periudha të tjera të zakonshme.

Psh, për në Milano, një biletë vajtje-ardhje me këto data kushton 150 euro me Blue Panorama, kur normalisht e gjen me 100 euro.

Për në Romë, me Alitalia, për ditët e festave, çmimi minimal është 212 euro (28 nëntor-1 dhjetor), ndërsa në ditë të tjera p.sh në 20 – 25 nëntor, mund të gjesh bileta me 106 euro.

Me Air Albania, që përgjithësisht ka çmime më të lira sesa konkurrentët, Roma është tashmë e paarritshme, pasi janë shitur biletat ekonomike dhe kanë mbetur vetëm biznes promo dhe bileta vajtje ardhje në datat 28 nëntor dhe 1 dhjetor tashmë kushton 400 euro.

E paarritshme është tashmë dhe Vjena, me biletën me Austrian Airlines që kushton për ditët e festave rreth 450 euro, nga 300 euro ditët e tjera.

Për në Izrael, një biletë normale me Pegasus kushton rreth 160-180 euro vajtje-ardhje, por nëse e kërkon për datat 28 dhe 1 nëntor kushton mbi 450 euro.

Budapesti me Wizz Air është ende i lirë dhe mund të gjesh bileta me 110 euro vajtje ardhje, por gjithsesi më shtrenjtë se në ditë të zakonshme, kur biletat kushtojnë gjen dhe me 60 euro vajtje-ardhje.

Për në Amsterdam, me Transavia, bileta kushton 174 euro ditët e festave, ndërsa në periudhë normale kushtojnë edhe 110 euro.

Destinacionet e preferuara

LEXO EDHE:  Levizje të tjera në administratën Rama/ Ikën kreu i Prokurimeve Publike

Burime nga agjencitë turistike pohuan për Monitor se këtë vit ka pasur interes të lartë për të udhëtuar jashtë, për shkak të 4 ditëve radhazi pushim. Prenotimet janë bërë më herët dhe vendet janë zënë, ndaj çmimet e biletave janë shtrenjtuar tashmë, sidomos për kthimin në 1 dhjetor.

Pjesa më e madhe a atyre që kanë prenotuar janë nga administrata, punonjësit e të cilës, ndryshe nga ata të subjekteve private, e kanë më të lehtë që të bëjnë të gjithë festat zyrtare pushim. Agjencitë pohojnë se pas tyre, vijnë  grupet shoqërore.

Destinacionet më të preferuara janë Budapesti, që është lehtësisht i arritshëm dhe i lirë, përmes Wizz Air (rreth 60 euro bileta-vajtje-ardhje) si dhe qytetet italiane, fluturimet drejt të cilave gjithashtu janë më të lira (90-120 euro nëse prenotohen herët).

Destiacione të tjera të preferuara janë dhe Izraeli, Barcelona, Amsterdami, Brukseli, Stambolli etj.

Teksa prenotimet janë bërë më herët, biletat kanë qenë shumë më të lira sesa aktualisht edhe për shkak të hyrjes së shumë operatorëve low cost, ose kombinimit të biletave përmes Italisë. Për Barcelonën psh, shumë nuk kanë preferuar të shkojnë nga Shkupi (ku bileta është e lirë, por kushton rruga dhe koha deri në Shkup), por përmes Italisë, ku biletat janë prerë të ndara nga Tirana në Italia dhe më pas nga Milano apo Roma drejt Barcelonës, përmes operatorëve të tjerë low cost.

Rajoni nuk ka qenë shumë i preferuar këtë vit, pasi biletat e lira u kanë mundësuar atyre që kanë në plan të udhëtojnë, që të fluturojnë më larg.

Përgjithësisht nisja është në datë 28, ose në 27 pasdite dhe kthimi është të dielën në 1 dhjetor, për të nisur punë të kënaqur të hënën, pas një fundjave të gjatë “patriotike” nëpër Europë./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Sociale

Rëndim i situatës së pandemisë në Shqipëri/ Shpresa tek vaksinat

Publikuar

-

Nga

Në kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll.

Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të marrëveshjes së drejtpërdrejtë prej 500.000 dozash mes Shqipërisë dhe kësaj kompanie. Deri tani nga kjo marrëveshje në Shqipëri kanë mbërritur 22. 230 doza vaksine anti-Covid.

Procesi i vaksinimit të popullsisë filloi në mes të janarit të kaluar me ekipet e mjekëve dhe infermierëve në spitalet anti-Covid, ato në shërbimet e urgjencës dhe po vijon sipas strategjisë së autoriteteve shëndetësore me segmentet e moshura të popullsisë. Kryeministri Edi Rama, që priti në aeroport sasinë e sapombërritur të vaksinave, njoftoi ardhjen së shpejti të dërgesave të tjera. “Nga BioNTech%Pfizer mbërrijnë në Prill, 30 mijë doza të tjera . Kemi të konfirmuara ndërkohë 4 mijë dozat e para nga Covax për të mundësuar vaksinimin intensiv të popullsisë dhe thyer zinxhirin e infektimit”, u shpreh kryeministri Rama.

Burime zyrtare nga Instituti i Shëndetit Publik bënë me dije për DW, se Shqipëria ka nënshkruar me COVAX, një marrëveshje për 1.114.000 ( një milionë e njëqind e katërmbëdhjetë mijë) doza vaksinash, të parapaguara me me një fond prej 3,9 milionë dollarë. Përtej marrëveshjeve direkte me BioNTech & Phiser dhe COVAX Shqipëria ka arritur edhe marrëveshje dy palëshe me prodhues të tjerë të vaksinave anti-Covid -19, që kanë kaluar filtrin e rregullatorëve striktë si Food and Drug Administration,( FDA) dhe European Medicine Agency, (EMA)

Autoritetet shëndetësore: Situatë e rënduar, por nën kontroll

Mbërritja të hënën e 15. 210 vaksinave anti-Covid përkon në kohë me një rëndim të situatës së epidemisë në Shqipëri, të karakterizuar nga prekja e moshave të reja. Muaji shkurt u mbyll me një numër rekord infektimesh të reja dhe viktimash që nga fillimi i pandemisë në mars të vitit të kaluar. Gjatë shkurtit humbën jetën 423 persona duke e ꞔuar numrin total të viktimave në 1. 816, shifër kjo e konsidetueshme për popullsinë prej 2.8 milion banorësh të Shqipërisë. Grafiku i rritjes së numrit të viktimave në 24 orë ka vazhduar edhe në ditën e parë të muajit mars, ku humbën jetën 20 persona të moshës nga 48-85 vjeç.

LEXO EDHE:  Abuzimi me çmimet e maskave dhe dezinfektantëve/ Autoriteti i Konkurrencës nis hetimet

LEXO EDHE:  Tirana më e shtrenjta në botë/ Kostoja e papërballueshme edhe për më të paguarit

Sipas autoriteteve shëndetësore 56% e numrit total të infektimeve i përkasin moshës nën 50 vjeç, nga të cilat 19 % grupmoshës 30 deri 39 vjeç. Mes viktimave në muajin shkurt ka patur edhe persona nën moshën 18 vjeç, vatrat e nxehta, të cilësuara “të kuqe”, janë zgjeruar duke përfshirë përveç Tiranës edhe Fierin, Durrësin, Vlorën, Shkodrën, Lezhën, Gjirokastrën, Elbasanin dhe Korçën. Sipas Institutit të Shëndetit Publik në të gjithë vendin ka raste pozitive. Në Shqipëri rezultojnë rreth 108 mijë raste pozitive, ndër të cilat rreth 36 mijë janë aktive.

Situata në spitalet anti-Covid në Tiranë dhe ato rajonale paraqitet e rënduar. Autoritetet shëndetësore pohojnë se ka një shtim të konsiderueshëm pacientësh që kanë arritur mbi 660 vetë, ndër të cilët 43 janë në terapi intensive dhe 11 të intubuar.

Megjithë grafikun në rritje të rasteve të reja pozitive dhe të viktimave në 24 orë, autoritetet shëndetësore e konsiderojnë situatën nën kontroll. Një takim i paralajmëruar për të hënën, (1.03) i Komitetit Teknik të Ekspertëve nuk u zhvillua. Sipas autoriteteve shëndetësore masat e deritanishme kufizuese kanë dhënë rezultate pozitive pasi të dhënat e sipër përmendura konsiderohen në kufijtë ekstremë të normës dhe situata është ende e përballueshme. Fillimi i pranverës jep shpresa për uljen e virulencës pasi moti pritet të ngrohet, arsyetojnë autoritetet.

Por shqetësimi për kohë të vështira mbetet i pranishëm. Autoritetet shëndetësore paralajmëroijnë që nëse nuk arrihet imunizimi masiv i popullsisë deri në vjeshtën e këtij viti përmes intensifikimit të vaksinimit, masat kufizuese, që pritet të zbuten në muajt e pranverës dhe të verës do të rivendosen. Synimi është thyerja dhe rënia drastike e zinxhirit të infektimeve të reja për të krijuar kushtet që Shqipëria të jetë e hapur gjatë sezonit turistik verë 2021./DW

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bien temperaturat/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Vendi ynë mbetet në ndikimin e motit të kthjellët në zonat bregdetare dhe të ulëta por vranësira kalimtare do këtë në zonat malore, situatë e cila vijon deri në mesditë kur vranësirat kalimtare shfaqen nëpër territor.

Sipas Metoalb, temperaturat e ajrit ulen lehtë në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -3°C deri në 16°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtesi 35 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar ne det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

20 viktima në 24 orë/ Mbeten të larta shifrat e të infektuarve në vend

Publikuar

-

Nga

Tjetër bilanc i zi/ Konfirmohen 952 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Në 24 orët e fundit janë shënuar shifra tragjike për sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi.

20 pacientë nuk ia kanë dalë të fitojnë betejën me COVID-19. Ndërkohë edhe numri i infektimeve mbetet i lartë, pasi 764 persona kanë rezultuar pozitivë në tetsin e koronavirusit.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2714 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 764 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

310 raste në Tiranë, 35 në Librazhd, 33 në Shkodër, 28 në Tepelennë, 27 në Gjirokastër, nga 24 raste në Durrës, Elbasan, Kukës, 23 në Berat, nga 22 raste në Vlorë, Peqin, nga 20 raste në Kavajë, Kuçovë, 16 në Sarandë, 13 në Delvinë, nga 11 raste në Fier, Lezhë, 10 në Gramsh, nga 9 raste në Krujë, Korçë, nga 7 raste në Mirditë, Mat, nga 6 raste në Lushnje, Bulqizë, Vorë, nga 5 raste në Has, Pukë, nga 4 raste në Kamëz, Përmet, nga 2 raste në Kurbin, Ura Vajgurore, Fushë Arrëz, Selenicë, Dibër, Malësi e Madhe, Roskovec, nga 1 rast në Rrogozhinë, Belsh, Memaliaj, Kolonjë, Skrapar, Patos, Cerrik, Poliçan, Këlcyrë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 640 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 70,413 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 659 pacientë, 43 në terapi intensive, nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 20 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 9 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Berati, 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Delvina, të moshave 48-85 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Rama mesazh administratës/Çfarë na pret në mandatin e dytë

LEXO EDHE:  Punësimet politike heqin shpresën për administratë profesionale

Statistika (1 Mars 2021)

Raste të reja ditore 764
Të shëruar në 24 orë 640
Të shtruar në spitale 659
Humbje jete në 24 orë 20
Testime ditore 2714

Testime totale 469,499
Raste pozitive 107,931
Raste të shëruara 70,413
Raste Aktive 35,702
Humbje jete 1,816

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 22974
Fier 2621
Vlorë 1765
Durrës 1651
Shkodër 1367
Gjirokastër 1115
Elbasan 943
Korçë 880
Berat 871
Lezhë 792
Dibër 372
Kukës 351

LEXO TE PLOTE